motomaniacy
NASZE TESTY
POWRÓT
17 lipca 2018 18:43

Lexus IS 300h 2018

W 2016 roku debiutowały nowe wersje modelu IS ze zmienionym wzornictwem, ulepszonym interfejsem kierowcy (HMI), nową kolorystyką nadwozia oraz wnętrza, poprawionymi właściwościami jezdnymi i podwyższonym poziomem bezpieczeństwa.


Trzecia generacja IS stanowi początek nowej ery modelu, dzięki wprowadzeniu po raz pierwszy wersji z hybrydowym układem napędowym (Lexus Hybrid Drive). Od momentu wprowadzenia na rynek w 2013 roku, IS 300h cieszy się największą popularnością wśród klientów w Europie. Stanowi on 90% wszystkich sprzedanych Lexusów IS.

IS pozostaje kluczowym członkiem rodziny modeli marki Lexus - jest on obecnie oferowany w 70 krajach, a jego miesięczna sprzedaż przekracza 6000 pojazdów miesięcznie. Zmieniony model IS pojawi się w sprzedaży na początku 2017 roku.

 

ZMIENIONE WZORNICTWO NADWOZIA

Ze względu na popularność niezwykłej stylistyki obecnego modelu IS Lexus zdecydował się na zachowanie charakteru nadwozia. W nowym modelu w przedniej części nadwozia pojawiły się inne lampy przednie, duże wloty powietrza w zderzaku i zmieniona osłona chłodnicy w kształcie klepsydry - charakterystyczna dla modeli Lexusa.

Lampy przednie o zmienionym kształcie są bardziej wyraziste i wydłużone, dzięki czemu ich kształt przyciąga wzrok i podkreśla światła do jazdy dziennej (DRL) w kształcie litery L. Zderzaki z wlotami powietrza płynnie wynurzają się z błotników nadając przedniej części nadwozia silny charakter.

Nowa osłona chłodnicy, której linia załamania znajduje się wyżej niż dotychczas, przechodzi płynnie w pokrywę silnika o zmienionym kształcie, a proporcje jej górnej i dolnej części zostały zmienione, optycznie obniżając środek ciężkości pojazdu w celu podkreślenia jego sportowego wyglądu.

Ciemna chromowana osłona chłodnicy w wersji F SPORT ma kanały doprowadzające powietrze chłodzące hamulce oraz wyjątkowy trójwymiarowy wzór F-mesh. Dzięki kanałom osłona tworzy jedną całość z bocznymi elementami wykończenia nadwozia, które poprawiają właściwości aerodynamiczne pojazdu.

Dzięki zmianie charakteru linii bocznej biegnącej w dół pojazdu profil Lexusa IS uzyskał bardziej elegancki charakter, a wzornictwo tarcz kół o średnicy 16, 17 lub 18 cali podkreśla odkryty na nowo dynamiczny styl samochodu. W zmienionym modelu IS pojawiły się nowe tarcze kół: jasne 17-calowe z 5 podwójnymi ramionami oraz luksusowe 18-calowe, wieloszprychowe.

Zmiany w tylnej części nadwozia podkreślają bardziej wyraziste diodowe listwy świetlne w kształcie litery L ułożone trójwarstwowo w obudowie lamp tylnych oraz nowe prostokątne, chromowane końcówki rur wydechowych, które dodatkowo uwypuklają sportowy charakter pojazdu.

W palecie dostępnych barw nadwozia nowego modelu IS pojawiły się dwa nowe kolory —Deep Blue Mica i Graphite Black.

 

ULEPSZONE WZORNICTWO WNĘTRZA I INTERFEJS KIEROWCY

W kabinie nowego IS pojawił się szereg dokładnie przemyślanych ulepszeń. Zwiększono rozmiar ekranu multimedialnego - z 7 do 10.25 cala. Nowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości zapewnia większy i wyraźniejszy obraz podczas korzystania z funkcji innowacyjnego systemu multimedialnego firmy Lexus.

Z boku zdalnego sterownika dotykowego (RTI), na konsoli środkowej, dodano przycisk "Enter", który ułatwia korzystanie z systemu. W środkowej części deski rozdzielczej panel sterujący zestawem audio i układem klimatyzacji został tak zmieniony, aby całkowicie mieścił się między podparciami kolan, a nowa zdobiona włosowatymi liniami powierzchnia zapewnia wysoką jakość i lepszy wygląd.

Nowe szwy na górnej powierzchni zespołu wskaźników, tak jak udoskonalony prędkościomierz i obrotomierz, podkreślają sportowy charakter kokpitu modelu IS. Pozostałe zmiany to nowe uchwyty na kubki, nowe, większe, obszyte skórą podparcie dla dłoni obsługującej RTI oraz nowe symbole na tarczy zegara wskazówkowego wbudowanego w deskę rozdzielczą.

No wybranych rynkach wprowadzono dwie nowe tonacje wnętrza -Nuance Black (wyłącznie dla wersji Sport) i Noble Brown. Tonacje Moonstone i Ivory zostały zastąpione przez Sandstone - nową jasną tonację, która łączy elegancję tonacji Ivory z bardziej nowoczesną barwą jasnoszarą.

 

UKŁADY NAPĘDOWE

W nowym modelu IS nie ma zmian w zakresie układów napędowych - do wyboru będzie wersja z napędem hybrydowym wyposażonym w silnik o zapłonie iskrowym lub turbodoładowany silnik o pojemności 2,0 litrów.

Hybrydowy układ napędowy w wersji IS 300h zapewnia wyjątkową płynność pracy i niskie użycie paliwa, zapewniając kierowcy radość z jazdy, co stanowi o uroku modeli IS i znajduje potwierdzenie w danych nt sprzedaży w Europie.

W skład hybrydowego zespołu napędowego wchodzi pracujący w cyklu Atkinsona 4-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 2,5 litra z podwójnym układem zmiennych faz rozrządu VVT-i, układem wtryskowym D-4S i wysoce efektywnym układem recyrkulacji spalin (EGR) oraz niewielkich rozmiarów potężny silnik elektryczny, który zapewnia płynną pracę i wysokie osiągi.

Zaawansowane rozwiązania techniczne pozwoliły uzyskać niespotykanie niski poziom emisji zanieczyszczeń i niskie zużycie paliwa. Oficjalne wartości emisji zanieczyszczeń i zużycia paliwa zaczynają się od 97 g/km CO2 i 4.3 l/100 km. Wzmacniają one pozycję modelu na rynku, gdzie kluczowe dla klientów są wpływ na środowisko naturalne i koszty eksploatacji.

Wersja IS 200t będzie napędzana ostatnio wprowadzonym 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 2.0 litrów z turbosprężarka typu twin-scroll, współpracującym z 8-przełożeniową automatyczną skrzynią biegów Sport Direct Shift opracowaną dla wyczynowego modelu RC F i charakteryzującą się płynną zmianą przełożeń.

Silnik jest wyposażony w szereg innowacyjnych rozwiązań technicznych, do którym zaliczają się m.in. układ wtrysku D-4ST oraz szerokozakresowy układ zmiennych faz rozrządu (VVT-iW), który zmieniając fazy rozrządu zaworów dolotowych pozwala na przełączanie między pracą silnika w obiegu Otto a pracą w obiegu Atkinsona.

Układ wtrysku D-4ST składa się z układu wysokiego ciśnienia podającego paliwo bezpośrednio do cylindrów i układu niskiego ciśnienia podającego paliwo do kanałów dolotowych. Jego moc wynosi 245 KM /180 kW wg DIN przy 5800 obr/min a moment obrotowy 350 Nm w zakresie od 1650 do 4400 obr/min.

 

WIODĄCE W KLASIE ROZWIĄZANIA W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA

Wyposażenie nowego IS, który szerszej grupie odbiorców oferuje w atrakcyjnej cenie najnowsze rozwiązania techniczne w zakresie bezpieczeństwa, zostało rozszerzone o pakiet Lexus Safety System + - nowy zestaw zwiększających bezpieczeństwo czynne rozwiązań stworzonych, aby zapobiegać lub ograniczać skutki kolizji w szerokim zakresie sytuacji drogowych.

W skład pakietu Lexus Safety System +, wykorzystującego kamerę i radar pracujący w paśmie fal milimetrowych, zapewniających wysoką skuteczność wykrywania obiektów, znajdują się: układ reagowania przedkolizyjnego (PCS) z funkcją wykrywania pieszych, który pomaga zapobiegać lub zmniejszać skutki zderzeń, funkcja ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu z automatycznym kontrowaniem kierownicą, układ automatycznego sterowania światłami drogowymi (AHB) i układ pełnozakresowej aktywnej kontroli prędkości jazdy.

 

Poprawiona dynamika jazdy

Dynamika jazdy nowego Lexusa IS została poprawiona dzięki kluczowym zmianom w przednim i tylnym zawieszeniu oraz układzie kierowniczym.

W przednim zawieszeniu z podwójnymi wahaczami trójkątnymi zastosowano nowy wahacz dolny kuty ze stopu aluminium, który charakteryzuje się większą o 49% sztywnością od zastępowanej belki stalowej oraz nową tuleją nr 1 o sztywności zwiększonej o 29%. Oba te elementy przyczyniły się do zauważalnej poprawy reakcji na ruchy kierownicą przy wyższych prędkościach jazdy. Dodatkowo w przednim zawieszeniu zmieniono tuleję górnego wspornika, sztywność sprężyn śrubowych, elementy amortyzatorów, a także skorygowano charakterystykę tłumienia.

Tylne zawieszenie wielodrążkowe ma nową tuleję nr 1 górnego wahacza, nowy drążek stabilizatora, nowe elementy amortyzatorów i skorygowaną charakterystykę tłumienia.

Wprowadzono również zmiany do modułu sterującego elektrycznym układem wspomagania kierownicy (EPS).

W wyniku tak znaczących zmian w wersjach standardowych oraz F SPORT modelu IS poprawiła się jakość prowadzenia, ograniczone zostały przechyły nadwozia, poprawiła się przyczepność kół tylnych, stateczność podczas jazdy do przodu oraz reakcja na ruch kierownicą a także wyczucie skrętu.


DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5.0 Liczba głosów: 1
DILERZY
LANCIA AUTO FRELIK ANNA FRELIK SP.K.

Nowotoruńska 27

85-839 Bydgoszcz

tel: 523208300

SZCZEGÓŁY
AUTO FRELIK ANNA FRELIK SP.K.
LANCIA AUTO FRELIK ANNA FRELIK SP.K.

Szosa Chełmińska 214

87-100 Toruń

fax 566545452

tel: 566545452

SZCZEGÓŁY
Lexus Trójmiasto
LEXUS Lexus Trójmiasto

Aleja Zwycięstwa 241/3

81-521 Gdynia

tel: (58) 670 43 00

SZCZEGÓŁY
Torital Sp. z o. o.
FIAT Torital Sp. z o. o.

Poznańska 152

87-100 Toruń

fax (56) 654 78 27

tel: (56) 654 82 36

SZCZEGÓŁY
HYUNDAI "DEX-POL" Wróblowie Sp. J.

Granitowa 1

59-300 Lublin

fax 76 72 86 550 we

tel: 76 74 63 999

SZCZEGÓŁY
MAZDA "Kozłowski” Jan Kozłowski

Struga 31b

70-777 Szczecin

tel: 91 464 48 81

SZCZEGÓŁY
SUBARU „Wawrosz” spółka jawna

Warszawska 158

43-300 Bielsko-Biała

tel: 33 827 10 30

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 200
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI