motomaniacy
NASZE TESTY
POWRÓT
21 maja 2019 15:15

Ford Focus ST Line 2,0 EcoBlue 150 KM 2019 IV

Czwarta generacja Focusa wyjątkowo wnosi wiele świeżości i nowoczesności.


Focus zasadniczo różni się od poprzedniej generacji, całkowicie został skonstruowany od nowa. Co istotne, projektanci wzięli pod uwagę sugestie i pomysły dotychczasowych użytkowników tego modelu.

W ofercie dostępne są również: stylowa wersja Titanium, ekskluzywny Focus Vignale i pierwszy crossover - Focus Active.
Focus jest dzieckiem nowej, bardziej skoncentrowanej na człowieku filozofii projektowania, która łączy emocjonalną stylistykę nadwozia z najlepszą w swojej klasie aerodynamiką i zapewnia wnętrze oferujące więcej przestrzeni, w połączeniu z wysokiej jakości materiałami i kunsztem wykonania.

Najbardziej wyrafinowana gama systemów wspomagających kierowcę, jakie kiedykolwiek oferowano klientom Forda została precyzyjnie zintegrowana z samochodem, umożliwiając intuicyjną, bezstresową i wyrafinowaną jazdę. Zaawansowane systemy i rozwiązania, to między innymi:

- Adaptacyjny tempomat (ACC) wzbogacony o system Stop & Go, system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości i system utrzymania na pasie ruchu, co umożliwia bezproblemowe poruszanie się w mieście z częstym zatrzymywaniem samochodu.

- System reflektorów adaptacyjnych z nowym, opartym na analizie obrazu z kamery systemem doświetlania zakrętów oraz – pierwszy raz w produkcyjnym samochodzie - kierowania światłem w oparciu o znaki drogowe, pozwala na wstępny wybór jednego z modeli oświetlenia drogi, służąc poprawie widoczności w czasie nocnej jazdy.

- System wspomagający parkowanie w nowej wersji, steruje również wyborem biegów, przyspieszaniem i hamowaniem, aby umożliwić w pełni zautomatyzowane manewrowanie dostępne za naciśnięciem przycisku.

- Pierwszy w Europie wyświetlacz przezierny (HUD) oferowany w Europie, pomaga kierowcom skupić swoją uwagę na sytuacji drogowej.

- System wspomagania kierownicy z funkcją omijania przeszkody, to pierwsze takie rozwiązanie w tym segmencie pojazdów, pomagające kierowcom w omijaniu stojących lub wolniej poruszających się pojazdów, celem unikania kolizji.

Focus pozostaje wierny 20-letniej tradycji modelu dysponującego wiodącą w swojej klasie dynamiką jazdy, dodatkowo wzbogaconą o pierwsze w Focusie zastosowanie systemu płynnie kontrolowanego tłumienia (CCD) dla niezależnych zawieszeń przednich i tylnych kół. Do tego Focus otrzymał nowe tryby jazdy, izolowaną tylną ramę pomocniczą zwiększającą komfort jazdy i sprężyny zawieszenia kół wykonane w opatentowanej przez firmę Ford technologii.

Przyjemność podróżowania wzbogacono funkcjami zapewniającymi komfort i wygodę, w tym zastosowaniem wbudowanego modemu FordPass Connect, który zapewnia łączność w czasie jazdy oraz nowym indukcyjnym systemem ładowania kompatybilnych smartfonów.

Zarządzanie przepływem powietrza wokół pojazdu grało kluczową rolę przy opracowywaniu nowego Forda Focusa. Pełna kształtów, sportowa sylwetka nadwozia zapewnia najlepszą w tej klasie sprawność aerodynamiczną, a to dzięki smukłemu, niższemu profilowi; krótkiemu zwisowi tylnemu, odpowiedniemu kształtowi narożników samochodu i harmonijnie zintegrowanym elementom aerodynamicznym.

Kształty prezentujące się wspaniale w ruchu, uzyskano poprzez nadanie elementom nadwozia wyrazistej, atletycznej formy. Starannie opracowane powierzchnie nadwozia chwytają światło i tworzą z niego wizualną ucztę dla oczu - od przodu do tyłu samochodu. Długie przednie błotniki w połączeniu z muskularnie ukształtowanymi błotnikami tylnymi tworzą nieodparte wrażenie dynamicznej zwinności samochodu.

Pas przedni nowego Focusa jest prosty i harmonijny, emanując wyrazistą asertywnością. Wyraźnie powiększony, ale wciąż natychmiast rozpoznawalny, charakterystyczny wlot powietrza jest precyzyjnie wkomponowany pomiędzy odchylone w poziomie reflektory, które podobnie jak lampy tylne oddalono maksymalnie od płaszczyzny symetrii nadwozia, by zwiększyć optyczną szerokość samochodu.

Lampy tylne są teraz dwuczęściowe, co pozwoliło poszerzyć otwór drzwi bagażnika, natomiast technika oświetleniowa LED zapewnia wyraźnie rozpoznawalne sygnatury świateł zarówno przy świetle dziennym, jak i w ciemności. Napis Focus wykonany z osobnych, satynowanych liter umieszczono dumnie między lampami tylnych świateł, potwierdzając wykonanie samochodu w standardach segmentu premium.

Nowy Focus oferuje szerokie, spersonalizowane spektrum możliwości do wyboru, z różniącymi się charakterem wersjami modelowymi Focus Vignale, ST-Line, Active i Titanium, pozwalającymi wyjść naprzeciw specyficznym preferencjom i potrzebom klientów. 

- Ostrzejszy styl tylnego dyfuzora Focusa ST-Line i większy, aerodynamicznie dobrany spojler dachowy, oszczędniej osłonięte przednie wloty powietrza zaprojektowane w celu zwiększenia wydajności chłodzenia i ukazania elementów w komorze silnika znajdujących się za nimi, a także charakterystyczny odważny dolny spoiler ST-Line kierujące powietrze do wlotów aerodynamicznej kurtyny powietrznej.

Aktywny tempomat ACC z funkcją Stop & Go, rozpoznawaniem znaków ograniczenia prędkości i systemem utrzymania na pasie ruchu pomaga pojazdowi zachować komfortową dla kierowcy, bezpieczną odległość od pojazdów jadących z przodu; pozwala zmniejszyć stres podczas długich podróży, umożliwia utrzymanie pojazdu w osi swojego pasa ruchu, może też dostosować prędkość pojazdu do obowiązujących lokalnie znaków, monitorując pobocze drogi i przestrzeń nad drogą w poszukiwaniu znaków ograniczenia prędkości, a także wykorzystując informacje z pokładowego systemu nawigacyjnego. Aktywny tempomat ACC działa do prędkości 200 km/h.

Nowy system Stop & Go pozwala systemowi ACC doprowadzić pojazd do całkowitego zatrzymania w ruchu wymagającym zatrzymywania się i ruszania, wykorzystując do 50 procent całkowitej dostępnej siły hamowania, i automatycznie ruszyć za poprzedzającym samochodem, jeśli czas zatrzymania był krótszy, niż 3 sekundy. Jeśli czas zatrzymania przekracza 3 sekundy, kierowca może nacisnąć przycisk umieszczony na kierownicy lub delikatnie nacisnąć pedał przyspieszenia.

System utrzymywania samochodu na pasie ruchu monitoruje oznakowanie poziome na drodze i może zastosować delikatny, ale odczuwalny moment obrotowy w układzie kierowniczym, aby pomóc kierowcy utrzymać się na środku pasa ruchu za każdym razem, gdy aktywowany jest system ACC. Zaprojektowany, by wspierać kierowców przy prędkościach do 200 km/h, system wysyła też wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia, jeśli wykryje brak rąk kierowcy na kierownicy.

System reflektorów adaptacyjnych z oświetlaniem przewidywanego toru jazdy i doświetlaniem zakrętów w oparciu o znaki drogowe po raz pierwszy dostosowuje model oświetlenia drogi w celu uzyskania maksymalnej widoczności jeszcze przed wejściem w zakręt, dojechaniem do skrzyżowania lub ronda.

System wykorzystuje kamerę skierowaną do przodu do monitorowania oznaczeń pasa ruchu z zasięgiem do 65 metrów, umożliwiając odchylenie światła reflektorów w poziomie z wyprzedzeniem poprawiającym widoczności dojazdu do zakrętu, zamiast polegania wyłącznie na obracaniu kierownicą przez kierowcę. Opatentowana przez Forda integracja funkcji odczytywania znaków drogowych w celu optymalizacji oświetlenia drogi umożliwia poszerzenie oświetlanego obszaru na skrzyżowaniach i rondach, co pozwala oświetlić potencjalne zagrożenia, które nie znajdują się bezpośrednio przed samochodem.

Całkowicie nowe techniki oświetlenia zastosowane w Focusie, w tym system adaptacyjnych reflektorów przednich, który dostosowuje kąt i natężenie światła do warunków jazdy, oraz automatyczne, światła drogowe zapobiegają nieumyślnemu przypadkowemu oślepianiu innych użytkowników drogi i pozwalają kierowcy widzieć więcej w czasie nocnej jazdy, są wspierane przez zaawansowane reflektory wykonane całkowicie w technice LED, które wykorzystują innowacyjną regulowaną konfigurację odbłyśników celem uzyskania większej elastyczności i łagodniejszych, mniej kontrastowych granic oświetlenia.

Focus jest także pierwszym Fordem dostępnym w Europie, w którym oferowany jest wyświetlacz przezierny (HUD) , który umożliwia kierowcy utrzymanie wzroku na drodze, wyświetlając przydatne informacje w jego polu widzenia. System jest maksymalnie skuteczny dzięki jednemu z największych pól widzenia wyświetlaczy HUD dostępnych w Europie, wynoszącemu 6 stopni na 2,5 stopnia. System jest również jednym z najjaśniejszych i posiada 16-stopniową regulację, aż do 10.000 kandeli na metr kwadratowy.

System wspomagający parkowanie zapewnia w pełni zautomatyzowane manewry przy parkowaniu równoległym lub prostopadłym, dostępne za naciśnięciem jednego przycisku. Przy systemie elektronicznie sterowanej zmiany biegów nowej ośmiobiegowej przekładni automatycznej Forda, system identyfikuje odpowiednie miejsca parkingowe, a kierowca może sterować ruchem pojazdu, wybierając położenie neutralne przekładni i przytrzymując przycisk umieszczony w konsoli centralnej.

Pojazd automatycznie wybiera odpowiedni bieg do przodu lub do tyłu, steruje przepustnicą i hamowaniem, a także układem kierowniczym i jest w stanie zaparkować samochód w przestrzeniach o długości o 110 centymetrów większej, niż samochód i na nachyleniach do 12 procent przy prędkościach do 4 km/h, kończąc manewry przełączeniem przekładni w tryb parkingowy. System może również pomóc kierowcy w wyprowadzeniu samochodu z równoległych miejsc parkingowych za pomocą w pełni zautomatyzowanej funkcji wspomagania wyjazdu z parkingu.

Ponadto udoskonalono system aktywnego wspomagania hamowania z funkcją wykrywania pieszych i motocyklistów, który potrafi wykrywać pieszych znajdujących się na drodze lub w jej pobliżu, a także tych, którzy mogą wejść na drogę przed pojazd. System, który automatycznie uruchamia hamulce, jeśli wykryje zagrożenie kolizją, a kierowca nie reaguje na ostrzeżenia, może teraz wykrywać rowerzystów i działać w ciemności korzystając ze świateł reflektorów.

Inne rozwiązania zaprojektowane tak, by pomóc kierowcy Focusa w unikaniu wypadków i rozproszenia uwagi obejmują:

- Zaawansowany system aktywnego unikania zderzenia poprzez ominięcie przeszkody zaprojektowany do pracy przy prędkościach jazdy w mieście i na autostradzie, wykorzystuje radar i kamerę do wykrywania z wyprzedzeniem wolniej poruszających się lub nieruchomych pojazdów i zapewnia wspomaganie kierowcy w inicjowaniu skrętu na kierownicy, co umożliwia kierowcy ominięcie pojazdu, z którym ryzyko kolizji byłoby wysokie.

- System monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach z systemem ostrzegania przed pojazdami na drodze poprzecznej, który ostrzega kierowców wycofujących samochód z miejsca parkingowego o pojazdach zbliżających do niego i mogących znaleźć się na kursie kolizyjnym, a teraz po raz pierwszy system może włączyć hamulce, by uniknąć lub złagodzić skutki kolizji, jeśli kierowca nie zareaguje na wcześniejsze ostrzeżenia.

- Szerokokątna kamera cofania zapewnia widok z tyłu pojazdu o szerokości poziomej prawie 180 stopni, co umożliwia przegląd sytuacji za samochodem podczas wycofywania z miejsca parkingowego lub z podjazdu przed domem.

- Ostrzeżenie o wjeżdżaniu na drogę jednokierunkową „pod prąd”, już teraz będzie dostępne dla klientów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. System używa kamery zamontowanej za przednią szybą i korzysta z informacji z systemu nawigacji w samochodzie, aby zapewnić kierowcy dźwiękowe i wizualne ostrzeżenia podczas jazdy przez dwa znaki "zakaz wjazdu" na wjazdach na autostrady.

- System Ford MyKey, który pozwala właścicielom zaprogramować kluczyk dla młodszych kierowców, umożliwia blokowanie przychodzących połączeń telefonicznych, ograniczenie prędkości maksymalnej, zapobieganie dezaktywacji systemów wsparcia kierowcy i funkcji bezpieczeństwa, zmniejszanie maksymalnej głośności systemu audio i całkowite wyłączenie systemu audio, jeśli pasażerowie nie zapięli pasów bezpieczeństwa.

W razie wypadku, nowy system hamowania po kolizji pomaga zmniejszyć skutki potencjalnej kolizji wtórnej poprzez automatyczne zastosowanie umiarkowanego ciśnienia hamowania po wykryciu pierwszego zderzenia. Spowolnienie pojazdu może potencjalnie zmniejszyć obrażenia u pasażerów i pozwala uniknąć dalszych uszkodzeń pojazdu.

Ford przewiduje, że za poziom bezpieczeństwa nowy Focus otrzyma pięć gwiazdek, w czym pomoże 40-procentowy wzrost możliwości przenoszenia obciążeń w czasie zderzenia czołowego, jaki zapewnia całkowicie nowa platforma C2, na której zbudowano Focusa.

NASZYM ZDANIEM:

Nowy Focus stawia wyjatkowo wysoko poprzeczkę swoim rynkowym rywalom. Jest nienaganny stylistycznie, doskonale wyposażony, także oryginalne rozwiązania, jak choćby monitorowanie jakości nawierzchni, czy reagowanie na znak - zakaz wjazdu. 

Trzeba przyznać, że wnętrze zostało niemal idealnie wyciszone, zaś praca turbo-diesla nie powoduje jakiegośs zauważalnego, nadmiernego hałasu.

Fotele są wygodne, chociaż siedziska przednich foteli  są jednak zbyt krótkie. 

Nasza ocena - jak najbradziej pozytywna.

 

 

 


Autor: Zbigniew Juchniewicz/motomanaicy.tv

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
Raptor_5_004.jpg
2022-11-23 09:45:00
Lider w segmencie pickupów - nowy Ford Ranger Raptor

Opracowany przez Ford Performance 3-litrowy silnik EcoBoost V6 twin-turbo, dostarcza 292 KM mocy i 491 Nm momentu obrotowego, które gwarantują fenomenalne...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
ford-kuga-black-edition_exteriores_vignale_14sept2022_0238.jpg
2022-10-18 20:03:00
Ford Kuga Plug-In Hybrid lider sprzedaży

Od początku roku 2022 Kuga wypracowała status najlepiej sprzedającego się w Europie samochodu hybrydowego z zewnętrznym ładowaniem (PHEV), pokonując już w...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
EV-11-22-1J1A0628.jpg
2022-10-13 08:45:00
Światowy debiut: nowy wyścigowy Ford Mustang GT serii Supercars

Mustang GT Supercar „Gen3” jest bardziej niż kiedykolwiek spokrewniony z modelem seryjnym i napędzany przez ponad 600-konny silnik Coyote V8 produkcji Forda.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Maja-Explorer-4_02.jpg
2022-09-30 09:35:00
Ford Explorer – komfortowy SUV gotowy na każdą przygodę

Bezemisyjny w mieście, dzięki napędowi hybrydowemu typu plug-in i nie do zatrzymania w terenie za sprawą m.in. napędu na cztery koła, dużego prześwitu,...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
NEW_FORD_MUSTANG_8.jpg
2022-09-15 13:00:00
Nowy Ford Mustang zmienia styl, osiągi i udział cyfrowego środowiska

Ford zaprezentował nowego Mustanga,1 wprowadzając znaczące modyfikacje najlepiej sprzedającego się na świecie sportowego coupe.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 38
DILERZY
FORD Auto Brzezińska

Brzezińska 26

92-103 Łódź

fax 42 2035550

tel: 42 203 55 55

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Centrum

al. Włókniarzy 144

91-034 Łódź

fax 42 206 80 42

tel: 42 206 80 40

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Hobby

Wojsk Ochrony Pogranicza 15

15-381 Białystok

fax 85 744 16 47

tel: 85 742 45 02

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kabziński

Sulejowska 45

97-300 Piotrków Trybunalski

fax 44 649 70 90

tel: 44 733 70 90

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kamag

Kossaka 76

Piła

fax 67 352 6862

tel: 67 351 0007

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Michałowski

Radzymińska 158

03-576 Warszawa

fax 22 679 28 48

tel: 22 679 86 62

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Motive

Zbylitowska Góra, ul.Krakowska 13 Zgłobice

33-113 Tarnów

fax 14 674 14 99

tel: 14 674 14 70

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI