motomaniacy
NASZE TESTY
POWRÓT
19 lutego 2019 15:54

DS 7 Crossback

Premiera DS 19 miała miejsce 6 października 1955 roku, pod szklaną kopułą paryskiego Grand Palais.


Samochód wywołał natychmiast niesłychaną sensację. Tylko pierwszego dnia sprzedano dwanaście tysięcy sztuk tego modelu. Jego przełomowe wzornictwo i zastosowane rozwiązania technologiczne sprawiły, że DS 19 stał się obiektem kultu i do dziś budzi zainteresowanie.

Sześćdziesiąt lat później świętujemy rocznicę historycznego modelu DS, oddając hołd wyjątkowemu dziedzictwu marki. Każdy jej model to szczególne połączenie niepowtarzalnego designu i nowatorskich technologii, komfortowej jazdy i przyjemności prowadzenia, szlachetnych materiałów, wyrafinowania i dbałości o każdy szczegół.

DS Automobiles została założona 1 czerwca 2014 roku. Przez trzy lata cały zespół z zaangażowaniem i determinacją pracował nad realizacją wizji marki, która pragnie, aby francuskie samochody powróciły do świata premium.

DS 7 CROSSBACK jest pierwszym modelem DS nowej generacji. Proporcje nadwozia, wyrafinowany styl i zaawansowane technologie doskonale pokazują, jaki styl będą obierać samochody marki DS.

DS 7 CROSSBACK to zapowiedź drugiej generacji modeli marki DS. Ten wyrafinowany SUV jest symbolem francuskiego know-how, który łączy szlachetne materiały wykończeniowe, doskonałe rzemiosło oraz innowacyjne technologie.

DS 7 CROSSBACK potwierdza swój szlachetny rodowód wyjątkowym akcentem z przodu:

- DS WINGS: Sześciokątna osłona chłodnicy ma całkowicie nowy wygląd, przywołujący skojarzenia z diamentem. Logo DS znajduje się w jej centralnym punkcie. Podwójne przetłoczenie tworzy oś aluminiowej maski i eksponuje emblemat DS. Przetłoczenia i krawędzie przednich oraz tylnych błotników rzeźbią boczną sylwetkę tego wyjątkowego SUV-a, podkreślając jego siłę i potencjał.

Identyfikacja świetlna to kluczowy element stylu marki DS od początku jej istnienia. Reflektory DS ACTIVE LED VISION, oszlifowane niczym szlachetne kamienie, robią piorunujące wrażenie. Po uruchomieniu samochodu są delikatnie podświetlone w purpurowym kolorze, następnie obracają się o 180°. DS ACTIVE LED VISION to innowacyjny system oświetlenia, który automatycznie dostosowuje sposób działania do panujących warunków. Pionowe, przypominające perły światła LED do jazdy dziennej podkreślają wyrazistą identyfikację świetlną modelu. 

Forma tylnych świateł potwierdza wyrazisty i oryginalny charakter identyfikacji świetlnej DS 7 CROSSBACK. Są wykonane w technologii 3D Full LED. Zdobi je trójwymiarowy motyw łusek, zaczerpnięty z koncepcyjnego modelu DS E-TENSE. Projektując ten element, eksperci DS wykorzystali grawerowanie laserowe. To metoda z najwyższej technologicznej półki, zapewniająca niezwykłą precyzję wykonania.

Wnętrze DS 7 CROSSBACK to świat komfortu bez granic. Pasażerowie tylnego rzędu mają wyjątkowo dużo miejsca, a oparcie kanapy można elektrycznie pochylać w zakresie 23°–32°. Siedzenia wykończono sprężystą pianką, zapewniającą wygodę i wytrzymałość. Przednie fotele mogą być wyposażone w funkcję podgrzewania, wentylacji i masażu (5 dostępnych trybów, ustawianych za pośrednictwem ekranu dotykowego).

DS 7 CROSSBACK można doposażyć w duży, otwierany, panoramiczny szklany dach z elektrycznie sterowaną roletą. Jego tylna część jest nieruchoma, przednia przesuwa się nad nią, wpuszczając do wnętrza naturalne światło.

DS 7 CROSSBACK ma największy bagażnik w segmencie (555 litrów) z praktyczną, płaską podłogą.

System Pack Easy Access ułatwia korzystanie z przestrzeni bagażowej dzięki elektrycznie sterowanej pokrywie bagażnika i funkcji otwierania pokrywy ruchem stopy pod tylnym zderzakiem.

DS CONNECTED PILOT to z kolei system, który przejmuje stery DS 7 CROSSBACK i odciąża kierowcę, jednocześnie umożliwiając mu przejęcie kontroli nad samochodem w dowolnej chwili. To kolejny krok na drodze rozwoju samochodów autonomicznych.

System utrzymuje zadaną prędkość i bezpieczny dystans dzielący samochód od pojazdu z przodu. Trajektorię jazdy kontroluje progresywnie za pośrednictwem układu kierowniczego. Jest aktywny w zakresie prędkości 0 - 180 km/godz. Potrafi zatrzymać samochód i sprawić, że ponownie ruszy z miejsca.

Ta nowa technologia pozwala na autonomiczne wykonywanie manewrów parkowania prostopadłego i równoległego przez samochód bez udziału kierowcy. DS PARK PILOT wybierze miejsce parkingowe odpowiednie dla gabarytów DS 7 CROSSBACK. Pomiar jest możliwy w trakcie mijania tego miejsca z prędkością do 30 km/godz.

DS NIGHT VISION zapewnia kierowcy optymalną widoczność w nocy, umożliwiając szybką reakcję na ewentualne zagrożenie. Kamera na podczerwień, umieszczona w osłonie chłodnicy, wykrywa pieszych i zwierzęta znajdujące się do 100 metrów przed samochodem.

Obraz drogi pojawia się na cyfrowym zestawie wskaźników. Zidentyfikowane niebezpieczeństwo jest podświetlone na żółto. Gdy kierowca nie zareaguje, kolor zmienia się na czerwony i pojawia się sygnał dźwiękowy. Ostrzeżenie pozwala uniknąć zderzenia.

DS 7 CROSSBACK wykorzystuje technologię DS DRIVER ATTENTION MONITORING, która pozwala na identyfikację spadku poziomu koncentracji kierowcy. Znajdująca się nad kierownicą kamera na podczerwień monitoruje ruchy powiek, kierunek spojrzenia oraz ruchy głowy kierowcy. Współpracuje z drugą kamerą, która monitoruje trajektorię samochodu i nieustannie sprawdza, czy kierowca utrzymuje właściwy tor jazdy. Gdy układ DS DRIVER ATTENTION MONITORING wykryje nieprawidłowości w jednym ze wskazanych zakresów, automatycznie uruchamia sygnał dźwiękowy, a odpowiedni komunikat pojawia się na ekranie centralnym. System jest aktywny zarówno w dzień, jak i w nocy.

DS ACTIVE LED VISION łączy styl z zaawansowaną technologią. Trzy obrotowe moduły LED uzupełniają centralny projektor LED. Oświetlenie dostosowuje sposób pracy do kąta skrętu kierownicy, prędkości samochodu i warunków meteorologicznych. Może zmieniać kąt i nachylenie wiązki światła. Jej siła może być zwiększana lub redukowana, a kształt jest dobierany tak, aby możliwie najbardziej skutecznie oświetlić drogę przed samochodem.

Dostępnych jest sześć trybów pracy:

- Parking

- Miasto: wiązka światła jest szersza, aby optymalnie oświetlić ewentualne niebezpieczne obiekty, znajdujące się na skraju drogi.

- Trasa: tryb aktywny od prędkości 50 km/godz., wiązka światła jest wydłużona (dostosowana zwłaszcza do jazdy po drogach podrzędnych), jednak wciąż wystarczająco szeroka, by wykryć potencjalne niebezpieczeństwo znajdujące się na skraju drogi.

- Autostrada: tryb aktywny od 110 km/godz., wiązka światła jest jeszcze bardziej intensywna. Projektor i moduły LED są podniesione, by dodatkowo zwiększyć zasięg oświetlenia.

- Zła pogoda: gdy pracują wycieraczki, wiązka oświetla oznaczenia poziome na drodze, a projektor pracuje z mniejszą mocą, aby uniknąć oślepienia kierowcy.

- SmartBeam: tryb aktywny po włączeniu funkcji automatycznych świateł. Zasięg i moc wiązki światła są dostosowane do warunków na drodze i obecności innych pojazdów, zapewniają maksymalne możliwe doświetlenie drogi.

System pozwala uniknąć kolizji lub ograniczyć jej skutki. Jest aktywny od prędkości 5 km/godz. W przypadku chwilowej dekoncentracji kierowcy kamera zamontowana na szczycie przedniej szyby, wspomagana przez radar, wykryje obecność innych pojazdów lub pieszych i w razie potrzeby zwolni albo zatrzyma samochód bez udziału kierowcy.

DS CONNECTEDCAM

Zamontowana w podstawie wewnętrznego lusterka wstecznego kamera pozwala rejestrować zdjęcia i materiały wideo. Łącze WiFi umożliwia transfer danych do smartfona. 

KAMERA COFANIA I WIDOK 360

Kamera aktywuje się automatycznie po włączeniu biegu wstecznego i wyświetla na centralnym ekranie dotykowym widok z tyłu samochodu. Dostępny jest również widok z lotu ptaka.

ALARM NIEZAMIERZONEGO PRZEKROCZENIA LINII

Wykrywa niezamierzone przekroczenie linii i koryguje trajektorię samochodu. Aby utrzymać samochód w pasie ruchu, używa układu kierowniczego. Migająca kontrolka na zestawie wskaźników informuje, że system koryguje tor jazdy. 

SYSTEM AKTYWNEJ KONTROLI MARTWEGO POLA

Ostrzega kierowcę o obecności innego pojazdu w martwym polu. W bocznym lusterku wstecznym zapala się dioda. Gdy układ wykryje ryzyko kolizji, skoryguje tor jazdy, by jej uniknąć.

Za projekt nagłośnienia odpowiada firma FOCAL®, francuski lider projektowania i produkcji profesjonalnych rozwiązań audio Hi-Fi, zwłaszcza dla branży motoryzacyjnej. Najwyższej klasy system Hi-Fi o nazwie FOCAL Electra® składa się z czternastu głośników, harmonijnie wkomponowanych we wnętrze DS 7 CROSSBACK. Zapewniają one niespotykaną jakość emisji dźwięku.

DS SENSORIAL DRIVE

DS 7 CROSSBACK dopasowuje się do gustu i upodobań poprzez liczne możliwości personalizacji. System DS SENSORIAL DRIVE, zaproszenie do świata wyjątkowych doznań wizualnych, pozwala wybrać nastrój Cashmere lub Titanium. Oświetlenie PolyAmbient emitowane jest przez specjalne wiązki w panelach drzwi, w jednym z ośmiu kolorów: Blanc Cristal, Bleu Saphir, Gris Quartz, Orange Ambre, Rouge Carmin, Rouge Grenat, Vert Opale lub Violet Spinelle.

DYNAMIKA I NATURALNY SPOKÓJ

Komfort absolutny to pierwsze skojarzenie, które pojawia się po zajęciu miejsca we wnętrzu DS 7 CROSSBACK. Szerokie, wygodne siedzenia wyściełano gęstą, sprężystą i wytrzymałą pianką. Fotele przednie mogą być wyposażone w funkcję ogrzewania, wentylacji i masażu (5 dostępnych trybów). Wielopunktowy masaż zmieni każdą podróż w relaksującą, przyjemną przygodę. System indywidualnego sterowania funkcjami przednich foteli znajduje się w menu ekranu dotykowego. 

W testowanym egzemplarzy mieliśmy do dyspozycji turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra i mocy 225 KM. Współpracuje on z 8-stopniową przekładnią automatyczną. W opcji jest ten sam silnik, ale o mocy 280 KM, 1,2 litra o mocy 130 KM oraz 1,6 litra zelektryzowany (hybryda E-TENSE 4x4) o mocy 300KM.

Ponadto w ofercie są też dwa turboDiesle o pojemności 1,5 litra o i mocy 130 KM oraz dwulitrowy o mocy 180 KM.


Autor: Karol Juchniewicz

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
_E6A8418_2000.jpg
2021-08-30 18:03:00
Ds 4 - inżynieria udoskonalania

DS 4 reprezentuje czwarty model w gamie i wprowadza nową generację awangardowego designu.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
146677810_10159255929357360_4808748287367613705_o.jpg
2021-02-03 15:51:00
Nowy DS 4: inżynieria doskonała

DS Automobiles nadal się rozwija. DS 4, po DS 7 CROSSBACK, DS 3 CROSSBACK i DS 9, jest czwartym modelem w gamie i wprowadza nową generację awangardowego...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
26012021123754_fot3.jpg
2021-02-02 18:37:00
DS9

W Polsce ceny startują od 205 900 zł. Cena topowej wersji z napędem hybrydowym E-Tense 225 KM to 254 900 zł.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
06032020141954_fot1.jpg
2020-03-13 13:56:00
DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4x4 - elektryzująca hybryda

Szybko zmieniający się rynek motoryzacyjny stanowi dla DS Automobiles wyjątkową okazję.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
IMG_7586.jpg
2018-04-19 16:17:00
DS 7 z HUAWEI Connected Car

DS 7 to pierwszy samochód wyposażony w Huawei Connect Car.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 5
DILERZY
DS FIRMOWY SALON I SERWIS KRAKOWSKA

al.Krakowska 206

02-219 Warszawa

fax 22 436 27 70

tel: 22 436 27 70

SZCZEGÓŁY
DS Polmozbyt Toruń Holding S.A.

Szosa Bydgoska 82

87-100 Toruń

fax 56 654 25 94

tel: 56 654 25 94

SZCZEGÓŁY
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI