motomaniacy
NASZE TESTY
POWRÓT
12 listopada 2019 17:30

Citroen C5 AirCross PureTech 180 KM, EAT8 Shine

C5 Aircross jest niewątpliwie ciekawą propozycją dla ludzi ceniących SUV-y, a którzy chcą się wyróżnić w tłumie.


Niebanalna stylistyka nadaje temu autu swoistej radości, takiego uśmiechu codzienności. Także wyposażenie C5 Aircrossa jest ponadprzeciętne, gdyż konstruktorom udało się zastosować w tym SUV-ie aż 20 różnego rodzaju systemów z zakresu bezpieczeństwa oraz takich, które zdecydowanie poprawiają komfort podróżowania.Ten nowoczesny i zaawansowany technologicznie model wyposażony jest w 20 systemów wspomagania prowadzenia, w tym Highway Driver Assist, system umożliwiający jazdę autonomiczną poziomu 2. czy też Grip Control z funkcją Hill Descent Assist, do jazdy po bezdrożach. Samochód wyposażono także w sześć technologii łączności, w tym bezprzewodowe ładowanie smartfonów.

Nowy SUV C5 Aircross jest wyposażony w kamerę umieszczoną w górnej części przedniej szyby i radarowy czujnik wbudowany w przedni zderzaki. Oferuje pakiet systemów wspomagania prowadzenia, które stanowią realny postęp w kierunku jazdy autonomicznej.

- System Active Safety Brake: dla uniknięcia kolizji, system wykrywa i analizuje przeszkody stacjonarne lub ruchome, pieszych lub samochody, a także automatycznie zatrzymuje samochód w przypadku ryzyka kolizji.

- System aktywnej kontroli martwego pola: za pomocą kontrolki wbudowanej w lusterko zewnętrzne ostrzega kierowcę o pojawieniu się innego samochodu w martwym polu widzenia. Jeśli funkcja Aktywnego Alarmu Niezamierzonego Przekroczenia Linii (Active Lane Departure Warning System) jest włączona i mimo wszystko kierowca włączy kierunkowskaz i zacznie skręcać w stronę, po której znajduje się inny samochód w martwym polu, system zwiększy opór w układzie kierowniczym i odwiedzie kierowcę od tego zamiaru, zapobiegając kolizji.

- System aktywnego monitorowania pasa ruchu: system rozpoznaje linie wyznaczające pasy ruchu, stale analizuje obraz i określa położenie samochodu. System koryguje tor jazdy i ostrzega kierowcę w przypadku wykrycia ryzyka przekroczenia linii bez użycia kierunkowskazu. Jeśli kierowca chce utrzymać wybrany tor jazdy, może uniemożliwić systemowi korektę poprzez przytrzymanie kierownicy.

- Aktywny regulator prędkości: umożliwia dostosowanie prędkości do prędkości samochodu jadącego z przodu.

- Aktywny regulator prędkości z funkcją Stop&Go: system wykrywa obecność samochodu jadącego z przodu, automatycznie utrzymuje określoną wcześniej przez kierowcę bezpieczną odległość, odpowiednio zwalniając lub przyspieszając aż do całkowitego zatrzymania, i to bez udziału kierowcy. System jest aktywny przy prędkościach od 30 do 180 km/h. Umożliwia kontrolę prędkości, utrzymanie odległości między samochodami oraz ogranicza przyspieszanie w trakcie pokonywania zakrętów.

- Funkcja ostrzeżenia o niebezpieczeństwie kolizji: uprzedza kierowcę o ryzyku kolizji jego samochodu z samochodem jadącym z przodu przy prędkości powyżej 30 km/h. Funkcja włącza się tuż przed aktywacją automatycznego hamowania.

- System Coffee Break Alert: zaleca kierowcy przerwę w podróży po dwóch godzinach nieprzerwanej jazdy z prędkością powyżej 70 km/h.

- System wykrywania zmęczenia kierowcy: system ostrzega kierowcę o spadku uwagi. System ocenia stan czujności kierowcy analizując odchylenie toru jazdy w stosunku do linii na jezdni. Funkcja ta jest szczególnie przydatna na drogach szybkiego ruchu przy prędkości przekraczającej 65 km/h.

- Rozbudowany system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości: system rozpoznaje znaki ograniczenia prędkości i wyświetla na ekranie tablicy rozdzielczej. Prędkość może zostać zarejestrowana jednym ruchem jako prędkość zadana do regulatora/ogranicznika prędkości. Poza znakami ograniczenia prędkości, system wykrywa niektóre znaki drogowe i wyświetla je na ekranie tablicy rozdzielczej (na przykład znak stopu, zakaz wjazdu lub zakaz wyprzedzania). System pomaga w przestrzeganiu przepisów kodeksu drogowego i zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

- System Highway Driver Assist: łączy system Aktywnego Tempomatu z funkcją Zatrzymania oraz system Alarmu Niezamierzonego Przekroczenia Linii, umożliwiając prowadzenie samochodu częściowo autonomicznie w określonych warunkach drogowych. Kierowca ustawia zadaną prędkość i uruchamia system Niezamierzonego Przekroczenia Linii, który działa powyżej prędkości 30 km/h. Następnie system zapisuje pozycję samochodu na pasie ruchu (po środku pasa, lekko po lewej lub lekko po prawej stronie, w zależności od nawyków jazdy). Kierowca nie musi już kontrolować prędkości ani toru jazdy – te funkcje przejmuje samochód. System ten, szczególnie przydatny podczas jazdy po drogach szybkiego ruchu lub po autostradach, pozwala kierowcy częściowo przekazać prowadzenie samochodu i lepiej skupić się na drodze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, system działa tylko gdy kierowca trzyma ręce na kierownicy (nawet jeśli nie musi kierować). Kierowca może w dowolnym momencie przejąć prowadzenie, naciskając przycisk dezaktywacji systemu Niezamierzonego Przekroczenia Linii, skręcając kierownicą lub hamując.

- System automatycznego przełączania świateł: zwiększa komfort prowadzenia nocą i podnosi bezpieczeństwo dzięki automatycznej zmianie świateł z drogowych na mijania lub odwrotnie.

 

Technologie podnoszące komfort

- System bezkluczykowego dostępu i uruchamiania pojazdu ADML: wsunięcie dłoni za klamkę prawych lub lewych przednich drzwi, albo klapy bagażnika powoduje ich odblokowanie. Ponadto, dzięki systemowi otwierania bez użycia rąk, automatycznie sterowana pokrywa bagażnika otwiera się lub zamyka za pomocą prostego ruchu stopy pod tylnym zderzakiem.

- Elektryczny hamulec postojowy: system automatycznie włącza hamulce po wyłączeniu silnika oraz zwalnia je przy ruszaniu z miejsca. W dowolnym momencie kierowca może zaciągnąć lub zwolnić hamulec postojowy za pomocą przełącznika sterowania umieszczonego na konsoli środkowej.

- Park Assist: system aktywnie pomaga przy parkowaniu równoległym (zaparkowanie i wyjazd z miejsca) lub skośnym (tylko zaparkowanie). W ten sposób manewr parkowania jest prostszy, łatwiejszy i bezpieczniejszy. Na życzenie kierowcy system automatycznie wykrywa miejsce do zaparkowania, a następnie wykonuje manewr parkowania (wjazd lub wyjazd z miejsca parkingowego). Kierowca tylko naciska pedał gazu lub hamulca, a system zajmuje się resztą.

- Kamera cofania z funkcją Top Rear Vision: w chwili włączenia wstecznego biegu, kamera przekazuje obraz na ekran dotykowy i pokazuje widok za samochodem w promieniu 180° z zaznaczonymi kolorowymi liniami, które określają tor ruchu samochodu i odległość od przeszkody.

- Vision 360: wspomaganie wideo dla wszystkich manewrów wykonywanych z małą prędkością. Jest aktywowane automatycznie po włączeniu biegu wstecznego lub ręcznie przez kierowcę. Zapewnia widok z lotu ptaka samochodu i jego otoczenia: widok jest aktualizowany, gdy samochód porusza się do przodu lub do tyłu. Obraz jest wyświetlany w sposób najbardziej dogodny w danym momencie, w zależności od manewru wykonywanego przez kierowcę.

 

Technologie, które ułatwiają codzienną jazdę

- Układ Grip Control z funkcją Hill Assist Descent: wzmocniony inteligentny system, który optymalizuje trakcję samochodu niezależnie od rodzaju nawierzchni, aby ułatwić jazdę w trudnym terenie. Grip Control wykorzystuje system zapobiegania poślizgowi kół napędzanych wbudowany w blok elektroniczny ESP. System kontroluje poślizg przednich kół napędzanych, stosując różne tryby działania dostosowane do rodzaju nawierzchni. Tryb standardowy pozwala na automatyczne działanie układu Grip Control. Możliwe jest również samodzielne wybieranie właściwego trybu (Piasek, Off-Road, Śnieg lub ESP OFF) za pomocą pokrętła umieszczonego na konsoli środkowej. Nowy SUV C5 Aircross umożliwia zatem prawdziwie wszechstronną jazdę, dopasowaną do wszystkich typów nawierzchni, niezależnie od warunków. Z systemem Grip Control współpracuje funkcja Hill Assist Descent, która pomaga utrzymać ograniczona prędkość jazdy nawet na drodze o silnym nachyleniu. Technologia ta pozwala zachować zamierzony tor jazdy i zmniejsza ryzyko poślizgu samochodu podczas zjeżdżania ze wzniesienia, zarówno jadąc do przodu jak i na biegu wstecznym. Nowa funkcja wspomagania zjazdu ze wzniesienia ułatwia pełną kontrolę nad samochodem i bezpieczny zjazd. System utrzymuje bardzo niską prędkość samochodu (3 km/h) i zapewnia pełną kontrolę oraz bezpieczeństwo w trudnych sytuacjach. Te dwie funkcje oferowane są niezależnie od średnicy kół, w przypadku założenia opon letnich. Ich skuteczność jest największa przy zastosowaniu opon dopasowanych do warunków lokalnych, w szczególności przy założeniu opon 18” Mud&Snow, które są oferowane w opcji.

- Wspomaganie ruszania na wzniesieniu: ułatwia ruszanie pod górę i zapobiega niepożądanemu zsuwaniu się samochodu na podjeździe, po zwolnieniu pedału hamulca. Działa na wzniesieniach o kącie nachylenia powyżej 3 proc., unieruchamiając samochód na około dwie sekundy.

Statyczne doświetlanie zakrętów: system działa przy prędkości poniżej 40 km/h w zależności od kąta skrętu kierownicy. Powoduje włączenie dodatkowego reflektora przeciwmgłowego, prawego lub lewego, w celu lepszego oświetlenia pobocza pod kątem sięgającym 75°.

- Kontrola stabilności przyczepy: samochody wyposażone fabrycznie w hak holowniczy (opcja montowana fabrycznie) mają ponadto system kontroli stabilności przyczepy. Ta dodatkowa funkcja układu ESP tłumi wszelkie możliwe przypadki myszkowania przyczepy lub też zmniejsza prędkość samochodu z przyczepą do bezpiecznej prędkości. Obecność przyczepy jest wykrywana po jej podłączeniu do gniazda samochodu. Stabilizacja przyczepy za pomocą układu ESP wykorzystuje czujniki ESP i włącza wszelkie niezbędne czynności: aktywnie tłumi myszkowanie przyczepy poprzez indywidualne i naprzemienne hamowanie każdego koła przedniej osi. W większości przypadków wystarcza to do całkowitej eliminacji zjawiska myszkowania, a tym samym pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Jednakże w przypadku bardzo dużych, niekontrolowanych ruchów przyczepy system zmniejsza moment obrotowy silnika i hamuje wszystkie cztery koła pojazdu, aby jak najszybciej zmniejszyć prędkość do bezpiecznego poziomu.

 

Jednostki napędowe

Nowy SUV C5 Aircross dysponuje gamą wydajnych i ekonomicznych silników Euro 6.2 najnowszej generacji. Są idealne w codziennych dojazdach do pracy, podczas wypadów na weekend lub wyjazdów na wakacje. Są dostępne z manualną skrzynią biegów o sześciu przełożeniach lub z automatyczną skrzynią biegów EAT8 o ośmiu przełożeniach. Zapewniają wysoki poziom przyjemności z jazdy oraz niezwykłą wydajność:

- Dwie wersje z silnikiem benzynowym: PureTech 130 S&S z manualną skrzynią biegów o sześciu przełożeniach i PureTech 180 S&S z automatyczną skrzynią biegów EAT8.

- Trzy wersje z silnikiem wysokoprężnym: BlueHDi 130 S&S z manualną skrzynią biegów o sześciu przełożeniach, BlueHDi 130 S&S z automatyczną skrzynią biegów EAT8 i BlueHDi 180 S&S z automatyczną skrzynią biegów EAT8.

C5 Aircross dysponuje najnowszej generacji automatyczną skrzynią biegów EAT8 „Efficient Automatic Transmission” o ośmiu przełożeniach, z systemem sterowania Shift and Park by wire. Automatyczna skrzynia biegów została opracowana we współpracy z japońską firmą Aisin, specjalistą w tej dziedzinie. Płynnie działająca przekładnia hydrokinetyczna zapewnia komfort jazdy zarówno przy ruszaniu jak i podczas wykonywania manewrów parkowania.

Automatyczna skrzynia biegów oferuje większą wydajność i przyjemność z jazdy, między innymi dzięki:

- Redukcji zużycia paliwa nawet o 7 proc. w porównaniu do wcześniej stosowanego rozwiązania EAT6. Jest to możliwe dzięki dwóm dodatkowym przełożeniom, poprawieniu wydajności poprzez rozszerzenie zakresu funkcjonowania systemu Stop&Start, który teraz jest aktywny od 20 km/h w przypadku silników BlueHDi 180, redukcji masy i kompaktowym wymiarom (nawet o 2 kg niższa masa w porównaniu ze skrzynią EAT6).

- Zoptymalizowaniu zarządzania momentem obrotowym na styku silnik – skrzynia biegów przy zmianie przełożeń. Dwa dodatkowe przełożenia eliminują szarpnięcia przy każdorazowej zmianie przełożeń. Nowa dźwignia automatycznej skrzyni biegów z funkcją Shift and Park by wire jest łatwa w obsłudze, intuicyjna i ergonomiczna. Łopatki na kierownicy umożliwiają ręczną zmianę biegów bez konieczności rezygnacji z zalet skrzyni automatycznej. Dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa tryb Park jest aktywowany automatycznie, natychmiast po wyłączeniu silnika. 

 

Jednak samochód to nie tylko wygląd. C5 Aircross jest rasowym SUV-em, choć tylko z napędem na przednie koła. Jednak dzięki systemowi Grip Control C5 Aircross świetnie radzi sobie w lekkim terenie. Nowatorskie zawieszenie działa, to czuć podczas jazdy po nierównościach.

 

Podstawowe dane prezentowanego modelu

Citroën C5 Aircross – samochód osobowy typu crossover C klasy kompaktowej
C5 Aircross SUV Shine, 1.6 PureTech 180 Automatyczna 8
143700 zł BRUTTO
Zużycie - 7.3 l/100km

Wersje Live, Feel, Shine
Długość – 4500 mm
Rozstaw – 2730 mm
Bagażnik- 580/1630
Emisja wg NDEC – 131 gramów/kilometr
Średnie zużycie paliwa – 7.3 l/100km
Zawieszenie – przód kolumny, tył – belka skrętna
zawieszenie z amortyzatorami Progressive Hydraulic Cushions (PHC)
Otwierany dach panoramiczny (TOP), z podświetleniem LED w obwódce podsufitki – 4500 zł
Ogrzewanie WEBASTO (dla silników BlueHDi, zawiera ogrzewaną szybę przednią) – 5400 zł
Grip Control & Hill Assist Descent - 1100 zł BRUTTO
Kolor - od 2500 do 3500 zł.

C5 Aircross został zaprezentowany w kwietniu 2017 roku podczas wystawy Auto Shanghai, gdzie trafił do produkcji już w lecie tego samego roku. Na europejski debiut samochód musiał czekać aż półtora roku - do października 2018 roku. Samochód zastąpił w gamie model C4 Aircross.

Planowany jest też silnik hybrydowy (typu plug-in), którego łączna moc wynosiłaby 300 KM.


Autor: Zbigniew Juchniewicz/motomanaicy.tv

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
CL 19.037.007.jpg
2020-02-16 09:46:00
C3 Aircross SUV wprowadza nową edycję specjalną „Serii C”

Po sukcesie edycji kolekcjonerskiej „Origins” w 2019 r. z okazji setnej rocznicy marki, w 2020 r. Citroën rozpocznie nową przekrojową edycję specjalną. Nowa...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
fot.1.jpg
2019-10-18 16:52:00
Groupe PSA elektryczne wersje swoich kompaktowych vanów od 2020 r.

Peugeot Expert, Citroën Jumpy, Opel Vivaro i Vauxhall Vivaro będą dostępne z napędem w pełni elektrycznym od 2020 r.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
CITROEN_MADE_WITH_ICONS_SCULPTUREA.jpg
2019-02-11 13:39:00
Retromobile 2019 Paryż

Odwiedzający stoisko z okazji stulecia firmy Citroën w Rétromobile mogli podziwiać 30 kultowych samochodów prezentowanych na stoisku marki.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
design2_cl_18.023.002_597x500.286038.jpg
2018-05-29 18:25:00
Kolejny SUV od Citroena - C5 Aircross

Citroën pod koniec bieżącego roku planuje wprowadzić do sprzedaży w Europie, a więc także w Polsce, nowego C5 Aircross w stylistyce podkreślającej solidność...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1208358-knepteibsi.jpg
2018-03-26 18:33:00
Sportowy duch Citroëna w Poznaniu

Jedną z gwiazd stoiska Citroëna podczas Poznań Motor Show 2018, obok nowej generacji modelu Berlingo i nowego C4 Cactus, będzie wyczynowy model C3 WRC.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 10
DILERZY
CITROEN ASO 11

Zwycięstwa 175

81-521 Gdynia

fax 58 349 40 41

tel: 58 622 16 53

SZCZEGÓŁY
CITROEN ASW WOJCIULA

Gen.Wł.Andersa 71

15-113 Białystok

fax 85 664 37 79

tel: 85 675 58 67

SZCZEGÓŁY
CITROEN AUTO - DROBOT

Nasielska 9

06-100 Pułtusk

fax 23 692 83 08

tel: 23 692 40 99

SZCZEGÓŁY
CITROEN AUTO BROKER

Mełgiewska 10

20-209 Lublin

fax 81 746 40 71

tel: 81 749 58 81

SZCZEGÓŁY
CITROEN Auto Center Rzeszów Sp. z o.o.

Kraczkowa 1440

37-124 Rzeszów

tel: 17 870 04 00

SZCZEGÓŁY
CITROEN AUTO CENTRUM GOLEMO KRAKÓW

Opolska 9

31-275 Kraków

fax 12 415 82 05

tel: 12 415 61 16

SZCZEGÓŁY
CITROEN AUTO CENTRUM GOLEMO NOWY TARG

PODTATRZAŃSKA 3

34-400 Nowy Targ

fax 18 261 06 80

tel: 18 261 06 86

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 9
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI