motomaniacy
NASZE TESTY
POWRÓT
21 sierpnia 2018 16:38

Citroen C4 Cactus 1,2 PureTech 110 KM MT5

Po wprowadzeniu na rynek w 2016 r. modelu C3 i ekspansji w segmencie SUV w 2017 r. wraz z modelami C3 Aircross i C5 Aircross, Citroën wchodzi w kolejny etap ofensywy produktowej i wciąż zaskakuje, prezentując nowy model kompaktowego hatchbacka, nowego C4 Cactusa.


Model wnosi powiew świeżości do segmentu kompaktów, łącząc wyjątkowy charakter modelu C4 Cactus z wzorcowym komfortem C4. Zyskuje jednocześnie wyższy status, dopasowując się do standardów obowiązujących dla tego segmentu: 12 systemów wspomagających kierowcę, trzy technologie łączności, silniki o mocy do 130 KM oraz elegancka stylistyka.

C4 Cactus, nowoczesny i obdarzony ciekawym stylem, oferuje niespotykany dotąd komfort. W tym celu Citroën sięgnął do technologicznego dorobku marki w zakresie hydraulicznego zawieszenia. Technologia ta została zmodyfikowana, aby zapewnić jej dostępność dla jak największej liczby użytkowników. W ten sposób Nowy C4 Cactus wprowadza do Europy system zawieszenia z progresywnymi poduszkami hydraulicznymi (Progressive Hydraulic Cushions™ – PHC), a w ramach światowej premiery – fotele Advanced Comfort, które zapewniają niespotykaną dotąd wygodę siedzenia i komfort jazdy.

 

Śmiałe wzornictwo

Nowy C4 Cactus w sposób naturalny podkreśla swoją odmienność poprzez nowy, szeroki i wyrazisty pas przedni, przeprojektowany pas boczny oraz okazały tył, w który wbudowano nowe światła LED z efektem 3D. Zmienia zachowawcze kanony segmentu kompaktowych hatchbacków i prezentuje płynną i monolityczną sylwetkę. Rozstaw osi 2,6 m i krótkie zwisy zapewniają mu kompaktowe wymiary, dzięki którym pozostaje zwinny i zwrotny, a jednocześnie gwarantuje oczekiwaną w tym segmencie ilość miejsca w kabinie. Jego opływowe kształty podkreślają typowe dla Citroëna wyraziste elementy graficzne, takie jak: panele Airbump® w dolnej partii drzwi, dach stylistycznie odcięty czarną barwą słupków przednich i pasem okien, dwupoziomowy układ świateł z przodu czy też charakterystyczna, trójwymiarowa konfiguracja świateł w technologii LED z tyłu.

 

Nowy wymiar wygody dostępny dla wszystkich

Nowy C4 Cactus przenosi komfort we wnętrzu samochodu w nowy wymiar. Wykorzystując wszystkie elementy programu Citroën Advanced Comfort, Nowy C4 Cactus wprowadza do Europy nowości technologiczne zapewniające nowoczesny i wszechstronny komfort. Oferuje niespotykaną wygodę jazdy dzięki zastosowaniu, po raz pierwszy w Europie, systemu zawieszenia z progresywnymi poduszkami hydraulicznymi (Progressive Hydraulic Cushions™ – PHC), które skutecznie tłumią nierówności nawierzchni i dają wrażenie podróżowania jak na latającym dywanie. W ramach światowej premiery w modelu pojawiły się nowe fotele Advanced Comfort, przyjemne w dotyku, oferujące najwyższej klasy komfort użytkowania.

Nowy C4 Cactus dokonał również pokoleniowego skoku pod względem izolacji akustycznej i wyposażenia w codziennym użytkowaniu. Zapewnia pasażerom przyjazne i bezstresowe warunki podróżowania dzięki 12 systemom wspomagania pracy kierowcy i trzem technologiom łączności. Optymalne i wydajne jednostki napędowe potęgują wrażenie przyjemności i spokoju odczuwanego za kierownicą Nowego C4 Cactusa.

 

Kompaktowy i przestronny

Nowy C4 Cactus charakteryzuje się pełnymi kształtami nadwozia z poziomą maską silnika, która kojarzy się z solidnością i bezpieczeństwem. Jest też niezwykle stabilny. Dzięki zoptymalizowanej architekturze, opartej na platformie PF1 Grupy PSA, rozstaw osi Nowego C4 Cactusa wynosi 2,6 m, mieszcząc się pośrodku segmentu kompaktów i gwarantując przestronne wnętrze wszystkim pasażerom. Model ma skrócone zwisy, które zapewniają zwrotność w mieście. W ten sposób dzięki ograniczonym wymiarom zewnętrznym (długość 4,17 m, szerokość 1,71 m) Nowy C4 Cactus powraca do źródeł kompaktowych modeli, przestronnych i wszechstronnych w miastach, na przedmieściach i na trasach pozamiejskich.

Sylwetka Nowego C4 Cactusa charakteryzuje się opływowymi liniami. Samochód ma idealne proporcje – 1/3 powierzchni przeszklonych do 2/3 powierzchni bocznej – przy zachowaniu rozsądnej wysokości 1,48 m, która mieści się w średniej rynkowej i korzystnie wpływa na aerodynamikę. Błyszczące czarne słupki przedniej szyby sprawiają, że powierzchnie szklane wyglądają tak, jakby opasywały nadwozie bez łączeń. Tworzą ciągłość z tylną szybą dzięki oryginalnej obróbce graficznej szyb bocznych z tyłu: kolor karoserii dopełniają dwa elementy w kolorze błyszczącej czerni, dodając finezji i elegancji tej strefie, tak charakterystycznej dla modeli Citroëna. To w tym miejscu jest umieszczona nazwa „Cactus”, stanowiąca gwarancję oryginalności modelu. Stylowe i praktyczne relingi dachowe, typowe dla marki Citroën, w Nowym C4 Cactusie są dostępne w opcji – w zależności od kraju.

 

Pełna oferta personalizacji

Wygląd zewnętrzny Nowego C4 Cactusa stawia na personalizację i elegancję, oferując łącznie 31 zewnętrznych kombinacji.

 

Innowacyjne zawieszenie

W ślad za modelem C5 Aircross sprzedawanym w Chinach Nowy C4 Cactus po raz pierwszy w Europie oferuje zawieszenie z progresywnymi poduszkami hydraulicznymi™ (Progressive Hydraulic Cushions™ – PHC), które jest innowacją Citroëna i będzie wdrażane w przyszłych modelach marki. Doświadczenie Citroëna w dziedzinie układów jezdnych nie wymaga udowadniania: od 98 lat komfort pracy zawieszenia samochodu jest wpisany w geny marki. Na przestrzeni lat klienci przywiązali się do komfortu samochodów Citroëna, odmiennego niż w innych autach dostępnych na rynku. Wykorzystując doświadczenie i know-how, inżynierowie Citroëna skonstruowali nowy typ zawieszenia, którego głównym zadaniem jest typowa dla Citroëna poprawa jakości tłumienia nierówności drogi, tak ważna dla klientów marki.

W trakcie prac nad zawieszeniem złożonych zostało 20 patentów. Zasada działania zawieszenia jest prosta. Klasyczne zawieszenie składa się z amortyzatora, sprężyny i ogranicznika mechanicznego, tymczasem zawieszenie z progresywnymi poduszkami hydraulicznymi (Progressive Hydraulic Cushions – PHC) ma rodzaj dwóch hydraulicznych ograniczników z obu stron: jeden pracuje w fazie rozprężania amortyzatora, drugi w fazie sprężania. Dzięki temu zawieszenie pracuje dwutorowo – w zależności od stopnia obciążenia i stanu nawierzchni drogi:

- W trakcie lekkiego sprężania i rozprężania zawieszenia sprężynami amortyzator kontroluje ruchy w płaszczyźnie pionowej bez potrzeby obciążania poduszek hydraulicznych. Jednakże ich zastosowanie pozwoliło inżynierom uzyskać większą swobodę w zakresie ruchu całego nadwozia, co stwarza wrażenie podróżowania jak na latającym dywanie, tak jakby samochód przelatywał ponad nierównościami drogi.

- W przypadku silnego sprężania i rozprężania zawieszenia sprężyna i amortyzator współpracują z hydraulicznymi ogranicznikami odpowiedzialnymi za fazę sprężania lub rozprężania, które stopniowo spowalniają ruch zawieszenia, co pozwala uniknąć gwałtownego zatrzymania skoku zawieszenia na końcu jego zakresu. W przeciwieństwie do klasycznego odboju mechanicznego, który pochłania energię, lecz też oddaje jej część, ogranicznik hydrauliczny pochłania i jednocześnie rozprasza tę energię. Dlatego nie ma odbicia zawieszenia i skoku nadwozia w górę.

 

12 systemów wspomagających prowadzenie

Dla wsparcia kierowcy w prowadzeniu samochodu Nowy C4 Cactus wyposażony jest we wszystkie najlepsze rozwiązania opracowane w tej dziedzinie i dostępne na rynku. Ułatwiają one codzienną eksploatację i podnoszą bezpieczeństwo. Pomagają kierowcy w utrzymaniu czujności lub eliminują skutki nieuwagi za kierownicą, by zmniejszyć ryzyko wypadków. Systemy te wyświetlają swoje parametry pracy na cyfrowym ekranie Nowego C4 Cactusa i stanowią pierwszy krok ku samochodom autonomicznym.

- Automatyczne hamowanie awaryjne – system Active Safety Brake: ogranicza ryzyko kolizji z przeszkodą znajdującą się z przodu pojazdu poprzez włączenie hamulców w zastępstwie działania kierowcy od 5 km/h do 85 km/h.

- System rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości: rozpoznaje znaki drogowe oraz ograniczenia prędkości i wyświetla tę informację na ekranie tablicy rozdzielczej. 

- System monitorowania pasa ruchu: przy prędkości przekraczającej 60 km/h system rozpoznaje niezamierzone przekroczenie białej linii przerywanej lub ciągłej wyznaczającej pas ruchu, gdy nie został wcześniej włączony kierunkowskaz, i ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym oraz odpowiednim symbolem wyświetlanym na ekranie tablicy rozdzielczej.

- Coffee Break Alert: ostrzega kierowcę, że nadszedł czas na przerwę w podróży po dwóch godzinach jazdy z prędkością przekraczającą 70 km/h.

- System wykrywania zmęczenia kierowcy: ostrzega kierowcę o spadku jego czujności za kierownicą.

- System monitorowania martwego pola: ostrzega kierowcę o obecności innego pojazdu w martwym polu poprzez zaświecenie kontrolki wbudowanej w lusterka wsteczne.

- System Park Assist: zapewnia łatwiejsze i bezpieczniejsze wykonanie manewru parkowania. Jest to aktywny system wspomagania przy parkowaniu równoległym lub prostopadłym.

- Kamera cofania: w chwili włączenia wstecznego biegu kamera przesyła na 7-calowy ekran tabletu obraz obszaru za samochodem z nakreślonymi oznaczeniami terenu, których kolory określają odległość od przeszkody. Wyraźny i szerokoformatowy obraz ułatwia wykonanie każdego manewru.

- System wspomagania ruszania na wzniesieniu: system zapobiega staczaniu się samochodu po zwolnieniu pedału hamulca. Funkcja ta działa na pochyłościach drogi przekraczających 3 proc. i unieruchamia samochód na dwie sekundy.

- Doświetlanie zakrętów

- System bezkluczykowego dostępu i uruchamiania samochodu: pozwala na zablokowanie i odblokowanie zamków oraz rozruch silnika bez wyjmowania klucza z kieszeni lub torby. Samochód rozpoznaje kierowcę w chwili zbliżenia ręki do klamki drzwi przednich lub bagażnika.

- Grip Control: pozwala na dostosowanie siły napędowej przenoszonej na przednie koła w zależności od rodzaju nawierzchni (śnieg, błoto, piach).

 

Trzy technologie łączności

- Funkcja Mirror Screen z systemem Android Auto, Apple CarPlay™ i MirrorLink®: pozwala na bezpieczne korzystanie z aplikacji na smartfonie na 7-calowym ekranie dotykowym samochodu.

- CITROËN Connect Navi: system nawigacji 3D najnowszej generacji z wieloma zaletami. Współpracuje z 7-calowym dotykowym ekranem pojemnościowym, reagującym na lekkie muśnięcie palcem. System ma także funkcję rozpoznawania głosu do sterowania nawigacją, telefonem i zasobami multimedialnymi bez konieczności odrywania wzroku od drogi. System jest połączony z serwisami internetowymi, takimi jak TomTom Traffic.

- CITROËN Connect Box z pakietem SOS & Assistance: usługa połączenia telefonicznego z funkcją geolokalizacji w sytuacji awaryjnej w celu udzielenia pomocy. W razie wypadku lub każdej innej sytuacji wymagającej pilnej interwencji system ten pozwala na wezwanie pomocy właściwych służb w sposób automatyczny lub przez wciśnięcie przycisku „SOS”.

 

Siedem optymalnych i oszczędnych silników

- Oferta silników benzynowych: Nowy C4 Cactus w swej najmocniejszej wersji jest oferowany z silnikiem turbodoładowanym PureTech 130 Start&Stop, współpracującym z mechaniczną skrzynią 6-biegową. Silnik PureTech 110 turbodoładowany jest również oferowany ze skrzynią mechaniczną (PureTech 110 Start&Stop) lub automatyczną, 6-biegową przekładnią EAT6, oferującą maksymalną wygodę prowadzenia (PureTech 110 S&S EAT6). Podstawowa wersja w gamie tego modelu wyposażona jest w silnik PureTech 82 z mechaniczną skrzynią biegów.

- Oferta silników wysokoprężnych: w chwili wprowadzenia do sprzedaży Nowy C4 Cactus jest dostępny z silnikiem BlueHDi 100 z mechaniczną skrzynią biegów oraz silnikiem BlueHDi 100 Start&Stop również ze skrzynią mechaniczną. Jesienią 2018 r. dostępna będzie wersja z silnikiem wysokoprężnym i automatyczną skrzynią dla klientów, którzy oczekują takiego rozwiązania i realizują duże przebiegi. Będzie to silnik BlueHDi 120 Start&Stop i przekładnia EAT6.

Uzupełnieniem siedmiu wymienionych wersji silnikowych jest eksportowa wersja z silnikiem wysokoprężnym BlueHDi 100 Start&Stop ze skrzynią ETG6.

 

Dane techniczne

Długość: 4,17 m

Szerokość: 1,71 m

Wysokość: 1,48 m

Rozstaw osi: 2,6 m

Objętość bagażnika: 358 l


Autor: Zbigniew Juchniewicz

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
CITROEN_MADE_WITH_ICONS_SCULPTUREA.jpg
2019-02-11 13:39:00
Retromobile 2019 Paryż

Odwiedzający stoisko z okazji stulecia firmy Citroën w Rétromobile mogli podziwiać 30 kultowych samochodów prezentowanych na stoisku marki.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
design2_cl_18.023.002_597x500.286038.jpg
2018-05-29 18:25:00
Kolejny SUV od Citroena - C5 Aircross

Citroën pod koniec bieżącego roku planuje wprowadzić do sprzedaży w Europie, a więc także w Polsce, nowego C5 Aircross w stylistyce podkreślającej solidność...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1208358-knepteibsi.jpg
2018-03-26 18:33:00
Sportowy duch Citroëna w Poznaniu

Jedną z gwiazd stoiska Citroëna podczas Poznań Motor Show 2018, obok nowej generacji modelu Berlingo i nowego C4 Cactus, będzie wyczynowy model C3 WRC.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
27971572_1846555965368506_6296347657086358956_n.jpg
2018-02-28 22:05:00
Nowy Citroën Berlingo

W 1996 roku Citroën zrewolucjonizował rynek, wprowadzając do sprzedaży Berlingo - pierwszy model z segmentu kombivanów.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1208358-knepteibsi.jpg
2018-02-13 20:25:00
66. Rajd Szwecji:15-18 lutego 2018 r.

Rajdu Szwecji, drugą rundę sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA 2018, nie da się porównać z żadnym innym rajdem.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 9
DILERZY
CITROEN ASO 11

Zwycięstwa 175

81-521 Gdynia

fax 58 349 40 41

tel: 58 622 16 53

SZCZEGÓŁY
CITROEN ASW WOJCIULA

Gen.Wł.Andersa 71

15-113 Białystok

fax 85 664 37 79

tel: 85 675 58 67

SZCZEGÓŁY
CITROEN AUTO - DROBOT

Nasielska 9

06-100 Pułtusk

fax 23 692 83 08

tel: 23 692 40 99

SZCZEGÓŁY
CITROEN AUTO BROKER

Mełgiewska 10

20-209 Lublin

fax 81 746 40 71

tel: 81 749 58 81

SZCZEGÓŁY
CITROEN Auto Center Rzeszów Sp. z o.o.

Kraczkowa 1440

37-124 Rzeszów

tel: 17 870 04 00

SZCZEGÓŁY
CITROEN AUTO CENTRUM GOLEMO KRAKÓW

Opolska 9

31-275 Kraków

fax 12 415 82 05

tel: 12 415 61 16

SZCZEGÓŁY
CITROEN AUTO CENTRUM GOLEMO NOWY TARG

PODTATRZAŃSKA 3

34-400 Nowy Targ

fax 18 261 06 80

tel: 18 261 06 86

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 9
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI