motomaniacy
NASZE TESTY
POWRÓT
3 września 2019 17:00

Alfa Romeo Giulia Veloce 2,0 280 KM, AT8

Piekna i mocna. Giulia w wersji Veloce chociaż nie należy do najmocniejszych, to z pewnością urody jej nie brakuje.


Wymiary:

Długość: 4 643 mm; szerokość: 2 024 mm; wysokość: 1 436 mm; rozstaw osi: 2 820 mm

- Bagażnik - pojemność: 480 dm3

- Przyspieszenie - 5,2 sek. do 100 km/godz.

Zgodnie z kulturą techniczną Alfy Romeo, projekt, wykonanie oraz wybór materiałów na podwozie i zawieszenia muszą być zawsze doskonałe. W wyniku tego postanowiono, że elektronika powinna zostać wykorzystana tylko do spotęgowania doznań podczas jazdy, zapewnionych już zresztą przez doskonałą mechanikę.

Świadczą o tym ekskluzywne rozwiązania techniczne zastosowane w nowym samochodzie, takie jak na przykład technologia Torque Vectoring, która dzięki podwójnemu sprzęgłu pozwala tylnemu mechanizmowi różnicowemu odrębnie sterować momentem każdego z kół.

W ten sposób przekazywanie mocy na podłoże poprawia się również w warunkach niskiej przyczepności. Pozwala to prowadzić samochód bezpiecznie i zawsze bardzo przyjemnie, bez konieczności nagłych interwencji ze strony systemu kontroli stabilności. W nowej Alfie Romeo pojawia się również po raz pierwszy Integrated Brake System, innowacyjny system elektro-mechaniczny łączący kontrolę stabilności z tradycyjnym wspomaganiem hamulców, który zapewnia natychmiastową reakcję hamulca i rekordowo krótką drogę hamowania, jak również pozwala na optymalizację obciążeń.

Oprócz doskonałej wartości współczynnika Cx, perfekcyjnego zbalansowania sił na zakrętach oraz docisku aerodynamicznego, nowy model wyposażony jest w Active Aero Splitter, system przedni, który aktywnie zarządza dociskiem aerodynamicznym, zapewniając w ten sposób lepsze osiągi i przyczepność, nawet przy dużych prędkościach. Wszystkie te nowoczesne systemy są zarządzane przez Chassis Domain Control, „mózg" elektronicznego sterowania samochodu, który przydziela każdemu z nich precyzyjne zadanie, aby zoptymalizować osiągi i przyjemność jazdy.

Nie można również zapominać, że nowa Alfa Romeo Giulia oferuje unowocześniony selektor Alfa DNA, który modyfikuje dynamiczne zachowanie samochodu w oparciu o wybory dokonywane przez kierowcę: Dynamic, Natural, Advanced Efficient (tryb wydajności energetycznej, który po raz pierwszy został zastosowany w Alfie Romeo).

W kabinie pasażerskiej nowy samochód oferuje najwyższy poziom jakości, bezpieczeństwa, wyposażenia i komfortu, a dodatkowo jeden, bardzo typowy dla Alfy Romeo element: centralne zorientowanie przyrządów i przycisków na kierowcę. Nieprzypadkowo wszystkie główne przyciski są wbudowane w kierownicę, jak w bolidzie Formuły 1, natomiast interfejs człowiek/samochód składa się z dwóch pokręteł, które prosto i łatwo regulują selekor Alfa DNA oraz system infotainment.

 

Najlepszy stosunek masy do mocy

Aby uzyskać doskonały stosunek masy do mocy, wynoszący poniżej 3 kg/KM, nowa Giulia łączy świetne osiągi silnika z szerokim zastosowaniem ultralekkich materiałów we wszystkich częściach samochodu. Na przykład, użyto włókno węglowe na wał napędowy, maskę silnika i dach albo aluminium na silnik, hamulce, zawieszenia (w tym przednie punkty mocowania gniazd amortyzatorów oraz ramę przednią i tylną) oraz wiele elementów karoserii, takich jak drzwi i błotniki. Poza tym, belka poprzeczna tylna wykonana jest z kompozytu aluminium i tworzywa.

W celu zmniejszenia masy całkowitej, dopracowano również układ hamulcowy, wprowadzając aluminiowe elementy oraz tarcze węglowo-ceramiczne, natomiast siedzenia mają konstrukcję wykonaną z włókna węglowego. Pomimo optymalizacji mas, samochód może się pochwalić najlepszą w swojej kategorii sztywnością skrętną, zapewniając w ten sposób ponadczasową jakość, komfort akustyczny oraz poręczność również w przypadku ekstremalnych naprężeń.

System AlfaTM Active Torque Vectoring to najnowsza technologia pozwalająca uzyskać maksymalne właściwości jezdne sportowego samochodu. Kontrolowane elektronicznie dwa sprzęgła znajdujące się w tylnym mechanizmie różnicowym pozwalają odrębnie sterować przekazaniem momentu na każde z kół. W ten sposób przekazywanie mocy na podłoże poprawia się również w warunkach niskiej przyczepności. Pozwala to prowadzić samochód bezpieczniej i bardzo przyjemnie, bez konieczności nagłych interwencji ze strony systemu kontroli dynamiki pojazdu. AlfaTM Active Torque Vectoring, tak, jak wszystkie pozostałe systemy aktywnej kontroli, jest zarządzany przez układ Chassis Domain Control: jedyny, centralny „mózg operacyjny" samochodu stworzony przez Alfę Romeo według opatentowanych algorytmów, do zarządzania w rzeczywistym czasie i w harmonijny sposób wszystkimi elektronicznymi urządzeniami, które wpływają na zachowanie na drodze i dzięki którym jazda staje się łatwa, intuicyjna i bezpieczna.

W szczególności, CDC dopasowuje jazdę w czasie rzeczywistym, powodując dynamiczne mapowanie aktywnych systemów pojazdu, w oparciu o dane dotyczące przyspieszenia i obrotów wykrywane przez czujniki. Zapobiega, a także zarządza krytycznymi sytuacjami, informując o nich z wyprzedzeniem konkretne jednostki systemu elektronicznego pojazdu: podwozie, układ napędowy, zawieszenie, hamulce, hydrauliczne wspomaganie kierownicy i mechanizm różnicowy podczas pokonywania zakrętów.

W kulturze technicznej Alfy Romeo systemy sterowania muszą „grać drugie skrzypce", a nie "zasiadać za kierownicą" zamiast kierowcy. Ich zadaniem jest poprawa mechanicznej doskonałość samochodu a nie korygowanie błędów.

Wszystkie te systemy i powiązane strategie kontroli zostały zaprojektowane i wdrożone tak, aby nie być inwazyjnymi i osiągnąć wyjątkowy poziom wydajności i kontroli. W modelu Alfa Romeo ostateczny głos ma zawsze kierowca, ponieważ Alfa Romeo nadal wierzy w samochody i w przyjemność czerpaną z jazdy przez osoby, które je prowadzą.

Chassis Domain Control, opracowany przez Alfę Romeo i wyposażony w opatentowane algorytmy, wraz z mechaniką o sportowym charakterze, umożliwiły wprowadzenie tej filozofii na najwyższym poziomie w modelach Giulia i Stelvio.

 


Autor: Zbigniew Juchniewicz/motomanaicy.tv

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
190516_AR_Mille-Miglia_Parco-Sigurta_08.jpg
2019-05-17 18:18:00
Pocztówki z włoskim pięknem w wyścigu łączącym przeszłość z przyszłością

Nowe nadwozie Alfy Romeo Giulia w barwie ochry, nowoczesna reinterpretacja historycznego koloru, wyraża nierozerwalną więź łączącą współczesne modele z...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
190301_Alfa-Romeo_1000-Miglia-2019_HP.jpg
2019-03-03 10:03:00
Alfa Romeo sponsorem motoryzacyjnym „1000 Miglia” 2019

Alfa Romeo udostępni organizatorom flotę trzydziestu Giulii i Stelvio, oficjalnych samochodów Mille Miglia 2019.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
190213_Alfa_Romeo_Racing_17.jpg
2019-02-13 19:49:00
Alfy Romeo dla Kimi Räikkönena i Antonio Giovinazziego

Modele Alfy Romeo: Giulietta Veloce, Giulia Quadrifoglio i Stelvio Quadrifoglio, towarzyszami kierowców podczas prób na torze w Balocco przed rozpoczęciem...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
180919_Alfa_Romeo_Stelvio_05.jpg
2019-02-06 20:45:00
Dwa tytuły dla Alfy Romeo w plebiscycie „Auto, Motor und Sport"

Czytelnicy branżowego magazynu ze Stuttgartu oraz międzynarodowych magazynów partnerskich przyznali Alfie Romeo Stelvio i Alfie Romeo Giulia tytuł „Best Car"...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
190131_Alfa_Romeo_Racing.jpg
2019-02-04 19:26:00
Alfa Romeo i Sauber - Alfa Romeo Racing

Do tegorocznych Mistrzostw Świata Formuły 1 powrócą słynne w świecie sportowej rywalizacji dwie marki: Alfa Romeo i Sauber.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 7
DILERZY
ADF AUTO SP. Z O.O.
ALFA ROMEO ADF AUTO SP. Z O.O.

KARKONOSKA 45

53-015 Wrocław

tel: (71) 3343000

SZCZEGÓŁY
AUTEX SP. Z O.O.
ALFA ROMEO AUTEX SP. Z O.O.

ŁĘCZYCKA 6

85-737 Bydgoszcz

tel: (52) 3601400

SZCZEGÓŁY
AUTO - GRYF SP. Z O.O.
ALFA ROMEO AUTO - GRYF SP. Z O.O.

BIAŁOWIESKA 2

71-010 Szczecin

tel: (91) 4822332

SZCZEGÓŁY
AUTO CENTRUM TARNÓW SP. Z O.O.
ALFA ROMEO AUTO CENTRUM TARNÓW SP. Z O.O.

KRAKOWSKA 197

33-100 Tarnów

tel: (14) 6272323

SZCZEGÓŁY
AUTO DIUG
ALFA ROMEO AUTO DIUG

POZNAŃSKA 74

76-200 Słupsk

tel: (59) 8489999

SZCZEGÓŁY
AUTO TIM JANECZKO SP. Z O.O.
ALFA ROMEO AUTO TIM JANECZKO SP. Z O.O.

OLESKA 152

45-239 Opole

fax (77) 4008865

tel: (77) 4008843

SZCZEGÓŁY
AUTO-CENTRUM P.M. S.A.
ALFA ROMEO AUTO-CENTRUM P.M. S.A.

WOJCIECHOWSKIEGO 7-17

60-685 Poznań

fax (61) 8226081

tel: (61) 8290399

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 7
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI