motomaniacy
RYNEK
POWRÓT
15 lipca 2021 18:03

Nowe logo, nowy znak graficzny, nowe kolory... Niezmiennie Dacia!

Nowe logo, nowy znak graficzny, nowe kolory... Niezmiennie Dacia!

Dacia po raz kolejny przełamuje obowiązujące kanony. Tym razem w zupełnie nowym obszarze – identyfikacji wizualnej marki.


Jeszcze bardziej wyrazista i autentyczna marka zyskuje nowe logo i nowy znak graficzny, symbolizujące prostotę i solidność, z nową paletą kolorów, która odwołuje się do przyrody i otwartych przestrzeni. Ta bardzo współczesna, utrzymana w „outdoorowej” konwencji wizja wartości Dacii i jej tożsamości wyraża to, co dziś najważniejsze – bliską relację z otoczeniem i dzielenie się prostymi przyjemnościami z bliskimi. David, szef studia projektowego odpowiedzialny za markę Dacia i Julie, główna projektantka identyfikacji wizualnej marki, wyjaśniają założenia i etapy tworzenia nowego wizualnego wizerunku marki.

Podczas prezentacji planu strategicznego, na początku 2021 roku, zadeklarowano jasno – oto początek nowego rozdziału w historii! Dziś nabiera on konkretnych kształtów wraz ze zmianą wizerunku. Pojawia się nowe logo, nowy znak, nowe kolory, nowe obszary działalności... choć marka nie odcina się od swoich korzeni. Recepta na sukces jest nadal ta sama, ale marka pokazuje się w nowej odsłonie, która jeszcze mocniej eksponuje ważne dla niej wartości, jak zawsze w najlepszej cenie.

Marka Dacia jest uosobieniem tego, co najważniejsze, prostoty i autentyczności. Dziś zmienia się i wyznacza sobie nowe cele. Jest to idealny moment na zmianę wizerunku, aby jeszcze dobitniej odzwierciedlić i wyeksponować osobowość i wartości marki. - David, szef studia projektowego odpowiedzialny za markę Dacia

 

Nowe logo, nowy znak i nowa oprawa graficzna

Odnowa Dacii jest widoczna w nowym logotypie i nowym znaku graficznym, które są symbolem tej szczególnej i coraz bardziej pewnej siebie marki. Oba elementy zostały opracowane przez wewnętrzny dział projektowy. Chodziło o to, aby wyrazić to, co jest esencją i fundamentem marki od jej powstania. Julie, główna projektantka odpowiedzialna za identyfikację wizualną Dacii, wyjaśnia proces twórczy, który towarzyszył projektowaniu: Naszym celem w poszukiwaniu kreatywnych rozwiązań było zbudowanie uniwersum marki wokół tego, co ją charakteryzuje: solidności, prostoty i dążenia do tego, co najważniejsze.

Ważnym elementem nowej identyfikacji wizualnej jest logotyp. Już na pierwszy rzut oka kojarzy się z solidnością i stabilnością. Design liter jest świadomie minimalistyczny, by oddać charakterystyczne dla marki cechy: prostotę i pomysłowość. Litery „D” i „A” są lżejsze, pozbawione kresek – pionowej w przypadku litery „D” oraz poziomej w przypadku litery „A”, zachowano tylko to, co niezbędne, by pozostały czytelne. „C” stało się lustrzanym odbiciem „D”. Symbolizuje dążenie do wypracowania prostego i geometrycznego języka formalnego.

Geometryczny charakter logotypu powoduje, że powiązane litery kojarzą się z ruchem części mechanicznych.

Szukaliśmy inspiracji w przedmiotach zapożyczonych ze świata warsztatów samochodowych i mechaniki. Koła zębate, łańcuchy, narzędzia itp. – wszystkie te elementy kojarzą się z solidnością, niezawodnością i funkcjonalnością. - Julie, główna projektantka odpowiedzialna za identyfikację wizualną Dacii.

Prosty i symetryczny znak jest kwintesencją logo: połączone litery „D” i „C” są jak dwie części, które razem tworzą ogniwo łańcucha, symbol solidności i więzi.

Mocny graficznie znak pozwala z łatwością rozpoznać markę nawet z daleka.

Proste i czytelne elementy wydają się takie oczywiste. Mają przypominać o solidności samochodów Dacii, które towarzyszą milionom klientów w ich codziennym życiu.

Cała szata graficzna marki jest świadomie minimalistyczna – ma wskazywać, że Dacia jest marką, która koncentruję się na tym, co najważniejsze. Poszczególne elementy graficzne zapewniają spójność, a jednocześnie umożliwiają tworzenie atrakcyjnych treści cyfrowych. Na przykład strzałka, którą tworzy w logotypie „D”, kieruje spojrzenie w stronę tego, co najważniejsze i sprawia wrażenie ruchu marki zwróconej ku przyszłości. Zgodnie z charakterem marki system graficzny jest wyrazem prostoty, solidności i elastyczności.

 

Kolor otwartych przestrzeni

Paleta kolorów zbudowana wokół odcienia khaki sugeruje bliskość z naturą, tak ważną dla naszych klientów, a także obszar, na którym samochody Dacii pokazują pełnię swoich możliwości wzorem kultowego Dustera. Chcieliśmy osadzić markę w jej ulubionym terytorium. Dlatego poszliśmy w kierunku kolorów, które kojarzą się z otwartymi przestrzeniami i przyrodą – wyjaśnia Julie.

Paletę uzupełniają dodatkowe kolory. Ciemne khaki, terracotta i piaskowy wiążą markę z ziemią, natomiast jaskrawy pomarańcz i kwaśna zieleń wprowadzają bardziej techniczny akcent.

Styl marki wyraża się również w nowej ikonografii, która symbolizuje potrzebę wolności, powrotu do źródeł i do tego, co najważniejsze, by osiągnąć harmonię z otoczeniem. Dlatego koniec z jaskrawym błękitem nieba! Marka przemawia za pomocą stonowanych kolorów, aby pokazać autentyczną, prawdziwą naturę, sprzyjającą przeżywaniu ważnych chwil. To zaproszenie do skupienia się na tym, co naprawdę ważne, do oderwania się od rzeczy nieistotnych i do głębokiego przeżywania drobnych przygód dnia codziennego.

 

A jak to wygląda na samochodach?

Dział marketingu, który uczestniczył w pracach nad nową identyfikacją wizualną marki, wdraża ją od czerwca 2021 roku w różnych kanałach komunikacji, m.in. na stronach internetowych, w reklamie czy broszurach. Salony Dacii będą stopniowo wprowadzać nową identyfikację od początku 2022 roku. Na samochodach nowe logo i nowy znak pojawią w drugim półroczu 2022.

Kolejnym krokiem dla nas w Studio Design będzie wprowadzenie nowego znaku i logo na samochodach marki. Nastąpi to już jesienią 2022 roku. - David, szef studia projektowego odpowiedzialny za markę Dacia

 


Autor: Dacia

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
dacia_1576.jpg
2023-06-22 17:14:00
Dacia Extreme

Nowy poziom wyposażenia Extreme to kolejny krok w filozofii marki tworzenia solidnych i outdoorowych aut.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2022 - dacia brand manifesto.jpg
2022-09-16 14:18:00
Jutro Dacia pójdzie jeszcze dalej

Dwadzieścia miesięcy po ogłoszeniu planu strategicznego Renaulution, Dacia otwiera nowy rozdział w swojej historii, nowe logo, nowe salony, nowa stylistyka,...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1-2022 - new dacia jogger extreme terracotta brown.jpeg
2022-02-03 11:25:00
Dacia Jogger - nowy, rodzinny dla 7 osób

Wraz z Nowym Joggerem Dacia proponuje nową koncepcję przystępnego cenowo 7-miejscowego auta rodzinnego.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
dacia jogger_5.jpeg
2021-11-30 13:31:00
Nowa Dacia Jogger od 63 400 zł

Nowy, rodzinny samochód Dacia Jogger pojawi się w salonach na przełomie marca i kwietnia 2022 r. Ceny tego wszechstronnego auta zaczynają się już od 63 400...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
8-2021 - new  dacia duster 4x4 - iron blue tests drive.jpeg
2021-09-02 17:37:00
Nowa Dacia Duster

Nieprzyzwoicie atrakcyjny cenowo... Duster, dostępny na rynku od 2010 roku w cenie auta miejskiego, wstrząsnął rynkiem SUV-ów.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 4
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI