motomaniacy
RYNEK
POWRÓT
21 grudnia 2020 14:56

Mercedes-Maybach Klasy S z dwukolorowym lakierem: dodatkowy tydzień na drugi odcień

Mercedes-Maybach Klasy S z dwukolorowym lakierem: dodatkowy tydzień na drugi odcień

Mercedes-Maybach Klasy S jest ucieleśnieniem wyrafinowanego luksusu – łączy wysublimowane piękno i pionierskie rozwiązania techniczne.


Na życzenie jego ekskluzywny design można wzbogacić, zamawiając dwukolorowy lakier ze specjalną linią rozdzielającą, nakładany ręcznie zgodnie z najwyższymi kryteriami jakości. Zanim taki egzemplarz powróci z niestandardowej lakierni do normalnego procesu produkcyjnego, może minąć tydzień.

Mercedes-Maybach Klasy S ma klasyczne, trójbryłowe nadwozie limuzynyo doskonałych proporcjach. To zasługa krótkiego przedniego nawisu, najdłuższego rozstawu osi w rodzinie Klasy S, wyważonego tylnego nawisu oraz odpowiednio dużych kół. Z przodu model wyróżnia pokrywa silnikaz chromowaną listwą i charakterystyczną osłoną chłodnicy z pionowymi, trójwymiarowymi poprzeczkami. Optyczną szerokość karoserii podkreśla przedni zderzak z dużymi wlotami powietrza; ich czarne wypełnienie opcjonalnie dostępne jest również z chromowanym wykończeniem.

Z profilu Mercedes-Maybach Klasy S wyróżnia się charakterystycznymi tylnymi drzwiami i wyprofilowaniem słupka C, które podkreślają szczególny status tej limuzyny. W zależności od rynku logo Maybacha na słupku C może być podświetlane. Uwagę zwracają również chowane klamki drzwi oraz19- lub 20-calowe obręcze o specjalnych wzorach.

Z tyłu Mercedes-Maybach Klasy S otrzymał dwuczęściowe tylne lampy nowej generacji Klasy S z animowanymi funkcjami oświetlenia oraz specyficzne dla tego modelu tylny zderzak i oprawę rur wydechowych.

Oprócz lakierów niemetalizowanych i metalizowanych oraz odcieni designo gama kolorystyczna Mercedesa-Maybacha obejmuje dwukolorowe wykończenia z subtelną, ręcznie malowaną linią rozdzielającą.

Proces lakierowania dwukolorowego Mercedesa-Maybacha Klasy S rozpoczyna się w ramach regularnej produkcji. W lakierni cała karoseria jest automatycznie i elektrostatycznie pokrywana warstwą lakieru w kolorze, który ostatecznie ozdobi dolną część karoserii, a na to położona zostaje jeszcze warstwa lakieru bezbarwnego.

Następnie karoseria trafia do niestandardowej lakierni, gdzie jest ręcznie szlifowana aż do zmatowienia. Po dokładnym oczyszczeniu następuje pierwszy, szczególnie wymagający etap pracy: maskowanie. Ponieważ projektanci nie wyznaczyli linii rozdzielającej pomiędzy górnym i dolnym lakierem – na przykład w postaci wnęki lub pod listwą ozdobną, niezbędne jest niezwykle precyzyjne malowanie ręczne. Do nałożenia zaledwie czteromilimetrowej linii rozdzielającej oba odcienie służy specjalna taśma klejąca z odpowiednią szczeliną.

I jeszcze ciekawostka: przed maskowaniem linii rozdzielającej drzwi samochodu są obciążane ciężarkami. Ma to na celu zasymulowanie efektu późniejszego montażu okien oraz instalacji, paneli wykończeniowych, głośników i innych elementów wyposażenia. Obciążenie drzwi gwarantuje,że linia rozdzielająca przebiegająca wzdłuż samochodu będzie znajdować się później dokładnie na tej samej wysokości.

Maskowane są wszystkie powierzchnie, które później zachowają dolny kolor– włącznie z wewnętrznymi profilami, np. drzwi lub nadkoli, nawet jeśli później zostaną tam zamontowane elementy wykończeniowe.

W następnym etapie odsłonięte części karoserii są lakierowane całkowicie ręcznie. Pneumatycznie rozpylany lakier nanoszony jest w taki sposób, aby wyglądał jak po malowaniu elektrostatycznym – to ważne, bowiem montowane później dodatkowe elementy, np. zderzaki, muszą dokładnie pasować do wykończenia farby. Zanim nowy podkład całkowicie wyschnie, ostrożnie usuwa się taśmę maskującą bez uszkadzania krawędzi. Cała karoseria zostaje następnie pokryta nową warstwą lakieru bezbarwnego. Musi to nastąpić w bardzo krótkim czasie, tak aby krawędzie na łączeniu warstw farby „zlewały się” ze sobą i nie były później wyczuwalne w dotyku– w przeciwieństwie do konkurencji, gdzie linia podziału jest namalowana. Jeśli eksperci z niestandardowej lakierni nie są usatysfakcjonowani efektem, cała karoseria jest ponownie szlifowana, lakier zostaje powtórnie wykończony, a później znów zyskuje warstwę „klaru” (lakieru bezbarwnego). Podsumowując, cały proces – w tym niezbędny czas suszenia – może potrwać nawet tydzień.

Gama dwukolorowych wersji Mercedesa-Maybacha Klasy S obejmuje łącznie 10 kombinacji; ich dobór bazuje na tym, czy górna warstwa jest w staniew pełni „przykryć” odcień dolnej części karoserii.


Autor: Daimler Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
23c0135-003.jpg
2023-04-17 17:33:00
Mercedes-Maybach EQS SUV

Nowa definicja motoryzacyjnej doskonałości w dobie elektromobilności.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
500_23c0058-001.jpg
2023-02-15 10:12:00
Mercedes-Maybach - pierwszy model z hybrydowym napędem plug-in

Do 100 kilometrów zasięgu w trybie elektrycznym (WLTP)*, w zależności od konfiguracji samochodu, oraz 150-konny silnik elektryczny sprawiają, że luksusowa...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
22c0062-001.jpg
2022-09-22 13:39:00
Nowa interpretacja designu i luksusu – Project Maybach i Limited Edition Maybach by Virgil Abloh

Od ponad stu lat Mercedes-Maybach wyznacza najwyższe wzorce samochodowego luksusu.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
800_22c0175-018.jpg
2022-05-26 17:59:00
Koncepcyjny Mercedes-Maybach Haute Voiture

Nowy szczyt wyrafinowanego luksusu: przedseryjny samochód koncepcyjny stanowi zapowiedź nowego, limitowanego modelu specjalnego.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
20c0535-022-2.jpg
2021-05-19 18:19:00
Można zamawiać luksusową limuzynę Mercedes-Maybach Klasy S

Nowy Mercedes-Maybach Klasy S łączy perfekcję i zaawansowane rozwiązania techniczne Klasy S z ekskluzywnością i tradycją Maybacha.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 / 2
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI