motomaniacy
RYNEK
POWRÓT
13 grudnia 2021 18:05

Marsz do lasu!

Marsz do lasu!

Znamy wyniki konkursu Mazda Design Experience 2020/21.


Simple is the new sexy – tak można podsumować wyniki właśnie rozstrzygniętego konkursu Mazdy. Zwyciężczynią jedenastej edycji Mazda Design Experience 2020/21 została Martyna Piątek za projekt „for/rest”, którego siłą jest prostota, czystość przekazu i skłanianie do kontaktu z naturą. Projektantka otrzymała nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych oraz wyróżnienie DesignNature Dot.

Zakończyły się zmagania w trwającym dwa lata konkursie Mazda Design Experience 2020/21! Najnowsza odsłona tego wydarzenia to równocześnie pierwsza edycja zorganizowana według nowych zasad. Organizatorzy postanowili dać uczestnikom możliwość nie tylko prezentacji swoich projektów, ale także zdobycia doświadczenia pod okiem uznanych projektantów, integracji z innymi finalistami i szerszej prezentacji swoich dokonań – dlatego konkurs został podzielony na etapy.

W pierwszym etapie młodzi projektanci wysyłali swoje portfolia i prezentowali dotychczasowe prace. Spośród ponad stu pięćdziesięciu osób jury wybrało sześcioro projektantów, z którymi postanowiło nawiązać bliższą współpracę, czyli finalistów konkursu – Martynę Piątek, Alka Rokosza, Wojciecha Błaszczyka, Karolinę Gardzilewicz, Annę Elizę Gwiazdę i Konstancję Kaźmierczyk.

W drugim etapie finaliści pod okiem projektantów i jurorów zdobywali doświadczenie niezbędne do wykonania konkursowego zdania. Warsztaty projektowe zorganizowane w Kampusie Kreatywnym „Design Nature” w Sobolach miały na celu wszechstronne poznanie korka – materiału, który miał zostać wykorzystany do wykonania zadania. Z kolei warsztaty w Europejskim Centrum Designu Mazdy w Oberursel stanowiły niezwykłą szansę, aby przekonać się, jak w praktyce działają zasady filozofii projektowej KODO, która przyświeca Maździe oraz lepiej poznać konkursową inspirację – elektryczną Mazdę MX-30.

Wnętrze tego modelu zostało opracowane z wykorzystaniem tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu – przetworzone butelki PET – oraz bioplastiku, a następnie ozdobione wstawkami z naturalnego korka. Akumulator elektrycznej Mazdy MX-30 ma zaspokajać potrzeby użytkowników przy minimalnym obciążeniu środowiska. Mazda MX-30 to samochód „pomiędzy” podmiejskością i miastem, domem i pracą, czyli pojazd sprzyjający rekreacji. To ważne, bo ostatecznie finaliści mieli wykonać projekty zgodne właśnie z hasłem reKREACJA, rozumianym zarówno jako proces twórczego redesignu, jak również odnowa naszej kondycji.

Jury postawiło przed finalistami Mazda Design Experience 2020/21 zadanie polegające na zaprojektowaniu i wykonaniu prototypu innowacyjnego przedmiotu o wysokiej wartości estetycznej i użytkowej, którego przeznaczeniem byłaby rekreacja – fizyczna i mentalna użytkowników. W projekcie musiał być wykorzystany określony materiał – naturalny korek jako materiał całkowicie biodegradowalny, odnawialny i podlegający recyklingowi. Dodatkową wartością było wykorzystanie korka pochodzącego z recyklingu.

Gotowe prace oraz prototypy oceniało konkursowe jury w składzie: Jo Stenuit – dyrektor Centrum Designu Mazda Motor Europe, Anna Grużewska – redaktor naczelna magazynu „Czas na Wnętrze”, oraz wybitni polscy projektanci – Tomek Rygalik, Alicja Patanowska i Agnieszka Bar.

Przy ocenie projektów i prototypów jury kierowało się zgodnością z hasłem konkursowym i treścią zadania, pomysłowością i oryginalnością ujęcia tematu, innowacyjnością wykorzystania korka, wrażliwością projektantów i wartościami estetycznymi obiektów. Ważne było także, aby zaprojektowany przedmiot w jak największym stopniu podlegał recyklingowi oraz żeby proces jego tworzenia mógł być powtarzalny i miał jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Dodatkowym kryterium była wielkość – projekt miał zmieścić się do bagażnika elektrycznej Mazdy MX-30.

W finale konkursu powstało sześć skrajnie różnych, ale niezwykle interesujących i dopracowanych obiektów. Jury zdecydowało jednogłośnie, że projektem, który najpełniej zrealizował założenia konkursowe jest praca „for/rest” opracowana przez Martynę Piątek.

„for/rest” to „mobilna stacja do kąpieli leśnych” – jak swój projekt określa sama autorka – która ma skłaniać do wyciszenia i kontaktu z naturą. Wywodząca się z Japonii czynność określana terminem shinrin-yoku (jap. kąpiel leśna) to prozdrowotna praktyka polegająca na uważnych, refleksyjnych spacerach po lesie i przebywaniu w zadrzewionych miejscach. Obiekt, który formalnie jest rodzajem mobilnego siedziska został w całości wykonany z korka – tkaniny korkowej i korkowego wypełnienia – pochodzących z recyklingu rozdrobnionych korkowych odpadów.

Jak podkreśla jury, wygrała prawdziwość i prostota projektu. Jego minimalizm, naturalność i funkcjonalność w całości można odnieść do nowej definicji luksusu, który oznacza maksymalny komfort, bycie off-line i kontakt z naturą. for/rest spełnia w maksymalny sposób wszystkie kryteria konkursowe jako przedmiot służący do rekreacji, podlegający recyklingowi i wykonany w zrównoważony sposób. Jury doceniło też fakt, że autorka pracy, co jest rzadkie, stworzyła nową kategorię produktową.

„for/rest to projekt, który wpadł mi w oko w pierwszej chwili. Nie ma w nim nic, co by było zbędne albo stanowiło nadmiar. Bardzo ważny jest aspekt doświadczenia – obiekt otwiera nas na naturę, skłania do wyciszenia, doświadczenia i rekreacji. To ważne, zwłaszcza w czasach, gdy możliwość kontaktu z naturą staje się luksusem. Sam przedmiot jest przyjemny w odbiorze, estetyczny, przemyślany i w tym sensie pasuje do Mazdy” – tak uzasadnia swój wybór Tomek Rygalik, projektant i juror konkursu.

Projektantka i jurorka Alicja Patanowska zwróciła z kolei uwagę na aspekt ekologiczny i unikalne podejście do kwestii projektowania przyjaznego naturze: „Przekonuje mnie odwaga projektantki i minimalizm tego projektu. To, że został wykonany w ekologiczny, zrównoważony sposób. Nie dość, że jest zrobiony z użyciem materiału pochodzącego z recyklingu – korka – to dodatkowo sam w pełni poddaje się recyklingowi. W czasie kryzysu klimatycznego, potrzebujemy projektów przyjaznych środowisku i zmieniających nasze myślenie oraz nawyki. Potrzebujemy designu, który nauczy nas doceniać kontakt z naturą”.

Przewodniczący jury, Jo Stenuit podsumował wybór jury słowami: „for/rest to projekt, który jest dobry pod każdym względem. To obiekt, która działa, jest funkcjonalny i na dodatek dobrze wygląda. Jest to w zasadzie skończony, gotowy produkt ”.

Zwycięzca mógł być tylko jeden, ale jury zwróciło uwagę na oryginalność i jakość wykonania oraz doskonale przygotowane prezentacje wszystkich finałowych projektów.

W projekcie broszki „Balance” Konstancji Kaźmierczyk zwrócono uwagę na podjętą przez projektantkę próbę stworzenia nowego materiału i podniesienia odpadów korkowych wykorzystanych w projekcie do rangi „szlachetnego minerału” będącego ozdobą biżuterii.

Jury doceniło także świetną historię i klarowność opowieści, którą stworzył Alek Rokosz, prezentując swój projekt huśtawki „Ułanka” – nawiązujący do polskiej i japońskiej tradycji, a także idei Jinba-Ittai (jedność jeźdźca z koniem) będącą jedną z podstaw filozofii projektowania Mazdy.

W projekcie służącym do rozpalania i podtrzymywania ognia „Ignitium” zaprojektowanym przez Karolinę Gardzilewicz dostrzeżono natomiast piękno, rzemieślniczy kunszt i wyrazistą, przekonującą symbolikę – czytelne nawiązania do kultury japońskiej oraz pierwotnych i społecznych potrzeb człowieka.

Członkowie jury chwalili także prostotę, jakość wykonania oraz zmysł estetycznym autora mebli „Pause” stworzonych przez Wojciecha Błaszczyka, również w tym wypadku doceniając nawiązania do japońskiej kultury.

Z kolei w przypadku projektu „Doko” Anny Elizy Gwiazdy jurorzy byli pod wrażeniem analizy wykonanej przez autorkę oraz szczegółowości i sumienności przy opracowywaniu tematu, wykraczających daleko poza sam zaprojektowany obiekt. Jo Stenuit zaznaczył, że gdyby wykonany prototyp cechował się taką doskonałością jak poprzedzająca go praca koncepcyjna – projektantka prawdopodobnie zwyciężyłaby w tej edycji konkursu.

Pierwsza nagroda w wysokości 20 tysięcy zł, statuetka konkursowa oraz tytuł Grand Prix powędrowały do Martyny Piątek. Jury nie przyznało drugiej nagrody.

W związku z tym, że projekt for/rest doskonale wpisuje się w idee i wartości społeczności DesignNature, związane z kreowaniem harmonii człowieka z naturą, Tomek i Gosia Rygalik postanowili uhonorować Martynę Piątek specjalnym wyróżnieniem DesignNature Dot i nagrodą dodatkową w postaci tygodniowego pobytu oraz udziału w Design Summer School 2022 w kreatywnym kampusie w Sobolach.Pr

ojekt „for/rest” oraz pozostałe prace i prototypy finalistów będzie można zobaczyć w maju 2022 na specjalnej wystawie zorganizowanej w ramach najbliższej edycji Łódź Design Festival.

 

Grand Prix konkursu Mazda Design Experience 2020/21: Martyna Piątek – „for/rest”

„for/rest” to mobilna stacja do kąpieli leśnych – tak swój projekt określa sama autorka. Wywodząca się z Japonii czynność określana terminem shinrin-yoku (jap. kąpiel leśna) to prozdrowotna praktyka polegająca na uważnych, refleksyjnych spacerach po lesie i obecności w zadrzewionych miejscach. W japońskiej medycynie shinrin-yoku traktuje się jako czynność profilaktyczną i wspomagającą leczenie – na przykład chorób na tle nerwowym. To także sposób spędzania wolnego czasu. Z myślą o osobach narażonych na duży stres wynikający z przepracowania i przebywania w świecie cyfrowym – Martyna Piątek zaprojektowała plenerowy mebel, który ma motywować do spontanicznego zażywania kąpieli leśnych. „for/rest” ma być pretekstem do zatrzymywania się w urokliwych miejscach. Ma skłaniać do refleksyjnego kontaktu z naturą oraz wyciszenia. Przedmiot w całości został wykonany z korka. Za powłokę „for/rest” posłużyła tkanina korkowa będąca wegańską alternatywą dla skóry. Wypełnienie natomiast stanowią rozdrobnione mechanicznie odpady korkowe. Materiał sprawia, że sam przedmiot jest elegancki i miły w dotyku, a dzięki właściwościom korka –odporny na uszkodzenia mechaniczne, elastyczny, lekki i dobrze spełnia funkcje termoizolacyjne. Prototyp został opracowany tak, aby podczas wykonania nie pozostawiać odpadów z użytej tkaniny.

 

Konstancja Kaźmierczyk – „Balance”

„Balance” to wykonana ze srebra i korka broszka, która swoją konstrukcją i zastosowanymi materiałami nawiązuje do relacji pomiędzy światem natury a cywilizacją. Autorka umieszczając korek w centrum swojego projektu, podejmuje próbę uzyskania nowego, szlachetnego materiału na bazie korka pochodzącego z recyklingu i alg morskich oraz stworzenia z niego nowej estetycznej jakości – czegoś w rodzaju „kamienia szlachetnego” naszych czasów. Broszka jest piękna, minimalistyczna i może towarzyszyć użytkownikowi w codziennych aktywnościach, wprowadzając naturalny element do codziennego życia. Błyszcząca sfera, w której został umieszczony „szlachetny” korek obraca się, sprawiając, że nasza „cząstka natury” zawarta w biżuterii staje się bardziej dyskretna, czyniąc kontakt z przedmiotem (tym samym naturą) bardziej osobistym, intymnym przeżyciem. Korek ma przypominać o momentach spokoju, równowagi i wolności, których doznajemy w kontakcie z naturą.

 

Alek Rokosz – „Ułanka”

Projektując huśtawkę „Ułanka” Alek Rokosz czerpał zarówno z filozofii projektowania Mazdy, jak również z polskich i japońskich tradycji jeździeckich. Jest to więc obiekt rekreacyjny, dzięki któremu możemy doznawać przyjemności znanej z dzieciństwa, angażującej zmysły i pozwalającej doświadczyć kontaktu z naturą. Jest to także przedmiot, który w pewien sposób umożliwia poznanie emocji znanych kierowcy Mazdy. Dynamiczna forma huśtawki nawiązuje do idei Jinba-Ittai stosowanej w filozofii japońskiego producenta, w której niezwykle ważna jest jedność kierowcy z samochodem. Ułanka została tak zaprojektowana, aby poprzez sposób dosiadu i jednostajne bujanie imitować jazdę konną. Obła forma sprawia, że siadając na huśtawkę, użytkownik czuje się jakby dosiadał konia. Huśtawka jest wykonana w całości z korka, z wyjątkiem systemu mocowania.

 

Karolina Gardzilewicz – „Ignitium. Fire bowl”

Inspirując się reflektorami elektrycznej Mazdy MX-30 autorka zaproponowała projekt pozwalający na doświadczenie ognia jako pierwszego, najdoskonalszego źródła energii i związanych z nim wartości, takich jak: ciepło, światło, wspólnotowość. Ignitium to niewielkie, niezwykle estetyczne naczynie przeznaczane do rozpalania i podtrzymywania ognia – zarówno w pomieszczeniu jak i na wolnym powietrzu. Korzystając ze swojego rzemieślniczego doświadczenia, Karolina Gardzilewicz wykonała minimalistyczne naczynie na kole garncarskim, nadając mu dynamiczny charakter przy pomocy własnych rąk. Projektantka wykorzystała także właściwości izolujące i amortyzujące ekspandowanego korka do opracowania pokrywki i podstawki naczynia. W tej formie materiał oddaje żywą, roślinną naturę korka, która dobrze koresponduje z charakterem obiektu. Autorka zakłada wykorzystanie barwników pochodzących z surowców wchodzących w skład baterii litowo-jonowej (użytej m. in. w Maździe MX-30) – takich jak lit, nikiel, kobalt, miedź i mangan do dekoracji obiektu.

 

Wojciech Błaszczyk – „Pause”

Wychodząc od rozumienia „rekreacji” jako sposobu sprawiania sobie przyjemności w czasie wolnym od pracy, a także powołując się na japońska ideę „MA” – doceniającą wolną przestrzeń, pauzę i oddech – Wojciech Błaszczyk zaproponował minimalistyczny obiekt do rekreacji mentalnej. Pause to zestaw dwóch mebli – siedziska i stolika, które mogą być używane do wypoczynku, kontemplacji i oderwania się od codziennych spraw, zarówno w pomieszczeniu, jak i na świeżym powietrzu. Meble zapewniają przestrzeń dla jednej osoby, dając możliwość relaksu, skupienia się na sobie i odpoczynku od bodźców płynących ze świata cyfrowego. Obły kształt siedziska i blatu wykonanego z korka został zainspirowany rysunkiem nadkoli Mazdy MX-30. Ten element mebla jest gładki i przyjemny w dotyku. Z kolei nóżki zrobiono z drewna dębowego, mającego zapewnić trwałość i stabilność. Forma mebli została zainspirowana kształtem japońskich bram Torii. Wysokość mebla ma za zadanie pomóc użytkownikowi przywrócić kontakt z ziemią. Takie fizyczne „uziemienie” może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i mentalne.

 

Anna Eliza Gwiazda – „Doko”

Inspirując się japońską filozofią Ikigai pomagającą docenić wartość teraźniejszości i chwili oraz japońską tradycją z jej skupieniem na detalu, nieregularnością, surowością i prostotą – projektantka stworzyła bączki „Doko”. Wykonane przedmioty pełnią kilka komplementarnych funkcji i mogą służyć jako obiekt do gry, talizman służący do aktywnego zapamiętywania szczegółów z teraźniejszości, a także swoisty kompas i symbol zdobytych doświadczeń. Doko ma zachęcać do zatrzymania samochodu o wschodzie słońca i zainicjowania gry, która ma na celu dostrzeżenie wartości chwili i tworzenie aktywnych wspomnień. Bączki zostały wykonane z korkowych i metalowych kul o różnych rozmiarach, kolorach i fakturach. Każdy z nich kręci się w inny sposób, wprowadzając do gry element niespodzianki. Dodatkowo, dla kontrastu z naturalnym korkiem) kule metalowe zostały pokryte lakierem Mazdy Soul Red Crystal. Doko tworzy okazję do rekreacji fizycznej i mentalnej podczas podróży oraz rekonstrukcji wspomnień i pogłębiania relacji pomiędzy jej uczestnikami.

__________________________________________________________________________________

Mazda Design jest konkursem organizowanym przez Mazdę Motor Poland, który nieprzerwanie od 2009 r. nagradza młodych polskich projektantów w takich dziedzinach jak wzornictwo, grafika, architektura czy moda. Za każdym razem jury złożone ze znanych projektantów i dziennikarzy pod honorowym przewodnictwem szefa europejskiego biura designu Mazdy proponuje inne zadania i ocenia je wybierając najlepsze prace. Oprócz nagród w kategoriach otwartych dla wszystkich uczniów i absolwentów kierunków plastycznych, projektowych i technicznych, Mazda Motor Poland przyznaje również Mazda Design Award - nagrodę specjalną wysokości 50 000 zł - autorowi najlepszego polskiego projektu z dziedziny designu zrealizowanego w ciągu ostatnich 3 lat.


Autor: Mazda Motor Poland

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
mazda6-best-car-1920px.jpg
2022-03-26 13:47:00
Mazda6 i MX-5 w gronie zwycięzców w plebiscycie BEST CARS 2022

Mazda6 i Mazda MX-5 zdobyły pierwsze miejsca w plebiscycie Best Cars 2022, w klasie NAJLEPSZY SAMOCHÓD PRZYSTĘPNY CENOWO – odpowiednio w kategoriach...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2022_mazda_cx-60_global_still_14.jpg
2022-03-16 19:12:00
Świetne wyniki przedsprzedaży Mazdy CX-60 PHEV

Równo 100 zamówień na największego SUV-a Mazdy w pierwszym tygodniu przedsprzedaży.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2022_mazda_cx-60_global_still_25.jpg
2022-03-08 20:09:00
Mazda CX-60 PHEV – flagowy SUV „Crafted in Japan”

Nowa Mazda CX-60 wkracza na europejski rynek pojazdów segmentu D SUV z pierwszym w wydaniu tej marki napędem pełnej hybrydy z ładowaniem akumulatora...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
highdefinitionfullsize.jpg
2022-02-08 14:30:00
Mazda CX-60 PHEV z mocą ponad 300 KM - debiut 8 marca 2022 r.

Nowa Mazda CX-60 PHEV stanie się flagowym modelem dla europejskiej gamy SUV.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
mazda2_hybrid_063.jpg
2022-01-28 19:04:00
Mazda2 Hybrid z ceną od 79 900 zł

Mazda Motor Poland ogłasza dane techniczne, wyposażenie i ceny Mazdy 2 Hybrid.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 22
DILERZY
MAZDA "Kozłowski” Jan Kozłowski

Struga 31b

70-777 Szczecin

tel: 91 464 48 81

SZCZEGÓŁY
MAZDA A&G Automotive

Sikorskiego 19

10-088 Olsztyn

tel: 89 672 40 20

SZCZEGÓŁY
Anndora
MAZDA Anndora

Wielicka 193

30-663 Kraków

tel: 12 658 55 99

SZCZEGÓŁY
MAZDA ASO Mazda Stefan Dyga

Siwka 11

40-541 Katowice

tel: 32 256 63 89

SZCZEGÓŁY
MAZDA Auto 2000 Paweł Sójka

Ostrobramska 38A

04-193 Warszawa

tel: 22 424 20 02

SZCZEGÓŁY
MAZDA Auto Idea

. Towarowa 11

10-416 Olsztyn

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MAZDA Auto Wache

Poznańska 10 Baranowo

62-081 Poznań

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 7
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI