motomaniacy
RYNEK
POWRÓT
2 września 2021 17:49

Innowacyjny napęd 4x4 w Sprinterze

Innowacyjny napęd 4x4 w Sprinterze

Sercem zmian jest bardzo mocny i wydajny silnik wysokoprężny OM 654 o pojemności 2,0 l, znany z portfolio samochodów osobowych Mercedes-Benz.


Kompleksowy update technologiczny: nowy silnik, nowa skrzynia biegów, nowy napęd na cztery koła – to wszystko sprawi, że jeszcze w tym roku Sprinter, flagowy duży van marki Mercedes-Benz, zaoferuje większy komfort jazdy niż kiedykolwiek, i to w niemal każdym terenie. Sercem zmian jest bardzo mocny i wydajny silnik wysokoprężny OM 654 o pojemności 2,0 l, znany z portfolio samochodów osobowych Mercedes-Benz. Czterocylindrową jednostkę będzie można wkrótce zamawiać w czterech kategoriach mocy. Wszystkie warianty Sprintera będą również wyposażone w komfortową automatyczną skrzynię biegów 9G-TRONIC, również z gamy samochodów osobowych marki z gwiazdą. Dostępna dotychczas 6-biegowa manualna skrzynia biegów pozostaje w ofercie. Trzecią nowością techniczną, która również trafi do sprzedaży w tym roku, jest nowy napęd na wszystkie koła z systemem Torque-on-demand w Sprinterze 4×4, który zastąpi obecny napęd na wszystkie koła.

Oprócz zmian zwiększających komfort jazdy, za sprawą dwuskrzydłowych automatycznie otwieranych drzwi (Speed Delivery Door) poprawi się także ergonomia i bezpieczeństwo.

Dr Ulf Zillig, szef działu rozwoju Mercedes-Benz Vans: – Dzięki szeroko pojętej aktualizacji technologicznej na ostatnim etapie ewolucji Sprintera komfort jazdy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej przypomina ten, który oferują samochody osobowe. I to nie tylko na autostradzie, na drogach lokalnych lub w ruchu miejskim – także na drogach nieutwardzonych Sprinter wkrótce zaoferuje szczególnie płynną jazdę, a tym samym większe bezpieczeństwo. W ten sposób Sprinter ponownie osiąga to, co dla niego tak charakterystyczne: wyznacza nowe standardy dla segmentu dużych samochodów dostawczych!

 

Mocny i niskoemisyjny: wysokoprężny silnik o pojemności 2,0 l w czterech kategoriach mocy

Mocny, czterocylindrowy silnik wysokoprężny OM 654 był dotychczas dostępny w Sprinterze tylko dla furgonu i podwozia z napędem na tylne koła. Tej jesieni Mercedes-Benz zaoferuje tę jednostkę jako jedyny silnik spalinowy dla wszystkich wersji, w tym nowego wariantu z napędem na wszystkie koła[1]. Sklasyfikowany zgodnie z normą emisji spalin Euro VI-E i Euro 6d, OM 654 będzie można wkrótce zamówić – w zależności od wybranego wariantu napędu i nadwozia – w czterech kategoriach mocy: 84 kW/114 KM, 110 kW/150 KM, 125 kW/170 KM i 140 kW/190 KM.

Czterocylindrowa jednostka z portfolio samochodów osobowych Mercedes-Benz charakteryzuje się jeszcze niższym poziomem hałasu i wibracji niż poprzednik. Oprócz bardziej płynnej pracy i większej siły uciągu oznacza to, że wewnątrz pojazdu jest przyjemnie cicho, a wibracje zostały zredukowane. Mniejsze zużycie paliwa i niższą emisję można z kolei osiągnąć dzięki połączeniu aluminiowego bloku i stalowych tłoków, udoskonalonego procesu spalania oraz zmniejszającej tarcie powłoki cylindrów NANOSLIDE® wraz z dynamiczną wielokierunkową recyrkulacją spalin i oczyszczaniem spalin w silniku. Położenie blisko silnika sprawia, że układ oczyszczania spalin działa przy niewielkich stratach ciepła i w sprzyjających warunkach.

 

Jeszcze szybsza zmiana biegów: automatyczna skrzynia biegów 9G-TRONIC zastępuje 7G-TRONIC PLUS

W ramach kolejnego transferu z obecnej gamy samochodów osobowych, Mercedes-Benz łączy w Sprinterze najnowocześniejszy 2,0-litrowy silnik wysokoprężny z wygodną automatyczną skrzynią biegów 9G-TRONIC. Ta najnowocześniejsza przekładnia zastępuje poprzednią 7G-TRONIC PLUS. Łącznie z wyraźną charakterystyką nadbiegu, jej dziewięć biegów utrzymuje niskie obroty silnika w prawie wszystkich sytuacjach na drodze, co oznacza również znaczne oszczędności w zużyciu paliwa oraz zauważalnie zmniejszone wibracje i hałas. Zoptymalizowane elementy hydrauliczne umożliwiają także szybką, ledwo wyczuwalną zmianę biegów, praktycznie bez przerywania siły napędowej. Przycisk DRIVE SELECT i manetki na kierownicy umożliwiają kierowcy ręczną ingerencję w bieżący profil zmiany biegów. Kolejna zaleta: mimo dwóch dodatkowych przełożeń, automatyczna skrzynia biegów 9G-TRONIC wymaga tyle samo miejsca do montażu, co jej poprzedniczka 7G-TRONIC PLUS.

6-biegowa manualna skrzynia biegów nadal pozostaje w ofercie.

 

Wysoka trakcja na drodze i poza nią: nowy napęd na wszystkie koła

Tak jak wcześniej, Sprintera można zamówić nie tylko z napędem na przednie lub tylne koła w wersji zamkniętej lub otwartej; można również wybrać wariant z napędem na wszystkie koła – od września z zupełnie nowym systemem, również częściowo wywodzącym się z obecnego systemu modułowego Mercedes-Benz Cars. W przeciwieństwie do poprzednika, który w trybie 4x4 przekazywał 35% momentu obrotowego na oś przednią i 65% na tylną, system ten może rozdzielać moment obrotowy w pełni zmiennie między przednią i tylną oś w zależności od sytuacji i bez udziału kierowcy (Torque-on-demand – moment obrotowy na żądanie). W pełni zmienny rozdział momentu obrotowego umożliwia elektronicznie sterowane sprzęgło wielopłytkowe, zintegrowane ze skrzynią rozdzielczą (reduktorem). Jeśli sprzęgło wielopłytkowe jest odłączone podczas normalnej jazdy, pojazd napędza wyłącznie tylna oś. Gdy sprzęgło jest włączone, do gry wchodzi oś przednia. Zapewnia to wysoką przyczepność i łatwe prowadzenie. Kolejna zaleta w porównaniu z poprzednim dołączanym napędem na wszystkie koła: oprócz wyższego komfortu, dzięki automatycznemu rozdziałowi momentu obrotowego nowy napęd pracuje znacznie ciszej.

Gdy tylko sytuacja na drodze tego wymaga, moment obrotowy jest przekazywany na przednią oś. Jeśli nie jest to już potrzebne – na przykład podczas ostrego hamowania z interwencją ABS – przeniesienie napędu na przednią oś jest wyłączane, a moment obrotowy redukowany do zera. Jeśli istnieje ryzyko podsterowności lub nadsterowności pod obciążeniem, moment obrotowy jest najpierw rozdzielany, aby ponownie ustabilizować pojazd. Dopiero gdy te działania nie poprawią sytuacji, interweniują systemy sterowania ESP lub 4ETS przystosowane do systemu 4×4.

Nowy Sprinter 4x4 będzie wkrótce dostępny w standardzie w połączeniu z silnikiem 140 kW/190 KM OM 654 i automatyczną skrzynią biegów 9G-TRONIC – i to do klasy wagowej 5,5 tony DMC.

 

Automatyczne drzwi Speed Delivery Door ułatwią pracę kurierom

Oprócz zwiększenia komfortu jazdy, od września Sprinter oferuje również dodatkowe korzyści w zakresie ergonomii i bezpieczeństwa dzięki innowacyjnemu systemowi drzwi „Speed Delivery Door”, który będzie dostępny fabrycznie. Są to automatyczne, sterowane czujnikami dwuskrzydłowe drzwi po stronie pasażera, które na życzenie zastępują boczne drzwi przesuwne do przestrzeni ładunkowej.

Fotokomórka wykrywa kierowcę, gdy tylko wstanie z fotela i wejdzie do przestrzeni ładunkowej. Drzwi automatycznie się wówczas odblokują i otworzą. Oszczędza to czas i odciąża kuriera, który może opuścić pojazd niosąc paczki, bez konieczności dotykania czegokolwiek, a drzwi same się za nim zamykają. Nie musi odkładać towaru i ponownie go podnosić, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych drzwi przesuwnych. Automatyczne ryglowanie będzie dostępne na zamówienie jako opcja dodatkowa.

Kolejna zaleta zwiększająca bezpieczeństwo: Speed Delivery Door są przezroczyste od wewnątrz. Dzięki temu kierowca widzi chodnik, zanim wyjdzie. Znacznie zmniejsza się ryzyko kolizji z przechodniami, w szczególności z rowerzystami.

Wszystkie informacje i dane techniczne zawarte w tej informacji prasowej dotyczą europejskiej gamy modeli Mercedes-Benz. W przypadku krajów spoza Europy mogą się one różnić.

----------------

[1] Od 2020 roku Sprinter jest również dostępny alternatywnie z napędem elektrycznym. Dzięki eSprinterowi cały zakres zastosowań w logistyce miejskiej może być realizowany lokalnie bez emisji. Dalsze informacje i dane techniczne dotyczące eSprintera można znaleźć na naszej platformie medialnej Mercedes me pod adresem media.mercedes-benz.com oraz na naszej stronie Daimler Global Media pod adresem media.daimler.pl


Autor: Daimler Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
21c0680-047.jpg
2021-11-17 19:21:00
Mercedes EQB - Kompaktowy SUV z miejscem nawet dla 7 osób

Już wkrótce w ofercie Mercedes-EQ pojawi się kolejny SUV: kompaktowy EQB, oferujący miejsce nawet dla 7 podróżujących.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
800_21c0295-008.jpg
2021-11-03 18:07:00
Klasa C Limuzyna i Kombi z napędem plug-in

Niedługo po premierze nowej generacji Klasy C do oferty modelu dołączają warianty C 300 e Limuzyna oraz C 300 e Kombi – pierwsze odmiany z hybrydowym napędem...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0550-001.jpg
2021-09-14 14:18:00
Koncepcyjny Mercedes EQG – ekscytująca zapowiedź elektrycznej wersji ikony aut terenowych

Mercedes-Benz prezentuje Concept EQG – zbliżone do produkcji studium całkowicie elektrycznego wariantu swojej wszechstronnej terenowej ikony.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0378-154.jpg
2021-08-18 19:05:00
Swobodnie w lekki teren: nowa Klasa C Kombi w wersji All-Terrain

Mercedes-Benz wprowadza wszechstronną alternatywę w segmencie Klasy C: Klasę C All-Terrain. Po wprowadzeniu wiosną 2017 r. ciepło przyjętej wersji...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0401-006 (1).jpg
2021-08-12 07:45:00
Mercedes EQS już w sprzedaży - ceny od 495 400 zł

W zupełnie nowy sposób łączy technikę, design, funkcjonalność oraz łączność, a jednocześnie jako pierwszy Mercedes na wielu polach oferuje opcję aktywacji...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 46
DILERZY
MERCEDES-BENZ Aebi Schmidt Polska Sp. z o.o.

Skrajna 80A

25-650 Kielce

fax 41 365 22 22

tel: 41 365 21 00

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Forum 2 Sp. z o.o.

Jana Skrzetuskiego 11 - Nowe Gulczewo

09-410 Płock

fax 24 263 40 53

tel: 24 266 87 15

SZCZEGÓŁY
Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa
MERCEDES-BENZ Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa

Nowotoruńska 27

85-839 Bydgoszcz

fax 52 320 83 05

tel: 52 320 83 00

SZCZEGÓŁY
AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa
MERCEDES-BENZ AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa

Szosa Chełmińska 214

87-100 Toruń

fax 56 654 54 52

tel: 56 654 54 52

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Towarowa 11

10-416 Olsztyn

fax 89 532 02 22

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Narodowych Sił Zbrojnych 9

15-690 Białystok

fax 85 662 88 29

tel: 85 662 31 41

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Brukowa 46

05-092 Łomianki

fax 22 732 74 01

tel: 22 732 74 00

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI