motomaniacy
RYNEK
POWRÓT
26 lipca 2021 13:35

BMW Group - innowacyjne koncepcje transportu do miasta

BMW Group - innowacyjne koncepcje transportu do miasta

Impulsy dla mobilności miejskiej: BMW Group prezentuje innowacyjne koncepcje rowerów cargo i hulajnóg elektrycznych.


W ostatnich latach natężenie ruchu w centrach wielu miast znacznie wzrosło, a potrzeby mieszkańców w zakresie mobilności nadal pozostają wysokie. BMW Group jako dostawca indywidualnej mobilności premium aktywnie uczestniczy w kształtowaniu przyjaznych centrów miast przyszłości. Koncepcje mobilności firmy wykraczają przy tym poza jej główną działalność. W przeszłości BMW Group prezentowała już innowacyjne koncepcje mikromobilności: na przykład BMW Motorrad X2City, Personal Mover Concept czy koncepcja estakad BMW Vision E³ Way. Wraz z rowerem elektrycznym „Concept DYNAMIC CARGO” i hulajnogą elektryczną „Concept CLEVER COMMUTE” inżynierowie BMW Group po raz kolejny pokazują unikalny transfer wiedzy z sektora motoryzacyjnego do koncepcji mikromobilności.

 

Concept DYNAMIC CARGO: niespodziewana radość z jazdy przy maksymalnej wszechstronności

Rowery mają wszechstronne zastosowanie, są bezemisyjne i stanowią jeden z najszybszych i najbardziej efektywnych środków transportu w miastach. Jednak deszcz, zimno i śliska nawierzchnia są dla wielu rowerzystów wystarczającym powodem, aby przesiąść się do transportu publicznego lub samochodu. Dotyczy to również potrzeb transportowych, do których nie wystarczy standardowy bagażnik, takich jak większe zakupy czy przewóz dzieci. Obecnie dostępna jest szeroka gama rowerów cargo stanowiących alternatywę dla korzystania z samochodów w centrum miasta. Rowery towarowe są ze względu na wymagania dotyczące przewozu ładunków i/lub dzieci jednak często szersze i przede wszystkim dłuższe od zwykłych rowerów. W połączeniu z wynikającą z tego dodatkową masą i ewentualnym ładunkiem powoduje to do różne ograniczenia, zwłaszcza w odniesieniu do zwinności jazdy i prowadzenia w porównaniu ze zwykłymi rowerami.

— Naszym celem było opracowanie koncepcji, która zachowa zwinność i wrażenia z jazdy zwykłego roweru, a jednocześnie uzupełni je o innowacyjne, bezpieczne opcje transportowe — mówi Jochen Karg, szef Koncepcji Pojazdów w dziale Nowych Technologii i Chin BMW Group. „Concept DYNAMIC CARGO” to pierwszy dynamiczny rower cargo typu pick-up, który łączy radość jazdy z wszechstronnym zastosowaniem i zwiększoną przydatnością do eksploatacji przez cały rok.

Podstawą trójkołowego roweru „Concept DYNAMIC CARGO” jest przednia rama główna, która pochyla się na zakrętach i jest połączona z tylną ramą za pomocą przegubu. Tylna rama zachowuje również na zakrętach stabilność i nie przechyla się na drodze. W połączeniu ze zelektryfikowanym napędem sterowanym jedynie przez impuls pedałowania, pojazd napędzany przez dwa tylne koła jeździ jak zwykły rower. Zamontowane sztywno na tylnej osi i niepochylające się koła zapewniają – oprócz znacznie większej stabilności jazdy w każdych warunkach pogodowych w porównaniu z koncepcjami dwukołowymi – przede wszystkim wszechstronną platformę transportową typu pick-up. Można ją modułowo wyposażać w innowacyjne akcesoria do przewozu bagażu i/lub dzieci.

Modułowa konstrukcja umożliwia też wiele innych zastosowań. Kolejną zaletą nieprzechylającej się platformy transportowej jest to, że ewentualny dodatkowy ciężar jest niemal nieodczuwalny dla rowerzysty, co umożliwia bezpieczny i stabilny transport wszelkich ładunków. Gwarantuje to radość z jazdy.

Dopełnieniem koncepcji jest możliwość zastosowania modułowej osłony przed warunkami atmosferycznymi. W połączeniu z wyższym bezpieczeństwem jazdy, które przydaje się szczególnie w niekorzystnych warunkach pogodowych, pozwala to korzystać z roweru Concept DYNAMIC CARGO przez cały rok.

BMW Group nie będzie produkować Concept DYNAMIC CARGO samodzielnie, ale prowadzi rozmowy z ewentualnymi licencjobiorcami.

 

Concept CLEVER COMMUTE: idealny towarzysz na „ostatnią milę”

Elektryczne hulajnogi stały się elementem mobilności miejskiej, zwłaszcza dzięki ofertom sharingowym. Są wszechstronne w użytkowaniu, bezemisyjne i umożliwiają mieszkańcom miast bardzo szybkie pokonywanie krótkich odcinków miejskich – tzw. ostatniej mili. Z kolei oferta hulajnóg elektrycznych jako własność prywatna rozwija się jak dotąd stosunkowo wolno. Solidne i bezpieczne koncepcje ze względu na rozmiary nie nadają się do zabierania ich do środków transportu publicznego czy samochodu. Z kolei w małych i przenośnych modelach cierpi stabilność jazdy.

Koncepcja CLEVER COMMUTE BMW Group to hulajnoga, którą można wygodnie złożyć i zabrać ze sobą do środków komunikacji publicznej i samochodu, nie tracąc przy tym stabilności jazdy. W tzw. trybie transportu publicznego podest składa się na bok, a tylne koło odchyla przez powstały w ten sposób otwór od dołu za pomocą przegubu. Mechanizm ten znacznie skraca długość CLEVER COMMUTE, dzięki czemu hulajnogę można bez problemu przewozić nawet na ruchomych schodach. To ważna cecha, gdy na trasie mamy do pokonania odcinek metrem. Co więcej, w tym stanie hulajnogę można również przemieszczać – jak walizkę na kółkach – tocząc ją na obu kołach. W tym trybie silnik elektryczny CLEVER COMMUTE w przednim kole może dawać napęd ułatwiający pokonywanie podjazdów. Dzięki kompaktowym wymiarom pojazd w tym stanie powinien dać się bezpłatnie przewozić we wszystkich środkach transportu publicznego. 

Po całkowitym złożeniu CLEVER COMMUTE z łatwością zmieści się w małym bagażniku samochodowym, a większy bagażnik pomieści podczas rodzinnych wycieczek nawet kilka hulajnóg. Na przykład w pojazdach BMW Group hulajnogi CLEVER COMMUTE mieszczą się w bagażnikach od serii 3 w górę wzdłużnie, a w bagażnikach MINI poprzecznie – bez konieczności składania tylnej kanapy. Wyjątkowe cechy hulajnogi CLEVER COMMUTE czynią ją wszechstronnym towarzyszem w mieście, z którym można szybko, bezpiecznie i bezstresowo pokonać każdą trasę. Dzięki swojej zdolności do transformacji są idealnym rozwiązaniem do multimodalnej komunikacji.

BMW Group nie będzie produkować Concept CLEVER COMMUTE samodzielnie, ale prowadzi rozmowy z ewentualnymi licencjobiorcami.

Obie koncepcje zostały zaprojektowane tak, aby można było uzyskać zasięg ponad 20 km. Cechą szczególnie istotną w mieście jest możliwość ładowania wyjmowanego akumulatora w mieszkaniu.

 

 

 

 


Autor: BMW Group

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
P90437791-highRes.jpg
2021-10-06 17:01:00
Nowe BMW serii 2 Active Tourer

Nowe BMW serii 2 Active Tourer wyróżnia funkcjonalne wnętrze, typowa dla BMW radość z jazdy i wyjątkowo progresywny charakter.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90420185_highRes_the-new-bmw-m4-compe.jpg
2021-05-26 14:49:00
Nowe BMW M4 Competition Cabrio z napędem M xDrive

Produkcja nowego BMW M4 Competition Cabrio z napędem M xDrive rozpocznie się w lipcu 2021 r. w zakładach BMW w Dingolfing.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90420643_highRes_the-all-new-bmw-2-se.jpg
2021-05-17 14:41:00
Nowe BMW serii 2 Coupé

Rozpoczęcie produkcji późnym latem 2021 r.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90395523-highRes.jpg
2021-02-05 14:00:00
Wszystkie stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce widoczne w systemach BMW Group

BMW Group jako pierwszy producent w Polsce właśnie udostępnił kierowcom pełną informację na temat całej krajowej sieci ładowarek pojazdów zelektryfikowanych.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
serwisbmw.jpg
2021-01-20 12:15:00
Serwis BMW, czyli naprawa samochodu w ASO

Prędzej czy później każdy samochód dotknie usterka. Niezależnie czy będzie to drobna wada, czy duża awaria, statystyki pokazują, że Polacy bardzo chętnie...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 11
DILERZY
BMW Auto Fus

Ostrobramska 73

04-175 Warszawa

fax 22 613 81 55

tel: 22 613 90 03

SZCZEGÓŁY
BMW Auto Premium

Świlcza 147h

36-072 Rzeszów

fax 17 875-00-51

tel: 17 875-00-50

SZCZEGÓŁY
BMW Auto-Breczko

Kleeberga 55, Kol. Porosły 1K

16-070 Białystok

fax 85740-20-42

tel: 85 741-88-88

SZCZEGÓŁY
BMW Bawaria Motors

Al. Krakowska 5 - Falenty

05-090 Warszawa

tel: 22 250-60-00

SZCZEGÓŁY
BMW Bawaria Motors

Roździeńskiego 204

40-315 Katowice

fax 32 607-12-59

tel: 32 608-00-99

SZCZEGÓŁY
BMW Bawaria Motors

Czerniakowska 47

00-715 Warszawa

tel: 22 550 03 00

SZCZEGÓŁY
BMW Best Auto

Metalurgiczna 60

20-234 Lublin

fax 81 749 58 59

tel: 81 749 58 58

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 4
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI