motomaniacy
MOTO PORADY
POWRÓT
28 marca 2018 10:42

Jak przygotować auto do wiosny? 8 zadań pielęgnacyjnych po zimie

Jak przygotować auto do wiosny? 8 zadań pielęgnacyjnych po zimie

Wiosna już na stałe zagościła w Polsce, dlatego warto przygotować swój samochód do nowej pory roku. Jakie czynności należy wykonać? Co można zrobić samodzielnie, a jakie zadania lepiej powierzyć specjalistom w profesjonalnym serwisie samochodowym? Zobacz, jak zadbać o auto po zimie.


Przygotowanie samochodu na wiosnę jest równie ważne jak szykowanie auta do zimy. W obu przypadkach jest to niezbędne dla Twojego bezpieczeństwa na drodze, a także dla komfortu jazdy. Nie wiesz, co dokładnie należy zrobić? Przedstawiciele sieci sklepów i serwisów samochodowych Norauto przygotowali dla Ciebie listę 8 czynności do zrobienia w aucie przed nadejściem wiosny.

 

Mycie samochodu i uzupełnianie ubytków w karoserii

Czyszczenie i odświeżanie karoserii na wiosnę jest ważne nie tylko ze względów estetycznych – pomaga wykryć wszystkie ubytki. Po usunięciu brudu z karoserii można będzie sprawdzić, czy na lakierze nie pojawiły się wgłębienia, odpryski, rysy lub rdza. Jeśli zauważysz jakiś ubytek, potraktuj go specjalnym płynem lub pastą, np. do usuwania rys czy usuwania tłustych zabrudzeń, a dopiero później nawoskuj auto. Możesz też wykorzystać polerkę samochodową, która podkreśli połysk karoserii.

 

Odkurzenie i wyczyszczenie wnętrza

Po umyciu karoserii należy zająć się czyszczeniem wnętrza pojazdu. Zimą do środka auta trafia bowiem bardzo dużo błota, które zalega głównie na dywanikach i fotelach. Przy czyszczeniu foteli zwróć uwagę zwłaszcza na wszystkie zagłębienia – w tych miejscach na pewno znajduje się najwięcej kurzu i zanieczyszczeń. Następnie upierz chodniczki na świeżym powietrzu, a podłogę auta dokładnie odkurz.

Zadbaj również o deskę rozdzielczą. Do jej pielęgnacji mogą Ci się przydać m.in.:

preparat do deski rozdzielczej (z połyskiem lub bez), który usunie zanieczyszczenia i ochroni kokpit przed osadzaniem się kurzu; chusteczki do deski rozdzielczej czyszczące kokpit z kurzu;
mleczko do kokpitu, które usuwa bród, a także odświeża materiał i chroni deskę przed promieniami UV.

 

Sprawdzenie stanu wycieraczek i szyb

W trakcie mycia całego pojazdu zwróć uwagę na stan wycieczek. Możliwe, że po zimie ich pióra są bardzo zniszczone lub zalegający na nich brud rozmazuje się na szybie w trakcie jazdy. Jak poprawnie umyć wycieraczki?

Przygotuj czystą bawełnianą szmatkę lub gąbkę oraz wodę z dodatkiem detergentu.
Podnieś wycieraczki do góry
Delikatnie przecieraj wycieraczki, uważając, aby nie uszkodzić piór.
Zanim opuścisz wycieraczki, umyj też dokładnie szyby. Jednocześnie zwróć uwagę, czy nie ma na nich żadnych zarysowań lub drobnych pęknięć. Jazda z nawet niewielkim pęknięciem może skończyć się mandatem i odebraniem dowodu rejestracyjnego. Ponadto uszkodzenie może się stopniowo powiększać. Gdy znajdzie się na wysokości wzroku kierowcy, może utrudniać obserwowanie drogi. Jest w stanie także zmieniać kąt padania światła i oślepiać osobę kierującą autem. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, koniecznie umów się na wizytę w serwisie.

 

Kontrola amortyzatorów

Amortyzatory są odpowiedzialne za stałe utrzymywanie kontaktu kół z drogą. Wpływają również na komfort jazdy – przyjmują wszystkie wstrząsy wywołane przez nierówności drogi. Niestety, zimą amortyzatory są narażone na duże uszkodzenia – głównie przez bryły lodu i koleiny oraz wyrwy w drodze zasłonięte przez śnieg.

Niesprawny amortyzator pogarsza nie tylko komfort jazdy, ale też zwiększa ryzyko wypadku. Przy prędkości 50 km/h może wydłużyć drogę hamowania nawet o 2 metry! Ze zużytymi lub uszkodzonymi amortyzatorami można też szybciej stracić kontrolę nad pojazdem i wpaść w poślizg.

Czy ostatnio Twoje auto gorzej wchodzi w zakręty? Czujesz, że samochód zaczyna „pływać” w trakcie skręcania lub po najechaniu na nierówności? Możliwe, że przyszedł czas na wymianę amortyzatorów. Koniecznie udaj się do serwisu samochodowego, gdzie mechanicy dokładnie skontrolują ich stan i w razie konieczności zamontują nowe.

 

Stan układu hamulcowego

Hamulce to kolejne elementy w samochodzie, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Przed wiosną upewnij się więc, że wszystkie podzespoły układu hamulcowego są sprawne. Przyjrzyj się:

płynowi hamulcowemu – który jest bardzo podatny na wchłanianie wilgoci. Zwróć uwagę, czy po zimie nie ma w nim wody. To bardzo ważne, ponieważ nawet 1% wody w płynie może zmniejszyć skuteczność hamowania aż o 15%. Do sprawdzenia stanu płynu hamulcowego potrzebujesz testera mierzącego zawartość wody (pomiar trwa maksymalnie 5 sekund) ale pamiętaj, że podana wartość może nie być zbyt dokładna. Dlatego lepiej powierz to zadanie specjalistom w serwisie samochodowym;
tarczom, klockom i bębnom hamulcowym – zimą są wystawione na działanie soli rozsypywanej na drodze i skrajnych temperatur. Bardzo uszkodzone lub zużyte tarcze, klocki i bębny należy wymienić na nowe, najlepiej w profesjonalnym serwisie samochodowym.

 

Stan płynu do spryskiwaczy, płynu chłodniczego i oleju silnikowego

Okres przedwiosenny to także idealny czas, aby sprawdzić poziom i stan płynów w aucie. Jeśli wewnątrz zbiornika na płyn do spryskiwaczy znajduje się jeszcze zimowy płyn, możesz do niego bez przeszkód wlać płyn letni. Wiosną taka mieszanka nie ma dużego znaczenia. Płynów nie można ze sobą łączyć jedynie przed zimą. Wtedy letni płyn może znacznie obniżyć właściwości płynu zimowego i np. zamarznąć.

Poza kontrolą płynu do spryskiwaczy należy jeszcze sprawdzić:

płyn chłodniczy – ustaw samochód na równej nawierzchni i otwórz maskę. Znajdź zbiornik na płyn chłodniczy i, nie otwierając go, skontroluj poziom płynu. Gdy okaże się za niski, dopiero wtedy otwórz zbiornik i wlej odpowiednią ilość płynu;
olej silnikowy – termin wymiany zależy od instrukcji podanych w karcie pojazdu (zwykle po przejechaniu 10–20 tys. km.) natomiast kontrola poziomu oleju powinna się odbywać co najmniej raz w miesiącu. Do tej czynności wykorzystaj bagnet pomiarowy z oznaczeniami wartości minimalnej i maksymalnej. Wyjmij bagnet, wytrzyj ściereczką i ponownie zanurz go do samego dna. Jeśli po wyjęciu będzie ubrudzony do wysokości poniżej dolnej kreski, uzupełnij braki olejem polecanym przez producenta auta i silnika.

 

Wymiana filtrów powietrza i odgrzybianie klimatyzacji

Zimą powietrze jest dużo bardziej zanieczyszczone niż latem, w związku z czym filtry w samochodzie pochłaniają znacznie więcej pyłów. Klimatyzacja działa natomiast intensywniej, przez co może gromadzić się w niej woda, która doprowadza do rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów. Po każdej zimie należy więc dokładnie oczyścić klimatyzację. Jak to zrobić? Możesz użyć dostępnych preparatów biobójczych lub umówić się na wizytę w serwisie. W trakcie przeglądu możesz skorzystać z usługi wymiany filtrów.

 

Wymiana opon na letnie

Gdy zaczyna się robić ciepło, pora zainteresować się wymianą opon na letnie. Nie warto tego jednak robić zbyt wcześnie – na razie rozejrzyj się za wolnymi terminami pod koniec marca lub w kwietniu. Na początku wiosny mogą się bowiem jeszcze pojawiać przymrozki. W takich sytuacjach jazda na oponach letnich jest bardzo niebezpieczna – gładszy bieżnik i twardsza guma mają małą przyczepność na oblodzonej jezdni, przez co samochód łatwo wpada w poślizg.

Dlaczego więc w ogóle warto wymieniać opony na letnie? Wiąże się to głównie z komfortem jazdy. Samochód z gładszymi oponami wygodniej prowadzi się na suchej drodze. Przy dużych prędkościach zobaczysz także różnicę w zużyciu opony. Opony zimowe nie są bowiem przystosowane do wysokich temperatur.

Pielęgnacja samochodu po zimie – samodzielnie i w serwisie

Przygotowanie samochodu na wiosnę jest dosyć złożonym zadaniem. Wymaga od Ciebie wykonania kilku czynności na własną rękę oraz wizyty w serwisie samochodowym. Jednak mycie samochodu, a później kontrola poszczególnych jego elementów może być bardzo przyjemna, jeśli pomyślisz o efektach swojej pracy. Nic tak bowiem nie cieszy oczu kierowcy, jak widok świeżo umytego, zadbanego, w pełni sprawnego oraz bezpiecznego samochodu.


DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5.0 Liczba głosów: 1
Mario,
29 marca 2018 15:05

U mnie to lakier przede wszystkim wymagał odświeżenia, no ale jak auto stoi pod chmurką to można się tego spodziewać jak najbardziej, zamówiłem z 3M już zestaw polerski w chemiczna-hurtownia i jak tylko przestanie sypać znów śniegiem to będzie się trzeba za to zabrać

DILERZY
Walder Grudziądz
TOYOTA Walder Grudziądz

Porucznika Krzycha 3

86-300 Grudziądz

tel: 56 300 03 93

SZCZEGÓŁY
KRAKÓW-ZAKOPIAŃSKA
KRAKÓW-ZAKOPIAŃSKA

Zakopiańska 68

30-418 Kraków

tel: +48 12 390 76 45

SZCZEGÓŁY
HYUNDAI "DEX-POL" Wróblowie Sp. J.

Granitowa 1

59-300 Lublin

fax 76 72 86 550 we

tel: 76 74 63 999

SZCZEGÓŁY
MAZDA "Kozłowski” Jan Kozłowski

Struga 31b

70-777 Szczecin

tel: 91 464 48 81

SZCZEGÓŁY
SUBARU „Wawrosz” spółka jawna

Warszawska 158

43-300 Bielsko-Biała

tel: 33 827 10 30

SZCZEGÓŁY
SKODA A.MACHUDERA Andrzej Machudera Sp. z o.o.

Ozorkowskie Przedmieście 73

99-100 Łęczyca

tel: 24 721 50 88

SZCZEGÓŁY
SUZUKI A.S. -R.BIŃKOWSKI

Chrobrego 22

26-600 Radom

fax (48) 380-62-34

tel: (48) 385-77-15

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 200
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI