motomaniacy
GADŻETY I TECHNOWINKI
POWRÓT
12 listopada 2020 09:28

BMW Group wyznacza nowe standardy symulacji jazdy

BMW Group wyznacza nowe standardy symulacji jazdy

Najbardziej zaawansowana i zróżnicowana instalacja tego typu w przemyśle motoryzacyjnym.


W nowym Centrum Symulacji Jazdy BMW Group stwarza swoim inżynierom zajmującym się badaniami i rozwojem pojazdów wszelkie możliwości symulacji i testowania w realistycznych warunkach przyszłych wymagań produktowych. Centrum wyposażone w 14 symulatorów i laboratoria o powierzchni 11 400 m2 jest najbardziej zaawansowanym i zróżnicowanym centrum symulacyjnym w przemyśle motoryzacyjnym.

Jak wyjaśnia Michael Brachvogel, szef BMW Group Research Interiors, User Interaction, User Experience i Driving Simulation: — Celem nowego centrum jest zapewnienie idealnego narzędzia symulacyjnego dla każdego obszaru i każdej fazy procesu rozwoju pojazdu pod jednym dachem. — Również skupienie na kliencie na etapie rozwoju osiąga tu zupełnie nowy poziom. — Możemy przeprowadzać jazdy próbne na potrzeby badań z udziałem nawet 100 osób dziennie – mówi Michael Brachvogel.

 

Optymalne narzędzie symulacyjne na każdym etapie rozwoju

Od wczesnej fazy koncepcji do końcowej fazy oceny działania centrum zapewnia idealne narzędzie symulacyjne różnym specjalistycznym obszarom rozwoju pojazdów. Obiekty sięgają od symulatorów statycznych bez systemu ruchu aż po symulator high-fidelity umożliwiający niezwykle realistyczne odtworzenie warunków drogowych w laboratorium dzięki powierzchni ruchu wynoszącej prawie 400 m2. Czy to innowacyjne technologie rozrywki oraz koncepcje wskazań i obsługi, multimodalna interakcja pomiędzy pasażerami a pojazdem, strojenie układu jezdnego, czy szeroki zakres funkcji wspomagających kierowcę aż po projekty wnętrza do całkowicie zautomatyzowanej jazdy – tu można testować praktycznie każdy aspekt rozwoju samochodu pod kątem przydatności dla klienta.

Wirtualne jazdy testowe są wykonywane regularnie nie tylko przez inżynierów BMW Group, lecz również przez zewnętrznych testerów. — Nowe Centrum Symulacji Jazdy w ogromnym stopniu przyczyni się do zorientowanego na klienta rozwoju naszych produktów — mówi Michael Brachvogel. — Bezpośrednie opinie klientów będzie można w dowolnym momencie uwzględniać w procesie rozwoju.

 

Symulacja testów każdego szczegółu: wirtualne próbkowanie radości z jazdy

Symulacja jazdy od lat odgrywa kluczową rolę w rozwoju dynamiki jazdy w BMW Group. Nowe Centrum Symulacji Jazdy umożliwi dalsze rozszerzenie procesu wirtualnego rozwoju, zmniejszając liczbę wymaganych prototypów i skracając czas trwania cyklu rozwojowego. W symulatorze jazdy można w ciągu kilku sekund wymieniać opony lub całe osie oraz za jednym naciśnięciem przycisku wybierać trasy testowe na całym świecie. Możliwe jest nawet płynne przejście z lata na zimę. Wszystkie czynniki wpływające na symulację można odtworzyć z dużą dokładnością. — Najnowocześniejsze symulatory umożliwiają sprawdzenie zarówno na wczesnym etapie rozwoju, jak i na etapie walidacji każdego niuansu wpływającego na wrażenia z jazdy, z których słynie BMW — mówi Thomas Lachner, ekspert ds. symulacji jazdy z zespołu ds. rozwoju dynamiki jazdy.

owe Centrum Symulacji Jazdy jest doskonałą odpowiedzią na stale rosnące wymagania w zakresie rozwoju inteligentnych, wysoce skomunikowanych pojazdów. Nowe koncepcje wskazań i obsługi mogą być poddawane intensywnym testom w celu analizy ryzyka rozproszenia uwagi kierowcy lub skuteczności multimodalnych metod obsługi. — Dzięki obszernym testom w symulatorze jazdy możemy projektować nasze systemy w taki sposób, aby klienci otrzymywali w swoich pojazdach właściwe informacje we właściwym czasie i we właściwym miejscu – wszystko w najprostszy i najbardziej intuicyjny sposób oraz w każdej możliwej sytuacji podczas jazdy — mówi Marion Mangold, kierowniczka zespołu ds. koncepcji interakcji z użytkownikiem.

Symulacja jazdy oferuje istotne korzyści dla rozwoju przyszłych systemów wspomagających kierowcę, a w szczególności funkcji automatyzacji jazdy. Sytuacje drogowe, które wiążą się z ryzykiem lub występują rzadko w rzeczywistej jeździe, są niemal niemożliwe do przetestowania na drodze. W symulatorze można je replikować bezpiecznie i szczegółowo tak często, jak to konieczne. Poszczególne aspekty scenariuszy można zmieniać i łączyć ze sobą w zależności od potrzeb. W ten sposób złożone systemy można testować w różnych realistycznych warunkach jeszcze przed rozpoczęciem testów drogowych. — Nasze przygotowania do wprowadzenia funkcji wspomagających kierowcę są niezwykle wyczerpujące. Symulacja jazdy jest głównym czynnikiem zapewniającym opracowanie najlepszych i najbezpieczniejszych produktów dla naszych klientów — mówi Manuela Witt, ekspertka ds. analizy bezpieczeństwa użytkowania i efektywności.

Dzięki koncepcji instalacji z innowacyjnym systemem transportu i dokowania wszystkich symulatorów można w razie potrzeby używać jednego dnia z różnymi modelami pojazdów. Centrum oferuje tym samym wysoką elastyczność we wszystkich specjalistycznych obszarach rozwoju, umożliwiając jego maksymalne wykorzystanie.

 

Całkowita immersja: Seamless Simulator Experience

Eksperci BMW Group ds. symulacji jazdy opracowali tzw. Seamless Simulator Experience, aby zaoferować testerom jeszcze bardziej realistyczną symulację, a tym samym zapewnić lepszą wymierność wyników. W przyszłości testerzy będą w wybranych badaniach nosić w drodze do symulatora zestaw VR. Będą na przykład udawać się do wirtualnego salonu BMW lub MINI, przed którym będzie czekał samochód gotowy do jazdy próbnej. Przechodząc przez wirtualną przestrzeń, będą się faktycznie poruszać w kierunku symulatora jazdy. Zestaw VR zdejmą dopiero przed samym wejściem do symulatora. — Seamless Simulator Experience umożliwia niezwykle wysoki stopień immersji w wirtualny świat — mówi szef projektu Centrum Symulacji Jazdy Martin Peller. — Pozwala to uczestnikom badania na znacznie głębsze zanurzenie się w wirtualnej sytuacji jazdy, co z kolei oznacza, miarodajne i solidne wyniki optymalizacji naszych funkcji użytkownika.

 

High-tech na imponującą skalę: niezwykle wierne i niezwykle dynamiczne symulatory

Nowe Centrum Symulacji Jazdy wyróżniają niezwykle wierne i dynamiczne symulatory, zarówno pod względem wizualnym, jak i technologicznym. Tworzą one warunki testowe, których w przeszłości można było doświadczyć tylko w rzeczywistych pojazdach testowych na drodze. Oprócz ukierunkowanej optymalizacji innowacyjnych funkcji użytkownika badania w laboratorium przynoszą dodatkową korzyść w postaci możliwości odtwarzania określonych sytuacji jazdy tak często, jak jest to wymagane, co znacznie zwiększa miarodajność wyników badań. Symulatory jazdy można również wykorzystywać do realizacji scenariuszy testowych, które rzadko występują w warunkach rzeczywistych i tylko w nietypowych okolicznościach lub które wiążą się z elementem niebezpieczeństwa, a zatem nie mogą być testowane na rzeczywistej drodze. Jednak wyniki testów drogowych można sprawdzać i potwierdzać za pomocą realistycznych symulacji w laboratorium.

 

High Fidelity Simulator:

Główny cel rozwoju: funkcje użytkownika w trudnych sytuacjach drogowych, takich jak jazda w mieście.

Możliwe równoczesne ruchy wzdłużne, poprzeczne i obrotowe.

Przyspieszenie do 0,65 g

(przyspieszenie podobne do BMW M3 Limuzyna: 0 do 100 km/h w 4,2 s) [353 kW (480 KM); zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 10,8 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 248 g/km.*]

Powierzchnia ruchu prawie 400 m2.

Ponad 10 m wysokości.

Masa ruchoma około 83 t.

Wymagana maksymalna moc elektryczna: do 6,5 MW.

High Fidelity Simulator niezwykle dokładnie odtwarza rzeczywiste scenariusze jazdy. Na powierzchni prawie 400 m2 można precyzyjnie odtwarzać hamowanie i przyspieszanie w zakrętach, jazdę na rondach i szybko następujące po sobie zakręty. Dzięki temu złożone sytuacje jazdy w mieście stanowiące bardzo szeroki zakres wyzwań dla zautomatyzowanych systemów jazdy będą mogły być odwzorowywane w warunkach laboratoryjnych.

 

High Dynamic Simulator:

Główny cel rozwoju: funkcje użytkownika w wysoce dynamicznych sytuacjach jazdy.

Wysoce dynamiczne przyspieszenie wzdłużne i poprzeczne do 1,0 g

(przyspieszenie podobne do BMW iFE.20 Formuły E: 0 do 100 km/h w zaledwie 2,8 s.)

Długość sanek 21 m.

Masa ruchoma około 23 t.

Ponad 9 m wysokości.

Wymagana maksymalna moc elektryczna: do 3 MW.

Nowy High Dynamic Simulator jest w stanie generować siły przyspieszenia wzdłużnego i poprzecznych do 1,0 g. Odtwarza wysoce dynamiczne omijanie, hamowanie awaryjne i mocne przyspieszanie podczas testowania nowych układów i funkcji.

Ruchy wzdłużne i boczne obu symulatorów są wytwarzane przy użyciu zaawansowanego systemu kół i szyn, który reaguje praktycznie natychmiastowo na polecenia kierowcy, takie jak ruchy kierownicą. Pozwala to doświadczyć w symulatorze wszystkich charakterystycznych niuansów radości z jazdy w BMW. Uzyskuje się to za pomocą liniowych silników elektrycznych bez ruchomych części. W celu wytworzenia niezbędnych sił silniki te unoszą się nad szeregiem magnesów z biegunami zmieniającymi się naprzemiennie w krótkim czasie podobnie technologii poduszki magnetycznej w pociągach dużych prędkości. Superkondensatory dostarczają szczytową moc wymaganą przez układ ruchu w ułamkach sekundy, a układ ruchu odzyskuje energię za pomocą rekuperacji podczas hamowania i doprowadza ją z powrotem do superkondensatorów.

Badania odbywają się wewnątrz platformy symulatora jazdy o charakterystycznym kształcie kopuły. Systemy testowe są instalowane w makiecie pojazdu. Kopuła jest zamontowana na elektromechanicznej podstawie i może przesuwać się zarówno w wzdłuż, jak i w bok za pomocą elektrycznej jednostki napędowej. Wewnątrz kopuły makieta pojazdu stoi na platformie obrotowej.

Kopuła służy do sferycznej projekcji otoczenia, dając kierowcom realistyczny wizualny obraz symulowanej sytuacji na drodze. Precyzyjna synchronizacja projekcji z ruchami makiety pojazdu nadaje symulowanej sytuacji jazdy bardzo realistyczny charakter. Wrażenia wzrokowe oraz siły przyspieszenia wzdłużnego, bocznego i pionowego działające na testera łączą się, tworząc niemal idealne odczucie dynamiki. Wirtualną jazdę próbną uzupełnia podkład dźwiękowy również dokładnie dopasowany do odtwarzanej sytuacji. Testerzy wchodzą do pojazdu w kopule przejściem podobnym do przejścia stosowanego do wsiadania do samolotu.

 

Zakończenie dużego projektu w trudnych czasach

W połowie sierpnia 2018 r. w siedzibie Centrum Badań i Innowacji (FIZ) w północnej części Monachium rozpoczęto budowę najbardziej zaawansowanego na świecie obiektu symulującego rzeczywiste sytuacje drogowe. Pomimo ogromnych globalnych ograniczeń w wyniku pandemii COVID-19 prace budowlane zostały ukończone zgodnie z harmonogramem w maju 2020 r. Od tego czasu instalacja symulatorów postępuje bardzo szybko.

 

BMW Group ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w dziedzinie symulacji jazdy

Nowoczesne symulatory jazdy stały się nieodzownym narzędziem, zwłaszcza przy opracowywaniu i testowaniu systemów asystujących kierowcy oraz koncepcji wskazań i obsługi. Umożliwiają dokładne przetestowanie działania i praktycznej przydatności nowych systemów na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Symulator jazdy pełni rolę łącznika między testami działania poszczególnych komponentów sprzętowych i programowych oraz jako test drogowy kompletnych systemów. BMW Group ma wieloletnie doświadczenie w korzystaniu z takich urządzeń. Statyczne symulatory jazdy były wykorzystywane do wspomagania rozwoju modeli BMW już na początku lat 90. A w 2006 roku firma uzupełniła je dynamicznym symulatorem jazdy umożliwiającym jeszcze dokładniejsze odtworzenie zdarzeń drogowych. W obliczu rosnącego zapotrzebowania w Centrum Badań i Technologii BMW Group w Garching zainstalowano w 2016 r. kolejny symulator dynamicznej jazdy.

-----------------

* Podane wartości zużycia paliwa i emisji CO2 zostały ustalone zgodnie z rozporządzeniem (WE) 715/2007 w jego aktualnej wersji.

Podane wartości dotyczą pojazdów z wyposażeniem standardowym oferowanym w Niemczech. Podane zakresy uwzględniają różnice wynikające z wybranego rozmiaru kół i opon oraz wyposażenia dodatkowego i mogą się zmienić podczas konfiguracji.

Wartości zostały już ustalone zgodnie z nowym cyklem testowym WLTP i przeliczone na NEDC, aby umożliwić ich porównanie. W tych pojazdach podatki i inne opłaty samochodowe uwzględniające (między innymi) emisję CO2 mogą być obliczane na podstawie innych niż podane wartości CO2 (zależnie od przepisów w danym kraju).

Więcej informacji na temat oficjalnego zużycia paliwa i energii oraz oficjalnej emisji CO2 nowych samochodów osobowych uzyskać można we wszystkich salonach sprzedaży BMW.

 


Autor: BMW Group.

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
P90437791-highRes.jpg
2021-10-06 17:01:00
Nowe BMW serii 2 Active Tourer

Nowe BMW serii 2 Active Tourer wyróżnia funkcjonalne wnętrze, typowa dla BMW radość z jazdy i wyjątkowo progresywny charakter.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90431174_highRes_impulses-for-urban-m.jpg
2021-07-26 13:35:00
BMW Group - innowacyjne koncepcje transportu do miasta

Impulsy dla mobilności miejskiej: BMW Group prezentuje innowacyjne koncepcje rowerów cargo i hulajnóg elektrycznych.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90420185_highRes_the-new-bmw-m4-compe.jpg
2021-05-26 14:49:00
Nowe BMW M4 Competition Cabrio z napędem M xDrive

Produkcja nowego BMW M4 Competition Cabrio z napędem M xDrive rozpocznie się w lipcu 2021 r. w zakładach BMW w Dingolfing.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90420643_highRes_the-all-new-bmw-2-se.jpg
2021-05-17 14:41:00
Nowe BMW serii 2 Coupé

Rozpoczęcie produkcji późnym latem 2021 r.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90395523-highRes.jpg
2021-02-05 14:00:00
Wszystkie stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce widoczne w systemach BMW Group

BMW Group jako pierwszy producent w Polsce właśnie udostępnił kierowcom pełną informację na temat całej krajowej sieci ładowarek pojazdów zelektryfikowanych.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 11
DILERZY
BMW Auto Fus

Ostrobramska 73

04-175 Warszawa

fax 22 613 81 55

tel: 22 613 90 03

SZCZEGÓŁY
BMW Auto Premium

Świlcza 147h

36-072 Rzeszów

fax 17 875-00-51

tel: 17 875-00-50

SZCZEGÓŁY
BMW Auto-Breczko

Kleeberga 55, Kol. Porosły 1K

16-070 Białystok

fax 85740-20-42

tel: 85 741-88-88

SZCZEGÓŁY
BMW Bawaria Motors

Al. Krakowska 5 - Falenty

05-090 Warszawa

tel: 22 250-60-00

SZCZEGÓŁY
BMW Bawaria Motors

Roździeńskiego 204

40-315 Katowice

fax 32 607-12-59

tel: 32 608-00-99

SZCZEGÓŁY
BMW Bawaria Motors

Czerniakowska 47

00-715 Warszawa

tel: 22 550 03 00

SZCZEGÓŁY
BMW Best Auto

Metalurgiczna 60

20-234 Lublin

fax 81 749 58 59

tel: 81 749 58 58

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 4
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI