motomaniacy
GADŻETY I TECHNOWINKI
POWRÓT
19 lutego 2021 16:31

ŠKODA AUTO - innowacyjna aplikacja Traffication w systemach Infotainment

ŠKODA AUTO - innowacyjna aplikacja Traffication w systemach Infotainment

Do systemów Infotainment dołączyła właśnie nowa aplikacja Traffication.


Zwiększa ona bezpieczeństwo kierowców ŠKODY, ostrzegając ich o zagrożeniach drogowych, takich jak unieruchomione pojazdy. Ponadto aplikacja ostrzeże przed wjechaniem na autostradę pod prąd. Aplikację Traffication, która po raz pierwszy pojawiła się w ŠKODZIE SUPERB, można teraz łatwo pobrać i zainstalować w modelach SCALA, KAMIQ, KAROQ i KODIAQ, pod warunkiem, że pojazdy są wyposażone w najnowsze systemy Infotainment trzeciej generacji. W ciągu roku aplikacja będzie dostępna dla kolejnych modeli ŠKODY, a marka stopniowo poszerzy zakres jej funkcji.

– Poprawa bezpieczeństwa na drogach jest podstawowym celem ŠKODY. Wprowadzając do systemów Infotainment aplikację Traffication, jeszcze bardziej podnosimy poziom bezpieczeństwa jazdy – mówi Michal Vondra, menedżer produktu odpowiedzialny za powstanie aplikacji Traffication w ŠKODA AUTO.

Do aplikacji systemów Infotainment, takich jak pogoda, wiadomości, kalendarz i marketplace, dołączyła właśnie aplikacja Traffication. Po zainstalowaniu działa ona w tle, ale gdy na zbliżającym się odcinku drogi pojawia się zagrożenie, aplikacja natychmiast wyświetla ostrzeżenia na centralnym wyświetlaczu Infotainment, które ostrzegają przed omyłkowym wjechaniem na autostradę pod prąd. Wczesne ostrzeżenie jest również wyświetlane, gdy system wykryje na drodze unieruchomione pojazdy z włączonymi światłami awaryjnymi. Aby na wyświetlaczu centralnym pojawił się stosowny komunikat ostrzegawczy, te samochody również muszą być wyposażone w aplikację Traffication. W przyszłości ostrzeżenia będą wysyłane ze wszystkich nowych pojazdów ŠKODY wyposażonych w systemy oparte na modułowej platformie Infotainment od trzeciej generacji wzwyż.

 

Nowoczesne systemy ostrzegania

Nowa aplikacja uzupełnia funkcję nawigacji systemów Infotainment. Wyświetlając informacje o warunkach drogowych, zwiększa bezpieczeństwo, nie rozpraszając kierowcy. Aplikacja zawsze działa w tle, nie trzeba więc wprowadzać do systemu celu podróży, aby otrzymywać ostrzeżenia o zagrożeniach.

Jedną z kluczowych funkcji aplikacji Traffication jest ostrzeżenie, które pojawia się, gdy kierowca próbuje wjechać na autostradę w kierunku przeciwnym do obowiązującego. Integracja ostrzeżeń przed jazdą pod prąd jest wynikiem długotrwałej współpracy między ŠKODĄ i firmą Bosch. Oparty na chmurze system ostrzegania kierowcy o niewłaściwym kierunku jazdy Bosch jest dostępny jako aplikacja na smartfony od 2018 roku i obecnie oferuje go 25 partnerów w Europie. ŠKODA to pierwszy producent samochodów, który zapewnia swoim klientom tę ważną funkcję bezpieczeństwa.

– Naszym celem jest umieszczenie w każdym samochodzie systemu ostrzegania kierowcy o jeździe pod prąd. Każdy wypadek spowodowany obraniem nieprawidłowego kierunku jazdy to o jeden wypadek za dużo – mówi dr Mathias Pillin, prezes działu rozwiązań informatycznych w Bosch.

 

Kolejne funkcje Traffication już wkrótce

W ciągu roku ŠKODA doda kolejne funkcje do aplikacji Traffication. W trzecim kwartale będą one obejmować komunikaty o pogodzie i warunkach drogowych oraz możliwość głośnego odczytywania powiadomień przez system. Ponadto kierowcy będą mogli sami zgłaszać zagrożenia. Inne planowane ulepszenia obejmują zaawansowane algorytmy przewidywania i ulepszoną wydajność automatycznego wykrywania potencjalnych zagrożeń. W przygotowaniu są również dodatkowe rodzaje powiadomień i informacji wysyłanych z wyprzedzeniem, które będą dotyczyć często użytkowanych przez kierowców tras. Ich ukończenie jest zaplanowane na czwarty kwartał 2021 roku.

– W przyszłym roku planujemy zintegrować aplikację z systemem C2X (Car-to-X), który będzie mógł komunikować się bezpośrednio z innymi samochodami i infrastrukturą drogową znajdującą się w pobliżu. Umożliwi to natychmiastowe otrzymywanie powiadomień z inteligentnych systemów miejskich lub ostrzeżeń z pobliskich pojazdów ratowniczych – dodaje Vondra.

 

Wystarczy jedno kliknięcie

Instalacja aplikacji to bardzo prosty proces, który można wykonać z poziomu pojazdu, za pośrednictwem sklepu. Aplikacja jest bezpłatna przez pół roku. Dalsze użytkowanie wiąże się z niewielką opłatą roczną. Traffication jest dostępna dla pojazdów wyposażonych w najnowsze systemy Infotainment. Aplikacja zachowuje kompatybilność z systemem Columbus w modelach ŠKODA SUPERB, KODIAQ i KAROQ oraz z systemem Amundsen w modelach KAMIQ i SCALA. W trzecim kwartale 2021 roku planowane jest dodanie systemu Amundsen w modelu FABIA i systemu Columbus w modelu OCTAVIA. Wszystkie inne modele ŠKODY wyposażone w topowe systemy Infotainment od trzeciej generacji wzwyż, w tym ENYAQ iV z czwartą generacją systemów multimedialnych, zostaną uzupełnione o Traffication w czwartym kwartale 2021 roku. Aktualnie aplikacja jest dostępna w 22 europejskich krajach: Czechach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Islandii, Irlandii, Łotwie, Liechtensteinie, Litwie, Luksemburgu, Monako, Holandii, Norwegii, Polsce, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii. Kolejne kraje europejskie zostaną dodane do aplikacji już w drugiej połowie roku.


Autor: Skoda Auto

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
21616-ENYAQ_SPORTLINE_iV_3.jpg
2021-06-10 08:52:00
Elektryczny SUV ŠKODY – ENYAQ iV w dynamicznej wersji SPORTLINE

Dynamiczna wersja SPORTLINE uzupełnia gamę modelową elektrycznego modelu ENYAQ iV na polskim rynku.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21610-08_new_skoda_kodiaq.jpg
2021-06-08 16:38:00
Nowa ŠKODA KODIAQ

Flagowy SUV Skody doczekał się liftingu. Widoczną, na pierwszy rzut oka zmianą jest nowy grill, nieco spłaszczony i rozszerzony.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21606-skoda_octavia_sportline-1.jpg
2021-06-07 16:24:00
ŠKODA OCTAVIA SPORTLINE dołącza do oferty marki

ŠKODĘ OCTAVIA SPORTLINE w wersji Liftback i Combi można zamówić z opcjonalnym zawieszeniem adaptacyjnym DCC i innowacyjnymi systemami wspomagania.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21583-PO1PN44_90.jpg
2021-05-16 08:45:00
ŠKODA AUTO zwiększa dostawy i zyski w pierwszym kwartale 2021 roku

ŠKODA AUTO zwiększyła globalne dostawy do klientów o 7,2% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
57_skoda_fabia_wp.jpg
2021-05-06 09:58:00
Nowa ŠKODA FABIA: większa i bezpieczniejsza

Czwarta generacja popularnego modelu po raz pierwszy oparta jest na platformie MQB-A0 Grupy Volkswagen.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 54
DILERZY
SKODA A.MACHUDERA Andrzej Machudera Sp. z o.o.

Ozorkowskie Przedmieście 73

99-100 Łęczyca

tel: 24 721 50 88

SZCZEGÓŁY
SKODA Aleksander Konarzewski

Nowotoruńska 15

85-854 Bydgoszcz

fax 52 320 88 20

tel: 52 320 88 15

SZCZEGÓŁY
SKODA AUTO BABICE Sp. z o.o.

Hubala Dobrzańskiego 159 - Stare Babice

05-082

fax 22 752 87 60

tel: 22 752 82 18

SZCZEGÓŁY
SKODA AUTO BĄCZEK

Gumniska 36 a

33-100 Tarnów

fax 14 627 45 27

tel: 14 627 45 66

SZCZEGÓŁY
SKODA AUTO CENTRUM KOŹLE LELLEK GROUP Sp. z o.o. S.K.A

Bolesława Chrobrego 25

47-200 Kędzierzyn-Koźle

tel: 77 482 22 22

SZCZEGÓŁY
SKODA AUTO CENTRUM M.Z. Kierat Sp.J

Begonii 12

43-100 Tychy

tel: 32 218 04 04

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 16
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI