motomaniacy
CIEKAWOSTKI
POWRÓT
30 października 2020 15:51

Historia pojazdu – jak ją sprawdzić za darmo?

Historia pojazdu – jak ją sprawdzić za darmo?

Chcesz kupić używany samochód, ale przeczuwasz, że sprzedawca nie jest z Tobą szczery? Dziś nie musisz już kupować „kota w worku”. Zanim podpiszesz umowę kupna, możesz sprawdzić historię samochodu bez ponoszenia kosztów. Dowiedz się, jak to zrobić.


Czym jest i jak działa usługa Historia Pojazdu?

Historia Pojazdu to usługa udostępniana za darmo wszystkim osobom, które mają zamiar kupić używany samochód. Za pośrednictwem tego serwisu otrzymasz dostęp do informacji z państwowego rejestru – Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Dzięki skorzystaniu z Historii Pojazdu, możesz m.in. sprawdzić, czy dla samochodu została wykupiona polisa OC (np. za pośrednictwem kalkulatora OC i AC – https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac) i czy nie została zgłoszona jego kradzież.

Chcesz sprawdzić samochód za darmo i zastanawiasz się jak to zrobić? Wystarczy, że przejdziesz na stronę HistoriaPojazdu.gov.pl, a następnie podasz:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer VIN pojazdu,
 • datę pierwszej rejestracji pojazdu.

W następnym kroku za darmo otrzymasz dostęp do pozyskanych przez różne instytucje (np. wydziały komunikacji) informacji o pojeździe. Raport składa się trzech części: informacji ogólnych (dane techniczne, dokumenty), osi czasu i danych zagranicznych. Z wygenerowanym dla sprawdzanego pojazdu raportem możesz zapoznać się na stronie internetowej lub też możesz pobrać go w postaci pliku PDF i następnie wydrukować.

 

Sprawdzanie pojazdu przed zakupem – czego się dowiesz?

Zakup używanego auta zawsze jest obarczony ryzykiem. Można je jednak zminimalizować – wystarczy sprawdzić samochód pod względem technicznym i formalnym. Jeżeli nie chcesz ponosić niepotrzebnych kosztów, zacznij od formalności. Z usługi Historia Pojazdu dowiesz się przede wszystkim:

 • czy i do kiedy pojazd jest ubezpieczony – po zakupie auta możesz kontynuować polisę poprzedniego właściciela lub wypowiedzieć ją i zakupić nową,
 • czy pojazd nie został oznaczony jako kradziony – jeżeli tak, z pewnością zauważysz tę informację, gdyż wyświetli się na czerwono,
 • jaki jest ostatni stan drogomierza – stanu drogomierza jest gromadzony podczas kontroli drogowych od 2020 r.,
 • ilu właścicieli (od rejestracji do wygenerowania raportu) miał pojazd i ilu właścicieli ma aktualnie,
 • jaki był wynik ostatniego okresowego badania technicznego – z raportu Historia Pojazdu dowiesz się też, do kiedy badanie jest ważne.

Jeżeli auto jest powypadkowe i miało tzw. szkodę istotną, to również znajdziesz o niej wzmiankę w Historii Pojazdu. Informacje o szkodach istotnych są gromadzone w usłudze od 1 marca 2020 r.

 

Jak sprawdzić historię pojazdu z zagranicy?

Funkcjonalność bazy CEP jest systematycznie rozbudowywana. Dziś już nie musisz (chociaż możesz) korzystać z zagranicznych serwisów, aby sprawdzić historię używanego pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Ponieważ w Polsce auta z Niemiec, Francji czy Anglii cieszą się dużą popularnością, usługa Historia Pojazdu umożliwia sprawdzenie pojazdów sprowadzonych z tych państw i zarejestrowanych w kraju. Jak to możliwe?

Ministerstwo Cyfryzacji nawiązało współpracę z kolejnymi firmami, które dostarczają informacji o zagranicznych pojazdach. Dotychczas Ministerstwo współpracowało z CARFAX, teraz dane dostarcza również Auto DNA. Jakie kraje pochodzenia auta można sprawdzić? Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że:

 • CARFAX pozyskuje informacje o pojazdach m.in. z Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji i Norwegii,
 • AutoDNA zbiera dane o samochodach pochodzących z m.in. Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Norwegii, Czech, Austrii i Węgier.

Pojazd, którego historię chcesz sprawdzić, nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce? Jeżeli chcesz zweryfikować, czy np. nie był on wykorzystywany jako taksówka, będziesz musiał założyć profil zaufany eGo. To również zrobisz za darmo. Po założeniu konta otrzymasz dostęp do raportu.

 

Dlaczego warto sprawdzić historię auta przed jego zakupem?

Za pośrednictwem usługi Historia Pojazdu możesz zweryfikować dowolne auto. Sprawdzenie samochodu za darmo w usłudze Historia Pojazdu to przede wszystkim sposób na uniknięcie zakupu pojazdu powypadkowego lub skradzionego. Poświęcając zaledwie kilka minut, możesz dowiedzieć się, czy sprzedawca przekazał Ci prawdziwe informacje o:

 • ubezpieczeniu i badaniu technicznym pojazdu,
 • liczbie dotychczasowych właścicieli i roku produkcji,
 • danych technicznych, stanie drogomierza i stanie technicznym auta.

Chociaż informacje zgromadzone w usłudze Historia Pojazdu nie powinny być decydującym kryterium przy podejmowaniu decyzji o zakupie, to z pewnością nie powinno się ich lekceważyć. Gdy zapoznasz się z udostępnionymi przez CEP informacjami, będziesz mógł np. określić, czy badanie techniczne pojazdu przed jego zakupem ma sens.


Autor: mfind.pl

Źródło informacji: mfind.pl

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5.0 Liczba głosów: 1
DILERZY
Lexus Trójmiasto
LEXUS Lexus Trójmiasto

Aleja Grunwaldzka 270 vis a vis Alchemia

Gdańsk

tel: (58) 670 43 00

SZCZEGÓŁY
HYUNDAI "DEX-POL" Wróblowie Sp. J.

Granitowa 1

59-300 Lublin

fax 76 72 86 550 we

tel: 76 74 63 999

SZCZEGÓŁY
MAZDA "Kozłowski” Jan Kozłowski

Struga 31b

70-777 Szczecin

tel: 91 464 48 81

SZCZEGÓŁY
SUBARU „Wawrosz” spółka jawna

Warszawska 158

43-300 Bielsko-Biała

tel: 33 827 10 30

SZCZEGÓŁY
SKODA A.MACHUDERA Andrzej Machudera Sp. z o.o.

Ozorkowskie Przedmieście 73

99-100 Łęczyca

tel: 24 721 50 88

SZCZEGÓŁY
SUZUKI A.S. -R.BIŃKOWSKI

Chrobrego 22

26-600 Radom

fax (48) 380-62-34

tel: (48) 385-77-15

SZCZEGÓŁY
MAZDA A&G Automotive

Sikorskiego 19

10-088 Olsztyn

tel: 89 672 40 20

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 200
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI