motomaniacy
TECHNOLOGIA HYBRYDOWA
POWRÓT
3 sierpnia 2021 09:57

Wyniki badań: czy hybryda plug-in wpisuje się w przyzwyczajenia polskich kierowców?

Wyniki badań: czy hybryda plug-in wpisuje się w przyzwyczajenia polskich kierowców?

34% ankietowanych korzysta z auta kilka razy w tygodniu lub rzadziej, 19% ankietowanych deklaruje rozważanie kupna hybrydy typu plug-in, 60% ankietowanych przed zakupem auta szukało informacji na temat jego średniego spalania.


Z badania Volkswagena i InsightOut Lab wynika, że wielu respondentów jest gotowych na „przesiadkę” do hybryd typu plug-in. Wskazuje na to m.in. częstotliwość korzystania z samochodu oraz preferencje przy wyborze nowego auta. Na razie rozważanie zakupu PHEV deklaruje niemal co piąty respondent.

Najnowsze badanie marki Volkswagen i InsightOut Lab zostało poświęcone hybrydom typu plug-in (PHEV). Z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) wynika, że między styczniem a czerwcem 2021 r. ich liczba wzrosła o 4.489 sztuk i wynosi 13.866. Obecnie na polskich drogach jest ich więcej niż aut w pełni elektrycznych, co oznacza zmianę długotrwałego trendu.

Wyniki badania dowodzą, że hybrydy typu plug-in wpisują się w dotychczasowe przyzwyczajenia ankietowanych, dotyczące korzystania z samochodu. 1/3 respondentów korzysta z auta kilka razy w tygodniu lub rzadziej. Nawet jeśli jeżdżą częściej, to niekoniecznie na dłuższych dystansach. Przy wyborze auta ponad połowa zwraca uwagę na zużycie paliwa. Aż 80% wybrałoby auto o 1/5 droższe, ale spalające o połowę mniej paliwa. Dla niemal 30% największym atutem PHEV jest możliwość jazdy bez emisji CO2 i niższe średnie spalanie. Za sprawą wynoszącego ok. 50 km zasięgu elektrycznego, hybryda plug-in jest jedną z odpowiedzi na coraz poważniejsze wyzwania klimatyczne, a jej potencjał ekologiczny wzrasta wraz z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE).

 

Sporadyczne korzystanie z auta i krótkie codzienne podróże

Najwięcej badanych, w sumie 42%, na różne sposoby korzysta z auta codziennie. Jednak niewiele mniej, bo 34%, potrzebuje samochodu zdecydowanie rzadziej – kilka razy w tygodniu albo jeszcze bardziej sporadycznie. Dość duża grupa, 19%, w ogóle obywa się bez samochodu. Natomiast dla 5% stanowi on narzędzie pracy.

Dla 1/3 ankietowanych, którzy korzystają z samochodu sporadycznie, hybryda typu plug-in jest dobrym rozwiązaniem. Pomiędzy kolejnymi podróżami pozostaje im dużo czasu na pełne naładowanie akumulatora. Jednak w przypadku częstszego korzystania z samochodu, PHEV nie traci na atrakcyjności. Wynika to z odpowiedzi respondentów: Polacy nawet jeśli jeżdżą częściej, to niekoniecznie na dłuższych dystansach.

Według badania PSPA z 2020 r. 62% ankietowanych dziennie przejeżdża samochodem mniej niż 30 km. Natomiast kolejne 26% badanych mieści się w przedziale 31-50 km. Codzienne podróże są krótkie również jeśli chodzi o czas trwania. Z pilotażowego badania GUS wynika, że w 2017 r. w województwie podkarpackim w dni robocze w 51% trwały one maksymalnie 15 min., a w 32% od 16 do 30 minut.

Sposób codziennego korzystania z auta sprawia, że co najmniej 1/3 ankietowanych mogłaby zyskać na przesiadce do hybrydy typu plug-in. Sporadyczne korzystanie z auta jak również krótkie dystanse w praktyce oznaczają możliwość jazdy bez emisji CO2. Warunkiem jest systematyczne ładowanie akumulatora. Pod tym względem ułatwioną sytuację ma 55% Polaków, ponieważ mieszka w domach.

 

Dla kierowców średnie spalanie jest ważne

Zdecydowana większość badanych, bo aż 79%, wie, że mniejsze zużycie paliwa oznacza bardziej ekologiczne auto. Z zastosowaniem tej wiedzy w praktyce jest jednak nieco gorzej. Mianowicie, 60% kierowców kupując samochód zwraca uwagę na jego średnie spalanie. 19% nie przywiązuje wagi do tego parametru. Natomiast aż 21% nie pamięta, czy kupując auto szukało informacji na ten temat.

Osoby, które przywiązują wagę do zużycia paliwa w samochodzie, szczególnie powinny zainteresować się napędem hybrydowym typu plug-in. Z danych, opublikowanych w czasopiśmie Environmental Research wynika, że w USA, Norwegii i Niemczech średnie spalanie podczas codziennego użytkowania PHEV wynosi odpowiednio 2,1; 3,6 i 4 l/100km. Jego wysokość zależy od częstotliwości ładowania i sposobu użytkowania auta. Hybrydy plug-in należące do prywatnych właścicieli w Niemczech są ładowane średnio przez trzy z czterech dni użytkowania. Natomiast auta firmowe są ładowane średnio tylko raz na dwa dni i mają wyższe przebiegi. Dlatego ich średnie spalanie wynosi 7,5 l/100km.

Poziom zużycia paliwa w aucie przekłada się na poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W przypadku hybryd z USA, Norwegii i Niemiec średnia emisja podczas jazdy (tzw. tailpipe) wyniosła odpowiednio 49, 84 i 93 g CO2/km. Dla porównania, w EU w 2020 r., nowe benzynowe auta spalinowe średnio emitowały 142 g CO2/km. To wynik pomiaru wg standardu WLTP.

 

Inwestycje się opłacają. W hybrydę plug-in również

Mając do wyboru auto o 20% droższe w zakupie, ale o 50% oszczędniejsze oraz tańsze o 20%, ale o 50% większym zużyciu paliwa, zdecydowana większość ankietowanych wybrałaby pierwszą propozycję. Hybrydy plug-in są nieco droższe od swoich odpowiedników wyposażonych wyłącznie w spalinowe silniki, ale pozwalają wyraźnie ograniczyć wydatki na paliwo.

Wybór hybrydy typu plug-in to inwestycja nie tylko pod względem ekonomicznym, ale również ekologicznym. Dla osób, które nie są jeszcze zdecydowane na przesiadkę do samochodu w pełni elektrycznego (BEV), hybrydy plug-in oferują wiele zalet „elektryków” i stanowią naturalny przystanek przed zmianą auta na elektryczne.

 

PHEV pozwala obniżyć emisję CO2 bez zmiany przyzwyczajeń

Badanie pokazuje gotowość sporej części ankietowanych do zmiany nawyków na bardziej przyjazne środowisku. Na skali od 1 do 7, gdzie 1 oznacza „Nie będę zmieniać żadnych swoich przyzwyczajeń”, a 7 „Jestem gotów zmienić większość lub wszystkie swoje przyzwyczajenia”, aż 32% respondentów zaznacza odpowiedzi 6 i 7. Kolejne 30% nie jest już tak zdecydowanych, ale nadal opowiada się po stronie zmian. Warto również zwrócić uwagę na 27% niezdecydowanych oraz grupę niechętną zmianom, która stanowi 11% badanych.

Hybryda typu plug-in stanowi rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które wahają się lub nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń, dotyczących korzystania z auta na co dzień. Już teraz znaczna część respondentów z uwagi na częstotliwość i długość codziennych podróży skorzystałaby z przesiadki do PHEV.

 

Według ankietowanych za PHEV przemawia ekologia i ekonomia

Respondenci pytani o główną zaletę auta o napędzie hybrydowym typu plug-in najczęściej wskazują argumenty ekologiczne i ekonomiczne. W sumie odwołuje się do nich 52% ankietowanych. 29% sądzi, że główną zaletą samochodów z tym napędem jest możliwość jazdy bez emisji CO2 i niższe spalanie, a 23%, że niższe spalanie i niższe koszty benzyny. Badani rzadziej wskazują zalety, związane z wygodą użytkowania hybryd plug-in, do których zalicza się możliwość ładowania auta w garażu i rzadsze tankowanie.

 

1/5 ankietowanych rozważa zakup PHEV

Z badania wynika, że 19 % respondentów rozważa zakup hybrydy typu plug-in, a niemal tyle samo – dokładnie 20 % – jest niezdecydowanych. Natomiast grupa badanych, którzy nie biorą pod uwagę zakupu PHEV jest zdecydowanie większa i wynosi aż 61 %.

Bez wątpienia auta elektryczne to najbliższa przyszłość motoryzacji i kierunek, który jednoznacznie obrał Volkswagen, jednocześnie dbając o rozwój swojego portfolio w kierunku hybryd typu plug-in o wysokim zasięgu elektrycznym. Pozwalają one prawdziwie poznać przyjemność, wynikającą z jazdy „elektrykiem”. Volkswagen stawia na napędy alternatywne względem spalinowych, zmierzając w kierunku neutralności węglowej w ramach strategii Way To Zero.

 

Nota metodologiczna

Badanie zostało przeprowadzone w dn. 23-26 lipca 2021 r. przez InsightOut Lab i markę Volkswagen na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1063 osoby. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.


Autor: VGP

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
ID5_ID5_GTX_Range_02_Portugal.jpg
2021-11-03 17:38:00
Pierwszy elektryczny SUV typu coupé Volkswagena - ID.5

Dzięki nowemu, topowemu modelowi z rodziny ID. zwiększa się tempo ofensywy w dziedzinie aut elektrycznych prowadzonej przez Volkswagena w ramach strategii...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
phev-s-001.jpg
2021-08-11 10:12:00
Od Golfa eHybrid do Touarega R – Volkswagen - 9 modeli hybrydowych typu plug-in

Auta elektryczne to najbliższa przyszłość motoryzacji i kierunek, który jednoznacznie obrał Volkswagen, jednocześnie dbając o rozwój swojego portfolio w...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
DB2021AU00620_large.jpeg
2021-08-11 08:39:00
Elegancja spotyka się z wydajnością: ID.5 GTX

Zaprezentowany w Monachium podczas IAA elektryczny ID.5 GTX będzie zamaskowanym samochodem koncepcyjnym bliskim wersji produkcyjnej.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
erajd_2021_wyniki_punta_tarifa.png
2021-08-09 16:56:00
ID.4 zajechał z Polski na kraniec Europy: niskie koszty i bezproblemowe ładowanie

eRajd udowodnił, że po europejskich autostradach elektrycznym SUV-em można w ciągu jednego dnia pokonać ok. 1,5 tys. km.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
DB2021AU00542_Style.jpg
2021-07-29 08:46:00
Nowy Taigo: stylowy i zaawansowany technologicznie SUV coupé marki Volkswagen

Dzięki platformie MQB nowy Taigo wyznacza najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa i komfortu jazdy dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 30
DILERZY
VOLKSWAGEN Aleksander Konarzewski

Nowotoruńska 15

85-85 Bydgoszcz

fax 52 320 88 35

tel: 52 320 88 32

SZCZEGÓŁY
VOLKSWAGEN Auto - Styl

Prosta 15

65-783 Zielona Góra

fax 68 328 12 58

tel: 68 328 19 19

SZCZEGÓŁY
VOLKSWAGEN Auto Forum Sp. z o.o.

Wyszogrodzka 154

09-410 Płock

fax 24 366 11 11

tel: 24 366 11 10

SZCZEGÓŁY
VOLKSWAGEN Auto Hańcza

Wojska Polskiego 110

16-400 Suwałki

fax 87 566 52 49

tel: 87 566 52 49

SZCZEGÓŁY
VOLKSWAGEN Auto Special

Prof. Adam Rożańskiego 28-30

32-085 Kraków

fax 12 639 20 09

tel: 12 639 20 00

SZCZEGÓŁY
VOLKSWAGEN Auto Special oddział Sobiesław Zasada Warszawa

Grochowska 163

04-111 Warszawa

fax 22 61 16 901

tel: 22 61 16 900

SZCZEGÓŁY
VOLKSWAGEN Autocentrum S.A.

Zakładowa 18

25-670 Kielce

fax 413457304

tel: 413350230

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 9
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI