W ciągu najbliższych czterech lat Kia zamierza zostać liderem w dziedzinie produkcji tzw. samochodów niskoemisyjnych. W tym czasie oferta aut o niskim zużyciu paliwa i o niskiej emisji szkodliwych substancji zwiększy się z 4 do aż 11 modeli.
Ceny Kia Niro w podstawowej wersji hybrydowej M zaczynają się od 86900 zł. Jest ona wyposażona w, między innymi: 7 poduszek powietrznych, system Kia Lane Keep Assist, pakiet bezpieczeństwa, który obejmuje: ABS (system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania), BAS (system wspomagania nagłego hamowania), ESS (automatycznie włączane światła awaryjne na wypadek gwałtownego hamowania), ESC (system stabilizacji toru jazdy), HAC (system wspomagający pokonywanie podjazdów) oraz VSM (system podpowiedzi ruchu kierownicy).
Ponadto w podstawowej wersji M znajdziemy też czujniki ciśnienia powietrza w oponach, automatyczną i dwustrefową klimatyzację, radioodtwarzacz MP3 z 5-calowym kolorowym ekranem dotykowym, światła do jazdy dziennej i tylne lampy wykonane w technologii LED, sterowane elektrycznie przednie i tylne szyby, elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka, kierownicę i gałkę dźwigni zmiany biegów pokryte skórą, regulację wysokości fotela kierowcy i pasażera, asymetrycznie dzieloną i składaną tylną kanapę z podłokietnikiem, 16-calowe obręcze kół wykonane z lekkich stopów z oponami Michelin w rozmiarze 205/60 i relingi dachowe oraz dojazdowe koło zapasowe.
Najbogatsza wersja wyposażenia - XL - posiada między innymi, biksenonowe reflektory, nawigację, sprzęt audio marki JBL, fotel kierowcy regulowany elektrycznie w 8 płaszczyznach, czujniki parkowania z przodu i z tyłu oraz w system bezkluczykowy kosztuje 107900 zł.
Pod względem wymiarów zewnętrznych Niro idealnie odpowiada kompaktowym hatchbackom, wciąż bardzo popularnym w Polsce i w Europie. Nowy, hybrydowy crossover Kia jest o 2 cm dłuższy od wspomnianej wcześniej Toyoty Auris w wersji hatchback i tylko o 13 cm krótszy od siostrzanej Kia Sportage, od której ma nawet większy rozstaw osi o 3 cm. Przy wymiarach zewnętrznych klasycznego, kompaktowego hatchbacka Kia Niro oferuje wszystkie zalety bardzo modnych teraz crossoverów – wygodne wsiadanie i wysiadanie, podwyższoną pozycję za kierownicą, atrakcyjnie stylizowane nadwozie oraz bardzo funkcjonalne wnętrze.
Kia Niro łączy funkcjonalność przestronnego crossovera z niskim zapotrzebowaniem na paliwo dzięki zaawansowanemu napędowi hybrydowemu.
Na hybrydowy zespół napędowy Kia Niro składają się 1,6-litrowa benzynowa jednostka napędowa z bezpośrednim wtryskiem paliwa osiągająca moc 105 KM i generująca moment obrotowy o wartości 147 Nm współpracująca z silnikiem elektrycznym o mocy 32 kW i polimerowym akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 1,56 kWh. Łączna moc hybrydowego zespołu napędowego wynosi 141 KM. Moment obrotowy jest przenoszony na koła za pośrednictwem sześciobiegowej przekładni z dwoma sprzęgłami (6DCT). Bardzo dobre przyspieszenie ze startu zatrzymanego zapewnia Niro aż 265 Nm dostępne na pierwszym biegu.
Spory rozstaw osi, wynoszący 2700 mm oraz krótkie zwisy z przodu i z tyłu sprawiają, że wnętrze Niro jest bardzo przestronne jak na samochód, który mierzy 4355 mm długości. Przy takiej długości nadwozia oraz przy szerokości 1805 mm i wysokości 1535 mm Niro idealnie wpisuje się w lukę między nieco mniejszym cee’dem w wersji hatchback (w porównaniu z którym rozstaw osi ma większy o 5 cm) a nową Kia Sportage.
Wnętrze
Szeroka deska rozdzielcza i liczne poziome linie optycznie poszerzają wnętrze. Miękkie i przyjemne w dotyku materiały wykończeniowe sprawiają, że nową, wysoką jakość wykonania samochodów marki Kia widać natychmiast po otwarciu drzwi.
Poszczególne strefy deski rozdzielczej są wyraźnie zaznaczone. Zestaw wskaźników i ekran dotykowy systemu multimedialnego znajdują się na jednej wysokości. Na konsoli środkowej zgrupowano przyciski sterowania klimatyzacją i elementy obsługi systemów asystujących. Ergonomiczna konsola środkowa jest delikatnie zwrócona w stronę kierowcy, aby obsługa pokładowych systemów była jak najbardziej funkcjonalna i intuicyjna.
Niebawem Kia Niro będzie dostępna także z nowym systemem wspomagającym eco-driving (Eco DAS), który łączy dwie technologie, aby oszczędzać i odzyskiwać energię elektryczną w każdych warunkach jazdy.
Obydwie są ściśle powiązane z systemem nawigacyjnym Niro i umożliwiają autu przewidywanie profilu trasy. Dzięki temu hybrydowy crossover Kia - w zależności od ukształtowania terenu, które znajduje się na trasie przejazdu i od sytuacji na drodze - potrafi ograniczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną lub wykorzystać ją w najbardziej efektywny sposób, albo wykorzystać trasę przejazdu do maksymalnego odzysku energii i ładowania akumulatorów.
Kia Niro jest wyposażona w niezależne zawieszenie z przodu z kolumnami MacPhersona oraz niezależne wielowahaczowe zawieszenie z tyłu z podwójnymi wahaczami dolnymi.
Akumulator o bardzo kompaktowych rozmiarach znajduje się pod tylną kanapą - podobnie jak zbiornik paliwa o pojemności 45 litrów umieszczony wzdłuż niego - bagażnik Niro liczy aż 427 litrów pojemności (liczonej według normy VDA, z zestawem naprawczym koła). Po złożeniu oparcia tylnej kanapy pojemność bagażnika wzrasta do 1425 litrów.
Nowoczesne multimedia
Do obsługi nie tylko multimediów służy najnowszy interfejs z 7- lub 8-calowym ekranem dotykowym. Standardowo system multimedialny jest wyposażony w 6 głośników. Za dopłatą Niro można wyposażyć w system audio firmy JBL z 8 głośnikami i wzmacniaczem o mocy 320 W, który zapewnia dźwięk doskonałej jakości w technologii Clari-Fi.
Użytkownicy Kia Niro, za pośrednictwem systemu Kia Connected Services wykorzystującego usługi TomTom, mają dostęp do licznych informacji na temat aktualnej sytuacji w ruchu drogowym oraz ostrzeżeniach o stacjonarnych i mobilnych radarach prędkości. Kia Connected Services informuje także o prognozie pogody na obszarze Europy. Usługi TomTom są dostępne bezpłatnie przez 7 lat od chwili zakupu samochodu.
Apple CarPlay – dostępny w Niro od końca 2016 roku – umożliwi użytkownikom iPhone’ów korzystanie ze sterowania głosowego urządzeniem za pośrednictwem asystenta Siri. Dzięki tej funkcji użytkownicy iPhone’ów mają dostęp do aplikacji zainstalowanych w urządzeniu, mogą korzystać z nawigacji Apple Maps, wykonywać połączenia telefoniczne i odsłuchiwać wiadomości tekstowe. Aplikacja Apple CarPlay współpracuje z innymi aplikacjami audio i umożliwia streaming muzyki czy audiobooków, które są zainstalowane w urządzeniu.
Niro jest dostępne z bezprzewodową ładowarką. Informacja o stanie naładowania telefonu pojawia się na desce rozdzielczej.
Ofensywa modeli niskoemisyjnych
W ciągu najbliższych czterech lat Kia zamierza zostać liderem w dziedzinie produkcji tzw. samochodów niskoemisyjnych. W tym czasie oferta aut o niskim zużyciu paliwa i o niskiej emisji szkodliwych substancji zwiększy się z 4 do aż 11 modeli. Kia Niro i Kia Optima w wersji hybrydowej typu plug-in to jedynie początek ofensywy nowych modeli. Gdy wszystkie pojawią się w sprzedaży, Kia będzie mogła pochwalić się 25-procentowym ogólnym zmniejszeniem zużycia paliwa przez jej auta w porównaniu z poziomem z 2014 roku.
W gamie aut o niskiej emisji szkodliwych substancji znajdą się samochody z zespołami napędowymi wszystkich obecnie znanych technologii – hybrydowe, hybrydowe typu plug-in, elektryczne i z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem.
Nowa Kia Niro jest produkowana w najnowocześniejszej fabryce Kia w Hwasung w Korei. Pierwsze egzemplarze hybrydowego crossovera trafią do sprzedaży w Polsce we wrześniu tego roku. Podobnie, jak w wypadku pozostałych modeli Kia sprzedawanych w Europie, także Niro będzie oferowane z 7-letnią gwarancją (do przebiegu 150000 km).
Autor: Zbigniew Juchniewicz