motomaniacy
TECHNOLOGIA HYBRYDOWA
POWRÓT
25 września 2021 17:25

5 zasad oszczędnej jazdy hybrydą

5 zasad oszczędnej jazdy hybrydą

Jest stale rozwijana i zdaniem wielu stanowi złoty środek między bezemisyjną jazdą, a swobodą typową dla aut spalinowych.


Technologia hybrydowa od lat jest czymś więcej niż tylko ciekawostką i pozwala oszczędzać kierowcom na całym świecie. Hybrydy są przyjazne dla środowiska i dla portfela – warto wiedzieć, jak wykorzystać ich pełny potencjał i jeździć nimi jeszcze oszczędniej.

Nowoczesne hybrydy nie wymagają specjalnej wiedzy, ani przyzwyczajeń, by umożliwiać oszczędną jazdę. Samochody wyposażone w zelektryfikowany układ napędowy dostosowują się do stylu jazdy kierowcy, by jeździć oszczędnie, a zmagazynowaną energią zarządzają inteligentnie. Nie oznacza to jednak, że nasz styl jazdy pozostaje zupełnie bez znaczenia dla ostatecznego zużycia paliwa. Oto pięć wskazówek, które pozwolą Ci jeździć jeszcze bardziej ekonomicznie.

 

Nie bój się przyspieszać dynamicznie

Pierwsza wskazówka wydaje się przeczyć logice, ale może się okazać naprawdę pomocna. Szybkie przyspieszanie do określonej (oczywiście przepisowej) prędkości i odpuszczenie gazu, gdy ją osiągniemy, pozwoli skorzystać z pełnej sprawności układu hybrydowego. Oczywiście samochód będzie zużywał więcej paliwa i energii, gdy wciśniemy gaz mocniej, ale przyspieszanie odbędzie się na krótszym dystansie i przez krótszy czas. Zaowocuje to niższym średnim zużyciem paliwa, a w hybrydowych autach Lexusa i Toyoty pomoże nam w tym bezstopniowa skrzynia biegów e-CVT, która dostosowuje obroty silnika tak, by ten zawsze pracował w optymalnym zakresie obrotów.

 

Użyj wyobraźni

Na przyspieszaniu jazda się nie kończy, a szczególnie ta w mieście. Dobrze jest patrzeć daleko przed siebie i cały czas antycypować, co wydarzy się na drodze. Ruchy innych kierowców, zmiany świateł, zbliżające się ograniczenia i przejścia dla pieszych. Wszystko to, co może nas zmusić do hamowania, warto przewidzieć zawczasu. Dzięki temu możemy zaplanować hamowanie tak, by odzyskać jak najwięcej energii toczącego się pojazdu. Hybrydą, w przeciwieństwie do konwencjonalnego auta spalinowego, powinniśmy hamować przez długi czas i z niewielką siłą. Nie zmuszamy wtedy układu hamulcowego do pracy, a rolę hamulca przejmuje silnik elektryczny, który zamienia się w generator odzyskujący energię. Jest ona następnie magazynowana w akumulatorach i wykorzystywana do ponownego przyspieszania. Odrobina planowania jazdy i szczypta wyobraźni wystarczą, by nie hamować zbyt mocno i nie tracić cennej energii.

 

Patrz na wskaźniki

Hybrydowe auta często same podpowiadają nam, jak jeździć oszczędnie. Na przykład, w modelach Lexusa obecny jest wskaźnik wykorzystania mocy napędu podzielony na dwie główne sekcje – Eco i Power. Odpowiednia podziałka obecna na zegarach podpowiada nam, w którym momencie włączy się silnik spalinowy. Dzięki temu możemy uniknąć niepotrzebnego przyspieszania i przejechać większą odległość z wykorzystaniem jedynie silnika elektrycznego. Modele Lexusa i Toyoty wyposażone w wyświetlacz HUD przedstawiają te przydatne wskazania również na nim – nie trzeba nawet odrywać oczu od drogi, by jeździć oszczędniej! Wskaźnik pracy napędu hybrydowego daje nam również znać, jak powinniśmy hamować, co ułatwia ekonomiczną jazdę tak w trasie, jak i w mieście.

 

Nie marnuj czasu

Powiedzenie "czas to pieniądz" sprawdza się również w przypadku aut hybrydowych. Chodzi o postój z włączonym zapłonem, który jedynie pozornie nic nas nie kosztuje. Choć po wciśnięciu przycisku START, w hybrydach Lexusa i Toyoty panuje przyjemna cisza, warto pamiętać, że z akumulatora układu hybrydowego cały czas jest pobierana energia. Zasilanie klimatyzacji, urządzeń pokładowych, reflektorów i osprzętu również przyczynia się do zmniejszenia stanu naładowania baterii i choć silnik spalinowy nie pracuje, postój z włączonym zapłonem nie jest tak do końca darmowy. Najlepiej jest włączać zapłon bezpośrednio przed ruszeniem i wyłączać go od razu po tym, jak dotrzemy do celu. Unikniemy niepotrzebnych strat energii i będziemy mogli cieszyć się jeszcze niższym spalaniem.

 

Korzystaj z funkcji pojazdu

Współczesne auta hybrydowe dość dobrze odczytują intencje kierującego. Maszyny nie są jednak wszechwiedzące (na szczęście), dlatego w określonych sytuacjach hybrydowemu samochodowi przydatne okażą się wydawane przez kierowcę wskazówki i komendy. Przykładem jest włączenie trybu EV, który jest dostępny m.in. w hybrydowych Lexusach i Toyotach. Pozwala on poruszać się z niewielkimi prędkościami z wykorzystaniem jedynie silnika elektrycznego. Ta funkcja przyda się nam np. na parkingach, gdy manewrujemy lub jedziemy w zatłoczonym centrum, poszukując miejsca parkingowego. Możemy je użyć również w korku przed bramkami na autostradzie lub na kempingu, gdy nie chcemy budzić śpiących w przyczepie obok sąsiadów. Mnogość zastosowań trybu EV nie zmienia faktu, że odpowiednio wykorzystywany przynosi on korzyść w postaci zmniejszenia zużycia paliwa. Wymuszenie trybu elektrycznego w wymienionych wyżej scenariuszach pozwoli opóźnić włączenie silnika spalinowego, a my urwiemy z wyniku spalania jeszcze odrobinę. Warto korzystać również z trybu jazdy ECO, który w większości zmienia charakterystykę układu napędowego, jak i wpływa na pracę urządzeń pokładowych takich jak klimatyzacja i ogrzewanie. Nowoczesne samochody, często podporządkowane jak najniższemu zużyciu paliwa i energii, mają szereg właściwości i opcji pozwalających oszczędzać na codziennych podróżach. Dobrze jest je znać i z nich korzystać.

 


Autor: Complex PR

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
nifc_20211021_GRZEDZINSKI_b_DSC00230_4.jpg
2021-10-23 10:40:00
Lexus ES dla polskiego finalisty Konkursu im. Fryderyka Chopina

Jakub Kuszlik, najwyżej uplasowany polski pianista w tegorocznym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, otrzymał od Lexus Polska najnowszy model...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Eternals_Lexus_Packshot_3.jpg
2021-10-20 18:12:00
Lexus pokazał auta superbohaterów Marvel Studios’ “Eternals”

Lexus tworzy luksusowe doświadczenia, których inspiracją są ludzie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
lexus_lc500_detail_2ur_gse.jpg
2021-10-19 18:25:00
Tajemnice silników V8 Lexusa

Widlaste, ośmiocylindrowe silniki w nowych autach odchodzą w niepamięć.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
lexus_lx_600_6.jpg
2021-10-14 17:12:00
Nowy Lexus LX już jest. To musisz o nim wiedzieć

Lexus prezentuje najnowszą odsłonę modelu LX. Największy i najbardziej luksusowy SUV japońskiej marki mocno się zmienił.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
lexus_lx_premiera.jpg
2021-10-08 16:33:00
Nowy Lexus LX – premiera 13 października

To już pewne. Lexus przygotował nową generację swojego flagowego SUV-a. Najnowsza odsłona modelu LX zadebiutuje w środę 13 października. Luksusowa terenówka...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 110
DILERZY
Trójmiasto
LEXUS Trójmiasto

Aleja Grunwaldzka 270 vis a vis Alchemia

80-314 Gdańsk

tel: (58) 380 30 30

SZCZEGÓŁY
LEXUS KATOWICE

Roździeńskiego 208 A

40-315 Katowice

fax 32 743 70 05

tel: 32 743 70 00

SZCZEGÓŁY
LEXUS KRAKÓW

Al. Pokoju 63a

31-564 Kraków

fax (12) 416 76 67

tel: (12) 416 76 66

SZCZEGÓŁY
LESZNO
LEXUS LESZNO

Aleje Marszałka Józefa Piłsudskiego 4

64-100 Leszno

tel: (65) 529 37 37

SZCZEGÓŁY
LEXUS POZNAŃ

ul. Lechicka 7

61-691 Poznań

fax (61) 829 02 81

tel: (61) 829 02 80

SZCZEGÓŁY
LEXUS SZCZECIN

Mieszka I 25

71-007 Szczecin

fax (91) 433 35 88

tel: (91) 433 35 88

SZCZEGÓŁY
LEXUS WARSZAWA-PUŁAWSKA

Puławska 562

02-884 Warszawa

fax 22 544 06 16

tel: 22 544 06 06

SZCZEGÓŁY
1 2 / 2
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI