motomaniacy
TECHNOLOGIA ELEKTRYCZNA
POWRÓT
24 lutego 2017 14:30

Nowy smart electric drive

Nowy smart electric drive

Nowy smart electric drive sprawia, że mobilność elektryczna staje się atrakcyjniejsza niż kiedykolwiek – typową dla smartów zwinność łączy z lokalną zerową emisją spalin.


Czwarta generacja elektrycznego modelu dostępna jest nie tylko z dwuosobowymi nadwoziami coupé i cabrio, ale – po raz pierwszy – także jako czteroosobowy wariant forfour. W efekcie już wkrótce smart będzie jedynym producentem samochodów na świecie, który całą swoją gamę oferuje zarówno z silnikami spalinowymi, jak i z napędem czysto elektrycznym. Rynkowa premiera smarta fortwo electric drive odbędzie się wiosną 2017 r.

- Smart to idealny samochód do miasta – a z napędem elektrycznym staje się nawet jeszcze trochę bardziej idealny” – mówi dr Annette Winkler, szefowa marki smart. „Właśnie dlatego już wkrótce cała nasza gama modelowa – smart fortwo, cabrio, a także forfour – będzie dostępna z napędem całkowicie elektrycznym. I to w wyjątkowo atrakcyjnych cenach, zwłaszcza w krajach, w których obowiązują dopłaty do aut na prąd”.

Nowy smart electric drive ma wyjątkowo zwinny i dynamiczny charakter. Przyczynia się do tego niespotykanie mała średnica zawracania – w przypadku modeli dwuosobowych wynosi 6,95 m, czyli tyle samo, co u ich odpowiedników z konwencjonalnym źródłem napędu. Nabywców nie ogranicza też specyfikacja – do wyboru jest pełna gama kolorów, wyposażenia opcjonalnego i pełne spektrum możliwości personalizacji.

Czas ładowania to jeden z najistotniejszych czynników przy wyborze auta elektrycznego i również w tym względzie smart electric drive oferuje znaczny postęp. Standardowo wszystkie modele dysponują nową, wydajną ładowarką pokładową. W USA i Wielkiej Brytanii czas ładowania wynosi 2,5 godziny – połowę tego, co w przypadku poprzednika. Dzięki aplikacji „smart control” proces ładowania można obserwować z dala od samochodu, a przy okazji obsługiwać w ten sposób wiele innych funkcji pojazdu, takich jak inteligentne ładowanie.

Od jesieni 2017 roku na życzenie dostępna będzie wyjątkowo wydajna, szybka ładowarka o mocy 22 kW. Pozwoli ona „zatankować” smarta electric drive znacznie szybciej, bo w ciągu niespełna 45 min (0-80%), jeśli tylko lokalne warunki umożliwiają ładowanie trójfazowe.

Modele fortwo electric drive są seryjnie produkowane w zakładach smarta w Hambach we Francji, a forfour electric drive – w fabryce Novo Mesto na Słowenii. Wyposażono je w akumulator dostarczany przez spółkę zależną koncernu Daimler – Deutsche ACCUMOTIVE z siedzibą w Kamenz w Saksonii. Firma wytwarza akumulatory do smarta electric drive od 2012 roku.

Silnik elektryczny o mocy 60 kW (81 KM) napędza tylne koła smarta za pośrednictwem przekładni jednostopniowej, o stałym przełożeniu. Wysoki moment obrotowy o wartości 160 Nm dostępny jest natychmiast po ruszeniu z miejsca. Energia zgromadzona w akumulatorze pozwala jednorazowo pokonać około 160 km – co idealnie odpowiada codziennym potrzebom związanym z poruszaniem się po mieście. Aby zoptymalizować zasięg, prędkość maksymalną pojazdu ograniczono elektronicznie do 130 km/h.

Charakterystyka silnika elektrycznego sprawia, że smart potrzebuje zaledwie jednego stałego przełożenia przekładni. Nie ma potrzeby zmiany biegów – to kolejna zaleta w gęstym ruchu miejskim. Bieg wsteczny uzyskuje się przez zmianę kierunku obrotów wału silnika elektrycznego. Za produkcję układu napędowego odpowiada fabryka Renault w Cleon na północy Francji.

Dane techniczne nowego smarta electric drive w skrócie:

smart electric drive                                    fortwo    fortwo    cabrio forfour

Silnik obcowzbudny trójfazowy silnik synchroniczny
Akumulator litowo-jonowy
Pojemność akumulatora (kWh) 17,6
Moc silnika elektrycznego (kW/KM) 60/81
Moment obrotowy silnika elektrycznego (Nm) 160
Klasa efektywności A+
Przyspieszenie
0-100 km/h (s)                                                 11,5          11,8             12,7
Zasięg w cyklu NEDC (km)                               160           155              155
Prędkość maksymalna (km/h)                          130           130              130
Czas ładowania, 20-100% z domowego gniazdka (h) 6 (UE/Wielka Brytania), 13 (USA)
Czas ładowania, 20-100% ładowarka wallbox (h) 3,5 (UE), 2,5 (Wielka Brytania/USA)
Cena od (euro)                                                  21940    25200          22600
Rekomendowana cena w Niemczech, zawiera podatek VAT.

Poza zwykłym trybem przekładni kierowca ma do wyboru program ECO, zaprojektowany pod kątem szczególnie efektywnego stylu jazdy. Po jego uruchomieniu włącza się ograniczenie prędkości, zmienia się też charakterystyka pracy pedału gazu i wstępnie ustawiony zostaje maksymalny stopień odzyskiwania energii. Podczas hamowania energia kinetyczna pojazdu zamienia się w energię elektryczną – dochodzi do tzw. rekuperacji. W zwykłym trybie przekładni aktywna jest rekuperacja radarowa. Dzięki monitorowaniu ruchu drogowego za pomocą radaru stopień rekuperacji zostaje dostosowany do sytuacji na drodze.

Aby oszczędzić energię i wydłużyć zasięg, smart electric drive dysponuje też funkcją wstępnej wentylacji kabiny. Pozwala ona na przykład uzyskać pożądaną temperaturę we wnętrzu już podczas ładowania pojazdu z gniazdka.

Aplikacja „smart control” zapewnia dostęp do licznych informacji na temat napędu elektrycznego i funkcji pojazdu za pomocą smartfona, tabletu lub komputera. Użytkownik może zdalnie sterować wstępną wentylacją kabiny oraz inteligentnym ładowaniem. Co więcej, nowy model oferuje rozbudowane możliwości obsługi. Przykładowo, dwa programowalne czasy odjazdu pozwalają ustawiać wstępną wentylację i inteligentne ładowanie nie tylko pod kątem codziennych podróży.

Na tle swoich odpowiedników z silnikami spalinowymi modele smart electric drive wyróżniają się bogatszym zakresem wyposażenia standardowego, obejmującym m.in.: tablicę przyrządów ze wskaźnikiem mocy i statusem naładowania akumulatora. Na życzenie dostępny jest także pakiet zimowy z podgrzewaną kierownicą oraz pakiet stylizacyjny electric drive z tridionem oraz obudowami bocznych lusterek w kolorze elektryzującej zieleni. Swoje pomysły w zakresie kolorystyki i wyposażenia nabywcy mogą realizować również w ramach programu indywidualizacji smart BRABUS.

W chwili premiery do sprzedaży trafi też specjalna seria smarta electric drive greenflash z efektownymi akcentami w kolorze elektryzującej zieleni, dostępna w wersjach coupé i cabrio.

 

Historia elektrycznego smarta

Dzięki uruchomieniu pierwszej floty testowej aut na prąd, w 2007 roku w Londynie, smart zapisał się w historii jako pionier elektrycznej mobilności. Na ulice brytyjskiej metropolii wyjechało wówczas 100 egzemplarzy modelu fortwo electric drive – a nowy wariant od razu odniósł sukces.

Dwa lata później pojawiła się druga generacja smarta fortwo electric drive. Oferowana na rynkach 18 krajów, pozwoliła zebrać i przeanalizować liczne opinie klientów na temat eksploatacji pojazdów elektrycznych. Wysoki popyt przekroczył najśmielsze oczekiwania producenta – zamiast 1000 planowanych egzemplarzy zakłady w Hambach opuściło ponad 2000 smartów fortwo electric drive.

W czerwcu 2012 roku do sprzedaży trafiła trzecia generacja smarta fortwo electric drive. Innowacyjna, przyszłościowa koncepcja jego napędu pozwoliła mu zjednać jeszcze szersze grono nabywców. Rok później smart fortwo został pierwszym w pełni elektrycznym pojazdem europejskiego importera oferowanym w Chinach. W Niemczech błyskawicznie zyskał tytuł lidera segmentu aut na prąd, z udziałem na poziomie 40%, i był w stanie utrzymać swoją pozycję przez trzy lata z rzędu.
Smart fortwo electric drive przyczynił się również do sukcesu marki dzięki eksploatacji we flocie car2go (1400 egzemplarzy w trzech miastach świata). Tylko jako pojazdy car2go elektryczne smarty od chwili premiery pokonały łącznie ponad 35 milionów kilometrów w trudach codziennej jazdy po mieście.


Autor: Daimler

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
20c0022-028.jpg
2020-02-04 12:59:00
Nowa rodzina smarta EQ w Polsce

W polskich salonach można już zamawiać nowego smarta EQ, który zyskał jeszcze bardziej atrakcyjny, dynamiczny design, a pod względem wyposażenia jest gotowy...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
_DSC8771.jpg
2016-07-29 22:08:00
Ewa Chodakowska w nowym smarcie cabrio

Wakacje to doskonały czas, by wsiąść na rower, założyć rolki, a z treningami ruszyć poza mury siłowni. Teraz radość z ruchu na świeżym powietrzu jest też w...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
15C892_003.jpg
2016-02-03 16:05:00
Nowy smart fortwo cabrio

Nowy smart fortwo cabrio jest gotowy do wiosennej premiery. Kultowy, otwarty wariant dwuosobowego auta miejskiego pojawi się u dealerów w lutym 2016 roku....

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
6c62549efedea9daed42386a271185ad.jpg
2015-03-08 08:48:00
Ewa Chodakowska i Smart

Warszawa. Treningi, praca, zakupy, spotkania – Ewa Chodakowska żyje w ciągłym ruchu. Potrzebuje samochodu, który jest stylowy, wygodny, multimedialny,...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
DILERZY
SMART Auto Idea Sp. z o.o.

Brukowa 46

05-092 Łomianki

fax 22 732 74 01

tel: 22 732 74 00

SZCZEGÓŁY
SMART BMG Goworowski Sp. z o.o.

Łużycka 9

Gdynia

fax 58 622 21 11

tel: 58 660 49 49

SZCZEGÓŁY
SMART Duda Cars S.A.

Olsztyńska 1

51-423 Wrocław

fax 71 780 08 10

tel: 71 780 08 00

SZCZEGÓŁY
SMART Duda-Cars S.A.

Ptasia 4

60-319 Poznań

fax 61 864 44 45

tel: 61 864 44 44

SZCZEGÓŁY
SMART Mercedes-Benz Warszawa Sp. z o.o.

Gottlieba Daimlera 1

02-460 Warszawa

fax 22 312 60 60

tel: 22 312 70 00

SZCZEGÓŁY
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI