motomaniacy
TECHNOLOGIA ELEKTRYCZNA
POWRÓT
5 stycznia 2022 10:18

Nowe BMW iX M60

Nowe BMW iX M60

To, co najlepsze z trzech światów: i, X i M.


Na starcie staje pierwszy samochód BMW M zaprojektowany od początku z myślą o elektromobilności. BMW Group prezentuje trzeci, jeszcze mocniejszy wariant swojego flagowego przedstawiciela nowych technologii: BMW iX M60 (zużycie energii w cyklu mieszanym: 24,7–21,7 kWh / 100 km* WLTP; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 0 g/km). Moc 455 kW (619 KM)**, maksymalny moment obrotowy 1015 Nm* w trybie Sport i 1100 Nm* przy włączonej funkcji Launch Control i specjalne zestrojenie układu jezdnego M zapewniają doskonałe wrażenia z jazdy bez lokalnej emisji spalin.

BMW iX M60 łączy koncepcję konsekwentnie ukierunkowaną na zrównoważony rozwój z wyglądem nowoczesnego Sports Activity Vehicle i fascynująco dynamicznymi właściwościami jezdnymi. Tym samym oferuje to, co najlepsze z trzech światów: BMW i, BMW X oraz BMW M GmbH. Dzięki swoim rozwiązaniom technicznym obejmującym również takie obszary jak automatyzacja jazdy, obsługa i łączność nowe BMW iX M60 reprezentuje nowe rozumienie zaawansowanego luksusu, wysokich osiągów i charakteru premium.

 

Sygnał startowy dla elektromobilności w stylu marki BMW M

Przyspieszenie ze startu zatrzymanego do 100 km/h zajmuje BMW iX M60 3,8 s*. Niesamowite oddawanie mocy przez specyficzny dla M napęd elektryczny odczuwalne jest aż po wysoki zakres obciążeń, zapewniając niemal stały przyrost prędkości aż do elektronicznie ograniczonej wartości maksymalnej 250 km/h. Zasięg BMW iX M60 według cyklu pomiarowego WLTP wynosi do 566 km*.

Debiut BMW iX M60 stanowi kamień milowy w zapoczątkowanej 50 lat temu historii BMW M GmbH. Wraz z BMW i4 M50 (zużycie energii w cyklu mieszanym: 22,5–-18,0 kWh/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 0 g/km) reprezentuje ono wejście marki BMW M w erę elektromobilności. Ekstremalna moc i precyzyjne sterowanie elektrycznym napędem na wszystkie koła w połączeniu z szybkimi reakcjami systemu ograniczenia poślizgu kół w pobliżu aktuatora oraz technologią układu jezdnego obejmującą między innymi specyficzne dla M pneumatyczne zawieszenie obu osi z automatycznym poziomowaniem zapewniają dynamikę, zwinność i precyzję, które od zawsze charakteryzowały wrażenia z jazdy samochodów BMW M.

BMW iX M60 będzie produkowane wraz z innymi wariantami elektrycznych modeli Sports Activity Vehicle (SAV) w zakładach BMW Group w Dingolfing. Samochód będzie miał swoją światową premierę na targach Consumer Electronics Show (CES) 2022 w Las Vegas. Sprzedaż na rynkach na całym świecie rozpocznie się w czerwcu 2022 r.

 

Zbalansowana koncepcja pojazdu, wybitnie sportowy charakter

Koncepcja BMW iX stanowi idealną bazę dla całkowicie elektrycznego SAV-a o wysokich osiągach. Zarówno struktura karoserii, jak i konstrukcja i zestrojenie układu jezdnego mają na celu połączenie doskonałego komfortu jazdy ze sportową charakterystyką prowadzenia. Koncepcja aluminiowej ramy przestrzennej oraz klatki z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP) obejmującej dach, części boczne i tylne stanowi inteligentną mieszankę materiałów, która łączy zwiększoną sztywność z optymalną masą. Zastosowanie karbonu (CFRP) w celu redukcji masy ma w BMW M GmbH długie tradycje. Już w BMW M3 CSL wprowadzonym na rynek w 2003 r. użycie tego szczególnie lekkiego, nowoczesnego materiału pozwoliło osiągnąć bardzo korzystną relację między mocą silnika a masą pojazdu. W ten sposób BMW M GmbH stało się pionierem w zastosowaniu CFRP w seryjnej produkcji samochodów. W wielu aktualnych samochodach sportowych BMW M GmbH standardowy dach z karbonu i inne elementy wykonane z CFRP stanowią część inteligentnej lekkiej konstrukcji.

Na osiągi, wydajność i zasięg wpływa również zoptymalizowana aerodynamika, dzięki której BMW iX M60 osiąga współczynnik oporu powietrza (Cx) wynoszący 0,26 w trybie Sport. Umieszczony nisko w podłodze akumulator wysokonapięciowy obniża środek ciężkości pojazdu i sprzyja zwinnemu prowadzeniu oraz zrównoważonemu rozkładowi masy na osie. Osiągi BMW iX M60 charakteryzują się zatem nie tylko fascynującym przyspieszeniem, ale też wyjątkową dynamiką jazdy na zakrętach i zawsze precyzyjnym prowadzeniem nawet w bardzo dynamicznych sytuacjach. Perfekcyjnie zbalansowane właściwości jezdne sprawiają, że BMW iX M60 zapewnia stabilną i komfortową jazdę przy każdej prędkości. Również podczas jazdy na limicie daje kierowcy typowe dla BMW M klarowne informacje zwrotne.

 

Pierwsze BMW M na bazie nowego przyszłościowego systemu modułowego

BMW iX M60 łączy osiągi typowe dla M z wyjątkowo zaawansowaną technologią nowego przyszłościowego systemu modułowego BMW Group w zakresie automatyzacji jazdy, obsługi, łączności i usług cyfrowych. Tworzy on unikalne na rynku doświadczenie mobilności premium. To również zasługa zupełnie nowej architektury wnętrza, która daje poczucie wyjątkowej przestronności.

BMW iX M60, podobnie jak inne warianty, może poszczycić się najbogatszą ofertą standardowych systemów wspomagających kierowcę, jaka kiedykolwiek dostępna była w BMW, a także licznymi innowacjami. Nowa generacja czujników, nowe oprogramowanie i wydajna platforma komputerowa oferują ponadto wyjątkowe możliwości konsekwentnego rozwoju funkcji automatyzacji jazdy i parkowania – w średniej perspektywie czasowej do poziomu 3.

System wskazań i obsługi iDrive nowej generacji zmienia interakcję między kierowcą a pojazdem w naturalny dialog. Rozwiązanie to bazuje na nowym systemie operacyjnym BMW 8 i zostało zaprojektowane z wyraźnym naciskiem na dotykową obsługę nowego zakrzywionego wyświetlacza BMW oraz komunikację głosową z rozbudowanym inteligentnym asystentem osobistym BMW. Zdalne aktualizacje oprogramowania oferują możliwość instalowania nowych i ulepszonych funkcji pojazdu w trybie over-the-air. Nawigacja BMW Maps oparta na chmurze i funkcja Augmented Reality Video na wyświetlaczu kontrolnym zapewnia szybkie i precyzyjne planowanie trasy oraz doskonałą orientację w ruchu drogowym. BMW iX jest również pionierem w dziedzinie transmisji danych w standardzie telefonii komórkowej 5G oraz integracji osobistego konta telefonicznego w samochodzie za pośrednictwem Personal eSIM.

 

Klarowna stylistyka, nowe wrażenie przestrzeni, wyjątkowo bogate wyposażenie standardowe

Atletyczne proporcje nowoczesnego SAV-a, minimalistyczne przetłoczenia powierzchni i precyzyjne detale charakteryzują wyrazistą stylistykę nadwozia, która daje BMW iX M60 mocną prezencję. Zaciski hamulcowe sportowego układu hamulcowego lakierowane na niebiesko i opatrzone logo M, elementy zewnętrzne BMW Individual w kolorze tytanowego brązu oraz logo M w nowym wykończeniu w błyszczącym kolorze czarnym i w kolorze tytanowego brązu na przednich błotnikach i z tyłu wyraźnie wskazują na wyczynowy charakter BMW iX M60. Opcjonalnie dostępne są 22-calowe aerodynamiczne obręcze kół o ekskluzywnym wzorze w kolorze tytanowego brązu.

Przestronne, szlachetne i innowacyjne wnętrze sprzyja koncentracji na aktywnej jeździe, a także komfortowi podróżowania i radości z nowoczesnego luksusu. Wielofunkcyjne fotele ze zintegrowanymi zagłówkami, duży zakrzywiony wyświetlacz BMW, sześciokątna kierownica i antracytowa podsufitka zwiększają radość z jazdy. Wyeliminowanie tunelu środkowego stworzyło dodatkową przestrzeń na nogi, a także miejsce na schowki i konsolę środkową zaprojektowaną w stylu wysokiej klasy mebla. Opcjonalna stylistyka wnętrza Suite obejmuje siedzenia, deskę rozdzielczą, konsolę środkową i boczki drzwi obite naturalną skórą, a także powierzchnie akcentowe i elementy obsługi w kolorze złotego brązu. Niezależnie od wybranego układu wskazań i trybu My Mode w lewej części ekranu informacyjnego widoczne jest logo M.

Ekskluzywny charakter BMW iX M60 podkreśla dodatkowo wyjątkowo bogate wyposażenie standardowe. Obejmuje ono m.in. BMW Live Cockpit Professional i naturalną interakcję BMW, które umożliwiają obsługę za pomocą mowy i gestów, system nagłośnienia Diamond Surround marki Bowers & Wilkins, światła laserowe BMW, dostęp komfortowy, aktywną wentylację foteli kierowcy i pasażera obok oraz komfortowy pakiet ogrzewania.

Całościowa koncepcja zrównoważonego rozwoju: kontrolowane wydobycie surowców, produkcja z wykorzystaniem wyłącznie ekologicznej energii elektrycznej, wysoki udział naturalnych materiałów i pochodzących z recyklingu.

Przyszłościowe pojmowanie mobilności premium BMW i charakteryzuje odpowiedzialne wykorzystanie zasobów w całym łańcuchu wartości oraz maksymalne ograniczenie śladu węglowego w całym cyklu życia produktu. To całościowe podejście jest konsekwentnie realizowane w fazie projektowania, w całym łańcuchu dostaw oraz w produkcji BMW iX M60. Marka BMW i oznacza zrównoważony rozwój zarówno pod względem ekologicznym, jak i społecznym.

Kobalt i lit wymagany do produkcji akumulatorów wysokonapięciowych pozyskiwany jest przez BMW Group z kontrolowanych źródeł w Australii i Maroku, a następnie dostarczany producentom ogniw akumulatorowych. Konstrukcja silników elektrycznych pozwala na rezygnację z zastosowania metali ziem rzadkich w wirnikach. BMW Group zaopatruje się w aluminium produkowane przy użyciu energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych.

Zarówno do produkcji pojazdów, jak i do produkcji ogniw akumulatorowych wykorzystywana jest w 100 procentach ekologiczna energia elektryczna. Do oszczędzającej zasoby naturalne produkcji BMW iX M60 przyczynia się również szerokie zastosowanie wtórnego aluminium i tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Wewnątrz stosowane jest drewno z certyfikatem FSC, skóra garbowana ekstraktem z liści oliwnych i inne naturalne materiały. Wykładziny podłogowe i dywaniki wykonane są z odzyskanych sieci rybackich.

* Prognozowana wartość bazująca na aktualnym stanie rozwoju pojazdu.

** Napęd elektryczny do 397 kW z chwilowym zwiększeniem mocy

SPALANIE I EMISJA CO2

Zużycie energii w cyklu mieszanym: 24,7–21,7 kWh / 100 km* WLTP; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 0 g/km

* Prognozowana wartość bazująca na aktualnym stanie rozwoju pojazdu.


Autor: BMW Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
P90497499_highRes_the-new-bmw-i5-from-.jpg
2023-03-16 17:48:00
Cyfrowe, dynamiczne, a teraz elektryczne: BMW serii 5 wchodzi w nową erę

Zapowiedzi na konferencji rocznej BMW Group: BMW serii 5 Limuzyna również jako w pełni elektryczny model wyczynowy BMW M GmbH

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90489934-lowRes.jpg
2022-12-09 14:47:00
BMW Group rozpoczyna produkcję małej serii z silnikiem wodorowym

Mała seria BMW iX5 Hydrogen powstaje w zakładzie pilotażowym Centrum Badań i Innowacji w Monachium Wprowadzenie na całym świecie od wiosny 2023 r.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90483522_highRes_nowy-salon-bmw-dynam.jpg
2022-10-27 18:05:00
Nowa lokalizacja dilera BMW Dynamic Motors Toruń i pierwszy salon MINI

Diler BMW Dynamic Motors przeniósł swój salon z Torunia na przedmieścia miasta do Lubicza Dolnego. Wraz z otwarciem nowego obiektu uruchomiony został...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90458171_highRes_the-new-bmw-i7-xdriv.jpg
2022-05-04 18:13:00
Nowe BMW serii 7

Nowe BMW serii 7 otwiera perspektywiczne możliwości, radość z jazdy, wyjątkowy komfort podróżowania oraz cyfrowe doświadczenie na najwyższym poziomie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90437791-highRes.jpg
2021-10-06 17:01:00
Nowe BMW serii 2 Active Tourer

Nowe BMW serii 2 Active Tourer wyróżnia funkcjonalne wnętrze, typowa dla BMW radość z jazdy i wyjątkowo progresywny charakter.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 12
DILERZY
BMW Auto Fus

Ostrobramska 73

04-175 Warszawa

fax 22 613 81 55

tel: 22 613 90 03

SZCZEGÓŁY
BMW Auto Premium

Świlcza 147h

36-072 Rzeszów

fax 17 875-00-51

tel: 17 875-00-50

SZCZEGÓŁY
BMW Auto-Breczko

Kleeberga 55, Kol. Porosły 1K

16-070 Białystok

fax 85740-20-42

tel: 85 741-88-88

SZCZEGÓŁY
BMW Bawaria Motors

Al. Krakowska 5 - Falenty

05-090 Warszawa

tel: 22 250-60-00

SZCZEGÓŁY
BMW Bawaria Motors

Roździeńskiego 204

40-315 Katowice

fax 32 607-12-59

tel: 32 608-00-99

SZCZEGÓŁY
BMW Bawaria Motors

Czerniakowska 47

00-715 Warszawa

tel: 22 550 03 00

SZCZEGÓŁY
BMW Best Auto

Metalurgiczna 60

20-234 Lublin

fax 81 749 58 59

tel: 81 749 58 58

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 4
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI