motomaniacy
TECHNOLOGIA ELEKTRYCZNA
POWRÓT
30 lipca 2020 15:00

Mazda MX-30 - auto elektryczne dla kierowcy i dla środowiska

Mazda MX-30 - auto elektryczne dla kierowcy i dla środowiska

Styl Mazdy MX-30 zachowuje piękne, starannie wydobywane formy cechujące język projektowania Kodo.


Jednocześnie, jest on silniej inspirowany koncepcją „Human Modern” – badania bardziej ekspresyjnego kierunku w projektowaniu, który odzwierciedla nowe, dopiero kształtujące się wartości i style życia.

Koncepcja „Human Modern” stała się źródłem wielu niepotykanych wcześniej kierunków projektowania. Nadwozie samochodu cechuje bezkompromisowa prostota mająca podkreślać piękno zwartej bryły. Z kolei drzwi typu freestyle i górna, przeszklona partia kabiny z mocnymi obramieniami nadają wnętrzu poczucie obszernej i jasnej przestrzeni.
Kabinę zaprojektowano tak, by zapewniać pasażerom wrażenie „otulenia otwartością”. Wśród elementów, które temu sprzyjają, są pływająca konsola środkowa oraz nietypowe materiały, mające maksymalnie ograniczać uciążliwość dla środowiska.

 

Wnętrze – doskonałe wykonanie i materiały przyjazne dla środowiska

Zespół projektowy zwracał szczególną uwagę nie tylko na wybór właściwych materiałów do urządzenia wnętrza, lecz również na eksponowanie ich w sposób najlepiej ukazujący ich zalety.

Na przykład, tradycyjny korek został użyty na powierzchni konsoli środkowej tak, aby podkreślić fakturę i wizualne ciepło tego materiału. Na boczkach drzwi wykorzystano tkaninę z włókna o fakturze sprawiającej wrażenie przenikania się z powietrzem, co jeszcze silniej akcentuje poczucie lekkości i otwartości wnętrza, tworzone przez wiele starannie dopracowanych detali. 

Obydwa te materiały zaprojektowano jako przyjazne dla środowiska i odnawialne. Tkanina na tapicerkę drzwi powstaje z recyklingu plastikowych butelek, natomiast korek pozyskuje się z kory drzew bez ich ścinania. Co więcej, Mazda zastępuje tapicerkę z prawdziwej skóry materiałem imitującym ją, lecz nie pochodzącym od zwierząt. 

Mazda MX-30 jako pierwszy model tej marki wyposażona jest w panel sterowania klimatyzacją z ekranem dotykowym – o przekątnej 7 cali, umieszczonym w dolnej partii konsoli środkowej. Elementy sterowania są czytelnie rozmieszczone i inteligentnie pogrupowane, co sprzyja bezpiecznej i intuicyjnej obsłudze. 

Od projektu i technologii, po materiały i funkcjonalność, wszystkie elementy kabiny tworzą konsekwentną całość – przestrzeń, która już w chwili otwarcia drzwi i następnie przez cały czas jazdy, aż do opuszczenia pojazdu stwarza atmosferę ufności i spokoju.

 

Angażujące doznanie prowadzenia samochodu

Mazda ma ambicję wzbogacać życie ludzi o radość czerpaną z posiadania i prowadzenia samochodu. Producent rozwija wizję samochodów harmonijnie współistniejących ze środowiskiem naturalnym Ziemi i ze społeczeństwem. Dlatego z przekonaniem podejmuje i rozwiązuje istniejące wyzwania oraz poszukuje nowych wyzwań w dziedzinie motoryzacji poprzez twórcze i perspektywiczne myślenie. Postawa ta stanowi trzon wizji Mazdy na przyszłość. 

MX-30 wprowadza wśród modeli Mazdy nową technikę napędu elektrycznego, nazwaną e–Skyactiv. Dzięki maksymalnej mocy systemu wynoszącej 107 kW/145 KM i maksymalnemu momentowi obrotowemu 270,9 Nm napędzana na przednie koła Mazda MX-30 może przyśpieszać od 0 do 100 km/h w 9,7 sekundy. 

Przy zużyciu energii na poziomie 19 kWh/100 km (i emisjach CO2 0 g/km; wg normy WLTP w cyklu mieszanym) , akumulator litowo-jonowy e-Skyactiv o pojemności 35,5 kWh zapewnia modelowi MX-30 zasięg 200 km w cyklu mieszanym (wg normy WLTP), co znacznie przekracza średnie dzienne zapotrzebowanie klientów europejskich, wynoszące 48 kilometrów. 

W ramach pogłębiania filozofii projektowania skupionej na człowieku, z której wyłoniły się takie nowe technologie, jak architektura Skyactiv-Vehicle, konstruktorzy zaadaptowali do nowego modelu wielokierunkowe struktury pierścieniowe i zastosowali elektryczny system e-GVC Plus (G-Vectoring Control Plus), by w pełni wykorzystać unikatowy charakter i własności pojazdu elektrycznego. 

Dla modelu MX-30 Mazda opracowała własną, oryginalną koncepcję aktywnego pedału gazu. Jest to modyfikacja tradycyjnego pedału gazu, pozwalająca skrócić czas reakcji urządzenia na impuls. Ponadto, poprzez głośniki systemu audio emitowany jest dźwięk przyśpieszania, pomagający w percepcji przyrostu momentu obrotowego – rozwiązanie to ułatwia kierowcy dokładne panowanie nad prędkością pojazdu. MX-30 wyposażona jest także w łopatki przy kierownicy dla jeszcze pełniejszej satysfakcji z prowadzenia samochodu elektrycznego.

Działając wspólnie, systemy te mają na celu zapewniać pełną spójność reakcji pojazdu na impulsy i decyzje kierowcy, jednorodne i gładkie przejścia pomiędzy działającymi siłami przeciążeń poprzecznych i wzdłużnych oraz poprawiać zarówno zwinność, jak i stabilność jazdy na zakrętach, co w sumie składa się na jeszcze bardziej wyrafinowane przeżycia z prowadzenia każdej Mazdy.

 

Zaawansowane parametry bezpieczeństwa dla przyjemności, zaufania i spokoju

W swoim dążeniu do kształtowania społeczeństw przyszłości, wolnych od wypadków samochodowych, Mazda nieustannie pracuje nad poprawą parametrów bezpieczeństwa w ramach swojej filozofii Mazda Proactive Safety. 

Zestaw zaawansowanych technik bezpieczeństwa i-Activsense użytych w modelu MX-30 jest poszerzony o nową funkcję, dodaną do systemu SBS (Smart Brake Support, czyli inteligentnego wspomagania hamowania) i przeznaczoną do zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach, oraz o funkcję Emergency Lane Keeping - zapobiegania niekontrolowanemu opuszczeniu drogi, opracowaną po to, by pomóc kierowcom w zachowaniu właściwego toru jazdy na drogach z krawężnikami lub stromym skrajem, nawet tam, gdzie brakuje oznaczeń pasa ruchu.

Pomimo użycia drzwi typu freestyle, bez słupka środkowego, nadwozie MX-30 łączy w sobie wysoką sztywność ze zdolnością skutecznego pochłaniania energii, co przekłada się na doskonałą ochronę przed skutkami kolizji. Inżynierowie Mazdy zastosowali najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i koncepcje rozwojowe, włącznie z dokładnie zaprojektowaną strukturą chroniącą akumulator wysokiego napięcia.

 

Mazda MX-30 – podstawowe dane techniczne 

Typ nadwozia - SUV
Liczba miejsc - 5
Długość całkowita × szerokość całkowita x wysokość całkowita 4395 mm × 1795 mm × 1555 mm
Rozstaw osi - 2655 mm
Układ napędowy -e-Skyactiv
Zawieszenie kół przednich kolumny -Macpherson
Zawieszenie kół tylnych - belka skrętna
Układ kierowniczy - mechanizm przekładnia zębatkowa
Hamulce (przód/tył/sterowanie) tarcze wentylowane / tarcze pełne / układ hamulcowy uczestniczący
w procesie odzysku energii
Rozmiar opon - 215/55 R18
Akumulator trakcyjny - Typ litowo-jonowy
ogniwa pryzmatyczne
Napięcie całkowite - 355 V
Całkowita pojemność akumulatora - 35,5 kWh
Silnik elektryczny Typ - silnik synchroniczny na prąd przemienny
Układ chłodzenia - chłodzenie cieczą
Ładowanie ładowanie prądem stałym (DC) wg specyfikacji COMBO, maks. 50 kW
ładowanie prądem przemiennym (AC) maks. 6,6 kW

 

Styl nadwozia 
Wygląd zewnętrzny Mazdy MX-30 łączy powab intrygującej nowoczesności z wrażeniem siły i elegancji właściwym dla pojazdu SUV. Jej projektanci wspólnym wysiłkiem znaleźli najnowszy wyraz dla języka stylistycznego KODO – Dusza Ruchu: czystość pełnych i mocnych brył, wydobycie piękna poprzez eliminację wszystkich zbędnych elementów. Naturalna obecność przestrzeni wewnątrz tej silnej, prostej, a jednak drobiazgowo dopracowanej formy stanowi o klasie tego nadwozia, rozumianej w kategoriach Human Modern.

 

Widok z przodu 

Spojrzenie na Mazdę MX-30 od przodu jest punktem wyjścia dla wytworzenia sobie jej obrazu jako konsekwentnej bryły nacechowanej prostotą, siłą i pełną dynamiki witalnością. Jednocześnie, odbiera się ją jako coś znajomego, nie wymagającego oswajania się. W modelu tym projektanci odeszli od motywu skrzydła, wizualnej wizytówki innych produkty w tej linii modelowej. Chociaż jego szczątkową obecność nadal można wyczuć, teraz wszystkie refleksy i napięcia zbiegają się w umieszczonym pośrodku logo Mazdy, które staje się centralnym punktem frontalnego wyglądu samochodu.

Nowy, pełen siły grill przedni, stanowiący przełom w nowym pojmowaniu stylistyki KODO, zrasta się płynnie z głęboko wyrzeźbionymi formami okalającymi reflektory i tworzy kompozycję, która choć nowa, nadal wyraża charakterystyczną dla Mazdy witalność.

 

Widok z boku 

Wrażenie silnej i spójnej bryły kontynuowane jest w widoku boków nadwozia – obszernych, konsekwentnych i ujmująco prostych powierzchni. Mogą się one wydawać płaskie, lecz w istocie zawierają w sobie odważne pofalowania ciągnące się od partii przedniej po kulminację bryły w masywach biodrowych. 

Aby nasycić te proste formy energią, słupki A poprowadzono śmiałą, stromą linią – w ten sposób rytmizują one przepływ form, tworząc wyrazisty efekt „Charge and Release” – skumulowania, a następnie rozładowania napięcia. Z kolei słupki C schodzą na tylną partię nadwozia mocno nachylone, pod ostrym kątem, stapiając dach i kabinę z mocno osadzoną bryłą tyłu nadwozia.

 

Obramienie kabiny i wersje kolorystyczne

Boczne obramienia biegnące od słupków A do C wzdłuż ścian kabiny i w bocznych partiach pokrywy bagażnika pokryte są lakierem metallic w kolorze kontrastującym z głównym kolorem nadwozia. Rozwiązanie to zarówno akcentuje opływowe kształty kabiny, jak i sprzyja jej spójnemu wtopieniu w partię tylną. Sam dach jest czarny, by jeszcze mocniej podkreślać silne łuki tworzone przez te wykończone na metaliczny połysk elementy. 

Dach z kontrastowymi obramieniami będzie dostępny w kolorach srebrnym lub ciemnoszarym (Silver, Dark Metallic). W zestawieniu z barwami nadwozia Soul Red Crystal, Polymetal Gray lub Ceramic Metallic, będzie on współtworzył wrażenie lekkości i wyrazistego kontrastu, stosowne dla idei projektowania Human Modern.

Alternatywnie, klienci mają do wyboru pięć standardowych kolorów na całość nadwozia – są to: Polymetal Gray, Machine Gray, Arctic White, Ceramic White i Jet Black.

 

Projekt reflektorów i lamp tylnych

W modelu MX-30 wykorzystano podobny wzór reflektorów, jak w pozostałych modelach Mazdy nowej generacji – mają one formę cylindryczną, a ich wygląd łączy w sobie głębię i ekspresję. Dla podkreślenia trójwymiarowej bryły zespolonych lamp tylnych, ich skrajnie zewnętrzne partie z kręgami światła również ukształtowane są cylindrycznie i dopasowane do kloszy obudowy.

 

Styl wnętrza 

Drzwi typu freestyle ułatwiają takie rozplanowanie wnętrza, by kabina stanowiła wygodne i wzbudzające zaufanie otoczenie kierowcy i pasażerów. Użyte w niej najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i stylistyczne dają poczucie jasnej i swobodnej przestrzeni. 

Uwagę zwraca staranny dobór nowych, przyjaznych dla środowiska materiałów oraz dokładność ich montażu i wykończenia. Efekt w pełni realizuje koncepcję stylu Human Modern – otrzymujemy wygodne i modne wnętrze, wzbudzające poczucie ufności i spokoju.

 

Przestrzeń wokół siedzeń przednich

Mazda MX-30 zachowuje charakterystyczne dla tej marki rozplanowanie kabiny w postaci dopracowanego ergonomicznie kokpitu, wyraźnie ześrodkowanego na kierowcy, a jednocześnie posuwa o krok dalej koncepcję układu horyzontalnego, który ma tworzyć we wnętrzu poczucie prostoty i poszerzać je wizualnie. 

Jedną ze zmian obliczonych na stworzenie poczucia większej prostoty w urządzeniu kabiny jest użycie – po raz pierwszy w modelach Mazdy – panelu sterowania klimatyzacją z ekranem dotykowym o przekątnej 7 cali. Co więcej, pływająca konsola środkowa, panel elementów sterowania na tablicy rozdzielczej, konsola wskaźników za kierownicą wraz z osłaniającym ją daszkiem i otaczające ją elementy wykończenia zaprojektowane są tak, aby wywoływać wrażenie ciągłości i lekkości form. 

Innowacje te mają cel funkcjonalny, ale opracowane zostały także po to, by oddziaływać na zmysły i podnosić postrzeganą jakość wnętrza kabiny. Przed realizacją projekt był udoskonalany we współpracy stylistów i inżynierów, z wykorzystaniem danych analitycznych na temat cech ludzkich. 

W efekcie już od chwili otwarcia drzwi kabina Mazdy MX-30 wywołuje wrażenie przestronności i swobody i wzmacnia u każdego poczucie harmonijnej jedności z pojazdem. 

 

Przestrzeń wokół siedzeń tylnych

Boczki tylnych drzwi ukształtowane są w podłokietniki przypominające boczne oparcia domowej kanapy. W ten sposób MX-30 wykorzystuje drzwi typu freestyle do stworzenia w tylnej części kabiny przytulnego miejsca, wzbudzającego skojarzenia z umeblowaniem salonu.

 

Konsola pływająca 

Osobliwością w kabinie MX-30 jest środkowa konsola pływająca, niezależna od tablicy rozdzielczej i wizualnie dominująca wśród innych komponentów zabudowy wnętrza. W jej przedniej górnej części umieszczony jest nowy ekran dotykowy o przekątnej 7 cali; w kondygnacji dolnej znajdują się schowki i półeczki na drobne przedmioty osób zajmujących przednie siedzenia.

 

Materiały odnawialne, jakość wykonania i kolory

Przy doborze materiałów i kolorów dla Mazdy MX-30 projektanci koncentrowali się na stworzeniu wnętrza w nowoczesnym stylu, o wyglądzie naturalnym i świadczącym o wysokiej jakości. Mazda zabiegała o wykorzystanie materiałów w jeszcze większym stopniu zgodnych z zasadami poszanowania środowiska. Kolejnymi celami były uchwycenie równowagi pomiędzy racjami ekologii, atrakcyjnością wybranych materiałów poprzez ich naturalność, a także zapewnienie komfortu oraz precyzji spasowania i wykończenia.

 

Tradycyjny korek 

Korek jest produktem pozyskiwanym w sposób naturalny, o małym wpływie na stan środowiska, ponieważ nie wymaga ścinania drzew, a jedynie obieranie ich z odrastającej kory. Aby posunąć poszanowanie środowiska jeszcze o krok dalej, Mazda wykorzystuje w modelu MX-30 materiał pochodzący z resztek po produkcji korków do butelek. Charakterystyczne ciepło, delikatność faktury i sprężystość tego materiału docenimy w partiach wierzchnich konsoli oraz na uchwytach drzwiowych.

Aby zapewnić wysoką trwałość – niezbędną cechę części samochodowych – Mazda samodzielnie opracowała specjalną powłokę oraz technikę obróbki korka wraz z tworzywem, na które jest on nakładany.

Wreszcie, użycie korka upamiętnia tradycje firmy, założonej w roku 1920 pod nazwą Toyo Cork Kogyo Corporation.

 

Włókno oddychające – tkanina ekskluzywna 

W górnej partii boczków drzwi wykorzystana została tkanina, którą zaprojektowano wyłącznie ze względu na jej charakter, gęstość i barwę włókien. W odróżnieniu od poprzednich zastosowań tworzyw sztucznych lub skóry, pomaga ona uzyskać w kabinie wyraz otwartości, jest bowiem tak miękka i przyjemna w dotyku, jak gdyby składnikiem jej włókien było powietrze. Tkanina ta produkowana jest z recyklingu butelek PET, co dodatkowo zmniejsza wpływ produkcji MX-30 na środowisko. Opracowanie nowej metody zintegrowanego formowania tkaniny i włókien plastiku umożliwiło stworzenie materiału, który cechuje się miękkością w dotyku i łatwością obróbki.

 

Zestawienia kolorów; materiały z recyklingu i sztucznej skóry 

Kolory we wnętrzu MX-30 zostały skomponowane tak, aby uzyskać bogactwo zróżnicowań i kontrastów, lecz prócz atrakcyjności wizualnej zapewnić wysoką funkcjonalność. Partie siedzeń mające kontakt z ciałem obite są tkaniną, a ich zaplecki - wykończone imitacją skóry.

Niektóre tkaniny użyte na obiciach siedzeń zawierają do 20% włókien z recyklingu, co nie wpływa na ich atrakcyjność dotykową i wysoką jakość wizualną. 

Wnętrze dostępne jest do wyboru w dwóch wzorach kolorystycznych. Modern Confidence to jasne, żywe barwy w nowoczesnym stylu: zestawienie białej sztucznej skóry z tkaniną w melanż, pomarańczowe szwy na siedzeniach i wykończenia z naturalnego korka. Z kolei Vintage Industrial nawiązuje do stylu klasycznego i łączy brązową sztuczną skórę z tkaniną w kolorze dżinsu, z zawartości 20% włókien z recyklingu, oraz wykończenia z naturalnego korka w ciemniejszym odcieniu. 

Nowy materiał Mazdy – sztuczna skóra Premium Vintage Leatherette – zaprzecza przekonaniom, że imitacje skóry są jedynie namiastkami szlachetnego oryginału. Została ona opracowana specjalnie dla MX-30 i cechuje się fakturą dawnej, tradycyjnej skóry wytłoczoną na wysokiej jakości sztucznym podłożu. Na tę warstwę nakładana jest następnie powłoka silikonowa o precyzyjnie kontrolowanej grubości, co nadaje materiałowi wrażenie głębokości i sprawia, że jest on przyjemny w dotyku. Ta sztuczna skóra produkowana jest z użyciem wody, a nie rozpuszczalników organicznych, co zmniejsza jej wpływ na środowisko. 

Klienci wybierający MX-30 ze standardowym wnętrzem otrzymują zestawienie wysokiej jakości tkanin w kolorach czarnym i jasnoszarym oraz wykończenia z korka o naturalnym odcieniu.

 

Rozmieszczenie komponentów

Mazda ma ambicję, by samochody stały się dla ich nabywców miejscem, w którym można doznać relaksu i przeżywać doznania wzbogacające rutynę codzienności. Aby to zapewnić, projektanci połączyli we wnętrzu MX-30 funkcjonalność opartą na najnowszych badaniach ludzkiej psychologii i ergonomii oraz rozwiązania stylistyczne mające dawać poczucia „otulenia otwartością”.

Wyróżnikiem każdej Mazdy jest charakterystyczne rozplanowanie miejsca kierowcy, zaprojektowane wokół człowieka – z myślą o zapewnieniu doskonałej ergonomii, idealnej pozycji za kierownicą i łatwego, intuicyjnego korzystania z interfejsu HMI (Human-Machine Interface).

 

Drzwi typu freestyle

Mazda MX-30 ma drzwi typu freestyle, bez środkowego słupka. Są one wyposażone w specjalnie zaprojektowane zawiasy, dzięki czemu drzwi przednie otwierają się aż do kąta 82°, a tylne do tyłu, do kąta 80°.

Tak szerokie kąty otwarcia drzwi w połączeniu z eliminacją środkowego słupka zwiększają wygodę wsiadania i wysiadania z obydwu rzędów siedzeń oraz znacznie ułatwiają wkładanie i wyjmowanie z wnętrza dużych przedmiotów.

Wysokość i kształt wykroju drzwi zaprojektowano zgodnie z ludzką ergonomią. W boczku drzwi tylnych umieszczony jest pionowy uchwyt uławiający ich otwieranie i zamykanie z mniejszym obciążeniem dla nadgarstka, nawet wtedy, gdy drzwi są otwarte szeroko.

Fotele przednie wyposażone są w specjalny mechanizm dostępu, który za jednym dotknięciem składa oparcie ku przodowi i jednocześnie przesuwa cały fotel do przodu. Łatwym, pozbawionym wysiłku ruchom podczas zajmowania miejsca w aucie i opuszczania go sprzyjają też staranne zaprojektowanie przekroje progów i kształt ich nakładek.

 

Widoczność 

Pozycja za kierownicą Mazdy MX-30 umieszczona jest stosunkowo wysoko, aby zapewniać pełną i dobrą widoczność. Kierowca ze swojego miejsca widzi całą maskę silnika, co ułatwia mu orientację co do pozycji narożników samochodu i precyzyjne kierowanie nim na drodze, co jest szczególnie przydatne podczas jazdy wąskimi ulicami lub parkowania w ciasnych miejscach. 

Kształt szyb w tylnych bocznych drzwiach oraz na słupku C zaprojektowany został z wielką starannością na podstawie badań właściwości człowieka. Dzięki temu kierowcy wystarczy obrócenie głowy bez odrywania ciała od fotela, by dostrzec pojazdy znajdujące się w pozycjach ukośnych względem MX-30 i móc bezpieczniej zmieniać pasy ruchu lub cofać samochód.

 

Komfort 

Aby zapewnić poczucie „otulenia otwartością”, przednie siedzenia Mazdy MX-30 zostały rozdzielone pływającą konsolą o delikatnym rysunku. Układ taki nie tylko tworzy pomiędzy lewą i prawą stroną otwartą przestrzeń, lecz ponadto, dzięki starannemu zaprojektowaniu, daje poczucie „bycia razem” – fizycznej łączności, które przekłada się na przyjemniejsze doznania ze wspólnej jazdy. 

Szyby w tylnych bocznych drzwiach oraz na słupku C ukształtowane są tak, aby pasażerowie tylnych siedzeń dobrze widzieli krajobraz, zachowując naturalną pozycję siedzącą. Z kolei zaokrąglona przestrzeń tworzona przez drzwi, zabudowę boczną i tylne siedzenia zaplanowana jest tak, by zapewniać poczucie przebywania w miejscu uspokajającym i komfortowym.

 

Przestrzeń bagażowa 

Bagażnik o pojemności 366 litrów zaprojektowany jest w taki sposób, by zapewniać wystarczającą ilość miejsca dla wszelkich rodzinnych trybów życia. Dodatkowe miejsce na małe przedmioty znajduje się w schowku pod podłogą bagażnika. Próg załadunku przebiega na wysokości zgodnej z cechami ludzkiej ergonomii, dzięki czemu ułatwia wkładanie i wyjmowanie bagażu.

Sama komora bagażnika jest przestronna i schludnie wykończona. Projektanci starannie opracowali wszystkie detale, np. zmniejszając do minimum różnicę poziomów pomiędzy podłogą bagażnika a oparciami tylnych siedzeń po ich złożeniu – po to, by jak najbardziej zwiększyć wygodę wykorzystania uzyskanej przestrzeni.

 

Interfejs HMI (Human Machine Interface)

MX-30 dzieli z innymi modelami Mazdy starannie, w przemyślany sposób zaprojektowany kokpit o wyraźnym horyzontalnym układzie i ześrodkowaniu wokół kierowcy. Ułatwia on kierowcy utrzymanie naturalnej pozycji za kierownicą, z właściwym podparciem i umożliwia mu utrzymanie pełnej koncentracji na drodze. 

Kierownica jest regulowana w zakresie 45 mm w pionie i w zakresie 70 mm w poziomie, czyli przy teleskopowym wysunięciu kolumny. Fotel kierowcy we wszystkich modelach posiada regulację przesuwu przód/tył, wysokości siedziska oraz kąta odchylenia oparcia, dzięki czemu różne osoby o bardzo dużym zakresie różnic budowy ciała mogą zająć idealną pozycję za kierownicą. 

 

Ekran o średnicy 7 cali na konsoli wskaźników i wyświetlacz head-up

Pośrodku konsoli wskaźników za kierownicą umieszczony jest ekran z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym o średnicy 7 cali. Ekran ten dostarcza kierowcy wielu informacji podawanych w zwięzły i czytelny sposób, tak, by były one odbierane natychmiastowo, bez zbędnego odwracania uwagi wzrokowej. Elementem wyposażenia standardowego jest wyświetlacz czołowy, który prezentuje wszystkie informacje istotne podczas jazdy na przedniej szybie, bezpośrednio na linii wzroku kierowcy, co również zmniejsza do minimum rozpraszanie spojrzeń na inne kierunki niż droga przed pojazdem.

 

Konsola pływająca 

Lewarek zmiany biegów i pokrętło HMI umieszczone są w przedniej części konsoli, a środkowy podłokietnik jest wysoki – po to, by elementy te dało się obsługiwać ręką ułożoną pod naturalnym kątem. Środkowy podłokietnik wyposażony jest też w mechanizm przesuwu. Układ ten umożliwia zajęcie wygodnej pozycji każdemu kierowcy, bez względu na typ budowy ciała. 

Uchwyty na kubki znajdują się w głębokich wnękach pomiędzy panelem lewarka a środkowym podłokietnikiem. Dzięki większej wysokości podłokietnika zarówno umieszczanie napojów w uchwytach, jak i operowanie lewarkiem są łatwe i naturalne. Otwór u dołu w przedniej partii konsoli można wykorzystać jako schowek na drobne przedmioty.

 

Ekran dotykowy o przekątnej 7 cali 

Mazda MX-30 jako pierwszy model marki wyposażona jest w ekran dotykowy o przekątnej 7 cali umieszczony w przedniej części konsoli. Kiedy kierowca otwiera drzwi i wsiada do auta, ekran wyświetla dyskretnie zmieniającą się grafikę – różną zależnie od pory doby i temperatury zewnętrznej, dzięki czemu pomaga wprawić kierowcę w odpowiedni nastrój do jazdy. Po uruchomieniu samochodu ekran pokazuje panel sterowania klimatyzacją.

 

Panel sterowania klimatyzacją na ekranie dotykowym 

Ekran o przekątnej 7 cali służy podczas jazdy jako dotykowy panel sterowania klimatyzacją, czyli do regulacji temperatury, wentylacji i ogrzewania siedzeń. Wszystkie elementy sterowania rozmieszczone są w prosty sposób, a funkcje pogrupowane inteligentnie, dzięki czemu wszystkie czynności wykonuje się szybko i intuicyjnie. 

Obsługę funkcji klimatyzacji zaprogramowano tak, aby krótkie puknięcie w ekran powodowało wzrost lub spadek temperatury o 0,5 stopnia C., a przesunięcie palca zmieniało ją w skokach po 3 stopnie. Obszar ekranu reagujący na dotknięcia jest nieco większy od samej ikony, co skraca czas, jaki kierowca musi patrzeć na ekran. Dodatkowo, system potwierdza każdą zmianę sygnałem dźwiękowym, dzięki czemu wiadomo, że przyjął i realizuje daną komendę. 

Przyciski rozmieszczone na obwodzie ekranu dotykowego umożliwiają regulację funkcji klimatyzacji alternatywnym sposobem: można nimi włączać i wyłączać klimatyzację, włączać funkcję automatyczną oraz regulować temperaturę, siłę nawiewu powietrza oraz intensywność odparowywania szyb. Przełączniki te zaprojektowane są z myślą o łatwości obsługi, nawet dłońmi w rękawiczkach.

 

Wyświetlacz multimediów o przekątnej 8,8 cala 

Model MX-30 jest wyposażony w taki sam wyświetlacz multimediów o przekątnej 8,8 cala, jaki wprowadzony został po raz pierwszy w modelach Mazda3 i CX-30. Oprócz konfiguracji z dwoma ekranami, wykorzystującej format szerokoekranowy, aby urządzenie było jeszcze łatwiejsze w obsłudze, nowością jest wyświetlanie treści taką samą czcionką jak w innych urządzeniach pokładowych, np. na tarczach zegarów, co podnosi wizualną konsekwencję obejmującą wszystkie instrumenty w kabinie. 

Pokrętło HMI z funkcją przycisku zapewnia szybką, łatwą i intuicyjną obsługę systemu i gwarantuje, że kierowcy w krótkim czasie opanują posługiwanie się nim bez konieczności odwracania wzroku od drogi.

 

Mazda z Apple Carplay i Android Auto 

Mazda MX-30 wyposażona jest w system Mazda Connect w najnowszej wersji, wzbogacony o takie modyfikacje, jak szybsze włączanie, poprawiona jakość obrazu i dźwięku, wbudowany czujnik żyroskopowy 3D oraz funkcję wyszukiwania przy użyciu oddzielnych słów, która umożliwia szukanie celów dla nawigacji poprzez wprowadzanie kombinacji słów-kluczy.

Tak, jak we wszystkich nowych modelach Mazdy, system współpracuje standardowo z aplikacjami Apple CarPlay® i Android Auto™ poprzez łącze USB, zapewniając w ten sposób możliwość połączenia ze smartfonem i związaną z tym wygodę obsługi.

 

Dedykowane usługi ev i nowe funkcje w aplikacji MyMazda

Mazda MX-30 jest modelem, w którym wprowadzone zostaną nowe funkcje i usługi jeszcze bardziej podnoszące wygodę i praktyczność korzystania z pojazdu elektrycznego. Producent planuje udostępnienie funkcji, które mogą występować tylko w pojazdach o napędzie elektrycznym, takich jak powiadomienia wysyłane na smartfon kierowcy, jeżeli zapomni on o podłączeniu przewodu ładującego, możliwość sterowania procesu ładowania poprzez ustawianie czasu (timer), monitorowania postępów ładowania, podglądu bieżącego poziomu naładowania akumulatora oraz regulacji ustawień klimatyzacji poprzez aplikację MyMazda na smartfon.

Wśród funkcji nowej aplikacji MyMazda przeznaczonych dla pojazdu elektrycznego są zdalne ustawianie procesu ładowania, wskaźnik zasięgu, wskaźnik stanu akumulatora, ostrzeżenia o niskim poziomie prądu w akumulatorze oraz możliwość wyszukiwania stacji ładowania i przekazania znalezionych obiektów do systemu nawigacji.

Inne, ogólne funkcje dostępnej w tej aplikacji obejmują zdalne ustawianie nawigacji, włącznie z nawiewem na szyby i ogrzewaniem szyby tylnej, zdalne sterowanie centralnym zamkiem oraz informacje o bieżącym stanie pojazdu, w tym o ciśnieniu w oponach, zamknięciu drzwi itd., przekaz ostrzeżeń i funkcja przesyłania trasy do systemu nawigacji.

 

Gniazdka elektryczne 

Mazda MX-30 oferuje szereg gniazdek elektrycznych, w tym dwa porty USB podające prąd o natężeniu 2,5 A oraz gniazdko zasilające prądem stałym pod napięciem 12V, standardowo umieszczone w przedniej części konsoli pływającej, służące do ładowania smartfonów tabletów itp. W niektórych wersjach wyposażenia jest również gniazdko prądu przemiennego o mocy 150 W do ładowania akumulatorów większych urządzeń.

 

Wybór trybów jazdy

W układzie napędowym Mazdy MX-30 zastosowano system elektronicznego wyboru trybów jazdy. Zgodnie z filozofią producenta, uznającą bezpieczeństwo za najwyższy priorytet, model ten wyposażony jest w taki sam schemat pracy lewarka, jak w konwencjonalnych automatycznych skrzyniach biegów Mazdy (AT). Oznacza to, że dźwignia zatrzymuje się w każdej z czterech pozycji: P-R-N-D, co ułatwia stałą orientację co do tego, w jakim trybie pojazd aktualnie się znajduje. 

 zastosowanym układzie pozycja D (Drive, czyli jazda do przodu) znajduje się w skrajnym tylnym położeniu lewarka, R (Reverse, czyli tryb wsteczny) z przodu, a skrajnie przednia pozycja P (Park) odsunięta jest w lewo. Ten prosty i intuicyjny układ zapewnia bezpieczną i łatwą obsługę.

 

Systemy audio: Mazda Harmonic Acoustics oraz BOSE

Mazda MX-30 może być wyposażona, do wyboru, w jeden z dwóch wysokiej jakości systemów audio: w standardzie w jedyny w swoim rodzaju system Mazda Harmonic Acoustics lub, opcjonalnie, w system premium marki Bose, z 12 głośnikami.

 

Mazda Harmonic Acoustics

W skład systemu Mazda Harmonic Acoustics wchodzą perfekcyjnie rozmieszczone głośniki, zdolne zapewnić najlepszą jakość brzmienia i najszybsze możliwe docieranie dźwięków do ludzkiego ucha w warunkach typowych dla wnętrza samochodu. Nietypową cechą tego systemu jest umieszczenie głośników niskotonowych w narożach deski rozdzielczej, a nie na boczkach przednich drzwi, a także głośników wysokotonowych o średnicy 2,5 cm w żagielkach naroży lewych i prawych przednich drzwi i głośników średniotonowych o średnicy 8 cm w górnej części boczków drzwi przednich i tylnych.

 

System audio BOSE

System audio Bose klasy premium z 12 głośnikami, dostępny jako opcja wyposażenia, przenosi słuchacza na inny poziom jakości brzmienia i przyjemności słuchania muzyki. System ten wykorzystuje innowacyjną konfigurację Bose BassMatch, dzięki której zapewnia głębszą i mocniej zarysowaną reprodukcję dźwięków o niskich częstotliwościach oraz czyściej zdefiniowany obraz dźwiękowy odbierany w całej kabinie. 

Konfiguracja BassMatch oznacza rozmieszczenie dwóch obudowanych głośników niskotonowych w narożnikach deski rozdzielczej na wysokości kolan oraz trzeciego źródła dźwięków basowych w tylnej części pojazdu. Taki układ wytwarza większą energię akustyczną, jednocześnie redukując poziom szumu i wibracji, nawet podczas odsłuchu z dużą głośnością. 

W skład systemu Bose wchodzą również głośniki średniotonowe we wszystkich drzwiach oraz pośrodku tablicy rozdzielczej, dla równomiernego rozprowadzenia dźwięków we wnętrzu. Głośniki wysokotonowe w żagielkach przednich drzwi, czyli przy bazach lusterek wstecznych i umieszczone z tyłu głośniki typu surround umieszczone na słupkach C dopełniają kompletu i pomagają stworzyć zrównoważone brzmienie, odbierane przez wszystkie osoby w kabinie. 

Do zapewnienia bezpośredniego odbioru przez słuchaczy siedzących we wnętrzu nowej Mazdy MX-30 ich ulubionej muzyki przyczyniają się zaawansowane technologie Bose, włącznie z przetwarzaniem dźwięku Centerpoint surround, techniką kompensacji szumów AudioPilot i wyborem trybów słuchania.

 

Technika ev i dynamika jazdy

W swojej filozofii przemysłowej i produktowej Mazda kładzie nacisk na wykorzystanie źródła mocy właściwego w danych okolicznościach, miejscu i czasie. Stosowana przez firmę zasada „well-to-wheel” (od wydobycia surowców energetycznych do przeniesienia energii na koła) oznacza taki pomiar emisji pojazdu, który nie ogranicza się do ilości dwutlenku węgla emitowanego podczas jazdy, lecz obejmuje również emisje podczas wydobycia i rafinowania ropy naftowej i/lub wytwarzania energii elektrycznej.

Ponadto, w kontekście pojazdów elektrycznych i stosowanych w nich akumulatorów, Mazda zgadza się, że do redukcji emisji CO2 należy dążyć nie tylko w chwili pomiaru, lecz w całym cyklu życiowym produktu. 

Technika LCA (Life-Cycle Assessment, czyli pomiaru wpływu na środowisko przez cały cykl życiowy produktu) została opracowana tak, aby oprócz emisji od wydobycia nośników energii do jej spożytkowania mierzyć łączny wpływ produktu na środowisko – przez cały jego cykl życiowy, od pozyskania surowców do utylizacji produktu po zakończeniu jego użytkowania. 

Jak wynika z badania na temat LCA przeprowadzonego przez Mazda i Uniwersytet Kogakuin w Tokio, opublikowanym w czasopiśmie naukowym Sustainable Science , pojazdy o napędzie elektrycznym wyposażone w małe akumulatory emitują w całym swoim cyklu życia mniej dwutlenku węgla niż porównywalne samochody z silnikami Diesla. Na tej podstawie Mazda uznała, że pojemność akumulatora w modelu MX-30, wynosząca 35,5 kWh, zapewnia optymalną równowagę pomiędzy takim zasięgiem, by użytkownik mógł spokojnie dotrzeć do celu, a poziomem emisji CO2 z perspektywy LCA. 

Ponadto, efektem takiego podejścia jest niższa masa pojazdu, co przekłada się na lepszą jakość prowadzenia i większą zwinność na drodze – kwestie problematyczne dla większości samochodów elektrycznych.

 

Projekt skupiony na człowieku jako źródło czystej przyjemności prowadzenia 

Każda Mazda zaprojektowana jest tak, by dostarczać wyjątkowej przyjemności prowadzenia zgodnie z realizowaną przez tego producenta ideą Jinba-Ittai – jedności pojazdu i kierowcy. Wraz z premierą najnowszej generacji Mazdy 3 w roku 2019 firma zastosowała swoją architekturę Skyactiv-Vehicle w nowej wersji – jako zestaw technik konstrukcyjnych następnej generacji, mających na celu dalsze rozwinięcie filozofii projektowania skupionego na człowieku. 

MX-30 korzysta z tych zaawansowanych technik jako trzeci nowy pojazd w ramach następnej generacji Mazdy, po modelach Mazda3 i CX-30. Została zaprojektowana tak, aby podczas prowadzenia dostarczać czystych i jedynych w swoim rodzaju doznań Jinba-Ittai, w unikatowy sposób dopasowanych do gładkości i jednorodności zachowań samochodu o napędzie całkowicie elektrycznym.

 

Udoskonalone doznania Jinba-Ittai podczas prowadzenia pojazdu 

Celem idei Jinba-Ittai jest tworzenie takich samochodów, które natychmiast, bezpośrednio reagują na impulsy kierowcy i realizują jego zamiary, dzięki czemu człowiek i maszyna poruszają się i funkcjonują jak jeden organizm. Dokładność reakcji pojazdu przekłada się na większe zaufanie kierowcy i na wyższy poziom bezpieczeństwa.

Nieustanne starania o zapewnienie pełnych i doskonałych doznań Jinba-Ittai doprowadziło do opracowania technologii, które realizując filozofię Mazdy skupienia na człowieku sprzyjają maksymalnemu wykorzystaniu naturalnych zdolności ludzkich. 

Zarówno wielokierunkowe struktury pierścieniowe nadwozia, jak i system GVC (G-vectoring control) opracowane zostały w celu pełnego wykorzystania specyficznego charakteru i możliwości samochodów elektrycznych. Co więcej, dla modelu MX-30 Mazda skonstruowała własne, unikatowe rozwiązanie techniczne – aktywny pedał sterowania silnikiem elektrycznym stanowiący rozwinięcie tradycyjnego pedału gazu. Mazda MX-30 wyposażona jest także w łopatki przy kierownicy, mające na celu dodatkowo zwiększyć przyjemność prowadzenia samochodu elektrycznego. 

Łącznie, techniki te pozwalają uzyskać gładki ruch pojazdu we wszystkich kierunkach, wyważony komfort toczenia oraz intuicyjne poczucie całkowitego panowania nad wszystkimi czynnościami składowymi prowadzenia go – tak, jak gdyby samochód był organicznym przedłużeniem ciała kierowcy. Właśnie to stanowi kolejną ewolucję idei doznania Jinba-Ittai.

 

Technologia napędu elektrycznego E-SKYACTIV

Zastosowana w MX-30 nowa technologia napędu elektrycznego e-Skyactiv łączy wykorzystanie akumulatora litowo-jonowego i silnika elektrycznego z użyciem rozwiązań będących realizacją filozofii konstrukcyjnej Mazdy, skupionej na człowieku. Zapewnia ona kierowcom doznanie wyjątkowo gładkiego, cichego i jednorodnego prowadzenia pojazdu i jego bezpośrednich, wiernych reakcji na wszystkie impulsy i komendy.

 

Konfiguracja i parametry systemu 

Na komponenty instalacji wysokiego napięcia systemu e-Skyactiv składają się silnik, pakiet akumulatorów, falownik oraz przetwornica napięcia DC-DC (prąd stały-prąd stały). Prąd stały czerpany z akumulatorów przetwarzany jest przez przetwornicę na prąd przemienny, który zasila silnik, natomiast przetwornica DC-DC obniża napięcie dla potrzeb zasilania różnych urządzeń pomocniczych samochodu, pracujących pod napięciem 12V.

Silnik, falownik, przetwornica napięcia i skrzynka przyłączowa zabudowane są w postaci zintegrowanego modułu wysokiego napięcia, który zamontowany jest w przedniej części samochodu. Pojemność akumulatora wysokiego napięcia umieszczonego pod podłogą auta zostały starannie dobrane w celu obniżenia do minimum emisji CO2 w całym swoim cyklu eksploatacyjnym, liczonym od wydobycia surowców energetycznych aż po utylizację zużytego akumulatora. 

Silnik synchroniczny zasilany prądem przemiennym, chłodzony cieczą, osiąga maksymalną moc 105 kW i maksymalny moment obrotowy 265 Nm. Ogniwa pryzmatyczne akumulatora litowo-jonowego pod napięciem 355 V zapewniają łączną moc elektryczną 35,5 kW. 

Aby zmniejszyć wysokość pakietu akumulatorów i jej wpływ na przestrzeń w kabinie, wykorzystano moduły o wysokiej gęstości i magistralę okablowania z cienkich przewodów. Rozwiązania te zmniejszają wielkość instalacji pomiędzy komponentami wysokiego napięcia, co z kolei umożliwia użycie cieńszych rurek systemu chłodzenia. 

Moduł akumulatorów jest sztywno zamocowany do nadwozia MX-30 w celu zwiększenia ogólnej sztywności konstrukcji. Gniazda ładowania zwykłego i szybkiego połączone są w zestaw, dostępny na prawym tylnym błotniku, natomiast przewód ładowarki prądu przemiennego umieszczony jest w bagażniku. 

Kolejną cechą systemu jest układ kontrolny minimalizujący straty energii z całej instalacji, w tym z falownika, silnika oraz straty ponoszone na przetwarzaniu energii zgromadzonej w akumulatorze na siłę napędową. Układ ten reguluje obieg energii w pojeździe i w ramach całego systemu pozwala obniżyć zużycie mocy, tym samym maksymalizując ilość energii bezpośrednio wykorzystywaną do napędzania Mazdy MX-30. 

Moc maksymalna systemu 107 kW/145 KM i maksymalny moment obrotowy 270,9 Nm (przy zużyciu energii elektrycznego wg normy WLTP w cyklu mieszanym na poziomie 19 kWh/100 km i emisjach CO2 0 g/km) przenoszone w MX-30 na przednie koła, umożliwiają przyśpieszanie o 0 do 100 km/h w 9,7 s. i osiąganie elektronicznie ograniczonej prędkości maksymalnej 140 km/h. Przy zużyciu energii na poziomie 190 Wh/km, czyli 19 kWh/100 km (wg normy WLTP w cyklu mieszanym), zasięg modelu MX-30 mierzony wg normy WLTP wynosi 200 km, co znacznie przekracza przeciętny dzienny przebieg kierowców europejskich, wynoszący 48 km.

 

Układ chłodzenia akumulatora

Pakiet akumulatorów trakcyjnych Mazdy MX-30 wyposażony jest w system, który chłodzi ogniwa, gdy ich temperatura rośnie. Cienkie rurki tego małogabarytowego systemu rozmieszczone są na spodzie modułu akumulatora i stykają się z wymiennikiem ciepła. Temperaturę akumulatorów stale kontroluje specjalny czujnik, który w miarę potrzeb steruje też obiegiem chłodziwa. 

System ten utrzymuje najwłaściwszą możliwą temperaturę akumulatora nawet w gorące dni i w ten sposób chroni go przed degradacją wywołaną przegrzaniem. Ponadto, jest on skoordynowany z funkcją klimatyzacji, w efekcie czego pochodną jego pracy jest również wydajne schładzanie wnętrza auta.

 

Struktura chroniąca komponenty pracujące pod wysokim napięciem

Na ochronę komponentów pracujących pod wysokim napięciem składa się system kontrolny, który w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiast odcina przepływ prądu, oraz struktura ochronna, która chroni akumulator przed penetracją sił zewnętrznych w razie kolizji. Rozwiązania te zabezpieczają pasażerów pojazdu przed porażeniem prądem w razie przypadkowego uszkodzenia komponentów pracujących pod wysokim napięciem.

 

Metody i czasy ładowania

System e-Skyactiv można ładować prądem przemiennym o mocy do 6,6 kW albo, szybką metodą, przy użyciu prądu stałego. Model ten umożliwia ładowanie prądem stałym zgodnie ze standardami CHAdeMO lub COMBO. Przyjęcie standardu właściwego dla konkretnego regionu umożliwia ładowanie Mazdy MX-30 na każdej stacji ładowania na świecie. 

Akumulator Mazdy MX-30 można naładować od poziomu 20% do 80% w ciągu 3 godzin stosując prąd przemienny lub w 36 minut prądem stałym.

 

Technologie konstrukcyjne nowej generacji: architektura SkyActiv-Vehicle 

Wraz z Architekturą Skyactiv-Vehicle następnej generacji Mazda koncentruje się na metodach projektowania i budowania samochodów zasadniczo skupionych na człowieku. W ramach tego podejścia najważniejsze rozwiązania funkcjonalne zostały udoskonalone, by zapewnić kierowcy i pasażerom Mazdy MX-30 możliwość wykorzystania naturalnej zdolności do zachowania równowagi podczas jazdy samochodem.

Dzięki pełnemu wykorzystaniu wrodzonych ludzkich zdolności Mazda wykracza poza tradycyjne pojęcie płyty podłogowej samochodu. Zapewnienie bliższej łączności pomiędzy pojazdem a kierowcą sprzyja doskonałej realizacji idei Jinba-Ittai – nadwozie, siedzenia i siedzące w nich osoby tworzą organiczną całość, a samochód reaguje na impulsy tak, jak gdyby stanowił przedłużenie ciała kierowcy – z korzyścią dla bezpieczeństwa, spokoju jazdy i przyjemności prowadzenia. 

Celem było stworzenie prawidłowej pozycji siedzącej, w której miednica ustawiona jest w pionie – pozycji utrzymywanej przez cały czas jazdy. Jednocześnie, chodziło o to, aby osoby jadące samochodem mogły wykorzystywać swoją naturalną zdolność do zachowania równowagi poprzez możliwie szybkie i gładkie przenoszenie ruchów nadwozia samochodu na odpowiednio podpartą miednicę.

 

Nadwozie

Oryginalna, stosowana przez Mazdę koncepcja nadwozia, opartego na prostej ramie przestrzennej wzmocnionej ciągłymi strukturami pierścieniowymi, jest w modelu MX-30 rozwinięta poprzez dalsze zwiększenie sztywności i skuteczności przenoszenia energii. Pionowe, poprzeczne i podłużne łączniki wielokierunkowych struktur pierścieniowych nadwozia zwiększają sztywność i jednocześnie skracają opóźnienia w przenoszeniu energii, pozwalając maksymalnie wykorzystać tłumiące działanie amortyzatorów i opon. 

Działające na pojazd siły pochodzące od nawierzchni drogi skupiane są w konkretnych miejscach, gdzie zostają wychwycone przez specjalne struktury wytłumiające, które pełnią rolę materiału buforowego. W ten sposób nadwozie zostaje skutecznie uwolnione od wibracji, które w przeciwnym razie byłyby źródłem hałasu. Efekt ten osiągnięty jest bez zwiększania masy pojazdu. 

Wprowadzenie pakietu akumulatorów jako elementu wielokierunkowych struktur pierścieniowych nadwozia dodatkowo wzmacnia ten efekt, ponieważ zapewnia znaczne zwiększenie sztywności ukośnej. Rama otaczająca pakiet akumulatorów zamocowana jest do nadwozia w 20 miejscach. 

Proste poprzeczki zamykające pakiet akumulatorów od góry i od dołu współdziałają ze wzmocnioną strukturą pierścieniową przy punktach mocowania tylnej osi i zdecydowanie skracają opóźnienia w przenoszeniu sił działających na nadwozie. 

W sumie, w nowym modelu Mazdy o napędzie elektrycznym rozwiązania te umożliwiły skrócenie o 24% czasu opóźnienia przeniesienia sił od przodu do tyłu pojazdu, w porównaniu do modeli napędzanych silnikami spalinowymi, co znacznie poprawia jakość prowadzenia samochodu.

 

Zawieszenie 

W zawieszeniu kół przednich Mazdy MX-30 użyto kolumn MacPherson, a w zawieszeniu kół tylnych zastosowano układ z belką skrętną. Wykorzystanie takich samych rozwiązań, jak w nowych modelach Mazda3 i CX-30 – włącznie z udoskonalonymi tulejami zawieszenia – umożliwia gładkie i natychmiastowe przenoszenie sił pochodzących od toczenia opon po nawierzchni drogi na ciało kierowcy.

 

Siedzenia

Siedzenia MX-30 posiadają unikatową, stosowaną przez Mazdę budowę, która podpiera dolną i górną partię miednicy oraz uda, dzięki czemu kość miedniczna utrzymywana jest w pionie, a jednocześnie górna część oparcia fotela stanowi podparcie dla środka ciężkości ciała. Ten ergonomiczny projekt pomaga w utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa w kształcie litery S nawet w pozycji siedzącej. 

Ponadto, Mazda maksymalnie zwiększyła sztywność wewnętrznej konstrukcji siedzeń oraz punktów ich mocowań do nadwozia samochodu. Oznacza to, że fotel porusza się jednocześnie z nadwoziem, bez opóźnień, dzięki czemu siły działające na samochód w ruchu przenoszone są gładko i natychmiastowo na miednice osób siedzących w kabinie, co umożliwia im korzystanie z wrodzonej i całkowicie podświadomej zdolności do zachowania równowagi.

 

Aktywny pedał sterujący układem napędowym

W ramach koncepcji e-Skyactiv pedał sterujący układem napędowym nie jest jedynie pedałem gazu. Urządzenie to wykorzystuje własny, opracowany przez Mazdę system sterowania dopływem siły napędowej. Jego zadaniem jest regulowanie prędkości i stabilności dynamicznej pojazdu stosownie do impulsów dawanych przez kierowcę, obejmujących zarówno przyśpieszanie, jak i zwalnianie. 

System precyzyjnie wyczuwa zarówno siłę, jak i szybkość nacisku na pedał, dzięki czemu wiernie reaguje na impulsy kierowcy i zapewnia liniowy wzrost siły przyśpieszenia. Przy powolnym wciskaniu pedału stopniowe narastanie momentu obrotowego ułatwia kierowcy kontrolę prędkości samochodu. Z kolei szybkie wciśnięcie pedału są dla system wskazaniem, że kierowca chce zwiększyć prędkość – wtedy reakcją jest natychmiastowe i silne przyśpieszenie. 

Pedał działa podobnie w drugą stronę, to znaczy w odpowiedzi na zmniejszanie nacisku lub zdjęcie nogi z gazu: system monitoruje szybkość tych operacji i proporcjonalnie do nich dostarcza siły zwalniającej.

Mocowania jednostki napędowej i inne usztywnienia układu przeniesienia siły napędowej czuwają nad gładkim i stabilnym zachowaniem dynamicznym pojazdu, nawet podczas przejść od dostarczania siły napędowej do uruchomienia siły zwalniającej. Ponadto, kiedy wciśnięty zostaje pedał hamulca, silnik i hamulce wspólnie, współpracując ze sobą, odpowiadają za wytracanie prędkości, zapewniając jednocześnie odzyskiwanie energii, czyli przetwarzanie, z minimalnymi stratami, energii kinetycznej pojazdu na prąd zasilający akumulator trakcyjny.

Gdy kierowca najpierw zdejmuje nogę z pedału sterującego napędem, a następnie wciska pedał hamulca, system dba o gładki i płynny dopływ siły zwalniającej, bez wyczuwalnego przejścia z jednej czynności na drugą. Proces ten zapewnia większą kontrolę nad balansem sił kinetycznych działających wzdłuż pojazdu podczas jazdy po łukach i nad zachowaniem bezpiecznego dystansu pomiędzy Mazdą MX-30 a innymi pojazdami przy zatrzymywaniu się.

 

Łopatki przy kierownicy

Łopatki zamontowane przy kierownicy Mazdy MX-30 nie mają na celu ułatwiania ręcznej zmiany przełożeń, lecz wzbogacenie doznań prowadzenia samochodu. Umożliwiają one kierowcom regulację charakterystyki dopływu siły napędowej i poziomu odzysku energii podczas zwalniania i hamowania. 

Charakterystykę tę reguluje się korzystając z pięciu trybów jazdy. Do wyboru są po dwa tryby w górę i w dół od umieszczonego pośrodku domyślnego trybu D. Tryby te mają wpływ na intensywność zarówno przyśpieszania, jak i zwalniania z odzyskiem energii. 

Niezależnie od utrzymywanej prędkości jazdy, przełączanie łopatek zmienia tylko jedną rzecz: łatwość zmiany prędkości pojazdu, czyli przyśpieszania lub zwalniania. Na przykład, podczas jazdy w dół pochyłości ruchem lewej łopatki możemy uzyskać efekt odczuwalny jako zwiększenie oporów jazdy (hamowania silnikiem, czemu towarzyszy większy odzysk energii), dzięki czemu kierowca zyskuje większą pewność panowania nad samochodem. 

Z kolei przy użyciu prawej łopatki podczas jazdy pod strome wzniesienie wywołamy reakcję napędu dającą poczucie zmniejszenia oporów jazdy (z czym wiąże się osłabienie potencjalnego odzysku energii), co również ułatwia kierowcy utrzymanie danej prędkości. Co więcej, podczas jazdy autostradowej tryby włączane prawą łopatką zapobiegają zwalnianiu podczas ujęcia gazu, dzięki czemu kierowcy łatwiej jest utrzymywać stałą prędkość bez ciągłego wysilania prawej stopy. 

Kierowca może także używać lewej łopatki podczas jazdy krętą drogą, aby poszerzyć zakres regulacji intensywności przyśpieszenia w operowaniu aktywnym pedałem sterującym, dzięki czemu zyskuje się łatwiejszą kontrolę nad siłami kinetycznymi działającymi na samochód na zakrętach.

 

Koncepcja Mazdy: tło dźwiękowe dla naturalnego panowania nad prędkością

Chociaż samochód elektryczny jako taki nie wydaje dźwięków z silnika, system e-Skyactiv Mazdy zapewnia tło dźwiękowe dla kierowcy, aby ułatwić mu naturalną orientację co do bieżącego dopływu siły napędowej i bardziej precyzyjny dobór prędkości. 

Na przykład, słysząc szum strumienia, ludzie orientują się, czy jest to mały, czy duży potok i czy woda płynie powoli, czy szybko – informacje te podpowiada im natężenie i częstotliwość dźwięku.

Mazda wykorzystuje tę naturalną ludzką właściwość i aktywnie steruje dźwiękiem naśladującym brzmienie układu napędowego, samodzielnie stworzonym i emitowanym z głośników systemu audio, tak, by brzmiał on naturalnie i przyjemnie dla ucha. Odpowiednia synchronizacja dźwięku, który jest proporcjonalny do aktualnej siły napędowej i sytuacji dynamicznej – na przykład, czy jedziemy pod górę, czy z góry – ułatwia nie tylko kierowcy bardziej precyzyjny dobór odpowiedniej prędkości, lecz również pasażerom bardziej instynktowne rozumienie ruchu pojazdu, co przekłada się na wyższy komfort jazdy.

 

System E-GVC PLUS (ELECTRIC G-VECTORING CONTROL PLUS)

W modelu MX-30 stosowany przez Mazdę system GVC (G-Vectoring Control), wykorzystujący układ napędowy do poprawy zachowań dynamicznych podwozia, został zmodyfikowany do wersji e-GVC Plus. System ten korzysta z charakterystyki momentu obrotowego silnika elektrycznego, by w jeszcze większym zakresie sytuacji drogowych równoważyć balans sił kinetycznych, czyli przenoszenie obciążeń pomiędzy osią przednią a tylną.

System jest w stanie w każdym zakresie prędkości zapewnić gładkie i jednorodne przejścia pomiędzy siłami przeciążenia działającymi wzdłużnie i poprzecznie, zarówno w sytuacji, gdy kierowca koryguje kierownicą tor jazdy podczas jazdy na wprost jak i wtedy, gdy zmienia go na zakrętach. W ten sposób system czuwa nad takim zachowaniem pojazdu, które zawsze odbiera się jako naturalne i przyjemne. 

System e-GVC Plus precyzyjnie steruje podażą siły napędowej w odpowiedzi na ruchy wykonywane kierownicą. Gdy kierowca skręca koła, by wejść w zakręt, system nieznacznie zmniejsza moment obrotowy, przy przenieść większe obciążenie na przednią oś samochodu, co powoduje zwiększenie przyczepności opon przednich kół i lepszą skłonność podwozia do zmiany toru jazdy. 

Z kolei gdy na końcu zakrętu kierowca zaczyna prostować koła do pozycji wyjściowej, moment obrotowy zostaje nieznacznie zwiększony, aby obciążenie kinetyczne przeniosło się na tylną oś w celu jej stabilizacji w tej fazie prowadzenia.

Jeżeli kierowca szybkim ruchem przywraca kierownicę do położenia neutralnego, do współpracy włącza się sterowanie momentem hamującym w celu ustabilizowania zachowania pojazdu w zakręcie. W efekcie działanie systemu wydatnie zwiększa stabilność, np. podczas jazdy drogami górskimi, jak również na autostradach i nawierzchniach śliskich.

 

Skuteczność hamowania

Dla Mazdy idealną charakterystyką hamowania jest delikatny początkowy przyrost siły hamującej, odczuwalny dokładnie od chwili dotknięcia pedału hamulca, a następnie utrzymanie jednorodnego poziomu, proporcjonalnie do siły nacisku na pedał. Co więcej, podczas zmniejszania nacisku na pedał aż do jego ujęcia, siła hamowania powinna zanikać równie gładko i płynnie. 

Zaprojektowany zgodnie z tą koncepcją układ hamulcowy modelu MX-30 zmniejsza opory toczenia przy jednoczesnym zwiększeniu zakresu kontroli. Efektem jest takie zachowanie samochodu, które umożliwia jadącym maksymalne wykorzystanie wrodzonej zdolności do utrzymania równowagi i daje im przyjemne doznania z jazdy.

 

Zaawansowane systemy i funkcje bezpieczeństwa dla ograniczania liczby wypadków 

Mazda Proactive Safety jest to filozofia, którą Mazda kieruje się w swoich pracach badawczo-rozwojowych nad bezpieczeństwem pojazdów. Opiera się ona na pewnych założeniach podstawowych, takich, jak prawidłowa pozycja za kierownicą, lecz jednocześnie inspiruje do nieustannych działań nad dalszym rozwojem technik bezpieczeństwa czynnego Mazdy, nazywanych i-Activsense, oraz funkcji bezpieczeństwa biernego.

Mazda MX-30 wyposażona jest w szereg zmodyfikowanych po raz kolejny rozwiązań i-Activsense1. Przykładem jest wzbogacenie dotychczasowej funkcji SBS (Smart Brake Support – inteligentnego wspomagania siły hamowania) o nową funkcję Turn-Across Traffic, która pomaga w zapobieganiu kolizjom podczas skręcania na skrzyżowaniach. 

Kolejnym nowym rozwiązaniem jest system asystenta utrzymania pasa ruchu wzbogacony o funkcję zapobiegania niekontrolowanemu opuszczeniu drogi (Emergency Lane Keeping with Road Keep Assist), która pomaga w utrzymaniu pojazdu na właściwym torze jazdy nawet przy braku oznaczeń poziomych na jezdni. Ten sam system jest również poszerzony o funkcję asystenta martwych pól widzenia (Emergency Lane Keeping with Blind Spot Assist), by pomagać w unikaniu kolizji przy manewrach zmiany pasa. 

Nawet pomimo zastosowania drzwi freestyle, czyli bez środkowego słupka, sztywne nadwozie Mazdy MX-30 i jej struktury zdolne skutecznie wytłumić energię uderzeń zapewniają wysoki poziom ochrony przed skutkami potencjalnych kolizji.

 

System SBS (Smart


Autor: Mazda Motor Poland

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
2024_mazda_cx-80_ar_act_7.jpg
2024-04-18 14:53:00
Mazda CX-80 – nowy, siedmiomiejscowy flagowy model Mazdy

Silniki e-Skyactiv PHEV oraz Diesel z napędem na wszystkie koła.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2024_mazda_cx-80_teaser_image.jpg
2024-04-11 16:42:00
Całkowicie nowa Mazda CX-80 – najbardziej przestronny SUV

Komfort, wygoda i uniwersalny charakter, zgodnie z duchem „Crafted in Japan”.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2022_mazda_mx-30_global_zs_still_11_until_dec_2026.jpg
2024-03-06 17:13:00
Mazda MX-30 R-EV z silnikiem Wankla – polscy dilerzy zapraszają na jazdy testowe

Charakterystyczny wyłącznie dla japońskiej marki silnik Wankla powrócił w nowym wydaniu.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2024_mazda2_hybrid_germany_still-6.jpg
2024-02-07 09:56:00
Mazda2 Hybrid z rocznika modelowego 2024

Zmodernizowany model otrzymuje charakterystyczny dla pozostałych samochodów Mazdy projekt przedniej części nadwozia oraz zmodyfikowany tył, do gamy dołącza...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2024_mazda_mx-5_global_det_-1.jpg
2024-02-02 13:21:00
Mazda MX-5 2024 – polskie ceny

Powrót do oferty wersji silnikowej 1,5 Skyactiv-G o mocy 132 KM.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 27
DILERZY
MAZDA "Kozłowski” Jan Kozłowski

Struga 31b

70-777 Szczecin

tel: 91 464 48 81

SZCZEGÓŁY
MAZDA A&G Automotive

Sikorskiego 19

10-088 Olsztyn

tel: 89 672 40 20

SZCZEGÓŁY
Anndora
MAZDA Anndora

Wielicka 193

30-663 Kraków

tel: 12 658 55 99

SZCZEGÓŁY
MAZDA ASO Mazda Stefan Dyga

Siwka 11

40-541 Katowice

tel: 32 256 63 89

SZCZEGÓŁY
MAZDA Auto 2000 Paweł Sójka

Ostrobramska 38A

04-193 Warszawa

tel: 22 424 20 02

SZCZEGÓŁY
MAZDA Auto Idea

. Towarowa 11

10-416 Olsztyn

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MAZDA Auto Wache

Poznańska 10 Baranowo

62-081 Poznań

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 7