motomaniacy
TECHNOLOGIA ELEKTRYCZNA
POWRÓT
21 marca 2023 13:45

Ford-premiera zaprojektowanego i wyprodukowanego w Europie elektrycznego Explorera

Nowy crossover Explorer jest pierwszym z linii niezwykłych pojazdów elektrycznych Forda, sięgających do amerykańskich korzeni marki, skonstruowanych dla klientów z Europy.


Ford zaprezentował dziś nowego, w pełni elektrycznego Explorera. To nowoczesny pojazd elektryczny, łączący niemiecką wiedzę inżynierską z efektownym amerykańskim stylem.

Explorer jest pierwszym z linii innowacyjnych modeli elektrycznych Forda i toruje drogę do kompletnego przekształcenia gamy marki Ford w Europie. Średniej wielkości crossover, zapewniający miejsce dla pięciu osób, pozwala cieszyć się bogatym wyposażeniem podczas rodzinnych podróży.

Zaprojektowany i produkowany w Niemczech, w pełni elektryczny Explorer, oferuje wyjątkowe poczucie cyfrowego komfortu, pozwalając kierowcom i pasażerom korzystać z komunikacji ze światem w czasie podróży. Do wyposażenia należy duży, 15-calowy ruchomy wyświetlacz dotykowy SYNC Move 2 i w pełni skomunikowany system informacyjno-rozrywkowy, zarządzający systemem audio, przystosowanym do warunków przestrzennych wnętrza modelu. Explorer zapewnia też bezprzewodową integrację z aplikacjami smartfonów, a kierowcy są wspierani przez zaawansowane systemy asystujące. 3

Design modelu zaprojektowany z myślą o aktywnym trybie życia i przestrzeń bagażowa oferująca pojemność około 470 litrów sprawiają, że najnowszy elektryczny model Forda idealnie sprawdzi się nie tylko podczas odkrywania przestrzeni miejskich. 17-litrowa konsola między kierowcą a pasażerem może pomieścić nawet 15-calowy laptop. Nowy standard komfortu wyznaczają także ukryta za dużym ekranem skrytka na drobiazgi i system bezdotykowego otwierania bagażnika.

Futurystycznej estetyce nadwozia dorównuje ultranowoczesne wnętrze z materiałami i elementami wyposażenia najwyższej jakości, jak wyprofilowane sportowe fotele czy ciekawie zaprojektowany soundbar, które zwykle są bardziej typowe dla modeli koncepcyjnych, niż seryjnych pojazdów rodzinnych. Z nowoczesną estetyką modelu idzie w parze zdolność szybkiego naładowania akumulatora prądem stałym od 10 do 80 procent pojemności w ciągu 25 minut i dostęp do końca przyszłego roku do 500 tys. publicznych punktów ładowania w całej Europie.

„Explorer jest pionierem nowej generacji fascynujących pojazdów elektrycznych Forda. Sięga do naszych amerykańskich korzeni, jednak został skonstruowany w Kolonii dla klientów z Europy. Jest gotowy na wielkie przygody i w pełni wyposażony we wszystko, czego nasi klienci będą potrzebować w codziennych podróżach” – powiedział Martin Sander, dyrektor generalny Ford Model e w Europie.

 

Stylowy, inteligentny, przygotowany do podróży

Nowy, w pełni elektryczny Explorer jest pierwszym seryjnym elektrycznym modelem Forda, stworzonym w nowym Centrum Produkcji Samochodów Elektrycznych Forda w Kolonii, w Niemczech. Ford planuje wprowadzić w Europie do roku 2030 kompletną gamę w pełni elektrycznych modeli osobowych.

Aerodynamiczne nadwozie, wyrażające śmiały styl amerykańskich SUV-ów Forda, idzie z duchem ery elektromobilności, czego wyrazem jest zastępujący tradycyjną kratę osłony chłodnicy efektowny panel.

System informacyjno-rozrywkowy SYNC Move 2, pozwalający pozostawać w kontakcie ze światem w czasie podróży, jest obsługiwany przez ruchomy 15-calowy wyświetlacz dotykowy, który można płynnie przesuwać w górę i w dół, zgodnie z preferencjami kierowcy. Zasłania on prywatną skrytkę na cenne przedmioty. Wnęka na dwa duże smartfony jest standardowo wyposażona w bezprzewodową ładowarkę 4, a system SYNC Move 2 zapewnia kompatybilność bezprzewodową z aplikacjami Apple CarPlay i Android Auto. 5

Ładowanie akumulatora trakcyjnego powinno przebiegać szybko i bezproblemowo, zarówno podczas podróży, jak i z domowej instalacji. Przy korzystaniu z nawigacji system może pomóc w wyszukaniu najbardziej dogodnych punktów ładowania na trasie. Ładowanie w domu można zaplanować tak, aby oszczędzać dzięki korzystnym taryfom energii w porach, kiedy prąd jest tańszy, a także wstępnie ogrzewać kabinę i uzyskać 100% poziom naładowania przed porannym wyjazdem.

Explorer, dostępny w wersji napędzanej na tylną oś oraz na wszystkie koła, oferuje szereg funkcji, dzięki którym kierowcy i pasażerowie są tak samo wypoczęci i gotowi do jazdy po dotarciu do celu, jak w momencie wyruszenia w drogę. Specyfikacja standardowa obejmuje podgrzewane przednie fotele i kierownicę, fotel kierowcy z funkcją masażu oraz dwustrefową klimatyzację.

Dostęp do wnętrza samochodu jest łatwy za sprawą standardowego systemu bezkluczykowego otwierania drzwi. Równie prosto dostaniemy się do przestrzeni bagażowej z rękami pełnymi na przykład sprzętu sportowego, dzięki zastosowaniu systemu bezdotykowego otwierania klapy – prostym ruchem stopy pod tylnym zderzakiem.

Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy obejmują – po raz pierwszy w europejskim modelu Forda – asystenta zmiany pasa ruchu 3, który przejmuje płynną i bezpieczną zmianę pasa ruchu po uruchomieniu kierunkowskazu oraz asystenta bezpiecznego opuszczania wnętrza 3, który przed otwarciem drzwi ostrzega o zbliżającym się jednośladzie lub innym pojeździe.

 

Prawdziwa przygoda

Aby zademonstrować pełne możliwości Explorera, Ford nawiązał współpracę z podróżniczką-influencerką Lexie Alford, znaną milionom fanów jako Lexie Limitless – najmłodszą osobą, która odwiedziła wszystkie kraje na świecie. Lexie przygotowuje się do odbycia w pełni elektrycznym Explorerem podróży wokół globu. Zainspirowała ją wspierana przez Forda wyprawa podróżniczki Aloha Wanderwell, która 100 lat temu objechała świat za kierownicą Modelu T. Lexie rozpocznie swoją nową wyprawę jeszcze w tym roku.

Od dziś klienci mogą sprawdzić w pełni elektrycznego Explorera w różnych warunkach drogowych podczas wirtualnych jazd testowych, które są dostępne dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych.

Nowego, w pełni elektrycznego Explorera, oferowanego w dwóch wersjach wyposażenia – Explorer i Explorer Premium – będzie można zamawiać pod koniec tego roku, a przewidywane ceny rozpoczynają się poniżej 45 000 euro. 6 Rezerwacje są już otwarte na oficjalnych stronach Forda w Europie.

------------

1 Czas ładowania podano w oparciu o symulacje komputerowe wykonane przez producenta. Szybkość (prąd) ładowania spada, gdy stopień naładowania akumulatora zbliża się do 100%. Wyniki uzyskiwane przez użytkowników mogą różnić się od podanych wielkości zależnie od czasu ładowania prądem szczytowym i stopnia naładowania akumulatora.

2 Nie prowadź samochodu, gdy jesteś zdekoncentrowany oraz podczas korzystania z urządzeń mobilnych. W miarę możliwości korzystaj z systemów sterowania głosem. Niektóre systemy mogą nie być dostępne, kiedy pojazd znajduje się w ruchu. Nie wszystkie systemy są kompatybilne ze wszystkimi telefonami.

3 Systemy asystenckie wspomagania kierowcy są uzupełnieniem jego uwagi, ale nie zastępują oceny sytuacji i konieczności kontrolowania przez niego pojazdu. Mimo ich wsparcia należy zachować zasady bezpieczeństwa na drodze. Szczegółowe informacje i ograniczenia zamieszczono w instrukcji obsługi.

4 Ładowanie bezprzewodowe może nie być kompatybilne ze wszystkimi modelami telefonów.

5 Wymaga telefonu z aktywną usługą transmisji danych i kompatybilnym oprogramowaniem. SYNC Move nie kontroluje produktów innych firm podczas użytkowania. Firmy zewnętrzne ponoszą wyłączną odpowiedzialność za funkcjonalność swoich aplikacji.

6 Cena orientacyjna zawiera VAT, bez prowizji dealerskiej OTR – cena ostateczna będzie potwierdzona pod koniec 2023. r.


Autor: Ford Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
2024_FORD_PUMA_21.jpg
2024-04-09 09:51:00
Ford Puma po liftingu już od 99 900 zł

Ford Puma po liftingu dostępna jest w czterech wersjach wyposażenia: Titanium, ST-Line, ST-Line X oraz ST.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2023_FORD_CATG_66.jpg
2024-03-25 14:32:00
Finał historycznej podróży samochodem elektrycznym dookoła świata

Ford Explorer i Lexie Limitless ustanawiają nowy rekord Guinnessa.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Ford-Kuga-2024_01.jpg
2024-02-29 09:42:00
Ford Kuga - nowe kolory, lepsza dynamika i bogatsze wyposażenie standardowe

Nowy Ford Kuga jest już dostępny do zamawiania w Polsce. Oferta obejmuje szereg nowości względem poprzednika, w tym nowe technologie, bardziej wydajne układy...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2024_FORD_PUMA_13.jpg
2024-02-07 10:21:00
Nowy Ford Puma

Zupełnie nowe wnętrze zyskało ultranowoczesny charakter, dzięki zorientowanemu na kierowcę i odnowionemu stylowi cyfrowego kokpitu, w którym dominują dwa 12...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2024_FORD_MUSTANG_CONVERTIBLE_09.jpg
2024-02-01 14:11:00
Odrodzenie legendy – nowy Ford Mustang

Mustang Dark Horse to najlepiej dotychczas przygotowany na tor Mustang z wolnossącym 5,0-litrowym silnikiem V8 dysponuje zmodernizowanym zawieszeniem i...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 42
DILERZY
FORD Auto Brzezińska

Brzezińska 26

92-103 Łódź

fax 42 2035550

tel: 42 203 55 55

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Centrum

al. Włókniarzy 144

91-034 Łódź

fax 42 206 80 42

tel: 42 206 80 40

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Hobby

Wojsk Ochrony Pogranicza 15

15-381 Białystok

fax 85 744 16 47

tel: 85 742 45 02

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kabziński

Sulejowska 45

97-300 Piotrków Trybunalski

fax 44 649 70 90

tel: 44 733 70 90

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kamag

Kossaka 76

Piła

fax 67 352 6862

tel: 67 351 0007

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Michałowski

Radzymińska 158

03-576 Warszawa

fax 22 679 28 48

tel: 22 679 86 62

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Motive

Zbylitowska Góra, ul.Krakowska 13 Zgłobice

33-113 Tarnów

fax 14 674 14 99

tel: 14 674 14 70

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI