motomaniacy
TECHNOLOGIA ELEKTRYCZNA
POWRÓT
27 kwietnia 2017 08:00

Elektryczny Opel Ampera-e

Opel Ampera-e dysponujący zasięgiem 520 kilometrów według nowego europejskiego cyklu jazdy (NEDC) jest pierwszym samochodem elektrycznym, który zapewni pełną elektryczną mobilność nabywcom pojazdów z takim napędem.


Nowy sposób jazdy otwiera nowy rozdział w historii motoryzacji. W przypadku prawie 90 procent kierowców, którzy codziennie przemieszczają się między domem a miejscem pracy, litowo-jonowy akumulator o pojemności 60 kWh i podporządkowane efektywności rozwiązania techniczne zastosowane w modelu Ampera e pozwolą na użytkowanie tego pojazdu jak każdego innego tradycyjnego samochodu, a następnie naładować baterie.

Opel wprowadza Amperę e najpierw w krajach, które dysponują już pewną infrastrukturą dla samochodów elektrycznych lub które mają ambicję zostania liderami pod względem popularności takich pojazdów. Obecnie Amperę e można kupić w Norwegii, na najbardziej dojrzałym rynku samochodów elektrycznych w Europie. Jeszcze w tym roku model trafi do salonów sprzedaży w Niemczech, Holandii i Szwajcarii.

Opel Ampera-e zmienia definicję elektrycznej mobilności dzięki zasięgowi na akumulatorze wynoszącym ponad 520 km (wg NEDC) — o 100 km więcej niż najbliższy rywal w tym segmencie. O ile jednak wartość zmierzona według NEDC jest istotna dla porównań, o tyle w praktyce zasięg zależy od wielu różnych czynników, takich jak rodzaj nawierzchni, warunki pogodowe, styl jazdy lub dodatkowe obciążenie. Dlatego firma Opel testowała Amperę e w warunkach zbliżonych do profilu prędkości określonego w WLTP (skrócona procedura testowa). Wyniki testów WLTP są bliższe rzeczywistym wartościom odnotowywanym przez użytkownika pojazdu. Również i w tym przypadku Opel Ampera e wypadł znakomicie: na podstawie przeprowadzonych testów inżynierowie szacują, że zasięg w cyklu mieszanym mierzony według standardu WLTP przekroczy 380 kilometrów. Oczywiście zasięg w codziennym użytkowaniu będzie się zmieniał w zależności od stylu jazdy kierowcy oraz czynników zewnętrznych. Jednakże największa przeszkoda w podjęciu decyzji o zakupie samochodu elektrycznego — obawa o wystarczający zasięg — została wyeliminowana. Ponadto przy wszystkich zaletach wynikających z futurystycznych rozwiązań i proekologicznego elektrycznego napędu Ampera e oferuje także przyspieszenie mocnego, tradycyjnego samochodu sportowego.

Koncentracja na efektywności i osiągach przejawia się także w przemyślanym kształcie nadwozia. Mimo kompaktowych wymiarów zewnętrznych zbliżonych do Opla Corsy w środku Ampera e okazuje się bardziej przestronna od większej Astry. Przedział pasażerski znajduje się nad zamontowanym w podłodze akumulatorem. Wynikająca z tego wyższa pozycja foteli zapewnia podobne wrażenia, jak w przypadku jazdy pojazdami typu SUV, cieszącymi się coraz większą popularnością wśród nabywców nowych samochodów.

 

„Jazda jednopedałowa”: hamowanie pedałem przyspieszenia

Opel Ampera-e ma jednak znacznie więcej do zaoferowania: ten rewolucyjny samochód elektryczny pozwala na swobodne i niemal bezgłośne przemieszczanie się, a jego akumulatory mogą być ładowane także w czasie jazdy. W tym celu kierowca musi jedynie zwolnić pedał przyspieszenia w normalnym trybie „Drive”. Ampera-e odzyskuje energię automatycznie w trybie wybiegu i pozyskuje energię z silnika elektrycznego, który pełni również funkcję generatora. Siła hamowania silnika wzrasta, gdy kierowca włącza tryb „Low”, co dodatkowo zwiększa ilość odzyskiwanej energii. Ponadto za pomocą umieszczonej za kierownicą manetki kierowca może włączyć tryb „Regeneration on Demand” („regeneracja na żądanie”) w celu maksymalnego zwiększenia ilości odzyskiwanej energii. Moment hamujący silnika w trybie „Low/Regen on Demand” jest tak wysoki, że aby zmniejszyć prędkość nawet do pełnego zatrzymania pojazdu w normalnym ruchu, nie trzeba naciskać pedału hamulca. Prędkość Ampery-e można więc kontrolować za pomocą pedału przyspieszenia („jazda jednopedałowa”).

Oczywiście w sytuacji zagrożenia wciąż konieczne jest użycie pedału hamulca. Wstępne symulacje wskazują na to, że dzięki opcji „jazdy jednopedałowej”, umożliwiającej odzyskiwanie energii w maksymalnym zakresie w czasie jazdy w intensywnym ruchu ulicznym wymagającym częstego zatrzymywania się i ruszania, kierowca może zwiększyć zasięg samochodu nawet o pięć procent w porównaniu z trybem „Drive”.

Maksymalny moment obrotowy wynoszący 360 Nm gwarantuje elektryzujący temperament nowego Opla. Silnik elektryczny rozwija moc 150 kW/204 KM. Do ulubionych dyscyplin Opla Ampery e należą start spod świateł i włączanie się do ruchu na autostradzie. Kompaktowy samochód przyspiesza od 0 do 50 km/h w ciągu zaledwie 3,2 sekundy, a zwiększenie prędkości z 80 do 120 km/h w średnim zakresie obrotów zajmuje mu tylko 4,5 sekundy (dane wstępne), co ma szczególne znaczenie przy wyprzedzaniu. Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 150 km/h z myślą o zwiększeniu zasięgu.

 

W pełni gotowy do codziennego użytkowania: przestrzeń dla pięciu osób z bagażem

Ampera-e, samochód o długości 4,16 m, imponuje jednak nie tylko przyspieszeniem. Komfortowo może w nim podróżować pięć osób, a pojemność bagażnika, wynosząca 381 litrów, jest większa niż samochodach o porównywalnych wymiarach zewnętrznych. Tak przestronne wnętrze to efekt sprytnego rozmieszczenia dziesięciu modułów akumulatora. Cały pakiet umieszczono na spodzie nadwozia, a jego kształt dostosowano do konturów samochodu. To zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni. Akumulator złożony z 288 ogniw litowo-jonowych o łącznej pojemności 60 kWh został opracowany wspólnie z firmą LG Chem.

Umieszczając akumulator pod podłogą, konstruktorzy Ampery e opracowali nową strukturę nadwozia, która chroni źródło energii, a jednocześnie pozwala zmniejszyć masę pojazdu. Zastosowanie różnych gatunków wysokowytrzymałej stali oraz aluminium pozwoliło ograniczyć masę bez uszczerbku dla bezpieczeństwa czy solidności konstrukcji. Około 81,5 procent elementów strukturalnych nadwozia Ampery e jest wykonanych ze stali o podwyższonej wytrzymałości lub zaawansowanej stali o podwyższonej wytrzymałości. Dalsze obniżenie masy — o sześć procent w porównaniu z konwencjonalną stalą — uzyskano poprzez zastosowanie aluminium w profilach zamkniętych, takich jak maska silnika, drzwi i klapa bagażnika.

Na przyjemność z pokonywania dalekich tras mogą liczyć także pasażerowie Ampery e. Jak zwykle w Oplu, przestronnemu wnętrzu towarzyszą optymalnie skonfigurowane opcje cyfrowej łączności. Unikatowy osobisty asystent łączności i usług system Opel OnStar współpracuje z systemem multimedialnym przeznaczonym specjalnie do Ampery e. System multimedialny IntelliLink e jest kompatybilny z interfejsami Apple CarPlay i Android Auto, które umożliwiają sterowanie takimi funkcjami, jak telefon i nawigacja, wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych oraz odtwarzanie muzyki z serwisu Spotify za pomocą dotykowego ekranu lub poleceń głosowych. Ampera e jest również wyposażona w nowy system nagłośnienia Bose z siedmioma wysokowydajnymi głośnikami.

 


Autor: Opel

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
2959910-fdevyjyaw5.jpg
2020-10-13 18:30:00
Opel - nowe silniki w modelu Insignia

Już w sprzedaży: nowe silniki wysokoprężne i benzynowe oraz pełna zgodność z Euro 6d: wszystkie jednostki spełniają rygorystyczne normy emisji.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
04-Opel-Crossland-513142.jpg
2020-10-07 10:01:00
Nowy Opel Crossland: nie tylko ładne oblicze

Na każdą nawierzchnię: teraz z adaptacyjnym układem kontroli trakcji IntelliGrip.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
01_Opel_Mokka-e_513068.jpg
2020-09-22 19:23:00
Światowa premiera nowego Opla Mokki

Nowa generacja bestsellera dostępna już za 79 990 zł w Polsce.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Opel-Insignia-510403.jpg
2020-09-18 18:53:00
Opel przyjmuje zamówienia na nową Insignię od 123300 zł

Opel Insignia jako Grand Sport, Sports Tourer i dynamiczne GSi; bogata oferta wersji wyposażenia, od eleganckich po sportowe.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
14_Opel_511923.jpg
2020-05-14 15:24:00
Nowy Opel Mokka na drodze do produkcji

Nowy Opel Mokka w salonach dilerskich znajdzie się na początku 2021 r.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 6
DILERZY
OPEL Asko Tarnowskie Góry

Gliwicka 65

42-600 Tarnowskie Góry

tel: 32 285 60 77

SZCZEGÓŁY
OPEL Auto-Center Kraków

Wodna 2

30-556 Kraków

fax 12 265 78 12

tel: 12 425 59 96

SZCZEGÓŁY
OPEL Auto-Complex Nowy Sącz

Wielogłowy 188

33-311 Nowy Sącz

tel: 18 440 00 33

SZCZEGÓŁY
OPEL Auto-Mróz Leszno

Balonowa 57

64-100 Leszno

tel: 65 529 39 39

SZCZEGÓŁY
OPEL Auto-Pol-Serwis Warszawa

Mangalia 2

02-930 Warszawa

fax 22 642 02 04

tel: 22 642 59 69

SZCZEGÓŁY
OPEL Auto-Ring Tarnów

Lwowska 187

33-100 Tarnów

tel: 14 626 98 01

SZCZEGÓŁY
OPEL Auto-Styl Rzeszów

Krasne 7 A

36-007 Rzeszów

fax 17 85 55 271 w.

tel: 17 855 52 72

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 12
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI