motomaniacy
TECHNOLOGIA ELEKTRYCZNA
POWRÓT
5 czerwca 2020 16:59

Elektryczna Syrena z fabryki w Kutnie

Elektryczna Syrena z fabryki w Kutnie

Fabryka Samochodów Osobowych „Syrena” w Kutnie S.A. otrzymała ponad 4,6 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.


Pozyskaną dotację FSO „Syrena” przeznaczy na rozwój nowego modelu samochodu osobowego o napędzie elektrycznym.

Dotacja dla FSO „Syrena” została przyznana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu sektorowego INNOMOTO (konkurs 6/1.2/2016/POIR), finansowanego ze środków Działania 1.2 „Sektorowe programy B+R” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Fabryka Samochodów Osobowych „Syrena” S.A. jest spółką, powołaną z myślą o zaprojektowaniu oraz wdrożeniu do małoseryjnej produkcji aut, nawiązujących stylistyką nadwozia do kultowych polskich marek samochodów osobowych. Czerpiąc z historii krajowej motoryzacji, spółka jednocześnie opiera swoje propozycje konstrukcyjne na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych.

FSO Syrena nie zwalnia tempa i pokazuje pierwsze wizualizacje, jak w najbliższym czasie będzie wyglądać przeprojektowana stylistyka nowego nadwozia dla wersji elektrycznej. Nowa wizja polskiego pojazdu Vosco S106EV wskazuje na mocno elektryczny i niecodzienny design nadwozia oraz odważne podziały kolorystyczne. Oficjalnej premiery ostatecznej wersji nowego modelu auta elektrycznego z Kutna powinniśmy spodziewać się w przyszłym roku.

W dniu 29 marca br. w Fabryce Samochodów Osobowych SYRENA w Kutnie S.A. zaprezentowany został jeżdżący prototyp pojazdu elektrycznego Vosco S106EV bazujący na wcześniejszej wersji spalinowej S106. Projekt ten realizowany jest w ramach dofinansowania z funduszy europejskich programu INNOMOTO. Samochód obecnie jest w fazie testów drogowych, a w fabryce rozpoczęła się budowa kolejnych 5 pojazdów elektrycznych S106EV. Pojazd Vosco S106EV w wersji prototypowej widoczny na zdjęciach wyposażony jest w baterię o pojemności 31,5kWh, co przekłada się na ok. 210 km realnego zasięgu na jednym ładowaniu. 

Plany rozwojowe spółki są imponujące, fabryka samochodów z Kutna zamierza wprowadzić na rynek osobowy samochód elektryczny oraz spalinowy, pracuje również nad pojazdami użytkowymi.

Fabryka Samochodów Osobowych SYRENA w Kutnie S.A. w 2018 roku otrzymała homologację dla pojazdu spalinowego Vosco S106, a obecnie w Kutnie trwa budowa serii przedprodukcyjnej takich pojazdów. Jest to niemały sukces zważywszy, że ostatnim polskim samochodem, który uzyskał homologację był FSO Polonez.

Nowa wizja polskiego pojazdu Vosco S106EV wskazuje na mocno elektryczny i niecodzienny design nadwozia oraz odważne podziały kolorystyczne. Oficjalnej premiery ostatecznej wersji nowego modelu auta elektrycznego z Kutna powinniśmy spodziewać się w przyszłym roku.

 

Parametry trakcyjne

Przyspieszenie (0-100 km/h): 13.5 s

Prędkość maksymalna: 135 km/h

Zasięg na jednym ładowaniu: Ok. 210 km/NEDC

Zużycie energii: Ok. 14.6 kWh/100 km

Masa pojazdu: Ok. 1468 kg

Dopuszczalna masa pojazdu: Ok. 1943 kg

Wymiary: 4084 mm, 173 mm, 1568 mm

Przestrzeń bagażowa: 338 l

 

Napęd trakcyjny 

Moc maksymalna 65 kW (88 KM)

Maks. moment obrotowy: 220 Nm

Hamowanie odzyskowe: Tak

Napęd: Przednia oś

Przeniesienie napędu: Stałe przełożenie, bez sprzęgła

 

Akumulatory 

Typ: Li-Ion / Li-Po

Czas ładowania 0-100%: Ok. 9 h (3 kW)

Czas ładowania 0-80%: Ok. 1.5 h (22 kW)

Pojemność akumulatorów: Ok. 30 kWh

Napięcie nominalne pakietu: Ok. 700 V

Masa pakietu: Ok. 220 kg

 


Autor: FSO Syrena

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI