motomaniacy
BEZPIECZEŃSTWO
POWRÓT
17 marca 2023 09:57

Wymiana klocków hamulcowych – jak często ją przeprowadzać

Wymiana klocków hamulcowych – jak często ją przeprowadzać

Klocki hamulcowe to jeden z elementów eksploatacyjnych w każdym samochodzie. To w dużej mierze one odpowiadają za to, jak sprawnie hamuje samochód – skracają drogę hamowania i uprzyjemniają cały proces. Jak każdy element eksploatacyjny, ulegają one jednak zużyciu. Po jakim czasie należy je wymieniać i w jaki sposób rozpoznać symptomy ich zużycia?


Sygnały wskazujące na zużycie klocków hamulcowych

By przewidzieć konieczność wymiany klocków hamulcowych można rzecz jasna kierować się zaleceniami producentów tych elementów eksploatacyjnych. Tutaj jednak – jak podpowiada specjalista z Ucando.pl - bardzo dużo zależy od stylu jazdy kierowcy i od tego, jakie trasy pokonywał samochód. Nie da się więc przewidzieć, kiedy dokładnie będą one wymagały wymiany.

Najlepiej po prostu cały czas obserwować samochód. Ciężko o poważną awarię, która natychmiastowo sprawi, że klocki przestaną działać lub znacząco zmniejszy się ich sprawność. Z drugiej jednak strony bardzo łatwo zauważyć pierwsze symptomy zużycia klocków. Należą do nich:

  • Wydłużenie drogi hamowania. Pogarsza się jakość hamowania, przez co droga hamowania jednocześnie się wydłuża. Początkowo różnice ciężko będzie zauważyć, szybko jednak zaczną rzucać się w oczy;
  • Głośne hamowanie. Metaliczne dźwięki, które pojawiają się podczas hamowania, sygnalizują całkowite zużycie klocków i są sygnałem, że natychmiast trzeba je wymienić;
  • W nowszych autach montowane są czujniki zużycia klocków. Gdy klocki ulegną odpowiedniemu zużyciu, na ekranie deski rozdzielczej wyświetli się stosowna ikonka, która poinformuje o tym kierowcę.

 

Kiedy wymieniać klocki hamulcowe – i od czego zależy częstotliwość wymian

Stan klocków można także ocenić samodzielnie, dokonując oględzin ich wyglądu – generalna zasada jest taka, by grubość warstwy ciernej klocka nie była mniejsza niż 1,5 mm. Jeśli sam się na tym nie znasz i nie wiesz jak to sprawdzić, możesz podpytać znajomą osobę siedzącą w temacie lub odwiedzić dobry salon motoryzacyjny. Do tej drugiej grupy z pewnością zalicza się Ucando.pl – znajdziesz tam bogaty wybór klocków hamulcowych https://www.ucando.pl/k/klocki-hamulcowe/U020101 i fachową pomoc specjalistów w doborze odpowiedniego dla twojego samochodu modelu.

Od czego zatem zależy częstotliwość wymiany klocków? Wpływ na to mają trzy czynniki – jakość zamontowanych klocków, styl jazdy kierowcy i trasy, które pokonuje samochód. Z pierwszym sprawa jest relatywnie prosta – generalnie im lepszej jakości (droższe) klocki zostaną zamontowane w samochodzie, tym dłużej popracują.

Styl jazdy kierowcy ma bez wątpienia największe znaczenie na szybkość zużycia klocków. Jeśli dużo hamujemy silnikiem, wykorzystując hamulce w ostatnich momentach manewru hamowania, to klocki będą ulegać bardzo powolnemu zużyciu – bo nie będą miały kiedy się zetrzeć. Jeśli sytuacja jest odwrotna i często i ostro dociskamy pedał hamulca, klocki znacznie szybciej się zetrą.

Na tempo zużycia wpływ ma oczywiście także to gdzie jeździmy. Spokojna jazda po mieście, w kontrolowanych warunkach, nie stwarza zbyt wielu sytuacji do gwałtownego hamowania – szczególnie, jeśli dziennie robimy tylko kilka kilometrów do pracy. W przypadku wypadów po za miasto sprawa wygląda inaczej – tam częściej konieczne jest mocniejsze hamowanie, by zareagować na sytuację na drodze, a co za tym idzie dochodzi do szybszego zużycia klocków hamulcowych.


DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5.0 Liczba głosów: 1
DILERZY
Walder Grudziądz
TOYOTA Walder Grudziądz

Porucznika Krzycha 3

86-300 Grudziądz

tel: 56 300 03 93

SZCZEGÓŁY
KRAKÓW-ZAKOPIAŃSKA
KRAKÓW-ZAKOPIAŃSKA

Zakopiańska 68

30-418 Kraków

tel: +48 12 390 76 45

SZCZEGÓŁY
HYUNDAI "DEX-POL" Wróblowie Sp. J.

Granitowa 1

59-300 Lublin

fax 76 72 86 550 we

tel: 76 74 63 999

SZCZEGÓŁY
MAZDA "Kozłowski” Jan Kozłowski

Struga 31b

70-777 Szczecin

tel: 91 464 48 81

SZCZEGÓŁY
SUBARU „Wawrosz” spółka jawna

Warszawska 158

43-300 Bielsko-Biała

tel: 33 827 10 30

SZCZEGÓŁY
SKODA A.MACHUDERA Andrzej Machudera Sp. z o.o.

Ozorkowskie Przedmieście 73

99-100 Łęczyca

tel: 24 721 50 88

SZCZEGÓŁY
SUZUKI A.S. -R.BIŃKOWSKI

Chrobrego 22

26-600 Radom

fax (48) 380-62-34

tel: (48) 385-77-15

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 200
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI