motomaniacy
BEZPIECZEŃSTWO
POWRÓT
24 listopada 2020 17:23

Opony Runflat na zimę. Dlaczego warto?

Opony Runflat na zimę. Dlaczego warto?

Zima to najbardziej wymagająca dla kierowcy pora roku. Śnieg i lód to nie jedyne zmartwienia, więc warto przygotować się na wiele sytuacji. Jakie niebezpieczeństwa czają się na nas zimą? A jakie się nie czają! Dzień jest krótszy, więc częściej jeździmy po zmroku. Warunki zmieniają się, jak w kalejdoskopie. Może być sucho i względnie ciepło, mokro, miejscami może pojawiać się lód, gołoledź, zaspy, śnieg, błoto pośniegowe, marznący deszcz - dosłownie wszystko.


Przez tak dużą zmienność warunków, ale też zwyczajnie przez mrozy, wiele nawierzchni ulega uszkodzeniu, co może zostać zamaskowane przez warstwę śniegu. Jeśli wjedziemy w taką pułapkę, możemy uszkodzić sobie zawieszenie, zmienić ustawienie geometrii kół lub nawet przeciąć oponę. To niezbyt dobra wiadomość w czasach, kiedy producenci samochodów często nie przewidują kół zapasowych, czy nawet dojazdowych. Są jednak inne rozwiązania.

Czym są opony Run Flat?

Opony typu run flat to specjalny rodzaj ogumienia, który pozwala na kontynuowanie jazdy nawet z uszkodzoną oponą.

Jak to możliwe? Rodzajów konstrukcji jest kilka, ale ta, która stosowana jest w oponach drogowych opiera się na wzmocnieniach ścian bocznych. Są na tyle sztywne, że nawet, jeśli w oponie w ogóle nie ma powietrza, koło zachowuje okrągły kształt, który pozwala jechać dalej.

Na oponach Run Flat można zazwyczaj przejechać około 50 km zupełnie bez powietrza. W opisie tej technologii na stronie Nokian można nawet przeczytać, że w samochodzie bez dodatkowego obciążenia i jedynie z kierowcą, takie opony pozwolą przejechać aż 150 km! W dodatku nie jesteśmy bardzo ograniczeni prędkością - możemy tak jechać nawet 80 km/h.

To nie tylko kwestia zwiększonej sztywności ścian bocznych, ale także odporności opony na przegrzanie. Koło, które straci kształt, a więc nie ma powietrza, szybko się nagrzewa, co może doprowadzić nawet do rozwarstwienia. W run flatach ta granica przesunięta jest znacznie dalej.

Dlaczego opony Run Flat na zimę to dobry pomysł?

Szanse na uszkodzenie opony znacznie rosną zimą. Szczególnie niebezpieczne stają się wszelkie gwoździe na drodze, ostre kamienie, które przysypane śniegiem mogą przypominać jedynie grudę śniegu, pod kałużą może znajdować się głęboka dziura o ostrych krawędziach. W warunkach, w których mamy utrudnioną widoczność tym trudniej jest uniknąć wszystkich tych zagrożeń.

Zmiana koła czy zakładanie dojazdówki na poboczu może być niebezpieczne. Dzień jest krótki, a więc duże są szanse, że będziemy musieli to robić w nocy. Z oponami run flat nie musimy nawet wiedzieć, jak odkręcić koło. W odległości 50 km powinniśmy zazwyczaj znaleźć jakąś większą miejscowość, w której znajduje się zakład wulkanizacji.

Czy opony Run Flat można naprawić?

Ten rodzaj opon da się naprawić po uszkodzeniu, jeśli zadbamy o to, by ich nie przegrzać. To znaczy, że musimy pilnować maksymalnej prędkości i maksymalnego dystansu, jaki możemy przejechać na naszym modelu opon. Zakłady wulkanizacji nie będą miały problemu z naprawą lekkiego uszkodzenia bieżnika, ale opony muszą zostać dokładnie obejrzane od zewnątrz i wewnątrz. W przypadku opon o najwyższych indeksach prędkości, czyli V, W, oraz Y nie można przeprowadzić napraw.

Producenci zalecają, że jeśli przejedziemy nawet krótki dystans bez ciśnienia w kołach, opony należałoby wymienić na nowe. Choć dopuszczają naprawy uszkodzeń, które nie doprowadziły do obniżenia ciśnienia, jak gwoździe w oponach, czy drobne przebicia, to w przypadku uszkodzenia ściany bocznej opony, również trzeba szykować się na zakup nowego kompletu.

Jakie zimowe opony Run Flat kupić i do jakiego samochodu?

Wybór opon zimowych typu Run Flat nie jest tak duży, jak w przypadku zwykłych zimówek. W przypadku opon marek premium nie ma z tym jednak problemu i popularne modele możemy kupić także w wersjach RFT. Na przykład znany model Nokian Snowproof dostępny jest też z dodatkowymi wzmocnieniami.

Jakie wady mogą mieć opony run flat? Ze sztywniejszymi ścianami, szczególnie w wariantach o niskim profilu, mogą obniżyć nieco komfort podróżowania. Są też cięższe od zwykłych opon, więc mogą przyczyniać się do wzrostu zużycia paliwa, ale raczej w minimalnym zakresie.

Na pewno musimy pamiętać o tym, że przez to, że opony run flat pozwalają na kontynuowanie podróży, wykrycie spadku ciśnienia może być trudne. Dlatego też nie zaleca się stosowania takiego ogumienia w samochodach nie wyposażonych w czujniki ciśnienia opon (TPMS). Choć w droższych samochodach stosowano je wcześniej, są obowiązkowe w każdym samochodzie wyprodukowanym po 1 listopada 2014.

opony nokian

Wsparciem merytorycznym powyższego artykuły był sklepem z oponami Oponyprofi.pl


Autor: opony profi

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5.0 Liczba głosów: 1
DILERZY
Trójmiasto
LEXUS Trójmiasto

Aleja Grunwaldzka 270 vis a vis Alchemia

80-314 Gdańsk

tel: (58) 380 30 30

SZCZEGÓŁY
Walder Grudziądz
TOYOTA Walder Grudziądz

Porucznika Krzycha 3

86-300 Grudziądz

tel: 56 300 03 93

SZCZEGÓŁY
KRAKÓW-ZAKOPIAŃSKA
KRAKÓW-ZAKOPIAŃSKA

Zakopiańska 68

30-418 Kraków

tel: +48 12 390 76 45

SZCZEGÓŁY
HYUNDAI "DEX-POL" Wróblowie Sp. J.

Granitowa 1

59-300 Lublin

fax 76 72 86 550 we

tel: 76 74 63 999

SZCZEGÓŁY
MAZDA "Kozłowski” Jan Kozłowski

Struga 31b

70-777 Szczecin

tel: 91 464 48 81

SZCZEGÓŁY
SUBARU „Wawrosz” spółka jawna

Warszawska 158

43-300 Bielsko-Biała

tel: 33 827 10 30

SZCZEGÓŁY
SKODA A.MACHUDERA Andrzej Machudera Sp. z o.o.

Ozorkowskie Przedmieście 73

99-100 Łęczyca

tel: 24 721 50 88

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 200
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI