Zawsze o krok do przodu: modele Opla zawsze wyróżniały się przełomowymi technologiami.
Od lipca 2024 r., Unia Europejska wprowadza obowiązek stosowania dodatkowych systemów wspomagania w nowych samochodach osobowych (klasa M1) i lekkich pojazdach użytkowych (klasa N1). Ma to na celu zmniejszenie liczby wypadków na drogach, a tym samym ratowanie życia. Marka Opel jest dobrze przygotowana. W modelach samochodów osobowych, od Corsy przez Combo, Mokkę i Astrę po najnowszego Grandlanda, a także w nowej generacji lekkich samochodów dostawczych (LCV) Opel Combo, Vivaro i Movano, producent oferuje wiele zaawansowanych elektronicznych asystentów, dzięki którym jazda jest bezpieczniejsza dla kierowców i pasażerów, a także dla wszystkich pozostałych użytkowników dróg. Nowe samochody dostawcze (LCV) marki Opel będą w przyszłości wyposażone w aż 21 systemów wspomagania, zajmując pod tym względem wiodącą pozycję w segmencie! Nawet w małym, bestsellerowym modelu Corsa, wiele systemów jest już oferowanych w standardzie, znacznie wyprzedzając wymagania prawne. „Bezpieczeństwo ponad wszystko” to motto, które przyświeca marce Opel przy opracowywaniu nowych pojazdów. Po raz kolejny potwierdza to nowy Opel Grandland (wkrótce dostępny do zamawiania), na przykład wiodącym w branży systemem oświetlenia Intelli-Lux Pixel HD Light. Bezpieczeństwo jest tradycją Opla i towarzyszy mu od 125 lat produkcji samochodów w Rüsselsheim.
System awaryjnego hamowania, asystent utrzymania pasa ruchu i inteligentny asystent prędkości: oferowane w standardzie w samochodach Opla
Oprócz systemów, które od dawna są wymagane przez przepisy ruchu drogowego, nowe samochody, które zostaną zarejestrowane począwszy od lipca br. muszą być wyposażone w kilka dodatkowych systemów wspomagania. Należą do nich system awaryjnego hamowania, inteligentny asystent prędkości, asystent utrzymania pasa ruchu, asystent cofania i system wykrywania zmęczenia kierowcy. Światła hamowania awaryjnego i rejestrator danych typu „czarna skrzynka” również staną się obowiązkowymi elementami wyposażenia w przyszłości.
Wiele z wymienionych systemów Opel oferuje w swoich modelach już od lat. Systemy bezpieczeństwa w samochodach marki z logo „Blitz” to nie kwestia klasy pojazdu. Nawet najmniejszy model w gamie, najlepiej sprzedający się mały samochód w Niemczech od kilku lat, Opel Corsa, oferuje w standardzie liczne systemy wspomagania. Bogata oferta nowoczesnych elektronicznych systemów wspomagania obejmuje już:
System ostrzegania o ryzyku kolizji czołowej z funkcją automatycznego hamowania i wykrywania pieszych: monitoruje odległość od pojazdu poprzedzającego. Jeśli Corsa zbyt szybko zbliży się do pojazdu poprzedzającego lub pieszego, system ostrzega kierowcę za pomocą sygnału dźwiękowego i komunikatu na wyświetlaczu informacyjnym. W razie braku reakcji kierowcy, system rozpoczyna hamowanie awaryjne, a przy prędkościach poniżej 30 km/h nawet do całkowitego zatrzymania. W modelu Corsa Electric system jest również dostępny w połączeniu z funkcją wykrywania rowerzystów.
Tempomat adaptacyjny i ogranicznik prędkości: w połączeniu z systemem rozpoznawania znaków drogowych umożliwia szybkie dostosowanie prędkości.
Asystent utrzymania pasa ruchu: jeżeli kierowca w niezamierzony sposób opuści pas ruchu (przy prędkości od 65 do 180 km/h), na wyświetlaczu informacyjnym zapali się kontrolka. Asystent utrzymania pasa ruchu wspiera również układ kierowniczy poprzez delikatne korygowanie jazdy. Opcjonalnie, Corsa i spółka mogą być również wyposażone w aktywnego asystenta utrzymania pasa ruchu. Aktywnie utrzymuje on pojazd we wcześniej wybranej pozycji na pasie ruchu poprzez delikatne i ciągłe kontrowanie kierownicy (kierowca musi obowiązkowo trzymać obie ręce na kierownicy!).
System wykrywania zmęczenia kierowcy: rozpoznaje oznaki potencjalnego zmęczenia kierowcy, monitorując jego zachowanie za kierownicą i czas trwania podróży oraz ostrzega kierowcę za pomocą sygnałów dźwiękowych i wizualnych na trzech poziomach, że czas zrobić sobie przerwę.
Adaptacyjne światła hamowania
Czujniki parkowania zamontowane z tyłu pojazdu
Dodatkowe, opcjonalne systemy oferują jeszcze bardziej kompleksowy podgląd otoczenia podczas manewrowania, w tym zestaw przednich i tylnych czujników parkowania z ostrzeżeniem audiowizualnym, 180-stopniową kamerę cofania (360-stopniowa kamera w modelach Astra i Grandland) oraz system „flank guard”, który wskazuje przeszkody wokół pojazdu podczas skręcania przy niskiej prędkości. Ponadto system ostrzegania o obecności pojazdu w martwym polu, który występuje w standardzie lub jako opcja w zależności od poziomu wyposażenia, dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo dzięki symbolowi ostrzegawczemu, który zaświeca się w odpowiednim lusterku zewnętrznym, ostrzegając kierowcę przed zbliżającymi się pojazdami. Również dostępny jako opcja automatyczny asystent prędkości z funkcją zatrzymania zapewnia, że ustawiona prędkość i odległość od poprzedzającego pojazdu są utrzymywane zgodnie z warunkami panującymi na drodze. W razie konieczności samochód automatycznie hamuje i ponownie przyspiesza, gdy tylko odległość od poprzedzającego pojazdu ponownie się zwiększy. Corsa Electric i inne w pełni elektryczne modele Opla oferują również funkcję Stop & Go, dzięki czemu, w razie niebezpieczeństwa, pojazd automatycznie wyhamowuje aż do zatrzymania się i może samodzielnie podążać za poprzedzającym go pojazdem nawet w korkach.
Bestseller klasy kompaktowej Opel Astra i topowy SUV Grandland łączą wiele z wymienionych powyżej asystentów jazdy w postaci systemu Intelli-Drive i rozszerzają gamę o system monitorowania ruchu poprzecznego przy cofaniu. Podczas cofania system ten wykorzystuje czujniki radarowe do wykrywania poruszających się obiektów (od pieszych i rowerzystów po motocykle, samochody osobowe i ciężarowe) i ostrzega kierowcę emitując sygnały wizualne i dźwiękowe.
W warunkach słabej widoczności, dla bezpiecznej i spokojnej podróży kluczowe znaczenie ma optymalne oświetlenie drogi przed samochodem. Opel od lat jest pionierem technologii oświetlenia, dzięki adaptacyjnym reflektorom Intelli-Lux, które zostały po raz pierwszy zastosowane w nowym Oplu Combo. Najnowsza innowacja oświetleniowa z Rüsselsheim znalazła swoje zastosowanie w nowym Oplu Grandland: to wiodący w branży system oświetlenia Intelli-Lux Pixel Matrix HD. Po raz pierwszy system ten oferuje ponad 50 000 elementów i umożliwia dystrybucję światła w wysokiej rozdzielczości. W zależności od sytuacji na drodze, kamera wykrywa jadących z naprzeciwka użytkowników drogi oraz nadjeżdżające pojazdy, a oświetlenie Intelli-Lux Pixel Matrix HD oświetla je jeszcze precyzyjniej niż poprzednie technologie oświetlenia matrycowego. System zapewnia jeszcze jaśniejszy i bardziej równomierny rozkład światła bez oślepiania innych.
Bezpieczeństwo dla wszystkich: nowy Opel Grandland, Astra, Corsa i spółka z najlepszymi tradycjami
Zapewnianie wszystkim najwyższych standardów bezpieczeństwa – to cel, który od zawsze przyświecał marce Opel. Zaczęło się to 125 lat temu od Opel-Patentmotorwagen System Lutzmann, którego układ kierowniczy sterowany łańcuchem zapewniał płynne i precyzyjne działanie. W kolejnych latach i dekadach pojawiły się takie rozwiązania, jak Opel 10 PS z hamulcami na cztery koła i jednolite, całkowicie stalowe nadwozie Opla Olympia 1935.
Opel Rekord C to kolejna innowacja z 1967 roku. Posiadał on sprężyny śrubowe na tylnej osi, hamulce tarczowe z przodu, wspomaganie hamulców, a przede wszystkim bezpieczny układ kierowniczy Opla, w którym składana kolumna kierownicy chroniła przed poważnymi obrażeniami głowy i klatki piersiowej w przypadku kolizji. Już w 1973 roku producent w standardzie montował we wszystkich modelach pasy bezpieczeństwa. Montowane w Oplu Astra F napinacze pasów bezpieczeństwa zapewniały, że w przypadku zderzenia, w ciągu milisekund pas napinał się nawet o 16 centymetrów, dzięki czemu pasażer pozostawał bezpiecznie na swoim miejscu.
W 1993 roku Corsa B świętowała dwie premiery elementów zwiększających bezpieczeństwo: podwójnego stalowego wzmocnienia w drzwiach, które chroniło przed uderzeniami bocznymi i pełnowymiarowej poduszki powietrznej kierowcy, która dodatkowo minimalizowała ryzyko obrażeń. W 1995 roku Opel był pierwszym niemieckim producentem samochodów, który w wyposażeniu standardowym wszystkich nowych samochodów wprowadził pełnowymiarowe poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera z przodu.
Autor: Opel Polska