motomaniacy
BEZPIECZEŃSTWO
POWRÓT
29 czerwca 2020 12:10

Etykieta unijna powinna pomagać w zakupie odpowiedniej opony

Etykieta unijna powinna pomagać w zakupie odpowiedniej opony

Obowiązek umieszczania na oponach etykiety UE, zawierającej najważniejsze informacje o parametrach ogumienia, został wprowadzony 1 listopada 2012 roku.


Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, wszystkie modele opon sprzedawane na terytorium UE muszą być oznaczone etykietą z informacjami na temat oporów toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz zewnętrznego hałasu toczenia opony.

Przepisami o etykietowaniu są objęte opony do samochodów osobowych, aut dostawczych i ciężarowych (w tym opony do naczep czy przyczep), wyprodukowanych po 1 lipca 2012 roku. Rozporządzenie miało na celu ułatwienie procesu wyboru produktu dopasowanego do potrzeb konsumentów. Standaryzowana etykieta UE przedstawia podstawowe informacje, na bazie których klient może szybciej wybrać te opony, których parametry najbardziej odpowiadają jego oczekiwaniom.

 

Większość Polaków nie wie, że nie wie, co znajduje się na etykietach opon

Z badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab na zlecenie Continental Opony Polska* wynika, że różnica pomiędzy deklaracją a faktyczną wiedzą Polaków o oponach jest spora. 78 proc. polskich kierowców przyznaje, że nie słyszało o europejskim standardzie etykiet informacyjnych opon (dalej zwane ESEI), i tylko 31 proc. respondentów zadeklarowało, że osobiście nie zetknęło się z ESEI.

Jednocześnie tylko 6 proc. Polaków przyznaje się, że nie wie, jakie informacje znajdują się na etykiecie. Czy ci, którzy nie przyznali się do niewiedzy, faktycznie mają świadomość tego, jakie informacje znajdują się na etykietach? Niestety nie.

O tym, że na etykiecie UE można znaleźć informację na temat wpływu opony na poziom zużycia paliwa, wie 42 proc. Polaków, a o parametrze wskazującym na długość drogi hamowania na mokrej nawierzchni – tylko 37 proc. respondentów. Trochę lepiej Polacy orientują się, że etykieta zawiera dane dotyczące poziomu hałasu generowanego przez oponę w czasie jazdy – na obecność tego parametru na etykiecie UE wskazało 57 proc. ankietowanych. Co ciekawe, aż ponad połowa Polaków (55 proc.) twierdzi, że na etykiecie także znajduje się rozmiar opony – co, niestety, nie jest prawdą.

Warto podkreślić, że największy odsetek prawidłowych odpowiedzi dotyczących etykiet opon jest wśród grupy Polaków, dla których pewność prowadzenia w trakcie dynamicznej i szybkiej jazdy jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze opon. Parametr „poziom hałasu” wskazało 77 proc. respondentów z tej grupy, „zużycie paliwa” – 66 proc., a długość drogi hamowania na mokrej nawierzchni – 49 proc.

 

Etykiety opon. Jak je czytać?

Etykieta UE ma pomóc konsumentom w porównaniu wyników standardowych testów opon i wyborze odpowiedniego ogumienia. Informacje zawarte na etykiecie wskazują na jakość opon, przekładającą się na bezpieczeństwo jazdy w warunkach, w których prawdopodobnie ogumienie będzie używane. Na etykiecie znajdują się następujące parametry opon:

oszczędność paliwowa i opory toczenia opony;

przyczepność opony na mokrej nawierzchni;

poziom hałasu toczenia emitowany przez oponę na zewnątrz (mierzony w decybelach).

Podczas jazdy po drodze koła samochodu obracają się i kontakt opon z nawierzchnią powoduje straty energii, ilość której zależy od oporów toczenia opony. Im niższy jest poziom oporów toczenia, tym mniej energii jest potrzebne, aby pojazd mógł się poruszać. Ponieważ na opony przypada od 20 do 30 proc. zużycia paliwa przez auto, wybór ogumienia charakteryzującego się niskimi oporami toczenia bezpośrednio przełoży się na spadek kosztów paliwa.

Skala oszczędności paliwowej na etykiecie UE ma 7 stopni (od litery „A” do litery „G”). Kategoria „A” (zaznaczona zielonym kolorem) wskazuje na najbardziej ekologiczne i ekonomiczne opony o niskich oporach toczenia, a kategoria „G” (zaznaczona czerwonym kolorem) świadczy o tym, że opona nie jest energooszczędna i ma najgorsze osiągi. Pomiędzy klasami zużycie paliwa wzrasta średnio o 0,1 litra na każde przejechane 100 kilometrów.

Według badania InsightOut Lab przeprowadzonego na zlecenie Continental Opony Polska, tylko 42 proc. Polaków wie, że na etykiecie UE można znaleźć informację o wpływie opony na poziom zużycia paliwa. Znajomość tego najważniejszego pod względem ekologii parametru opon jest swojego rodzaju papierkiem lakmusowym dla konsumentów deklarujących, że dla nich główną rolę przy wyborze ogumienia odgrywa redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wśród tej grupy badanych, tylko 25 proc. respondentów wie, że etykieta UE zawiera informacje, na podstawie których można ocenić wpływ opon na emisję CO2 przez pojazd. Jak się okazuje, świadomość ekologiczna nie zawsze idzie w parze z wiedzą o oponach.


Autor: www.onemulti.pl

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
DILERZY
Walder Grudziądz
TOYOTA Walder Grudziądz

Porucznika Krzycha 3

86-300 Grudziądz

tel: 56 300 03 93

SZCZEGÓŁY
KRAKÓW-ZAKOPIAŃSKA
KRAKÓW-ZAKOPIAŃSKA

Zakopiańska 68

30-418 Kraków

tel: +48 12 390 76 45

SZCZEGÓŁY
HYUNDAI "DEX-POL" Wróblowie Sp. J.

Granitowa 1

59-300 Lublin

fax 76 72 86 550 we

tel: 76 74 63 999

SZCZEGÓŁY
MAZDA "Kozłowski” Jan Kozłowski

Struga 31b

70-777 Szczecin

tel: 91 464 48 81

SZCZEGÓŁY
SUBARU „Wawrosz” spółka jawna

Warszawska 158

43-300 Bielsko-Biała

tel: 33 827 10 30

SZCZEGÓŁY
SKODA A.MACHUDERA Andrzej Machudera Sp. z o.o.

Ozorkowskie Przedmieście 73

99-100 Łęczyca

tel: 24 721 50 88

SZCZEGÓŁY
SUZUKI A.S. -R.BIŃKOWSKI

Chrobrego 22

26-600 Radom

fax (48) 380-62-34

tel: (48) 385-77-15

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 200
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI