motomaniacy
TECHNOLOGIA ELEKTRYCZNA
POWRÓT
2 listopada 2017 07:13

ABB: w 10-12 minut naładujemy auto elektryczne na 300 km

ABB: w 10-12 minut naładujemy auto elektryczne na 300 km

To, że ładowanie samochodu elektrycznego musi trwać długo - to mit.


Obecna technologia pozwala już naładować auto elektryczne w zaledwie 15 minut na trasę o długości 300 km – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastrutkury.pl” Magdalena Malewska dyrektor sprzedaży i marketingu Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji ABB w Polsce.

Mimo nieustannego rozwoju elektromobilności cały czas uważamy, że auto elektryczne jest fajne i ekologiczne, ale ładowanie… to problem, bo trwa długo. To jednak nie do końca prawda. Czasy kiedy posiadacze auta elektrycznego musieli zostawiać je każdej nocy na ładowanie w garażu minęły.

 

Ładujemy ile chcemy

Po pierwsze, należy zauważyć, że samochód elektryczny nie musi być naładowany „do pełna”, tak samo, jak nie musimy tankować zawsze całego baku w przypadku pojazdu z silnikiem spalinowym. Statystyki mówią, że zazwyczaj przy stacji użytkownik spędza 15-20 minut.

– Przy stacjach o mocy 50 kW aktualny czas ładowania to ok. 30 minut. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze musimy ładować „do pełna”. Użytkownik może spędzić przy stacji tyle czasu, ile potrzebuje – zaznacza Magdalena Malewska z ABB.

Wspomniane stacje dostępne są od wielu lat. Wraz z rozwojem technologii z czasem będą je zastępować nowsze modele. – Teraz na rynek wchodzą nowe generacje aut elektrycznych, jak i ładowarek. Na targach w Stuttgarcie zaprezentowaliśmy nowoczesną stację do ładowania pojazdów o mocy 150-350 kW – Terra HP. Dzięki ładowarce ABB Terra HP samochody przystosowane do ładowania z taką mocą można naładować już w 10-12 minut. Jak widać czas ładowania pojazdu przestaje być jedną z barier, które do tej pory przemawiały na niekorzyść popularyzacji elektromobilności – komentuje dyrektor ABB.

 

Uniwersalność

Kolejną sprawą, która może rodzić wiele pytań są standardy ładowania. Obecnie samych stacji, na których możemy zasilić nasz pojazd wciąż jest w Polsce stosunkowo mało, a dodatkowo wiele osób może nie wiedzieć, czy każdy samochód elektryczny można naładować za pomocą każdej ładowarki.

– Na rynku funkcjonują obecnie dwa główne standardy szybkiego ładowania prądem stałym – CHAdeMO i CCS/Combo2 oraz wolne ładowanie prądem przemiennym. Większość producentów samochodów dostosowuje się do tych standardów. Stacje do ładowania dostarczne przez ABB wyposażone są we wszystkie wymienione standardy, co sprawia, że niemal każdy samochód elektryczny może z nich korzystać. Swój własny standard ma Tesla, ale producent dostarcza swoje auta wraz z odpowiednią przejściówką, dzięki czemu właściciele tych aut mogą korzystać z innych stacji niż te instalowane przez Teslę – wyjaśnia Magdalena Malewska.

 

Upowszechnienie

Problemem elektromobilności nadal pozostaje niewiedza potencjalnych użytkowników na temat nowych technologii stosowanych w samochodach elektrycznych. Dlatego, by rynek mógł się rozwijać, potrzebne jest stopniowe zwiększanie wiedzy społeczeństwa na ten temat.

W świadomości Polaków innym wyzwaniem jest obecna cena e-aut. – Obecnie pojazdy elektryczne są drogie i to jest jedna z głównych barier, która blokuje rozwój tego obszaru. Wiadomo jednak, że konieczne jest stopniowe rozszerzanie tego rynku, a wysoka cena pojazdów jest jednym z narzędzi w rękach producentów, które reguluje tempo rozwoju całej branży. Kiedy elektromobilność zostanie spopularyzowana, wszystko się zmieni. Dostępna będzie nie tylko ogólnie dostępna sieć ładowania, ale także wykwalifikowani specjaliści, którzy zajmą się chociażby serwisem aut elektrycznych. Po zabezpieczeniu kwestii operacyjnych ceny pojazdów elektrycznych zaczną się zrównywać ze spalinowymi – tłumaczy Wojciech Dziwisz, kierownik ds. rozwoju biznesu e-mobility w ABB w Polsce.

 

Rozważny rozwój

Eksperci z firmy ABB zaznaczają, że stopniowe, a nie masowe pojawianie się samochodów elektrycznych na polskich ulicach jest dobre. Dodają, że pośpiech w tej sprawie jest ryzykowny i może przynieść odwrotne skutki.

– Współczesne gospodarki wielu krajów są oparte na pojazdach spalinowych. Dlatego też odpowiednie jest stopniowe wprowadzanie elektromobilności. Jeśli chcielibyśmy dokonać rewolucji, niosłaby ona za sobą wiele negatywnych skutków. Wdrożenie elektromobilności trzeba realizować odważnie, a jednocześnie rozważnie i odpowiedzialnie – przestrzega Magdalena Malewska z ABB.


Autor: Leonard Dolecki/RynekInfrastruktury.pl

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
DILERZY
Walder Grudziądz
TOYOTA Walder Grudziądz

Porucznika Krzycha 3

86-300 Grudziądz

tel: 56 300 03 93

SZCZEGÓŁY
KRAKÓW-ZAKOPIAŃSKA
KRAKÓW-ZAKOPIAŃSKA

Zakopiańska 68

30-418 Kraków

tel: +48 12 390 76 45

SZCZEGÓŁY
HYUNDAI "DEX-POL" Wróblowie Sp. J.

Granitowa 1

59-300 Lublin

fax 76 72 86 550 we

tel: 76 74 63 999

SZCZEGÓŁY
MAZDA "Kozłowski” Jan Kozłowski

Struga 31b

70-777 Szczecin

tel: 91 464 48 81

SZCZEGÓŁY
SUBARU „Wawrosz” spółka jawna

Warszawska 158

43-300 Bielsko-Biała

tel: 33 827 10 30

SZCZEGÓŁY
SKODA A.MACHUDERA Andrzej Machudera Sp. z o.o.

Ozorkowskie Przedmieście 73

99-100 Łęczyca

tel: 24 721 50 88

SZCZEGÓŁY
SUZUKI A.S. -R.BIŃKOWSKI

Chrobrego 22

26-600 Radom

fax (48) 380-62-34

tel: (48) 385-77-15

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 200
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI