motomaniacy
SAMOCHODY KONCEPCYJNE
POWRÓT
12 stycznia 2018 06:31

Zautomatyzowane jazdy testowe Mercedes-Benz w USA

Zautomatyzowane jazdy testowe Mercedes-Benz w USA

Zautomatyzowane jazdy testowe na rozległym obszarze Los Angeles, a następnie na trasie prowadzącej na targi elektroniki użytkowej CES w Las Vegas, koncentrowały się na ocenie zachowań podczas jazdy w gęstym ruchu miejskim i na drogach szybkiego ruchu


Gdy autobus szkolny zatrzymuje się przy drodze, wszystkie inne pojazdy dookoła również muszą się zatrzymać. Są tu znaki ograniczeń prędkości, których nie spotka się w żadnym innym miejscu świata. Są wydzielone pasy ruchu dla samochodów, którymi podróżuje kilka osób. Prawo zezwala na wyprzedzanie z prawej strony, a oznaczenia poziome składają z wypukłych płytek zamiast pasów. Ruch drogowy w USA stawia wiele specyficznych wymagań przed czujnikami i algorytmami pojazdów dysponujących funkcjami zautomatyzowanej jazdy. Celem trasy Intelligent World Drive, odbywającej się na pięciu kontynentach, było zgromadzenie globalnych doświadczeń w realnych warunkach drogowych – tak, by w przyszłości systemy zautomatyzowanej jazdy można było przystosowywać do ruchu w danym kraju oraz zwyczajów użytkownika. W trakcie finałowego etapu Mercedes-Benz Intelligent World Drive w Kalifornii oraz Nevadzie pojazd testowy – bazujący na seryjnej limuzynie Klasy S – zgromadził cenne, charakterystyczne dla USA informacje przydatne przy opracowywaniu kolejnych systemów wspomagających.

Zautomatyzowane jazdy testowe na rozległym obszarze Los Angeles, a następnie na trasie prowadzącej na targi elektroniki użytkowej CES w Las Vegas, koncentrowały się na ocenie zachowań podczas jazdy w gęstym ruchu miejskim i na drogach szybkiego ruchu. Główny nacisk położono na rozpoznawanie autobusów szkolnych oraz charakterystycznych dla lokalnej infrastruktury oznaczeń jezdni, pasów i znaków ograniczeń prędkości. Dodatkowo, przeprowadzono testy innowacyjnego systemu DIGITAL LIGHT.

 

Zatrzymywanie się, gdy zatrzymuje się autobus szkolny, oraz wydzielone pasy dla aut przewożących nie tylko kierowcę (carpooling)

Autobusy szkolne należą w USA do szczególnych uczestników ruchu. Gdy tylko taki autobus zatrzyma się, a jego kierowca włączy światła ostrzegawcze, wszystkie pojazdy w bezpośrednim sąsiedztwie również muszą się natychmiast zatrzymać. Żaden z nich nie może wyprzedzić autobusu, nawet jadąc w przeciwnym kierunku. Samochody dysponujące funkcjami zautomatyzowanej lub autonomicznej jazdy muszą potrafić identyfikować szkolne autobusy wśród innych pojazdów i rozpoznawać, kiedy autobus zatrzymuje się celem zabrania lub pozostawienia uczniów.

Równie wymagającym zadaniem dla kamery i czujników jest rozpoznanie wydzielonych pasów dla aut, którymi podróżują co najmniej dwie osoby. Tak zwane pasy HOV (high-occupancy vehicle lanes – pasy dla pojazdów o wysokim stopniu zapełnienia miejsc) można spotkać na wielopasmowych drogach międzystanowych oraz miejskich arteriach. Czujniki i algorytmy odpowiadające za zautomatyzowaną bądź autonomiczną jazdę z trudem rejestrują takie pasy i odróżniają je od pozostałych części jezdni. Co więcej, nie zawsze znajdują się one w tym samym miejscu – bywa, że są po lewej stronie, po prawej lub pośrodku drogi szybkiego ruchu. Mogą być oddzielone od pozostałych pasów dwiema ciągłymi, żółtymi liniami, za pomocą metalowych barierek lub znaków poziomych w postaci malowanych diamentów. W przyszłości jazda autonomiczna będzie wymagała również, by system znał liczbę osób podróżujących danym samochodem – aby potwierdzić, że może on poruszać się pasem HOV. Powód: w obszarach metropolitarnych wydzielane są pasy, po których mogą jeździć wyłącznie samochody z co najmniej trzema (np. Los Angeles) lub czterema (np. Nowy Jork) osobami na pokładzie.

 

Płytki ostrzegawcze zamiast pasów

Tzw. Botts' Dots („bąblowe” płytki ostrzegawcze) stanowią kolejne wyzwanie dla układu czujników i kamery pojazdów wyposażonych w rozwiązania z zakresu autonomicznej jazdy. W wielu stanach USA te plastikowe lub ceramiczne płytki służą do rozdzielenia pasów jezdni zamiast tradycyjnych znaków poziomych w postaci malowanych pasów. Aby funkcje jazdy zautomatyzowanej, takie jak Active Lane Keeping Assist i Active Steering Assist, działały niezawodnie, muszą być zdolne je konsekwentnie rozpoznawać. Mając na względzie ułatwienie jazdy autonomicznej, stan Kalifornia planuje ujednolicenie wszystkich oznaczeń poziomych oraz stopniowe usuwanie „bąblowych” płytek. Według szacunków obecnie jest ich łącznie około 20 mln.

Co więcej, w USA występują unikalne znaki ograniczeń prędkości. Mają one zupełnie inny kształt i rozmiar niż te spotykane w Europie, Australii, Azji czy Kanadzie – a ich wygląd może się różnić nawet na obszarze samych Stanów Zjednoczonych.

 

Testowanie innowacyjnego systemu DIGITAL LIGHT

Prócz funkcji istotnych z punktu widzenia ruchu drogowego w USA Mercedes-Benz przetestował w Kalifornii i Nevadzie prototypowe reflektory z innowacyjnym rozwiązaniem DIGITAL LIGHT. Nieoślepiające, działające w trybie ciągłym światła drogowe o wysokiej rozdzielczości wykorzystują czipy z ponad milionem mikroluster – a więc pikseli – na jeden reflektor. Pozwalają w ten sposób uzyskać idealny rozkład światła w każdej sytuacji drogowej, bez oślepiania innych uczestników ruchu. Co więcej, ten rewolucyjny system oświetlenia umożliwia wykorzystanie funkcji, które na początku 2015 roku zaprezentowano w wizjonerskim pojeździe badawczym F 015 Luxury in Motion, m.in. projektowanie symboli świetlnych na drodze w celu komunikacji z otoczeniem.

 

Północnoamerykański ośrodek badawczy Mercedes-Benz Research & Development North America

Jazdy testowe odbywające się na terenie USA w ramach trasy Intelligent World Drive bazują na kompleksowym doświadczeniu zdobytym podczas wcześniejszych testów zautomatyzowanej jazdy prowadzonych w USA i innych częściach świata. Od kilku lat centrum techniczne TechCenter ośrodka Mercedes-Benz Research & Development North America (MBRDNA) w Long Beach prowadzi próby drogowe na dystansie tysięcy kilometrów, wykorzystując własne pojazdy testowe specjalnie przystosowane do sprawdzania działania systemów wspomagających kierowcę na amerykańskich drogach. Działanie tych systemów było już oceniane na głównych obszarach metropolitalnych, takich jak Los Angeles, Miami, Atlanta, Waszyngton, Nowy Jork, Seattle oraz Vancouver w Kanadzie. Na potrzeby dalszego rozwoju poszczególnych układów przeprowadzono liczne pomiary w rzeczywistych warunkach drogowych.

Od 1995 r. MBRDNA z siedzibą w kalifornijskim Sunnyvale stanowi integralną – i ważną – część globalnej sieci badawczo-rozwojowej koncernu Daimler AG. Kluczowymi obszarami działalności tego ośrodka są: jazda autonomiczna, projektowanie interakcji, cyfrowe interfejsy użytkownika, uczenie maszynowe, łączność oraz badania konsumenckie. W USA mieści się również pięć laboratoriów kompetencji: centra techniczne wyspecjalizowane w układach napędowych, elektromobilności i testach w Long Beach (Kalifornia) oraz Redford (Michigan), studio projektowe Advanced Vehicle Design Studio w Carlsbad (Kalifornia), sekcje odpowiedzialne za testowanie i regulacje prawne w Ann Arbor (Michigan), a także laboratorium ds. chmur obliczeniowych w Seattle (Waszyngton). Łącznie, nad kolejnymi generacjami inteligentnych pojazdów w Mercedes-Benz Research & Development North America pracuje około 500 projektantów, techników, inżynierów i projektantów.

 

Intelligent World Drive – pięć kontynentów w pięć miesięcy

Trasa Intelligent World Drive wystartowała we wrześniu 2017 roku, podczas zeszłorocznego salonu motoryzacyjnego we Frankfurcie. W ciągu pięciu miesięcy zautomatyzowany pojazd badawczy bazujący na seryjnej limuzynie Klasy S zmierzył się z wieloma skomplikowanymi sytuacjami drogowymi na pięciu kontynentach. Cel: odkryć ograniczenia aktualnej generacji systemów wspomagających oraz sprawdzić ich zgodność z warunkami jazdy w różnych częściach świata. Pozwoliło to inżynierom i projektantom Mercedes-Benz zgromadzić cenne informacje dotyczące rzeczywistych, specyficznych dla danego kraju warunków drogowych, istotne dla dalszego rozwoju stosowanych technologii.

Pierwszy przejazd testowy odbył się we wrześniu ub.r. w Niemczech. Skoncentrowano się wówczas na ocenie charakterystycznych zachowań kierowców na autostradach i w korkach. W czasie drugiego etapu, w październiku, Klasa S musiała przemierzyć ekstremalne korki w Szanghaju. Była to okazja do zebrania informacji dotyczących ograniczeń prędkości na poszczególnych pasach oraz wieloznacznego oznakowania jezdni. W październiku zautomatyzowana „eska” trafiła do Australii, gdzie pokonała drogę z Sydney do Melbourne. Sprawdzono w tym czasie m.in. aktualność bazy cyfrowych map HERE MAPS oraz zdolność do rozpoznawania lokalnych znaków drogowych, takich jak elektroniczne tablice wyświetlające ograniczenia prędkości oraz charakterystyczne dla Australii tablice nakazujące przeprowadzenie manewru typu „hook turn” (skręt niebezpośredni wykonywany z zewnętrznego pasa) przez tory kolejowe w Melbourne. W trakcie czwartego etapu, odbywającego się w grudniu w RPA, przeanalizowano m.in. działanie systemów rozpoznawania przechodniów w nietypowych sytuacjach gęstego ruchu miejskiego i na lokalnych drogach, a także poddano ocenie bazę map HERE MAPS.

 

CASE – na drodze do autonomicznej jazdy

Jazda autonomiczna to jeden z czterech strategicznych obszarów tworzących przyszłościową strategię koncernu Daimler AG o nazwie CASE. Każda z liter symbolizuje jeden z obszarów: łączność (Connected), jazdę autonomiczną (Autonomous), elastyczne użytkowanie (Shared & Services) oraz napędy elektryczne (Electric). Celem strategii jest zaoferowanie klientom intuicyjnej mobilności, kształtowanej poprzez inteligentne łączenie każdego z obszarów CASE.


Autor: Daimler Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
24c0077-010.jpg
2024-04-24 19:02:00
Gelenda – zelektryfikowana: zupełnie nowy Mercedes-Benz G 580

Zdolności terenowe wkraczają w elektryczną epokę i otwierają niewyobrażalny dotąd potencjał.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
500_24c0105-010.jpg
2024-04-05 16:50:00
Nowy Mercedes-Benz Klasy G z bliska

Nowy widok OFFROAD COCKPIT zapewnia przegląd najważniejszych danych i funkcji przydatnych w off-roadowej jeździe.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
mercedes-szczecin.jpg
2023-10-06 19:42:00
Używany Mercedes w Szczecinie? Wiemy, gdzie warto szukać samochodu z pewnego źródła

Mercedes-Benz to wyjątkowo ceniona marka motoryzacyjna na polskim rynku. Dotyczy to zarówno samochodów nowych, jak i z drugiej ręki. Jeśli przymierzasz się...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
23c0230-003.jpg
2023-09-04 15:09:00
Nowa Klasa E All-Terrain: kombi o niezrównanej wszechstronności

Napęd 4MATIC, zawieszenie AIRMATIC i widok off-roadowy w standardzie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
23c0252-016.jpg
2023-08-04 17:08:00
Nowy Mercedes-Benz Klasy E

Mercedes-Benz otwiera nowy rozdział w segmencie biznesowych limuzyn: najnowsza Klasa E toruje drogę w przejściu od napędu spalinowego do elektrycznego.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 50
DILERZY
MERCEDES-BENZ Aebi Schmidt Polska Sp. z o.o.

Skrajna 80A

25-650 Kielce

fax 41 365 22 22

tel: 41 365 21 00

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Forum 2 Sp. z o.o.

Jana Skrzetuskiego 11 - Nowe Gulczewo

09-410 Płock

fax 24 263 40 53

tel: 24 266 87 15

SZCZEGÓŁY
Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa
MERCEDES-BENZ Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa

Nowotoruńska 27

85-839 Bydgoszcz

fax 52 320 83 05

tel: 52 320 83 00

SZCZEGÓŁY
AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa
MERCEDES-BENZ AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa

Szosa Chełmińska 214

87-100 Toruń

fax 56 654 54 52

tel: 56 654 54 52

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Towarowa 11

10-416 Olsztyn

fax 89 532 02 22

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Narodowych Sił Zbrojnych 9

15-690 Białystok

fax 85 662 88 29

tel: 85 662 31 41

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Brukowa 46

05-092 Łomianki

fax 22 732 74 01

tel: 22 732 74 00

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI