motomaniacy
RYNEK
POWRÓT
13 września 2017 16:16

Toyota Yaris GRMN – 212 KM za 139400 zł

Toyota Yaris GRMN – 212 KM za 139400 zł

Od czasu debiutu Toyoty Yaris GRMN podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie trwały intensywne prace mające na celu przygotowanie tego modelu do seryjnej produkcji.


W centrum badawczym, zlokalizowanym w pobliżu słynnego toru wyścigowego Nürburgring w Niemczech, specjalny zespół inżynierów i techników pracował nad doskonaleniem osiągów i własności jezdnych samochodu. Nowy hot hatch Toyoty wejdzie do produkcji pod koniec bieżącego roku.

Inspiracją dla nowej Toyoty Yaris GRMN był rajdowy Yaris WRC. Ten wyczynowy model, którym Toyota powróciła do rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA i który zanotował na swoim koncie kilka rajdowych zwycięstw, wpłynął na wiele rozwiązań zastosowanych w Yarisie GRMN. O sportowym rodowodzie tego modelu świadczą między innymi 17-calowe obręcze kół BBS z lekkiego stopu, tarcze hamulcowe o zwiększonej średnicy oraz umieszczona centralnie sportowa rura wydechowa. Specjalna kolorystyka nadwozia obejmuje trzy kolory – biały, czarny i czerwony, będące barwami zespołu rajdowego Toyota GAZOO Racing. Pod maską drzemie jednostka napędowa o pojemności 1,8 litra, rozwijająca moc 212 KM, w której zastosowano między innymi napędzany mechanicznie kompresor – jedyne tego rodzaju rozwiązanie w sportowych hatchbackach segmentu B.

 

Prace badawczo-rozwojowe na torze Nürburgring

Zaraz po ukończeniu pierwszej koncepcyjnej Toyoty Yaris GRMN w 2015 roku prototyp został przekazany specjalnej jednostce badawczo-rozwojowej Toyoty, mającej siedzibę w pobliżu legendarnego toru wyścigowego Nürburgring w Niemczech. Właśnie tutaj grupa wybranych specjalistów Toyoty z Europy i Japonii, zajmujących się tuningiem, dopracowywała własności jezdne i osiągi nowego samochodu. Prace kontynuowano nie tylko na słynnej Północnej Pętli toru Nürburgring, ale także na różnych rodzajach dróg w bezpośredniej okolicy toru, od szybkich autostrad po kręte drogi górskie, obfitujące w ciasne i trudne technicznie zakręty. Konstruktorzy Toyoty wyszli z założenia, że jeżeli samochód sprawdzi się w tych warunkach, z pewnością poradzi sobie z każdym wyzwaniem.

Skrót „GRMN” w nazwie modelu („GAZOO Racing tuned by the Meister of the Nürburgring”) świadczy o wyjątkowym zaangażowaniu w opracowanie tego samochodu. Zespół pracujący nad ostatecznym kształtem modelu doskonalił swoje umiejętności zarówno poprzez uczestnictwo w różnych programach, w ramach których powstawały konstrukcje na potrzeby sportu samochodowego, jak i poprzez bezpośredni udział w pracach zespołów rajdowych i wyścigowych u boku konstruktorów i mechaników. Korzystano także z doświadczeń fabrycznego zespołu Toyota GAZOO Racing, zdobywanych podczas rywalizacji na torach wyścigowych.

Prace nad ostatecznym kształtem kluczowych elementów nadwozia trwały także po premierze tego modelu podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Dołożono wszelkich starań, aby uzyskać pewność, że Toyota Yaris GRMN jest gotowa na rozpoczęcie seryjnej produkcji w zakładach Toyota Motor Manufacturing France w Valenciennes jesienią tego roku. Produkcja będzie się odbywała pod nadzorem najlepszych specjalistów TMMF, a każdy egzemplarz przejdzie drobiazgowe procedury kontroli jakości, łącznie ze specjalną jazdą próbną.

 

Silnik i osiągi

Sercem układu napędowego Toyoty Yaris GRMN jest 4-cylindrowy, 16-zaworowy silnik benzynowy o pojemności 1798 cm3, wyposażony w napędzany mechanicznie kompresor Magnusson Eaton oraz układ zmiennych faz rozrządu Dual VVT-i z inteligentnym sterowaniem, działający zarówno na zawory wlotowe, jak i wylotowe. Jednostka napędowa, mająca fabryczne oznaczenie 2ZR-FE, jest wytwarzana w brytyjskich zakładach Toyota Manufacturing UK i została specjalne zaadoptowana do zamontowania na mniejszej platformie podwoziowej modelu Yaris.

Przy stopniu sprężania 10:1 silnik rozwija moc maksymalną 212 KM (156 kW) przy 6800 obr./min. Szczytową wartość momentu obrotowego 250 Nm silnik ten osiąga przy 5000 obr./min. Napęd jest przekazywany na przednie koła za pośrednictwem 6-stopniowej ręcznej skrzyni biegów. Dynamiczna jednostka napędowa zapewnia przyspieszenie od zera do 100 km/h w 6,3 sekundy*. Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 230 km/h.

Szczególnym wyzwaniem dla konstruktorów było zmieszczenie pod maską kompresora ze względu na ograniczoną ilość miejsca w przedziale silnika Toyoty Yaris GRMN. Rozwiązaniem okazało się zblokowanie kompresora, układu chłodzenia oraz układu dolotowego powietrza w jeden kompaktowy zespół, z elementami ustawionymi w osi pionowej. W silniku o tak wysokich parametrach kluczowe znaczenie ma chłodzenie. Nowy Yaris GRMN został zatem wyposażony w chłodnicę powietrza doładowującego, współpracującą z kompresorem, oraz w chłodnicę oleju – obie umieszczone przed chłodnicą cieczy. Powiększony kolektor dolotowy zapewnia lepszy dopływ powietrza do silnika. Zmodyfikowano również układ zasilania silnika w paliwo, z zastosowaniem podzespołów zaadoptowanych z jednostki V6.

Przy masie własnej obniżonej do zaledwie 1135 kg, Toyota Yaris GRMN legitymuje się najwyższym wskaźnikiem mocy do masy w swojej klasie, osiągając wartość 5,35 kg na 1 KM.

 

Podwozie i własności jezdne

Innym wyzwaniem było zapewnienie płynnego przenoszenia potężnej mocy i momentu obrotowego Toyoty Yaris GRMN na koła jezdne. W tym celu zastosowano mechanizm różnicowy Torsena o ograniczonym poślizgu. Sztywność podwozia dodatkowo zwiększono przez zastosowanie poprzecznego profilu w przedziale silnika, zamocowanego pomiędzy kolumnami zawieszenia. Przewidziano także dodatkowe wzmocnienia spodu nadwozia z przodu i z tyłu.

Dzięki krótszym sprężynom zawieszenia samochód jest osadzony bliżej podłoża (prześwit został obniżony o 24 mm w porównaniu ze standardową wersja Yarisa). We współpracy z firmą Sachs opracowano również specjalne sportowe amortyzatory i zastosowano przedni stabilizator przechyłów o zwiększonej średnicy (26 mm). Samo zawieszenie jest rozwinięciem konstrukcyjnym zawieszenia stosowanego w seryjnej Toyocie Yaris, z kolumnami MacPhersona z przodu i belką skrętną z tyłu.

Dla zapewnienia odpowiedniej mocy i idealnej precyzji hamowania, w przednich kołach zastosowano hamulce tarczowe z rowkowanymi tarczami o średnicy 275 mm, współpracujące z zaciskami o czterech tłoczkach. Tarcze tylnych hamulców mają średnicę 278 mm. Zaciski hamulców pełnią także funkcję stylistyczną. Polakierowane w typowym dla zespołu Toyota GAZOO Racing kolorze białym, zaciski są dobrze widoczne z zewnątrz przez cienkie ramiona obręczy kół, podkreślając dynamiczną linię pojazdu.

Koła z 17-calowymi obręczami BBS z lekkiego stopu nie tylko pozwalają obniżyć masę nieresorowaną, ale także umożliwiły zastosowanie większych hamulców. Wyposażone w opony Bridgestone Potenza RE050 205/45R17 koła zapewniają bardzo wysoką precyzję sterowania.

 

Sportowy układ wydechowy

Całkowicie zmieniono konstrukcję układu wydechowego. Zadanie było szczególnie trudne zarówno ze względu na niewielką ilość miejsca, jak i na konieczność starannego zaprojektowania odprowadzenia ciepła pod spodem nadwozia. Należało przy tym uzyskać redukcję ciśnienia zwrotnego, a także odpowiednie wskaźniki czystości spalin i redukcji poziomu hałasu. Spełnienie tych warunków zaowocowało zwiększeniem mocy silnika i uzyskaniem rasowego pomruku towarzyszącego pracy wydechu. Staranne dopracowanie konstrukcji układu wydechowego przyniosło także obniżenie masy całkowitej samochodu.

 

Stylistyka i linia nadwozia

Podobnie jak jego rajdowy prekursor, nowy Yaris GRMN otrzymał 3-drzwiową wersję najnowszego nadwozia Toyoty Yaris. Sportową linię nadwozia podkreślają specjalnie stylizowane elementy, takie jak masywny tylny spojler w formie skrzydła, oryginalny kształt dużego tylnego zderzaka, tylny dyfuzor, przedni wlot powietrza z kratkami o strukturze plastra miodu, czy też – kolejny element zainspirowany rozwiązaniami z rajdowego odpowiednika – centralnie umieszczona rura wydechowa o owalnym przekroju.

Sposób lakierowania nawiązuje do wzorów stosowanych przez Toyota Gazoo Racing – biały lakier nadwozia z czerwonymi i czarnymi akcentami w kształcie grotów na masce i progach zapożyczono z Toyoty Yaris WRC. Podobnie jak dach lakierowany w kolorze czarnym, z charakterystycznym, jedynym w tej klasie mocowaniem anteny, kształtem przypominającym płetwę rekina. Przedni pas pod zderzakiem zaakcentowano kolorem czerwonym. Reflektory LED zostały dodatkowo uwydatnione za pomocą górnych obramowań w kolorze czarnym.

 

Design wnętrza

Podobnie jak zewnętrzna linia nadwozia, również wnętrze wyraźnie podkreśla sportowy charakter nowego modelu. Uwagę zwracają przede wszystkim sportowe fotele opracowane specjalnie dla tej wersji przez turecką filię Toyota Boshoku. Fotele zapewniają świetne podparcie ciała i wygodę jazdy, zdecydowanie na poziomie najlepszych aut w tej klasie.

Sportowe elementy wnętrza to przede wszystkim przycisk rozrusznika oraz pokryta skórą sportowa kierownica o mniejszej średnicy, znana już z coupe Toyota GT86 i dostosowana do wymogów Yarisa GRMN. Tradycyjnie zastosowano także aluminiowe sportowe pedały i liczne aluminiowe detale wykończeniowe. Specjalnie zaprojektowany, wysokiej klasy wielofunkcyjny wskaźnik z wyświetlaczem TFT uzupełnia sportowy charakter wnętrza.

 

Sprzedaż i cena

Dla odbiorców na rynku europejskim przeznaczono zaledwie 400 egzemplarzy Toyoty Yaris GRMN. Liczba to obejmuje zarówno wersje z kierownicą po lewej, jak i po prawej stronie. Cenę nowego modelu ustalono na 139 900 zł.

 


Autor: Toyota News

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
large_09_TGR_0056.jpg
2018-02-08 10:52:00
Toyota ogłasza plany sportowe na 2018 rok

W tym sezonie TOYOTA GAZOO Racing wystartuje jako fabryczny zespół Toyoty w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC), Mistrzostwach Świata Wyścigów...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2016_toyota_c_hr_det_03.jpg
2018-01-29 19:52:00
Toyota bije rekordy niskoemisyjności w Wielkiej Brytanii

W ubiegłym roku Toyota obchodziła 20-lecie premiery Priusa – modelu, od którego zaczęła się współczesna historia zelektryfikowanych samochodów.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
large_09_TGR_0056.jpg
2018-01-29 11:02:00
Podwójne podium dla Toyoty w Rajdzie Monte Carlo

Zespół TOYOTA GAZOO Racing rozpoczął nowy sezon w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC w świetnym stylu, zajmując dwa miejsca na podium. Jako drugi Rajd Monte...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1.jpg
2018-01-28 08:56:00
Toyota sprzedała w Kalifornii 3000 wodorowych Mirai

Sprzedaż Toyoty Mirai w Kalifornii przekroczyła 3000 egzemplarzy.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
toyota_hilux_gazoo_racing_sa_rajd_dakar_2018_1.jpg
2018-01-23 16:37:00
To dłuższa historia – dzieje Toyoty w Rajdzie Dakar

Rajd Dakar nie bierze jeńców. Niedostępny teren, ekstremalne warunki pogodowe oraz walka z czasem i zmęczeniem sprawiają, że tę rywalizację mogą wygrać tylko...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
#pag-target" class="active">1 -->*} 1 #pag-target">2 -->*} 2 #pag-target">3 -->*} 3 / 38
DILERZY
TOYOTA Alan Auto Sp. z o.o.

Legnicka 60b

54-204 Wrocław

fax 71 354 80 25

tel: 71 354 80 10

SZCZEGÓŁY
TOYOTA AMS Anetta i Mariusz Staniuk

Szczecińska 42

76-200 Słupsk

tel: 59 848 20 00

e-mail:

019@toyota.p
SZCZEGÓŁY
TOYOTA AMX S.J.

Łódzka 69A

95-030 Rzgów

fax 22 52 615

tel: 42 225 26 00

SZCZEGÓŁY
TOYOTA Andrzej Szic Opole

Wrocławska 119

45-837 Opole

fax 774013899

tel: 77 451 41 05

SZCZEGÓŁY
TOYOTA Anro - Trade Sp. J. Rumia

Sobieskiego 28

84-230 Rumia

fax 58 679 49 98

tel: 58 679 49 99

SZCZEGÓŁY
TOYOTA Anro - Trade Sp.J.

Gdyńska 68 Chwaszczyno

80-209 Gdynia

fax 58 520 94 11

tel: 58 520 94 10

SZCZEGÓŁY
TOYOTA ANWA Sp. z o.o.

Al. Pokoju 57

31-564 Kraków

fax 12 297 26 95

tel: 12 297 26 92

e-mail:

kontakt@anwa.eu
SZCZEGÓŁY
#pag-target" class="active">1 -->*} 1 #pag-target">2 -->*} 2 #pag-target">3 -->*} 3 / 10
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI