motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
31 października 2018 09:15

Wyrafinowane piękno samurajskiego miecza w designie Lexusa

Wyrafinowane piękno samurajskiego miecza w designie Lexusa

Ewolucji samochodów Lexusa towarzyszy wzbogacanie designu kolejnych modeli o akcenty tradycyjnego japońskiego rzemiosła.


Do elementów wystroju kabiny nowego ES F SPORT, które nasycają wnętrze ponadczasowym pięknem, należy wykończenie wewnętrznego panelu drzwi, inspirowane jedną z najznakomitszych tradycji japońskiego rzemiosła – sztuką wytwarzania legendarnych mieczy katana.

 

Dążenie do „Prowokacyjnej elegancji”

Ewolucji samochodów Lexusa towarzyszy wzbogacanie designu kolejnych modeli o akcenty tradycyjnego japońskiego rzemiosła. Nowy ES F SPORT nawiązuje do tradycji wykończeniem wewnętrznego panelu drzwi inspirowanym przez Hadori – wypracowaną przez stulecia technikę polerowania, dzięki której powierzchnia katany zyskuje fakturę srebrzystych fal. Na przestrzeni wieków wyrafinowanie zdobienia Hadori świadczyło zawsze o doskonałości wykonania klingi, piękno odzwierciedlało moc, czyniąc z rzemieślniczego wyrobu prawdziwe dzieło sztuki.

Zastosowanie tak wyrafinowanego wykończenia dla panelu drzwi ES F SPORT było sporym wyzwaniem. Jednak Toshihide Maseki, który projektował wnętrze samochodu, zdecydował się je podjąć.

–  Patrząc na szkice nowego ES F SPORT uświadomiłem sobie, że ma znacznie bardziej sportowy charakter od poprzednich modeli” – mówi Maseki – „Ciężar sylwetki został przesunięty do tyłu, co nadało jej ostrzejszą formę. Natychmiast zrozumiałem, że wnętrze musi się cechować zarówno dynamiką, jak i elegancją. Rozważałem różne koncepcje designu i zastanawiałem się, jakie tradycyjne japońskie rzemiosło łączy ostrość, dynamikę i piękno? Oczywiście – katana”.

Maseki pojechał do miasta Seki w prefekturze Gifu, słynnego z wytwarzania najdoskonalszych mieczy w Japonii. To tu znajduje się muzeum miecznictwa, prawdziwy skarbiec wiedzy o 700-letniej historii tego japońskiego rzemiosła. Można tu podziwiać najdoskonalsze miecze, jakie kiedykolwiek powstały, a także zobaczyć na żywo, jak współcześni mistrzowie miecznictwa wykuwają katany.

– Piękno procesu kucia, gdy młoty uderzają w stal, zrobiło na mnie ogromne wrażenie” – wspomina Maseki – „Potężna siła nadaje metalowi kształt ostrza. Jednak choć świeżo wykuta głownia ma już swoje walory użytkowe, brakuje jej elegancji, której potrzebował nowy ES. Myśląc o tym, zwróciłem uwagę na kolejny etap procesu: polerowanie. Hadori to właśnie technika polerowania, dzięki której ostrze miecza przeradza się w dzieło sztuki, co znakomicie pasuje do koncepcji designu nowego ES”.

 

Głębokie, ponadczasowe piękno

Spośród wielu klasycznych mieczy, które oglądał Maseki, największą inspirację dały mu katany z okresu od XIV do XVI wieku.

– W XVII wieku zaczyna się pojawiać coraz więcej katan wykonanych głównie jako ozdoby” – mówi Maseki – „Te wykute wcześniej powstały jako broń i mają bardzo oszczędną ornamentację. Ten styl, w którym przedmiot zawdzięcza swe piękno mistrzostwu wykonania oraz praktyczności, a nie bogatemu zdobieniu, pokrywał się z założeniami nowego ES”.

W porównaniu z szerokimi, ciężkimi mieczami z Europy, japońska katana wygląda na pierwszy rzut oka dość delikatnie. Ma jednak swoistą estetyczną moc, głębokie i ponadczasowe piękno, które wytrzymuje upływ czasu. Właśnie tę moc Maseki pragnął przekazać projektując wykończenie drzwi.

– Aby zrozumieć piękno katany, trzeba dostrzec, że jej moc pochodzi z wnętrza. Ma głęboki charakter, w pocie czoła wykuty przez mistrza rzemiosła. Chciałem, aby kierowcy nowego Lexusa ES mogli poczuć tę wewnętrzną moc i zrozumieć ponadczasowość prawdziwego piękna”.

 

Wierne odtworzenie dzieła mistrza rzemiosła

Gdy Maseki wybrał koncepcję i kierunek projektowania wykończenia drzwi, rozpoczęły się prace nad prototypami. Najpierw rzemieślnicy ręcznie wykonali model, który następnie został poddany digitalizacji w celu cyfrowego powielenia wzoru. Tu jednak pojawił się problem. Choć maszyna otrzymała precyzyjny opis deseniu Hadori, nie była w stanie go odtworzyć.

– Dane były prawidłowe, więc postanowiłem bliżej przyjrzeć się modelowi” – wyjaśnia Maseki – „Gdy spojrzałem na deseń pod mikroskopem, zobaczyłem dodatkowe, chaotycznie rozmieszczone linie, których nie była w stanie odwzorować maszyna. A to właśnie one nadają wzorowi niepowtarzalny charakter”.

Owe chaotycznie rozmieszczone linie rzemieślnicy dodali w oparciu o lata doświadczeń i dogłębne zrozumienie estetyki swego rzemiosła.

– Okazało się, że powtarzalny deseń nie wygląda dobrze, natomiast wzbogacenie danych o chaotyczne elementy daje naprawdę znakomity efekt” – mówi Maseki – „Choć wyrafinowanie jest w rzemiośle cechą pożądaną, produkt bez pierwiastka ludzkiego, bez elementów wynikających z instynktów, a nie z obliczeń, okazuje się niekompletny. Metodą prób i błędów udało nam się opracować projekt łączący produkcję maszynową z rzemiosłem, wyrafinowanie z emocjami. W ten sposób wykończenie drzwi nowego ES ma w sobie coś z piękna katany”.

Prawdziwe piękno można osiągnąć tylko wtedy, jeśli każdy ze szczegółów składających się na obiekt jest starannie dopracowany. Hadori to jeden z wielu detali, dzięki którym nowy Lexus ES pozwala na chwilę oderwać się od codzienności.


Autor: Lexus Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
large_UX_CE_Kako-san.jpg
2018-11-15 13:55:00
Art de Vivre według Lexusa

Rozmowa z Chiką Kako, główną inżynier Lexusa UX.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
lexus_lx_toyota_zeran_2.jpg
2018-11-07 08:26:00
Wyjątkowy Lexus LX 570 do kupienia w Warszawie

Lexus LX 570 to prawdziwy rarytas. Największy SUV japońskiej marki nie był nigdy szeroko oferowany w Europie Zachodniej.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
large_Hirotaka_Tsuru_Toyota_Auto_Body_CO_LTD.jpg
2018-11-05 09:55:00
Wnętrze, w którym spokój spotyka się z emocjami

ES ma spokój zapisany w genach – to cecha, którą dziedziczyły wszystkie pokolenia tego modelu.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
large_lexus-ux250h-74-2.jpg
2018-10-29 09:33:00
Przełomowa aerodynamika nowego crossovera Lexus UX

Podczas gdy pierwsze samochody trafią do europejskich salonów Lexusa na początku przyszłego roku, dziennikarze już chwalą UX za znakomite własności jezdne.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
mape3280.jpg
2018-09-21 15:46:00
Za kulisami #sharpyetsmooth z gwiazdą sztuki kulinarnej Andreasem Møllerem

Andreas Møller stworzył unikalne danie #SharpYetSmooth, aby uświetnić debiut nowego wcielenia coupe Lexus RC.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 61
DILERZY
Lexus Trójmiasto
LEXUS Lexus Trójmiasto

Aleja Zwycięstwa 241/3

81-521 Gdynia

tel: (58) 670 43 00

SZCZEGÓŁY
Lexus Łódź
LEXUS Lexus Łódź

ul. Pomorska 106A (Budynek Infosys)

91-402 Łódź

tel: 42 235 55 00

SZCZEGÓŁY
LEXUS LEXUS KATOWICE

Roździeńskiego 208 A

40-315 Katowice

fax 32 743 70 05

tel: 32 743 70 00

SZCZEGÓŁY
LEXUS LEXUS KRAKÓW

Al. Pokoju 63a

31-564 Kraków

fax (12) 416 76 67

tel: (12) 416 76 66

SZCZEGÓŁY
LEXUS LEXUS POZNAŃ

ul. Lechicka 7

61-691 Poznań

fax (61) 829 02 81

tel: (61) 829 02 80

SZCZEGÓŁY
LEXUS LEXUS SZCZECIN

Mieszka I 25

71-007 Szczecin

fax (91) 433 35 88

tel: (91) 433 35 88

SZCZEGÓŁY
LEXUS LEXUS WARSZAWA-PUŁAWSKA

Puławska 562

02-884 Warszawa

fax 22 544 06 16

tel: 22 544 06 06

SZCZEGÓŁY
1 2 / 2
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI