motomaniacy
NASZE TESTY
POWRÓT
22 sierpnia 2017 16:00

386 Ford Kuga Vignale 1,8 TDCI, 180 KM

Kuga debiutowała w 2008 roku. W 2016 pojawiła się druga generacja tego modelu, nieznacznie zmieniona stylistycznie, ale niosąca za to wiele innowacji technologicznych.


W wyposażeniu nowego Forda Kugi znalazł się zaawansowany system komunikacji i rozrywki SYNC 3, a także rozbudowany pakiet systemów wspomagających kierowcę. Ponadto, nowa Kuga oferuje komfortowe i ergonomiczne wnętrze oraz mocne i wydajne silniki, w tym opracowaną przez Forda jednostkę wysokoprężną 1,5 litra TDCi o mocy 120 KM, która zużywa średnio 4,4 litra na 100 km (64,2 mpg) i emituje 115 g/km CO2.

Nowy Ford Kuga może zostać wyposażony w system Perpendicular Parking wspomagający parkowanie prostopadłe, nową wersję systemu unikania kolizji Active City Stop oraz adaptacyjny system oświetlenia Adaptive Front Lighting, który zapewnia optymalną widoczność w trudnych warunkach drogowych. Wśród innych wyrafinowanych rozwiązań technicznych znalazły się także drzwi bagażnika otwierane i zamykane elektrycznie i bezdotykowo oraz inteligentny napęd na wszystkie koła AWD.

 

Doskonała łączność za sprawą SYNC 3

Dzięki nowemu systemowi SYNC 3 nowy Ford Kuga pozwala kierowcom sterować systemami audio, nawigacji i klimatyzacji oraz połączonymi z autem smartfonami dzięki prostym, zbliżonym do normalnej rozmowy komendom głosowym. SYNC 3 opracowano w oparciu o przeszło 22 000 komentarzy i wniosków, jakich dostarczyły ośrodki badawcze i ankiety, aby nowa wersja systemu łączności stała się najnowocześniejszym i najbardziej przyjaznym użytkownikowi systemem na świecie.

SYNC 3 to szybsze działanie, uproszczone sterowanie i wsparcie pięciu dodatkowych języków. Wystarczy wcisnąć przełącznik i powiedzieć „Chcę kawę”, „Muszę zatankować” albo „Szukam parkingu”, a system wspomoże kierowcę w znalezieniu kawiarni, stacji paliw czy parkingów, pobliskich stacji kolejowych, lotnisk lub hoteli.

Kierowca Kugi może sterować systemem SYNC 3 przez dotykowy ekran o przekątnej 8 cali w taki sam sposób, w jaki używa swojego smartfonu. Nowy interfejs oferuje większe i łatwiejsze do zidentyfikowania przyciski na ekranie, a także po raz pierwszy funkcjonalność gestów (zsunięcie/rozsunięcie palców, przesunięcie palców po ekranie).

Użytkownicy iPhone'ów mogą aktywować system Apple CarPlay, która pozwala na bezpieczne i prostsze korzystanie z iPhone’a na pokładzie samochodu. Funkcja umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych, wysyłanie i odbieranie SMS-ów, odtwarzanie muzyki, uzyskiwanie wskazówek nawigacyjnych w oparciu o natężenie ruchu drogowego - wszystko to bez rozpraszania uwagi kierowcy. Z kolei użytkownicy telefonów Android™ mają do dyspozycji system Android Auto™, która w bezpieczny i przyjazny sposób przenosi do samochodu aplikacje i usługi znane kierowcom, jak Google Search, Google Maps i Google Play. Oprogramowanie można aktualizować bezprzewodowo za pośrednictwem sieci WiFi.

SYNC 3 oferuje również łącze SYNC AppLink pozwalające aktywować głosem z miejsca kierowcy cała paletę aplikacji smartfonowych, jak Glympse, Aupeo, Spotify, MyBoxMan, HearMeOut, AccuWeather i Los 40 Principales.

 

Zaawansowane rozwiązania techniczne ułatwiające parkowanie

Nowy Ford Kuga ułatwia kierowcom parkowanie dzięki zaawansowanym układom wsparcia opracowanym przez Forda. Nowy system Perpendicular Parking wspomagający parkowanie prostopadłe stanowi rozwinięcie półautonomicznego systemu wspomagającego parkowanie równoległe Active Park Assist, który w zeszłym roku był zamawiany przez niemal co drugiego nabywcę modelu Kuga. Wykorzystując dodatkowe czujniki ultradźwiękowe, system Perpendicular Parking po naciśnięciu przycisku wyszukuje miejsce do parkowania, zarówno równoległe do drogi, jak i prostopadłe, i wprowadza w nie samochód, wyręczając w manewrowaniu kierowcę, który tylko kontroluje pedały gazu i hamulca.

Dodatkowe czujniki pozwalają również na wykorzystanie innych systemów, które wspomagają kierowcę modelu Kuga podczas wyjazdu z miejsca parkingowego:

System Cross Traffic Alert ostrzega kierowcę podczas wyjazdu tyłem z parkingu przed innymi pojazdami, które mogą nadjechać z poprzecznego kierunku. System wykorzystuje radar o zasięgu do 40 metrów i emituje trzy różne ostrzeżenia dźwiękowe, jeśli wykryje zbliżanie się innego pojazdu,

System Park-Out Assist pomaga kierowcom podczas wyjazdu z równoległego miejsca parkingowego. Po wybraniu przez kierowcę prawej lub lewej strony do wyjazdu, system odpowiednio obraca kołem kierownicy, natomiast kierowca kontroluje pedał gazu i hamulca.

Nowy Ford Kuga oferuje także nową generację systemu zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach Active City Stop, który teraz funkcjonuje przy prędkości do 50 km/h, podczas gdy wcześniej granica prędkości wynosiła 30 km/h. Active City Stop wykorzystuje czujniki w przednim pasie auta do wykrywania stacjonarnych obiektów na drodze przed samochodem i jeśli samochód zbliża się do wykrytego obiektu zbyt szybko, system wstępnie zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym. Jeśli kierowca nie reaguje na zagrożenie, system redukuje moment obrotowy wytwarzany przez silnik i automatycznie uruchamia procedurę hamowania awaryjnego, aby zredukować siłę uderzenia lub całkowicie uniknąć kolizji.

Nowego Forda Kuga można również wyposażyć w system inteligentnego kluczyka Ford MyKey, który można zaprogramować tak, aby uniemożliwić odbieranie połączeń przychodzących, ograniczyć prędkość maksymalną, uniemożliwić dezaktywację systemów bezpieczeństwa, ograniczyć maksymalną głośność dźwięku systemu audio oraz całkowicie zablokować działanie systemu audio, jeśli pasażerowie nie zapną pasów bezpieczeństwa. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku, gdy właściciel Forda Kugi przekazuje kluczyki do swojego samochodu młodej osobie. Rozszerzona funkcjonalność nowego systemu MyKey oferuje większy wybór opcji związanych z ograniczaniem prędkości jazdy.

 

Stylowy Ford Kuga

Nowy Ford Kuga został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi zasadami designerskimi Forda, dzieląc eleganckie, sportowe linie nadwozia z innymi modelami z gamy Forda, jak kompaktowy SUV Ford EcoSport oraz pełnowymiarowy SUV Ford Edge. Duża, trapezoidalna osłona chłodnicy oraz mniejszy wlot powietrza umieszczony poniżej sąsiadują z nowymi, wąskimi i smukłymi reflektorami ze zintegrowanymi światłami dziennymi LED oraz z lampami przeciwmgłowymi.

Sportowy charakter podkreślają przestylizowane tylne lampy zespolone. W ofercie dostępna jest szeroka paleta obręczy aluminiowych o średnicy 17, 18 i 19 cali, oferowanych w kilku wariantach wykończenia, w tym Luster Nickel. Do palety lakierów nadwozia dochodzą dwa nowe kolory - Guard Grey oraz Copper Pulse. Elektrycznie wysuwany hak holowniczy chowa się pod tylnym zderzakiem, gdy nie jest wykorzystywany, aby nie burzyć sportowego wyglądu Forda Kugi.

Starannie wykończone wnętrze nowego modelu dopracowano w taki sposób, aby pasażerowie podróżowali w bardziej ergonomicznym, stylowym i komfortowym otoczeniu.

Przyciski w kierownicy i przyciski sterowania układem klimatyzacji są bardziej intuicyjne. Jest ich teraz mniej i łatwiej je odróżnić, przez co identyfikacja poszczególnych funkcji jest łatwiejsza. Kierownica jest dostępna z podgrzewanym, obitym skórą wieńcem, co podnosi komfort użytkowania w zimne dni. Wszystkie wersje Forda Kugi z automatyczną skrzynią biegów będą wyposażone w manetki do manualnej zmiany biegów, co pozwoli kierowcy na zmianę przełożeń bez potrzeby odrywania rąk od kierownicy.

Nowe udogodnienia sprawiają, że Ford Kuga jest bardziej przyjazny użytkownikom: elektroniczny hamulec postojowy jest łatwy w obsłudze i nie zabiera przestrzeni w kabinie, przez co w konsoli środkowej wygospodarowano więcej miejsca na schowki, w tym na butelki o różnej wielkości oraz na kubki z napojami. Nowe wejście USB pozwala przyłączyć i naładować urządzenia mobilne. Ponadto, dzięki specjalnemu wskaźnikowi kierowca od razu wie, czy drzwi w samochodzie są zablokowane.

W nowym Fordzie Kuga dostępne są również drzwi bagażnika otwierane i zamykane elektrycznie i bezdotykowo, które można aktywować przez ruch stopy pod tylnym zderzakiem. Ta funkcja, którą zamówił jeden na trzech nabywców tego modelu w zeszłym roku, daje kierowcom powracającym do zaparkowanego samochodu z zakupami lub wózkiem dziecięcym łatwy dostęp do bagażnika.

Ford po raz pierwszy oferuje także model Kuga ST-Lineinspirowany samochodami Ford Performance oraz luksusowy model Kuga Vignale. Dzięki temu klienci mają do wyboru więcej opcji stylizacyjnych i wyposażeniowych dostępnych w rozbudowanej gamie Forda Kugi.

Luksusowy Ford Kuga Vignale jest oferowany w ekskluzywnej specyfikacji obejmującej unikatowy, perłowy lakier nadwozia Milano Grigio oraz skórzaną tapicerkę Windsor z pikowaniem tworzącym wzór sześciokąta oraz precyzyjnymi przeszyciami na siedzeniach i panelach drzwiowych.

Ford Vignale prezentuje najwyższą jakość marki Ford w Europie, łącząc design i wykończenie segmentu premium z niespotykanymi wcześniej doświadczeniami wynikającymi z użytkowania samochodu, najwyższą jakością wykonania, zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi oraz ekskluzywną specyfikacją. Kuga Vignale dołącza do modeli Ford Mondeo Vignale, S-MAX Vignale i Edge Vignaledostępnych w Europie.

 

Mocne i wydajne silniki

Nowy Ford Kuga oferuje najnowsze silniki wysokoprężne TDCi oraz benzynowe EcoBoost, zapewniając doskonałe osiągi, niską emisję CO2 oraz obniżone koszty eksploatacyjne.

Opracowany przez Forda silnik wysokoprężny 1,5 litra TDCi o mocy 120 KM, współpracujący z sześciobiegową przekładnią manualną oraz napędem na przednie koła, zapewnia o 5 procent niższe zużycia paliwa, niż stosowany wcześniej silnik 2,0 litra TDCi o mocy 120 KM. Nowa jednostka zużywa średnio 4,4 litra na 100 km (64,2 mpg) i emituje 115 g/km CO2.

 

Inne zaawansowane jednostki wysokoprężne dostępne w gamie Forda Kugi:

1,5 litra TDCi o mocy 120 KM z 6-biegową skrzynią PowerShift i napędem na przednie koła; średnie zużycie paliwa 4,8 l/100 km (58,8 mpg), emisja CO2 124 g/km,

2,0 litra TDCi o mocy 150 KM z 6-biegową skrzynią manualną i napędem na przednie koła; średnie zużycie paliwa 4,7 l/100 km (60,1 mpg), emisja CO2 122 g/km. Wersja z 6-biegową skrzynią manualną i napędem na wszystkie koła AWD zużywa średnio 5,2 l/100 km (54,3 mpg) i emituje 135 g/km CO2, natomiast odmiana z 6-biegową skrzynią PowerShift i napędem na wszystkie koła AWD oferuje średnie zużycie paliwa wynoszące 5,2 l/100 km (54,3 mpg) oraz emisję CO2 na poziomie 134 g/km,

2,0 litra TDCi 180 KM z 6-biegową skrzynią manualną i napędem na wszystkie koła AWD; średnie zużycie paliwa 5,2 l/100 km (54,3 mpg) i emisja CO2 135 g/km lub w wersji z6-biegową skrzynią PowerShift i napędem na wszystkie koła AWD; średnie zużycie paliwa 5,2 l/100 km (54,3 mpg) i emisja CO2 134 g/km.

Opracowane przez Forda silniki 1,5 litra i 2,0 litra TDCi zostały wyposażone w pochłaniacz tlenków azotu z mieszanki ubogiej, który zmniejsza emisję szkodliwych spalin, komponenty z powłoką o strukturze diamentu DLC (Diamond Like Coating) redukujące tarcie oraz zaawansowaną turbosprężarkę o zmiennej geometrii.

Z kolei silniki benzynowe EcoBoost wykorzystują system zmiennych faz rozrządu z niezależnym sterowaniem położenia wałków (Ti-VCT) oraz układ bezpośredniego wtrysku paliwa pod wysokim ciśnieniem. W ofercie dostępne są następujące jednostki EcoBoost:

1,5 litra EcoBoost o mocy 120 KM i 150 KM z 6-biegową skrzynią manualną i napędem na przednie koła; średnie zużycie paliwa 6,3 l/100 km (44,8 mpg), emisja CO2 145 g/km,

1,5 litra EcoBoost o mocy 182 KM z 6-biegową skrzynią automatyczną i napędem na wszystkie koła AWD; średnie zużycie paliwa 7,5 l/100 km (37,7 mpg), emisja CO2 173 g/km.

Wśród rozwiązań obniżających zużycie paliwa znalazł się układ Auto-Start-Stop oraz system inteligentnego ładowania akumulatora z odzyskiwaniem energii, który umożliwia częściowe odzyskanie energii wytwarzanej podczas hamowania lub stopniowego wytracania.

Najnowsze rozwiązania techniczne Forda oraz wyrafinowane metody konstrukcyjne wspierają kierowcę, zapewniając mu lepszą widoczność i wyższy poziom bezpieczeństwa.

Opracowany przez Forda adaptacyjny system oświetlenia Adaptive Front Lighting jest po raz pierwszy dostępny w modelu Kuga. System monitoruje warunki oświetleniowe w otoczeniu samochodu i automatycznie optymalizuje widoczność przez dostosowanie strumienia światła nowych biksenonowych lamp głównych w ramach siedmiu ustawień, w zależności od prędkości jazdy, kąta skręcenia kierownicy oraz odległości od obiektów przed samochodem.

System Adaptive Front Lighting oferuje również tryb Weather-Dependent Lighting, który automatycznie dostosowuje ustawienia reflektorów podczas jazdy w ulewnym deszczu. Skracając i rozszerzając snop światła, system ten zapewnia lepsze doświetlenie pobocza drogi, gdzie mogą poruszać się słabo widoczni piesi lub rowerzyści, oraz zapobiega oślepianiu innych kierowców przez refleksy świetlne na mokrej nawierzchni.

Nowa, wyprofilowana pokrywa silnika nie tylko dodaje modelowi Kuga muskularnego wyglądu, ale dzięki specjalnej strukturze środkowej części ma cechy elastycznej, kontrolowanej strefy zgniotu, co w przypadku kolizji z pieszym pozwala lepiej chronić jego ciało. Zarówno maska, jak i pokrywa bagażnika też mają specjalną konstrukcję, która chroni przed następstwem kolizji droższe i trudniejsze do wymiany czy naprawy części strukturalne auta.

Ponadto, nowy Ford Kuga oferuje następujące zaawansowane rozwiązania techniczne opracowane przez Forda:

Inteligentny napęd na wszystkie koła Ford Intelligent All Wheel Drive, który dostosowuje wielkość siły napędowej dostarczanej do każdego z kół do warunków jazdy i przyczepności, optymalizując własności jezdne,

System Curve Control, który przeciwdziała utracie przyczepności, jeśli kierowca wejdzie w zakręt ze zbyt dużą prędkością,

System Torque Vectoring Control podnoszący zdolności trakcyjne i poprawiający własności jezdne na drodze poprzez lekkie przyhamowanie kół wewnętrznych w łuku, co wspiera samochód w wypracowywaniu przyczepności.

Ford Kuga był modelem, który po wejście do sprzedaży w roku 2008 poprowadził ofensywę Forda w europejskim segmencie SUV-ów.

W roku 2015 jego sprzedaż osiągnęła rekordowy poziom 102 000 sztuk, czyli o 19 % więcej niż w roku 2014. Sprzedaż tego modelu we wrześniu 2016 roku wzrosła o 4800 egzemplarzy w stosunku rok do roku do poziomu 14500 sztuk, przy czym w tym roku w ręce klientów trafiło łącznie 95300 egzemplarzy, co oznacza najlepsze dziewięć miesięcy i najlepszy wrzesień dla Forda Kugi od chwili jego debiutu.

Sprzedaż Forda EcoSport we wrześniu, w stosunku rok do roku, wzrosła o 1 800 sztuk do łącznie 6 400 egzemplarzy, natomiast sprzedaż w pierwszych dziewięciu miesiącach roku zwiększyła się o ponad 60 procent do 44 600 egzemplarzy. Klienci zamówili też ponad 7 800 egzemplarzy modelu Ford Edge od momentu jego rynkowej premiery w Europie. W pierwszych trzech kwartałach roku 2016 Ford sprzedał łącznie 144 906 SUV-ów - to o ponad 41 procent więcej, niż w tym samym okresie w roku 2015.

 


Autor: z

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5.0 Liczba głosów: 1
INNE ARTYKUŁY
FordBUZZ-120 low.jpg
2018-06-16 09:18:00
Ford Focus RS bada emocje

Ford Focus RS Buzz Car to jedyny w swoim rodzaju samochód, który mierzy poziom emocji u kierowcy i w czasie rzeczywistym przenosi je na specjalne ekrany...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2017_Ford_Fiesta_ST-Line_Deep_Impact_Blue_001.jpg
2018-05-31 08:19:00
Zupełnie nowy Ford Fiesta ST

Zupełnie nowy silnik EcoBoost o pojemności 1,5-litra i mocy 200 KM umożliwia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie 6,5 sekundy. Zastosowany w tym modelu...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
slide_06.jpg
2018-05-23 21:35:00
Nowy crossover - Ford Fiesta Active

Całkowicie nowy crossover Fiesta Active zapewnia styl i wszechstronność SUV-a wielokrotnie nagradzanemu małemu Fordowi Fiesta, czyniąc go atrakcyjną...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
slide_02.jpg
2018-05-22 17:31:00
Fabryka Pogody Forda jest w stanie symulować każde warunki

W najnowocześniejszej "Fabryce Pogody" można pozorować różnorodne warunki klimatyczne, od zamieci śnieżnej po ogromny upadł, od wysokiej wilgotności po...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
FORD_2018_FOCUS_VIGNALE__05.jpg
2018-05-04 12:35:00
Nowy Ford Focus – od 63900 złotych

Ford Polska wprowadza do oferty rynkowej nowego Forda Focusa. Ten całkowicie nowy model będzie dostępny w naszym kraju w dwóch wersjach nadwoziowych,...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 15
DILERZY
FORD Auto Brzezińska

Brzezińska 26

92-103 Łódź

fax 42 2035550

tel: 42 203 55 55

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Centrum

al. Włókniarzy 144

91-034 Łódź

fax 42 206 80 42

tel: 42 206 80 40

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Hobby

Wojsk Ochrony Pogranicza 15

15-381 Białystok

fax 85 744 16 47

tel: 85 742 45 02

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kabziński

Sulejowska 45

97-300 Piotrków Trybunalski

fax 44 649 70 90

tel: 44 733 70 90

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kamag

Kossaka 76

Piła

fax 67 352 6862

tel: 67 351 0007

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Michałowski

Radzymińska 158

03-576 Warszawa

fax 22 679 28 48

tel: 22 679 86 62

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Motive

Zbylitowska Góra, ul.Krakowska 13 Zgłobice

33-113 Tarnów

fax 14 674 14 99

tel: 14 674 14 70

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI