motomaniacy
RYNEK
POWRÓT
23 września 2018 08:31

Mazda CX-3 po zmianach

Mazda CX-3 po zmianach

W chwili premiery w roku 2015 Mazda CX-3 wyznaczała wzorzec dla nowego typu pojazdu segmentu crossover SUV, który wykraczał ponad typowy poziom oczekiwany wówczas od samochodów tej klasy.


Przy jej konstruowaniu przyjęto nowe podejście – całkowite skupienie na człowieku, jego potrzebach i doznaniach. Wynikiem tej innowacji było znakomite pod względem ergonomicznym wnętrze, w którym zrealizowane zostały koncepcje kabiny Head-up Cockpit (rozmieszczenie wskaźników wizualnych zmniejszające potrzebę odrywania wzroku od drogi) i interfejsu człowiek-maszyna HMI (Human-Machine Interface – jest to zbiorcze określenie zespołu elementów sterowania w samochodzie), rozwiązanie łączności zapewniające bezpieczne i łatwe korzystanie ze smartfonu oraz szeroki zakres rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa czynnego.

Nic dziwnego, że podejście to, w połączeniu z wykorzystaniem szybko reagujących, a jednocześnie wydajnych układów napędowych SKYACTIV , z precyzją prowadzenia godną aut niższych i mniejszych oraz z wyborem albo napędu na koła przednie, albo pomysłowo rozwiązanego napędu na cztery koła, a ponadto albo ręcznej, albo automatycznej skrzyni biegów, zapewniło modelowi CX-3 drugą pozycję w obecnej gamie modelowej Mazdy pod względem wielkości sprzedaży na rynkach Europy.

Mazda CX-3 z roku modelowego 2018 odpowiada na sugestie i oczekiwania wyrażane przez klientów, prezentując ulepszenia stylistyczne i techniczne w wielu ważnych dziedzinach. Pod względem stylistyki, podnoszącej poprzeczkę w zakresie wyrazistego wyglądu i zwracającej uwagę elegancji, kompaktowy SUV Mazdy łączy w sobie łatwe w konfiguracji, skupione wokół kierowcy wnętrze z wysokim poziomem konstrukcji i wyjątkowo starannym opracowaniem detali. Dzięki temu nowa CX-3 staje się propozycją jeszcze bardziej atrakcyjną niż kiedykolwiek.

Mazda CX-3 2018 jest modelem, który jako pierwszy wykorzystuje nowo skonstruowany silnik Diesla SKYACTIV-D o pojemności 1,8 litra (zużycie paliwa: 4,4-5,2 l/100 km; emisja CO2: 114-137 g/km), oferujący kierowcom zarówno lepszy temperament, jak i poprawione parametry w zakresie emisji.

Dwa silniki benzynowe SKYACTIV-G o pojemności 2 litrów (zużycie paliwa: 6,1-7,0 l/100 km; emisja CO2: 140-160 g/km) przejęły innowacje po raz pierwszy wprowadzone w obecnym modelu CX-5, w tym denka tłoków o specjalnie naciętych krawędziach oraz wtryskiwacze wysokodyspersyjne. Efektem zastosowania tych modyfikacji technicznych jest potężny moment obrotowy w pełnym zakresie prędkości obrotowych silnika i lepsza wydajność silnika w warunkach rzeczywistej eksploatacji.

Wszystkie trzy silniki spełniają nowe, surowe normy norm emisji EURO 6d-TEMP, włącznie z testem poziomu emisji podczas rzeczywistej jazdy (RDE).

Zmiany w wyglądzie zewnętrznym obejmują unowocześniony grill przedni, zastosowanie tylnych lamp zespolonych w technologii LED, nowe felgi ze stopu aluminium oraz dodanie nowego koloru Soul Red Crystal, spotykanego wyłącznie w samochodach Mazda i debiutującego właśnie w linii modelowej CX-3 2018.

Wnętrze o wyższej jakości oczyszczone jest ze wszelkich zbędnych elementów w myśl japońskiej doktryny estetycznej – wyzwalania piękna poprzez eliminowanie nadmiaru, czyli upiększania przez upraszczanie. Przeprojektowana konsola środkowa z elektrycznym hamulcem ręcznym i wieloprzedziałowy środkowy podłokietnik podnoszą poziom komfortu i zmniejszają zmęczenie za kierownicą.

Zastosowanie najnowszych rozwiązań konstrukcyjnych Mazdy - SKYACTIV-Vehicle Architecture następnej generacji - wyraźnie poprawiło własności jezdne CX-3, zarówno z punktu widzenia skupionego na człowieku-użytkowniku, jak i całościowego udoskonalania pojazdu. Układ zawieszenia ulepszony po raz kolejny, nowo opracowane ogumienie oraz użycie bardziej elastycznego uretanu w konstrukcji przednich foteli składają się na dalsze wyciszenie i zwiększenie komfortu toczenia, przekładając jednocześnie na jeszcze bardziej angażujące doznania towarzyszące prowadzeniu auta.

Mazda CX-3 2018 cechuje się także zdecydowanym podniesieniem poziomu bezpieczeństwa. Wyposażona jest w zmodyfikowaną wersję systemu A-SCBS (Advanced Smart City Brake Support, czyli zaawansowany system wspomagania hamowania w warunkach jazdy miejskiej) o zwiększonej zdolności wykrywania pieszych po zmroku. Te oraz inne funkcje w dziedzinie bezpieczeństwa, takie jak system MRCC (Mazda Radar Cruise Control, czyli aktywny tempomat radarowy) z funkcją Stop & Go i samoczynnie przyciemniające się lusterko wsteczne podnoszą poziom bezpieczeństwa jazdy w każdych warunkach.

 

Styl nadwozia 

Zdecydowane skupienie na tradycjach japońskiego wzornictwa, które rezygnuje z ozdób, by wyłaniać czyste, doskonale dopracowane formy, umożliwiło projektantom Mazdy osiągnięcie wyraźnego postępu w realizacji stosowanej przez Mazdę filozofii projektowania KODO-Dusza Ruchu.

Nowy przedni grill charakteryzuje się czterema podwójnymi żebrami, nadając przedniej części samochodu ostrzejszy wygląd i większą głębię, jednocześnie wzmacniając ekspresję sąsiednich elementów – reflektorów i motywu skrzydła stanowiącego znak wizualny marki.

Połączenie wizualne elementów chromowanych – przedniego grilla oraz listew ozdobnych w bocznych partiach przedniego spojlera i na nakładkach progowych – podkreśla szeroką, stabilną sylwetkę CX-3, a w zestawieniu z nowym wykończeniem opraw reflektorów przeciwmgielnych, paneli na słupkach dachowych oraz bocznych nakładek nadkoli i progów na kolor czarny, nadaje nadwoziu wrażenie wyższej jakości, właściwe klasie premium.

W widoku z tyłu nowe diodowe lampy tylne otrzymały kształt pierścieniowy połączony z liniami poziomymi. Precyzja mechaniczna i głębia tego projektu łączy dojrzały wygląd godny klasy premium z doskonałą realizacją funkcji świecenia, a zarazem sprawia, że lampy tylne silniej zaznaczają się na tle nowego, efektownego lakieru w kolorze Soul Red Crystal.
Dzięki zastosowaniu opracowanej przez Mazdę technologii lakierowania TAKUMINURI, lakier Soul Red Crystal odznacza się mocnym, żywym odcieniem oraz głębokim, zwracającym uwagę połyskiem. Jego nasycenie kolorystyczne jest wyższe o 20%, a głębia o 50% od lakieru Soul Red, czego efektem jest większa siła wizualna i przejrzystość. Oprócz tego w nowej CX-3 2018 do wyboru jest osiem innych kolorów nadwoz3ia: Deep Crystal Blue Mica, Titanium Flash Mica, Jet Black Mica, Snowflake White Pearl Mica, Ceramic Metallic, Machine Grey, Eternal Blue Mica oraz Artic White.

Istotną nowością są wykonane ze stopu aluminium felgi o średnicy 18 cali. Ich ramiona o urozmaiconych, niejednolitych powierzchniach odznaczają się ekspresyjnym, trójwymiarowym wzorem, który sugeruje stabilność, prędkość i podkreśla duże rozmiary kół. Metaliczny połysk obrabianych maszynowo powierzchni współgra z chromowanymi detalami nadwozia, tworząc ogólne wrażenie szybkości i dynamiki.

 

Styl wnętrza

Wnętrze nowej Mazdy CX-3 zostało unowocześnione zgodnie z wyznawaną przez producenta filozofią koncentracji na człowieku, jego potrzebach i doznaniach. Projektanci inspirowali się również tradycjami japońskiego wzornictwa, w tym zasadą eliminowania nadmiaru, by stworzyć w kabinie auta komfortowe, doskonałe ergonomicznie otoczenie człowieka, wywołujące ogólne wrażenie dopracowanej konsekwencji i najwyższej jakości.

Zastosowanie elektrycznego hamulca ręcznego umożliwiło przeprojektowanie konsoli środkowej, która zyskała bardziej eleganckie formy, płynnie zespolone z tablicą rozdzielczą. Podniosły się komfort i funkcjonalność tego elementu: dodano miękko wyściełany przedni środkowy podłokietnik z ukrytym pod nim schowkiem, a pokrętło wielofunkcyjne HMI, teraz przesunięte ku przodowi, jest łatwiejsze w obsłudze. Wreszcie, przesunięto uchwyt na napoje, by ułatwić dostęp do niego.

Środkowy podłokietnik z wbudowanymi uchwytami na napoje pojawił się także przy tylnych siedzeniach, zapewniając pasażerom większy komfort i sprzyjając przyjmowaniu stabilnej pozycji podczas jazdy. 

Przednie fotele zostały udoskonalone poprzez użycie w partii siedzisk warstwy uretanu o wysokiej sprężystości. Modyfikacja ta podnosi komfort jazdy poprzez lepsze wytłumienie wibracji, a jednocześnie pozwala zachować odbiór przenoszonych przez podwozie sygnałów o kontakcie kół z nawierzchnią, zapewniając niezbędne dla kierowcy czucie prowadzenia.

Pakiety wnętrza Pure White i Pure Black podnoszą jakość i komfort w całej kabinie na nowy poziom w tej klasie pojazdów. 

Kabina dostępna jest obecnie w jednym z trzech głównych kolorów, zgodnych z zasadami japońskiej estetyki. Do wyboru są: kolor szary z siedzeniami obitymi prawdziwą skórą w kolorze czarnym lub białym, kolor szary z siedzeniami obitymi sztuczną skórą w kolorze czarnym oraz kolor czarny z tapicerką z tkaniny w kolorze czarnym.
W myśl tradycji japońskiego wzornictwa, a więc eliminowania nadmiaru, kolor wykorzystywany jest w starannie dobranych strefach, tak, by tworzyć ogólne wrażenie przemyślanej kompozycji wnętrza. Pierścieniowe oprawki kratek nawiewu powietrza wykończone są na kolor Bitter Red – nowy odcień o dużej głębi, dopasowany do nowego koloru nadwozia Soul Red Crystal.

W skład wyposażenia opcjonalnego nowej Mazdy CX-3 2018 wchodzi modyfikacja obsługi smartfonu w pojazdach wyposażonych w autorski system multimedialny Mazdy – MZD Connect. Usprawnienie to umożliwia użytkownikom posiadającym urządzenia iPhone korzystanie z aplikacji Apple CarPlay integrującej smartfon z samochodem. Pozwala ona na wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości tekstowych, słuchanie muzyki z Apple Music oraz kierowanie się nawigacją z Apple Maps poprzez system obsługi głosowej Siri® lub system MZD Connect – wszystko to bezpiecznie, podczas jazdy. Innym dostępnym opcjonalnie usprawnieniem jest połączenie smartfon-samochód poprzez aplikację Android Auto. Oferuje ono użytkownikom posiadającym urządzenia mobilne oparte na systemie operacyjnym Android zbliżony zakres funkcji i usług, dostępnych poprzez obsługę głosową Google Voice User Interface lub przez system MZD Connect.

 

UKŁADY NAPĘDOWE SKYACTIV 

Imponująco oszczędne silniki z linii SKYACTIV zostały specjalnie dostrojone pod kątem dostarczania obfitego momentu obrotowego i silnego, liniowego przyśpieszenia po ruszeniu z miejsca. Ich szczególną cechą jest poprawa reakcji CX-3 na wciśnięcie pedału gazu, aby zapewnić doznania z prowadzenia autentycznie angażujące kierowcę.

W modelach CX-3 2018 do wyboru będą trzy jednostki napędowe: silnik Diesla SKYACTIV-D o pojemności 1,8 litra i mocy 115 KM (zużycie paliwa: 4,4-5,2 l/100 km; emisja CO2: 114-137 g/km) oraz benzynowy SKYACTIV-G o pojemności 2 litrów, w dwóch wersjach – o mocy 121 KM lub 150 KM (zużycie paliwa: 6,1-7,0 l/100 km; emisja CO2: 140-160 g/km). Wszystkie trzy jednostki napędowe łączy wspólny charakter: temperament i refleks reakcji, które precyzyjnie odzwierciedlają intencje kierowcy, by współtworzyć kreowane przez Mazdę doznanie Jinba Ittai – dynamicznego zespolenia człowieka z maszyną.

Wszystkie trzy silniki są homologowane zgodnie z wymogami nowego cyklu testowego WLTP/RDE i spełniają wymagania normy Euro 6d-TEMP.

Silniki te przenoszą siłę napędową na sześciobiegowe skrzynie, do wyboru ręczne lub automatyczne. Ponadto, w modelu 1.8 SKYACTIV-D do wyboru jest napęd na koła przednie lub na cztery koła. Model z silnikiem 2.0 SKYACTIV-G o mocy 121 KM (zużycie paliwa: 6,1-6,2 l/100 km; emisja CO2: 140-141 g/km) napędzany jest na koła przednie, a model z silnikiem SKYACTIV-G 2.0 o mocy 150 KM (zużycie paliwa: 6,7-7,0 l/100 km; emisja CO2: 152-160 g/km) wyposażony jest wyłącznie w napęd na cztery koła.

Silniki te wzbogacone są ponadto w rozwiązania ograniczające wahania zużycia paliwa wynikające z różnych nawyków kierowcy oraz z różnic klimatycznych zależnych od pór roku. Przykładami usprawnień są poprawa wydajności spalania w warunkach dużych obciążeń, np. podczas jazdy pod górę lub z pełnym obciążeniem, a także korekty w gospodarce cieplnej silnika, obniżające zużycie paliwa w niskich temperaturach.

 

ZAAWANSOWANY, CZYSTY SILNIK DIESLA 1.8 SKYACTIV-D 

W celu zapewnienia lepszej wydajności w zakresie zużycia paliwa, lepszych wyników w zakresie poszanowania środowiska i jeszcze lepiej dobranych własności jezdnych, pojemność skokowa czystego silnika Diesla została zwiększona z 1,5 do 1,8 litra.

Jednostka ta, o dokładnej pojemności 1759 cm3, osiąga moc 115 KM przy 4000 obr./min oraz maksymalny moment obrotowy 270 Nm w zakresie 1600-2600 obr./min Średnie zużycie paliwa waha się w zakresie 4,4-5,2 l/100 km, a emisje CO2 wynoszą 114-137 g/km.

Silnik wykorzystuje nową technologię Rapid Multi-stage Combustion z wielopunktowymi wtryskiwaczami piezoelektrycznymi o ultraszybkiej reakcji. Wtrysk przebiega czterofazowo, a precyzyjne sterowaniem jego przebiegiem i ilością podawanego paliwa skraca fazę spalania i jednocześnie zmniejsza podatność na spalanie detonacyjne.

Doładowanie zapewnia pojedyncza turbosprężarka ze zmienną geometrią łopatek turbiny i mechanizmem regulacji dyszy wydechowej. Rozmiary turbosprężarki zostały zwiększone stosownie do wzrostu pojemności silnika, aby była ona w stanie dostarczyć niezbędnego doładowania. Dzięki zmiennej geometrii urządzenie to działa w szerszym zakresie prędkości obrotowych silnika i zapewnia wydajne doładowanie w paśmie od niskich do wysokich obrotów.

Większa pojemność skokowa poprawia również zaopatrzenie silnika w tlen, co z kolei gwarantuje działanie układu recyrkulacji gazów spalinowych (EGR) w całym paśmie obrotów i zdecydowanie obniża emisję NOx, przekładając się na lepsze wyniki w zakresie poszanowania środowiska. Ponadto, układ wydechowy wyposażony jest w katalizator NSC wychwytu tlenków azotu (NOx), który rozkłada tlenki azotu z powrotem do postaci nieszkodliwego wolnego azotu. Dzięki tym rozwiązaniom silnik 1.8 SKYACTIV-D (zużycie paliwa: 4,4-5,2 l/100 km; emisja CO2: 114-137 g/km) osiąga znakomite parametry emisyjne i spełnia surowe europejskie normy w zakresie emisji szkodliwych substancji wydechowych.

Wreszcie, tłoki o nowym profilu zapobiegają zjawisku przywierania paliwa do ścianek komór spalania, a zawory sterujące obiegiem chłodziwa podnoszą wydajność rozgrzewania silnika, co zwiększa oszczędność paliwa w warunkach rzeczywistej eksploatacji. Dzięki tym modyfikacjom silnik 1.8 SKYACTIV-D osiąga wysoki moment obrotowy również przy wysokich prędkościach obrotowych i zapewnia poczucie gładkiego, mocnego przyśpieszenia, cenione przez kierowców-entuzjastów. 

Te nowe rozwiązania techniczne są uzupełnieniem istniejących, już obecnie stosowanych w silnikach Mazdy, takich jak High-Precision Boost Control – system precyzyjnego sterowania doładowaniem, którego efektem jest bardziej liniowa podaż momentu obrotowego oraz Natural Sound Smoother i Natural Sound Frequency Control, systemy korekcji brzmienia układu napędowego, które zdecydowanie obniżają poziom hałasu we wnętrzu i zapewniają przyjemniejszy dźwięk pracy silnika.

 

Nowatorskie rozwiązania techniczne w silniku SKYACTIV-D 1.8 Diesel 

Rapid Multi-stage Combustion: Nowy silnik Diesla 1.8 SKYACTIV-D (zużycie paliwa: 4,4-5,2 l/100 km; emisja CO2: 114-137 g/km) wykorzystuje nowy proces spalania, nazwany Rapid Multi-stage Combustion (szybkie spalanie wielofazowe). Wtrysk wielokrotnych dawek paliwa (w liczbie do sześciu) działający w szybkiej sekwencji, zapewnia ciągły proces spalania, skracając czas jego trwania. Efektem zastosowania tej nowej metody spalania jest bardziej cicha i ekonomiczna praca silnika podczas jazdy z niskimi prędkościami i przy niskich obciążeniach, czyli w trakcie jazdy miejskiej. Jednocześnie, system ten zapewnia liniowy przyrost dźwięku silnika w miarę przyśpieszania. 

Zmieniony, schodkowato-jajowaty kształt komór spalania: Kształt komór spalania został zmodyfikowany w celu zapobiegania przylegania płomienia do powierzchni tłoka i minimalizowania strat energii wskutek rozpraszania ciepła na ściany cylindra. 

Wielopunktowe wtryskiwacze piezoelektryczne o ultraszybkiej reakcji: Wtryskiwacze piezoelektryczne o ultraszybkiej reakcji, emitujące mgiełkę paliwową z 10 oddzielnych dysz wtryskowych, umożliwiają uzyskanie wielofazowego wtrysku głównego i szybszego wtrysku po spalaniu, co skraca cały proces spalania. Czujniki ciśnieniowe umieszczone w każdym wtryskiwaczu zapewniają większą dokładność wtrysku paliwa, co w połączeniu z użyciem tłoków o nowym, schodkowo-jajowatym kształcie jeszcze bardziej podnosi wydajność procesu spalania. 

System sterowania obiegiem chłodziwa: Ograniczanie przepływu chłodziwa wokół ścian komór spalania podnosi wydajność rozgrzewania silnika. Szybkie rozgrzanie obszaru wokół komór spalania poprawia charakterystykę zapłonu i sprzyja waporyzacji paliwa. Efekt ten zmniejsza również lepkość oleju i w ten sposób obniża opory mechaniczne Sprawniejszy proces rozgrzewania silnika sprzyja oszczędności paliwa, przekładając się na lepszą wydajność w warunkach rzeczywistej eksploatacji. 

System High-Precision DE Boost Control: Regulator ciśnienia doładowania o wysokiej precyzji działania odpowiada za dokładniejsze sterowanie reakcją momentu obrotowego poprzez optymalną regulację ciśnienia doładowania oraz wtrysku paliwa. Dzięki jego działaniu silnik natychmiast, z wielką precyzją, reaguje na zmiany położenia pedału gazu w warunkach niskich obciążeń, dostarczając osiągów, które dokładnie odpowiadają intencjom kierowcy, co przekłada się również na silniejsze poczucie łączności pomiędzy kierowcą a samochodem.

Systemy korekty brzmienia silnika Natural Sound Smoother i Natural Sound Frequency Control: System Natural Sound Smoother wykorzystuje amortyzator dynamiczny umieszczony w każdym sworzniu tłokowym, aby ograniczać do minimum wibracje tłoka i stuki w silniku. System Natural Sound Frequency Control reguluje czasy wtrysku i spalania w odstępach 0,1 ms, by w ten sposób uzyskiwać wzajemne nakładanie się dołków częstotliwości wibracji procesu spalania i szczytów częstotliwości elementów rezonujących, co w efekcie eliminuje wibracje i jeszcze skuteczniej ogranicza spalanie detonacyjne w silniku. 

Katalizator NSC wychwytu tlenków azotu (NOx): Układ oczyszczania emisji wydechowych z katalizatorem NSC wychwytu tlenków azotu (NOx) wytrąca i odkłada związki NOx pochodzące z procesu spalania. Po całkowitym napełnieniu układ ten wykorzystuje wtrysk bogatej mieszanki po spalaniu do wywołania reakcji rozkładającej NOx z powrotem do postaci nieszkodliwego wolnego azotu. Systemy NCS są wydajniejsze od systemów SCR w zakresie oczyszczania gazów wydechowych o niskich temperaturach.

 

ZAAWANSOWANY SILNIK BENZYNOWY 2.0 SKYACTIV-G 

Silnik SKYACTIV-G o pojemności 2 litrów (zużycie paliwa: 6,1-7,0 l/100 km; emisja CO2: 140-160 g/km) jest wysokowydajnym silnikiem benzynowym z bezpośrednim wtryskiem paliwa, który zapewnia wysokie osiągi dynamiczne w połączeniu z doskonałymi wynikami w zakresie oszczędności. Silnik ten został zmodyfikowany w dziedzinach przyśpieszenia reakcji, dalszej poprawy wydajności i obniżenia emisji szkodliwych substancji w spalinach. 

W wersji o niższej mocy silnik ten uzyskuje z pojemności skokowej 1998 cm3 moc maksymalną 121 KM przy 6000 obr./min oraz maksymalny moment obrotowy 206 Nm przy 2800 obr./min oraz łączy zużycie paliwa na poziomie 6,1-6,2 l/100 km z emisjami CO2 w wysokości 140-141 g/km.

Jednostka o tej samej pojemności, ale wyższej mocy osiąga 150 KM przy 6000 obr./min i maksymalny moment obrotowy 206 Nm przy 2800 obr./min Jej średnie zużycie paliwa wynosi 6,7-7,0 l/100 km, a emisje CO2 to 152-160 g/km. 

Na modyfikacje silnika składa się usprawnienie portów dolotu, użycie tłoków o nowym kształcie oraz podwyższenie stopnia sprężania do 13,0:1. Dysze wtryskiwaczy wielopunktowych zostały przeprojektowane, a ciśnienie wtrysku podwyższone. Zawór podnosi wydajność rozgrzewania silnika. Asymetryczne pierścienie zgarniające umieszczone na tłokach o nowym jajowatym kształcie wgłębienia zmniejszają tarcie mechaniczne.

Ponadto, dodatkowymi celami, do osiągnięcia których dążyli konstruktorzy silnika, było obniżenie tarcia mechanicznego poprzez modyfikację płaszczy tłoka oraz udoskonalenie profilu pierścieni tłokowych. Zastosowanie systemu sterowania obiegiem chłodziwa dla lepszej gospodarki cieplnej umożliwia szybsze rozgrzewanie silnika z korzyścią dla oszczędności paliwa.

Ograniczenie skłonności do spalania stukowego i lepsza wydajność cieplna silnika zostały osiągnięte poprzez przeprojektowanie profilu główki tłoka i zastosowanie wtrysku wielofazowego. Z kolei pełna atomizacja paliwa, uzyskana dzięki wysokiemu ciśnieniu pracy nowych wtryskiwaczy, podnosi wydajność procesu spalania, zapobiegając przywieraniu paliwa do ścian komory spalania.

Łącznie, udoskonalenia te zwiększają oszczędność paliwa i wyraźnie obniżają poziom emisji cząstek stałych w gazach wydechowych, a wyższy moment obrotowy w całym paśmie prędkości obrotowych silnika zapewnia osiągi dynamiczne, które jeszcze bardziej nasilają doznania Jinba Ittai – ścisłego związku pomiędzy kierowcą i samochodem. 

 

Nowatorskie rozwiązania techniczne silnika benzynowego 2.0 SKYACTIV-G

Precyzyjnie obrobione porty dolotowe i tłoki o nowym kształcie: Forma portów dolotowych została starannie opracowana – tak, by wytwarzać silniejsze zawirowanie mieszanki w fazie ssania. Zmniejszenie wysokości główki tłoka przy jednoczesnym udoskonaleniu jego kształtu wzmacnia również zawirowania mieszanki w fazie sprężania i zwiększa jej turbulencje w chwili zapłonu. 

Czynniki te powodują, że płomień szybciej rozprzestrzenia się od świecy, a spalenie całego ładunku następuje w krótszym czasie, bez spalania detonacyjnego, czyli nieprawidłowego przebiegu procesu. Efektem jest wyższy moment obrotowy w niskim i średnim zakresie prędkości obrotowych i większa oszczędność paliwa przy wysokich obrotach.

Wydajniejszy wtrysk paliwa: Dysze wtryskiwaczy wielopunktowych zostały przeprojektowane, a ciśnienie wtrysku paliwa zwiększono z 20 MPa do 30 MPa dla uzyskania szybszego ruchu mgiełki paliwowej i jej szerszego rozprowadzenia. Paliwo już przed przywarciem do ścian komory spalania ulega dokładnej waporyzacji, sprzyjając wydajnemu, bezstratnemu spalaniu.

W fazie, gdy silnik jest jeszcze zimny, przez co proces spalania mógłby powodować powstawanie cząstek stałych, wykorzystywany jest wtrysk dzielony trójetapowy. Proces ten zwiększa skuteczność waporyzacji i atomizacji paliwa, ograniczając wytrącanie cząstek stałych o około 80 procent. Efektem są doskonałe wyniki w zakresie ochrony środowiska, spełniające wymogi europejskiej normy w zakresie emisji cząstek stałych, obowiązującej od 2017 r.

System sterowania obiegiem chłodziwa: Zawór sterujący obiegiem chłodziwa pomaga zapobiegać rozpraszaniu ciepła w fazie rozgrzewania silnika. Jego działanie polega na ograniczaniu do niezbędnego minimum przepływu chłodziwa wokół ścian komór spalania. Przy pierwszym rozruchu zimnego silnika konieczne jest wtryskiwanie większych ilości paliwa, ponieważ w niskich temperaturach benzyna ma mniejszą tendencję do waporyzacji.

Zastosowanie systemu sterowania obiegiem chłodziwa przyczynia się do szybszego rozgrzewania silnika. Dzięki temu faza, w której konieczny jest wtrysk większych ilości paliwa, skraca się o połowę w porównaniu do poprzedniego silnika 2.0 SKYACTIV-G, co obniża zużycie paliwa w warunkach rzeczywistej eksploatacji.

Udoskonalony kształt pierścieni zgarniających i płaszczy tłoka: Nowe, asymetryczne pierścienie zgarniające mają większy promień zewnętrzny na krawędzi górnej, a mniejszy na krawędzi dolnej. Taki kształt pierścienia zapewnia optymalną grubość filmu olejowego na ścianach cylindra w fazach unoszenia i opadania tłoka, zmniejszając opór mechaniczny.
Dzięki modyfikacji zakrzywienia płaszczy, tłoki mają obecnie idealny kształt baryłkowaty. Nowe płaszcze tłokowe w połączeniu z asymetrycznymi pierścieniami zgarniającymi zdecydowanie obniżają opór mechaniczny, przyczyniając się do oszczędności paliwa.

Systemy i-ELOOP oraz i-stop Wszystkie jednostki napędowe stosowane w modelach nowej Mazdy CX-3 2018 wyposażone są w stosowany przez tego producenta system i-stop (idle-stop), który wyłącza silnik podczas pracy na obrotach jałowych. Modele z silnikiem 2.0 SKYACTIV-G (zużycie paliwa: 6,1-7,0 l/100 km; emisja CO2: 140-160 g/km) oraz automatyczną skrzynią biegów i napędem na cztery koła posiadają ponadto system i-ELOOP.

i-ELOOP, skrót od „Intelligent Energy Loop”, czyli Inteligentny Obieg Energii, jest to przełomowy system, który magazynuje odzyskaną energię elektryczną w nowoczesnym kondensatorze, nie wymagając do tego celu specjalnego akumulatora. Dwuwarstwowy kondensator EDLC (electric double-layer capacitor) o dużej pojemności przechwytuje i magazynuje energię, działając szybko i z wielką wydajnością podczas hamowania, czyli w fazie, która na ogół trwa tylko kilka sekund. System i-ELOOP, służący do zasilania systemów elektrycznych pojazdu, jest w stanie, zależnie od warunków jazdy, obniżać zużycie paliwa w warunkach rzeczywistej eksploatacji w zakresie do 10%.

System i-stop wykorzystuje energię pochodzącą z procesu spalania do ponownego rozruchu silnika, dzięki czemu rozrusznik elektryczny wykorzystywany jest jedynie do dostarczenia znikomej siły w pierwszej fazie restartu.

 


DYNAMIKA JAZDY

Wprowadzając techniki nowej generacji SKYACTIV-Vehicle Dynamics w dziedzinie sterowania funkcjami pojazdu, Mazda konsekwentnie dąży do zapewnienia coraz pełniejszego i doskonalszego doznania Jinba Ittai – jedności kierowcy z samochodem, czyli koncepcji, którą realizuje jako jedyny producent. Osiągnięciu tego służą lepsze parametry dynamiki jazdy, większy komfort i krótsze dystanse hamowania.

 

Podwyższona dynamika jazdy

Kolumny MacPherson w zawieszeniu przednim oraz belka skrętna w tylnym zostały na nowo dostrojone, a system GVC (G-Vectoring Control) zmodyfikowany dla poprawy jakości prowadzenia i komfortu jazdy.

W zawieszeniu obydwu osi zastosowano nowe sprężyny śrubowe i amortyzatory, zapewniające lepszą reakcję na dynamiczne zmiany balansu mas, sprawniejsze pochłanianie wstrząsów i bardziej płynną reakcję sprężyn. Zmniejszona grubość przedniego stabilizatora służy z kolei poprawie charakterystyki przechyłów bocznych nadwozia Mazdy CX-3 w reakcji na skręcanie kół.

Skorygowana kalibracja elektrycznego wspomagania kierownicy ma na celu dokładniejsze dopasowanie reakcji pojazdu do impulsów ze strony kierowcy.

 

Wyższy komfort toczenia i krótsze dystanse hamowania

Nowe, niskoprofilowe opony w rozmiarze 215/50R18 mają taki sam opór toczenia jak poprzednie, co pozwala zachować niskie zużycie paliwa, natomiast zmianie uległa zarówno ich konstrukcja, jak i skład mieszanki gumowej. Nowe opony mają bardziej miękkie ścianki boczne, czego efektem jest lepsze resorowanie pionowe przez ogumienie czyli większa zdolność pochłaniania wstrząsów pochodzących od nierówności nawierzchni, przekładająca się na poprawę komfortu toczenia.
Modyfikacja składu mieszanki nowych opon daje w efekcie skrócenie dystansów hamowania w szerokim zakresie warunków drogowych, z korzyścią dla bezpieczeństwa jazdy.

 

Udoskonalenia w dziedzinie NVH (ograniczania hałasu, wibracji i dyskomfortu)

Przenikanie do wnętrza auta hałasu opływu powietrza i toczenia kół zostało zredukowane poprzez użycie wstawek uretanowych wzdłuż spawanych spojeń paneli drzwiowych oraz przez zwiększenie grubości arkuszy blachy zewnętrznej w drzwiach przednich i tylnych, a także grubości szyb w drzwiach tylnych.

Ponadto, zwiększenie grubości podsufitki kabiny z 6 do 8 mm poprawia jej własności dźwiękochłonne i lepiej wygłusza echo akustyczne dźwięków z wnętrza. Modyfikacje te zapewniają nie tylko lepszą słyszalność rozmów prowadzonych przez wszystkie osoby w kabinie, lecz także przyjemniejsze brzmienie przy zamykaniu drzwi, właściwe dla pojazdów klasy premium.

 

BEZPIECZEŃSTWO

Mazda CX-3 2018 stanowi połączenie lekkiego nadwozia SKYACTIV-Body o wysokiej sztywności z wieloma zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi i-ACTIVSENSE w dziedzinie bezpieczeństwa czynnego. Zgodnie z wyznawaną przez Mazdę filozofią bezpieczeństwa proaktywnego, rozwiązania te pomagają kierowcy w wykrywaniu potencjalnych zagrożeń i ograniczaniu prawdopodobieństwa uszkodzenia pojazdu lub odniesienia obrażeń przez jadące nim osoby.

 

Aktywny Tempomat Radarowy MRCC z systemem Stop & Go

Aktywny Tempomat radarowy MRCC (Mazda Radar Cruise Control) mierzy względną prędkość i odstęp do pojazdu poprzedzającego i automatycznie steruje pracą silnika i hamulców w taki sposób, by na bieżąco utrzymywać właściwą prędkość oraz optymalny dystans pomiędzy obydwoma pojazdami.

Zmodyfikowany system MRCC wykorzystuje dwa urządzenia: radar fal milimetrowych przeniesiony z poprzedniego systemu i przednią kamerę. Dzięki temu zakres jego działania poszerzony został o niedostępny wcześniej przedział prędkości od 0 do 30 km/h. Oznacza to, że obecnie system, dostępny we wszystkich modelach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, działa w pełnym zakresie prędkości samochodu i jest w stanie nawet powodować samoczynne ruszenie z miejsca w chwili, gdy ruszył pojazd poprzedzający. 

Podczas jazdy z włączonym systemem MRCC samochód automatycznie zwolni, a nawet zatrzyma się, reagując na analogiczny manewr pojazdu poprzedzającego. Gdy droga przed samochodem zwolni się, kierowca CX-3 sam daje impuls do ruszenia, a wtedy system samoczynnie przyśpieszy i wznowi jazdę z odpowiednią prędkością za pojazdem poprzedzającym. 

 

Dodatkowe rozwiązania i-ACTIVSENSE w dziedzinie bezpieczeństwa czynnego

Diodowe reflektory adaptacyjne ALH (Adaptive LED Headlights): Reflektory ALH obejmują następujące funkcje: automatyczne sterowanie funkcją świateł drogowych z zapobieganiem oślepianiu kierowców zbliżających się z naprzeciwka, światła mijania o szerokim kącie strug światła, oświetlające większy obszar, oraz Tryb Autostradowy, który automatycznie podnosi strumienie światła podczas jazdy z wysokimi prędkościami.

System A-SCBS – Zaawansowany Inteligentny Asystent Hamowania w Ruchu Miejskim (Advanced Smart City Brake Support): Zaawansowany system SCBS wykrywa pojazdy i pieszych w przestrzeni przed samochodem przy użyciu przedniej kamery i pomaga uniknąć kolizji lub ograniczyć skalę szkód w razie, gdy do niej dojdzie. System jest w stanie wykrywać pojazdy w zakresie prędkości od 4 km/h do 80 km/h oraz pieszych w zakresie od 10 km/h do 80 km/h.

System BSM – Zaawansowany Monitoring Martwych Pól Widzenia (Blind Spot Monitoring): Wykrywa pojazdy zbliżające się w tylnych-bocznych półstrefach i ostrzega o nich kierowcę. Z kolei system RCTA ostrzega kierowcę o zbliżających się pojazdach podczas cofania. 

System LDW – Ostrzegania o Opuszczaniu Pasa Ruchu (Lane Departure Warning): Wykrywa tendencję samochodu do opuszczenia aktualnie zajmowanego pasa ruchu i ostrzega kierowcę o zagrożeniu sygnałem dźwiękowym i wibracją wyczuwalną na wieńcu kierownicy. 

System TSR – Rozpoznawania Znaków Drogowych (Traffic Sign Recognition): Odczytuje mijane znaki drogowe, wyświetla je na ekranie kolorowego wyświetlacza Head-up i ostrzega kierowcę o ograniczeniach prędkości.

System wykrywający znużenie kierowcy (DAA): Zmniejsza ryzyko wypadku poprzez sugerowanie kierowcy zrobienia przerwy na odpoczynek, jeżeli wykrywa u niego zmęczenie lub dekoncentrację.

 

Rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa biernego 

Mazda CX-3 2018 posiada wszystkie właściwości i urządzenia w dziedzinie bezpieczeństwa biernego występujące w modelu poprzedniej generacji. Są wśród nich: nadwozie SKYACTIV o wysokiej sztywności, poduszki powietrzne SRS (Supplemental Restraint System), pasy bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikami obciążeń, fotele przednie tłumiące siłę przeciążenia odcinka szyjnego, siedzenia tylne, które zapobiegają penetracji bagażu do kabiny, kolumna kierownicy pochłaniająca siłę uderzenia oraz system ISOFIX, czyli punkty sztywnego mocowania fotelików dziecięcych.

 


Autor: Mazda Motor Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
2024_mazda_cx-80_ar_act_7.jpg
2024-04-18 14:53:00
Mazda CX-80 – nowy, siedmiomiejscowy flagowy model Mazdy

Silniki e-Skyactiv PHEV oraz Diesel z napędem na wszystkie koła.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2024_mazda_cx-80_teaser_image.jpg
2024-04-11 16:42:00
Całkowicie nowa Mazda CX-80 – najbardziej przestronny SUV

Komfort, wygoda i uniwersalny charakter, zgodnie z duchem „Crafted in Japan”.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2022_mazda_mx-30_global_zs_still_11_until_dec_2026.jpg
2024-03-06 17:13:00
Mazda MX-30 R-EV z silnikiem Wankla – polscy dilerzy zapraszają na jazdy testowe

Charakterystyczny wyłącznie dla japońskiej marki silnik Wankla powrócił w nowym wydaniu.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2024_mazda2_hybrid_germany_still-6.jpg
2024-02-07 09:56:00
Mazda2 Hybrid z rocznika modelowego 2024

Zmodernizowany model otrzymuje charakterystyczny dla pozostałych samochodów Mazdy projekt przedniej części nadwozia oraz zmodyfikowany tył, do gamy dołącza...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2024_mazda_mx-5_global_det_-1.jpg
2024-02-02 13:21:00
Mazda MX-5 2024 – polskie ceny

Powrót do oferty wersji silnikowej 1,5 Skyactiv-G o mocy 132 KM.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 27
DILERZY
MAZDA "Kozłowski” Jan Kozłowski

Struga 31b

70-777 Szczecin

tel: 91 464 48 81

SZCZEGÓŁY
MAZDA A&G Automotive

Sikorskiego 19

10-088 Olsztyn

tel: 89 672 40 20

SZCZEGÓŁY
Anndora
MAZDA Anndora

Wielicka 193

30-663 Kraków

tel: 12 658 55 99

SZCZEGÓŁY
MAZDA ASO Mazda Stefan Dyga

Siwka 11

40-541 Katowice

tel: 32 256 63 89

SZCZEGÓŁY
MAZDA Auto 2000 Paweł Sójka

Ostrobramska 38A

04-193 Warszawa

tel: 22 424 20 02

SZCZEGÓŁY
MAZDA Auto Idea

. Towarowa 11

10-416 Olsztyn

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MAZDA Auto Wache

Poznańska 10 Baranowo

62-081 Poznań

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 7
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI