motomaniacy
BEZPIECZEŃSTWO
POWRÓT
4 października 2018 19:12

Dekalog Mistrza, czyli co powinien wiedzieć każdy kierowca

Dekalog Mistrza, czyli co powinien wiedzieć każdy kierowca

Na podstawie danych CEPiK z 2017 roku w Polsce było zarejestrowanych około 22 milionów samochodów osobowych.


Z roku na rok przybywa kierowców na drogach. Każdy ma swoje nawyki, przyzwyczajenia, które stosuje w trakcie jazdy. Swoje 10 wskazówek ułatwiające prowadzenie auta przedstawi trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy - Kajetan Kajetanowicz.

1. Na dłuższe trasy wybierz tempomat! Płynność i ekonomia jazdy – to najważniejsze cechy zastosowania tego mechanizmu. Wybierając się w dłuższe trasy, warto go uruchomić. Dzięki temu nasza stopa nie zmęczy się tak szybko. Nie zapominajmy, że możemy z niego korzystać w sytuacji, kiedy chcemy zachować odpowiednią prędkość, chociażby poruszając się w terenie zabudowanym.

2. Nie zapominaj o sprawdzaniu bieżnika opon! Jego dopuszczalna głębokość to 1,6 mm. Już niedługo będziemy wymieniać opony na zimowe. To idealny czas, aby sprawdzić ich stan. Jak to zrobić? Większość opon na bieżniku ma wskaźniki zużycia zwane TWI (Tread Wear Indicator) - to są swoiste zgrubienia między klockami bieżnika. Do pomiaru najlepiej wykorzystać profesjonalne urządzenia, są tanie i wygodne w użyciu. Jeśli jednak nie posiadamy takiego przyrządu, to zawsze możemy zmierzyć za pomocą zapałki lub monety. 

3. Nie dajmy się ponieść emocjom – muzyka nam w tym pomoże. Włączona muzyka w trakcie jazdy pomaga się zrelaksować. Może okazać się pomocna w szczególności, kiedy spotykamy się z niekulturalnym zachowaniem innych kierowców i zaczynamy się denerwować. Niech muzyka pomoże w opanowaniu naszych emocji! Pamiętajmy jednak, że zbyt głośno włączona, przeszkadza w usłyszeniu pojazdów uprzywilejowanych oraz w skupieniu się na drodze.

4. Jak walczyć z zaparowanymi szybami? Ważną kwestią jest odpowiedni poziom wilgotności w samochodzie, który może negatywnie wpływać na widoczność. Zimą często mamy mokre buty, a materiałowe dywaniki szybko wchłaniają wodę, co stanowi źródło wilgoci – zaparowanie szyb zagwarantowane. Warto w tym okresie wymienić dywaniki materiałowe na gumowe. Ponadto w walce z wilgocią może pomóc… żwirek dla kota. Wystarczy garść żwirku zostawić w bawełnianym woreczku na desce rozdzielczej i po wilgoci.

5. Błoto… może być przeszkodą nie do pokonania! Szczególnie gdy na pierwszy rzut oka trudno ocenić jego głębokość. W takich warunkach drogowych powinniśmy pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej prędkości. Zbyt duża, może skutkować utratę kontroli nad pojazdem. Należy także łagodnie dodawać i ujmować gaz oraz unikać wysokich obrotów.

6. Na krętych drogach zachowaj szczególną ostrożność. Przede wszystkim bezwzględnie należy trzymać się swojego pasa ruchu. Pomimo tego, że czasami nie ma narysowanych linii, to i tak starajmy się trzymać jak najbliżej prawej krawędzi. Pokonując zakręt pamiętajmy, by mieć wrzucony bieg. W innym wypadku możemy stracić kontrolę nad pojazdem. 

7. Nieprawidłowe wyprzedzanie – jedno z głównych przyczyn wypadków. W celu wykonania prawidłowego manewru wyprzedzania najpierw powinniśmy się upewnić, czy mamy ku temu odpowiednie warunki (czy, aby na pewno jest to odpowiednie miejsce, czy nic nie nadjeżdża z naprzeciwka). Kiedy jesteśmy tego pewni, to powinniśmy włączyć kierunkowskaz oraz wrzucić odpowiedni bieg. Jeśli jedziemy np. na 4 albo 5 biegu przy prędkości 50-60 km, powinniśmy koniecznie zredukować bieg. 

8. Jak zadbać o reflektory? Właściwie oświetlona droga to podstawa. Na szczęście jest na to szybki i łatwy sposób – pasta polerska. Tak, właśnie ona może spowodować, że reflektory będą wyglądać prawie jak nowe.

9. Już niedługo będziemy mierzyć się z ujemną temperaturą, która może spowodować zamarznięcie zamka do kluczy. W takich sytuacjach może pomóc środek do dezynfekcji rąk. Wystarczy kilka kropelek kapnąć na kluczyk i już zamek będzie odmrożony!

10. Jak przewozić zwierzęta? Pomimo że brak szczegółowych uregulowań dotyczących przewózek zwierząt, to nie oznacza, że nie obowiązują pewne zasady. Gryzonie najlepiej jest przewozić w specjalnie do tego przystosowanym transporterze, który trzeba wyściełać. Ptaki należy przewozić w klatkach, a psów i kotów w transporterze dopasowanym do rozmiarów czworonoga. Tego typu akcesoria mogą kosztować od 50 do kilkuset złotych.

***
Kajetan Kajetanowicz – kierowca rajdowy (Automobilklub Polski), urodził się 5 marca 1979 r. w Cieszynie, mieszkaniec Ustronia; zawodnik LOTOS Rally Team, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy 2015, 2016 i 2017 oraz czterokrotny Rajdowy Mistrz Polski w latach 2010-2013.


DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
DILERZY
Walder Grudziądz
TOYOTA Walder Grudziądz

Porucznika Krzycha 3

86-300 Grudziądz

tel: 56 300 03 93

SZCZEGÓŁY
KRAKÓW-ZAKOPIAŃSKA
KRAKÓW-ZAKOPIAŃSKA

Zakopiańska 68

30-418 Kraków

tel: +48 12 390 76 45

SZCZEGÓŁY
HYUNDAI "DEX-POL" Wróblowie Sp. J.

Granitowa 1

59-300 Lublin

fax 76 72 86 550 we

tel: 76 74 63 999

SZCZEGÓŁY
MAZDA "Kozłowski” Jan Kozłowski

Struga 31b

70-777 Szczecin

tel: 91 464 48 81

SZCZEGÓŁY
SUBARU „Wawrosz” spółka jawna

Warszawska 158

43-300 Bielsko-Biała

tel: 33 827 10 30

SZCZEGÓŁY
SKODA A.MACHUDERA Andrzej Machudera Sp. z o.o.

Ozorkowskie Przedmieście 73

99-100 Łęczyca

tel: 24 721 50 88

SZCZEGÓŁY
SUZUKI A.S. -R.BIŃKOWSKI

Chrobrego 22

26-600 Radom

fax (48) 380-62-34

tel: (48) 385-77-15

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 200
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI